IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Крводарителство
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Крводарителство

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
Автор
Порака
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2008 во 21:11
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Originally posted by BACHIOS BACHIOS напиша:

ako detetot na toj krvodaritel ima retka krvna grupa i takva krv prosto nema- koj e kriv -doktorite, ne batka, edna kesa krv se pazi 30 dena i potoa se frla- ako ne si znael. Kaj covekot prosto se slucil taka.
Vtoro-zosto e odlozuvano- zatoa sto ne bilo itno/ ili izmisluvas fiktivno rekla-kazala, a ne deka nemalo krv
Eve prasanje-dali ja znaes ,slucajno krvnata grupa na deteto? Ako tatkoto daruval 60 pati krv, znael nesto za krvnite grupi, znael koi se navistina retki, pa kraju krajeva ke se pobara po oglasi i reklami ako treba.
A za doktorite i sestrite deka odlucuvat koj treba da ja dobie- ti mislis koj treba da odlucuva- soferot/portitrot ili nekoj drug?


dolgi godini bev aktivist na Crveniot Krst i samata organizirav mnogu akcii na krvodaritelstvo, zatoa i znam mnogu okolu manipulaciite

izvini ama jas ne pisuvam rekla kazala


pa togas kazi koja bila krvnata grupa na deteto, dali taa spagja vo rektite krvni grupi

ajde ako si bila aktivistka barem toa go znaes


manipulacii- fala bogu nasekade gi ima , no dali vo toj tvoj slucaj se raboti samo za izoliran slucaj, ili podobro zosto ne kazva na kolku lugje im e pomognato.
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2008 во 12:05
ne e toa izoliran slucaj , takvi slucaevi imase i ima mnogu.... no ne e ovde mesto da iznesuvam takvi raboti. gledam deka imas dobri poznavanja od medicinata, mozebi si i medicinar, pa bez razlika na toa kolku i da e medicinata pred se humana rabota, znaeme kade ziveeme i kako e vo nasite medicinski ustanovi.

jas ne propagirav ovde da ne se dava krv, samo go iznesov moeto iskustvo. sega da procitam ili slusnam deka nekomu itno mu e potrebna krv, jas ke pojdam i ako mojata e kompatibilna so negovata , ke daruvam, bez razlika dali toj nekoj go poznavam ili ne, no na krvodaritelski akcii nikogas poveke.
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2008 во 19:35
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

ne e toa izoliran slucaj , takvi slucaevi imase i ima mnogu.... no ne e ovde mesto da iznesuvam takvi raboti. gledam deka imas dobri poznavanja od medicinata, mozebi si i medicinar, pa bez razlika na toa kolku i da e medicinata pred se humana rabota, znaeme kade ziveeme i kako e vo nasite medicinski ustanovi.

jas ne propagirav ovde da ne se dava krv, samo go iznesov moeto iskustvo. sega da procitam ili slusnam deka nekomu itno mu e potrebna krv, jas ke pojdam i ako mojata e kompatibilna so negovata , ke daruvam, bez razlika dali toj nekoj go poznavam ili ne, no na krvodaritelski akcii nikogas poveke.


pa fala bogu, eve sepak si krvodaritel, a eve donorto mozebi ti e nepoznat
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2008 во 23:32
donorto

pojasni mi sto znaci ovoj zbor
Кон врв
bushido Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 27.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bushido Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2008 во 00:13
Јас пред 3 недели примав неколку дена крв од непознати донори и тоа ми го спаси животот.
Фала ви на сите што сте дарувале крв.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2008 во 00:16
Имам дарувано но само еднаш...црвенеење
Планирам да го сторам тоа повторно.





МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2008 во 00:20
Jas na site mozam da daruvam
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот
Кон врв
bushido Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 27.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bushido Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2008 во 00:32
Доколку сакате да дарувате крв за одредена личност која моментално и треба крв вие не мора да сте од истата крвна група. Институтот за хематологија работи на принципот: крв за крв т.е. дај било каква крв и за твојот пријател ќе обезбедиме крв од неговата крвна група.
Доколку сакате да бидете ефективен крводарител, најдобро е да се пријавите на институтот за хематологија како "крводарител на повик" и така ќе ве имаат предвид доколку некогаш бидат во недостиг од вашата крвна група.
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2008 во 00:34
da za sekogo e mojata krvna grupa,za koja konkretno se raboti?
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот
Кон врв
bushido Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 27.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bushido Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2008 во 00:40
Originally posted by *moon* *moon* напиша:

da za sekogo e mojata krvna grupa,za koja konkretno se raboti?


Јас зборував општо, а не за некој конкретен случај. Но доколку ме разбра дека мене ми треба моментално крв и се нудиш да ми даруваш, благодарам многу , но фала Богу, моментално не ми треба крв.

Мојата крвна група е нулта позитив. Најверојатно и твојата е нулта позитив или негатив. Позитив на негатив, или обратно, можат да дадам само еднаш (со соодветни медикаменти), но не и последователно неколку пати. Мора да има подолга пауза доколку позитив дава на негатив или обратно. Ова го знам со сигурност за нулта крвна група, а претпоставувам дека важи и за другите.
Кон врв
doriangray Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Опсесивен компулсивец

Регистриран: 03.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1460
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај doriangray Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2008 во 19:24

Според најновите сознанија од медицински аспект, треба да се прима крв само од иста крвна група, бидејќи Рх- факторот има големо влијание.
Don't tell me what to do 'cause I'll never be uptight like you.
Don't look at me that way 'cause I ain't never gonna change.
And if you're talking about my life you're only wasting your own time!
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2008 во 11:24
Originally posted by bushido bushido напиша:

Доколку сакате да дарувате крв за одредена личност која моментално и треба крв вие не мора да сте од истата крвна група. Институтот за хематологија работи на принципот: крв за крв т.е. дај било каква крв и за твојот пријател ќе обезбедиме крв од неговата крвна група.
Доколку сакате да бидете ефективен крводарител, најдобро е да се пријавите на институтот за хематологија како "крводарител на повик" и така ќе ве имаат предвид доколку некогаш бидат во недостиг од вашата крвна група.


toa e cista trgovija i ucena. ako slucajno pacientot nema koj da dade krv za nego neka umira. ete gi moite pricini zosto ne davam krv poveke na krvodaritelski akcii
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2008 во 11:27
Originally posted by doriangray doriangray напиша:

Според најновите сознанија од медицински аспект, треба да се прима крв само од иста крвна група, бидејќи Рх- факторот има големо влијание.


krvna grupa moze da se prima od drugi krvni grupi, no so ist RH faktor. RH negativnite se retki krvni grupi i sekogas nekako deficitarni

e sega najdobro e da si zdrav i da ne ti treba krv... nikogas so sigurnost ne se znae kakvi se virusi i bakterii moze da sodrzi krvta ...
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2008 во 12:00
не сум дарувала никогаш крв
а мајка ми е крводарител и тоа го направила повеќе од 20-тина пати
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 1,828 секунди.