IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Крводарителство
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Крводарителство

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
Автор
Порака
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2008 во 13:00
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Originally posted by doriangray doriangray напиша:

Според најновите сознанија од медицински аспект, треба да се прима крв само од иста крвна група, бидејќи Рх- факторот има големо влијание.


krvna grupa moze da se prima od drugi krvni grupi, no so ist RH faktor. RH negativnite se retki krvni grupi i sekogas nekako deficitarni

e sega najdobro e da si zdrav i da ne ti treba krv... nikogas so sigurnost ne se znae kakvi se virusi i bakterii moze da sodrzi krvta ...

moazam da ti kazam deka vo kl.za transfuzilogija se pravi kontrola so specijalna programa od koja sekoja kesa krv dobiva t.n pass, ako fali kontrola kon nekoja od prethodno zadadenite bolesti ili ako e pozitivna na niv porgramata prosto ne dava pass, a bez toj pass nikoj ne ja dava krvta- znam deka zvuci nemozno za nasite uslovi, no sepak i pod ovie uslovi nasata medicina sepak vrsi nekakva kontrola na krvta.
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2008 во 13:56


Имам А- крвна група, сакам да давам крв и бев три пати и никогаш не ми вадеа зашто не ми била доволно силна за дарување.....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2008 во 14:02
digaj tegovi mala голема%20насмевка
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2008 во 14:06
Originally posted by polzavce polzavce напиша:



Имам А- крвна група, сакам да давам крв и бев три пати и никогаш не ми вадеа зашто не ми била доволно силна за дарување.....

pa dobro, nisto strasno, da ne sakas da vadat pola litre a posle da ti davat 2 litri
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2008 во 14:07
зар  и тоа е можно голема%20насмевка
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2008 во 14:09
moze, no ne e rentabilno
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2009 во 13:07
ме интересира што се` може да ме спречи да дадам крв збунетост
пример одам да дадам крв и ми велат не можеш да дадеш поради тоа и тоа збунетост
Кои се најчести причини за да не можеш да даруваш крв збунетост
You think you are perfect? Well, try walking on water...
Кон врв
sanja-a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Only God Can Judge Me!

Регистриран: 12.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 13457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sanja-a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2009 во 14:13
Originally posted by Lithium Lithium напиша:

ме интересира што се` може да ме спречи да дадам крв збунетостпример одам да дадам крв и ми велат не можеш да дадеш поради тоа и тоа збунетостКои се најчести причини за да не можеш да даруваш крв збунетост


слаб хемоглобин,настинка,антибиотици,операција,низок притисок...најчести причини поради кои не може да се даде крв
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн
Кон врв
sanja-a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Only God Can Judge Me!

Регистриран: 12.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 13457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sanja-a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2009 во 14:19
имам давано трипати крв до сега и моментално чекам да дојде време за четвртата акција

дарувањето крв трба да го практикува секој човек кој се чуствува здраво и кој саа да биде хуман
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2009 во 10:46
Да, сум дарувала крв неколку пати, и потоа престанав. Не ми е пријатна целата таа атмосфера, со тоа лежалките и што се чека ред;
Нулта негатив сум.

Изменето од GlenKlouz - 07.Јули.2009 во 10:51
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2009 во 20:05
Сакав да давам крв пред некоја недела за прв пат, ама видоа дека хемоглобинот ми е слаб и не ме оставија да давам тага
Инаку нулта позитив сум

Ај нареден пат, кога ќе си ја средам крвнава слика лутина


Изменето од Lithium - 08.Декември.2009 во 22:23
You think you are perfect? Well, try walking on water...
Кон врв
konan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 749
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај konan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2009 во 20:56
тага za greoticka ti
Nekogas gospod ja smiruva burata,a nekogas te smiruva tebe za da ja prziveis istata
Кон врв
sanja-a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Only God Can Judge Me!

Регистриран: 12.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 13457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sanja-a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2009 во 15:40
помина и четвртата во најдобар ред
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2009 во 13:52
Бравос
МИР со сите
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.