IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Закон за извршители
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Закон за извршители

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5678>
Автор
Порака
RORAIMA Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Октомври.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 26
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RORAIMA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2009 во 22:14
Pa za zal nekako taka i doagja.
Za da go svatite toa , kje vi dadam primer.

AKO ZEMES KREDIT OD BANKA ISTATA BANKA KJE TI ZEME KAMATA OD NAJMALKU 12 % GODISNO.

AKO ZEMES KREDIT OD MENE A JAS TI BARAM 10% VO TOJ SLUCAJ JAS SUM LIHHVAR.

E SEA
BANKATA E ZASTITENA SO ZAKON A JAS NE SUM

Rezime:
Izvrsitel i reketar = Banka i Lihvar
se sto e so pari , e bez pari !
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2009 во 18:09
Им се најде на луѓето овој закон, ама ептен. Извршителите си покажуваат заби, си спроведуваат свој закон за кој еве адвокатите најавуваат тужби. Не им е гјле очигледно ни за закони, ни за луѓето туку само за својот приход и заработка. Им се даде, сега нека ги сопре оној кој им даде толкави овластувања
Прилепско семејство на раб на егзистенција поради скандалозна одлука на извршител

Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2009 во 23:42
Епа , и јас имам проблеми со насилната наплата .
Фирма од Струмица со која соработував не магичен начин ми ја блокира сметката и ми наплати 3 пати повеќе пари од тоа што сум и должел.
Долгот го признавам , но своевремено фирмата се распагаше , престана да ме снабдува со роба , имав роба која требаше да се рекламира , значи да се направи повратница, да се пребиеме и да ми фактурираат . Но на телефон никој не се јавуваше , едноставно ги снема .

Неодамна ми ја блокирале сметката поради долг , отидовме кај извршителот и ми го даде извршното решението кое прв пат го видов дека воопшто постои .
Го прашуваме за чаре , а он дека рокот за жалба поминал и дека треба да поднесеме контра тужба .

Значи без мое знаење , без да добија известување , без да бидам повикан на суд, без да ми дојдат од фирмата за да ме известат , без да ми се јават на телефон ми ја блокираа сметката и се додека не им платив не можев да работам .
Во банка викаат , плати па иди да се жалиш кај извршителот .

И сега адвокати , контра тужби , записници , рочишта , ... за да можам да си ги повратам средставата и да си го платам само долгот .
Плус треба да ја тужам и МРТВ , Управа за приходи ...

Ми ги собраа парите без пардон без да ме тужат , е сега јас ќе треба да ги тужам и потоа дали со извршител или не , треба да си ги повратам средставата .

Ова е лудница !!!!!




Изменето од eptendosadno - 13.Декември.2009 во 00:07
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2010 во 07:39
Што бидна ова луѓе? Знае ли некој како оди процедурава со овие извршителите? Знае ли некој колку смеат да наплатат за својата услуга? Како се одредуваат цените?Погодените од извршените дела на оваа служба се почесто се прашуваат- Што е во суштина ова- наплата или легален рекет?
До кога ќе трпиме рекетирање?
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2010 во 14:14
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Што бидна ова луѓе? Знае ли некој како оди процедурава со овие извршителите? Знае ли некој колку смеат да наплатат за својата услуга? Како се одредуваат цените?Погодените од извршените дела на оваа служба се почесто се прашуваат- Што е во суштина ова- наплата или легален рекет?До кога ќе трпиме рекетирање?


Има разни категории на демократизирање на општеството и примената на пазарната економија .

Приватно обезбедување , а не лична наоружана банда . ( Инаку и двете чинат пари )

Извршители а не рекетари ( знам дека рекетот за наплата е помал во однос на она што го зимаат извршителите ) ...
многу слични демократски придобивки .

Тоа е .
Без да бидеш повикан на суд , без да добиеш решение , без да имаш право н жалба можеш да станеш милионер .
Само седни го поштарот во кафеана , дај му некое евро и ти си богат .
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2010 во 21:10
Има реакции од луѓе дека им се наплаќаат цела сума, а според законот не смеело повеќе од една третина од платат, односно не смеат луѓето да се остават без пари за основна егзистенција.
Сепак доколку сите овие работи навистина се случуваат значи дека се прекршува законот и се злоупотребува функцијата извршител. Мора државата да поведе сметка за злоупотребите, како и за висината на наплатата на таканаречениот износ за извршителот.
Кон врв
lipicaner Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 41
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lipicaner Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2010 во 21:28
a sti mislat izvrsitelite ? dali nekoj ke im se osveti ako mu zemat sve od doma i decata ostanat bez TV ili nekoj star PC ? sto togas , go naceka na ulica i go otepuva od "kjotek" A?
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2010 во 22:49
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Има реакции од луѓе дека им се наплаќаат цела сума, а според законот не смеело повеќе од една третина од платат, односно не смеат луѓето да се остават без пари за основна егзистенција.Сепак доколку сите овие работи навистина се случуваат значи дека се прекршува законот и се злоупотребува функцијата извршител. Мора државата да поведе сметка за злоупотребите, како и за висината на наплатата на таканаречениот износ за извршителот.


Им дагаат дома , пред врата , за да им запленат имот затоа што пропуштиле една сметка за паарно од минатата година . За сума од две илјади , наплатиле 11 илјади денари .
Доколку не платиле истиот ден и не им покажеле сметката , им влегувале дома и им земале се што сметаат дека треба да се земе , во тој случај оштетата кон топлификација би била поголема , односно би чи чинело сигурно повеќе од 20 000 денари .
И тоа само за една заборавена сметка за паарно .
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2010 во 16:22
Закон за ивршување

Закон за изменување и дополнување на Законот за извршување, 11.12.2006 година


Бидејќи пречистен текст од законот нема, еве линк до останатите измени, како и до одлуките на Уставниот суд, поврзани со овој закон.




Изменето од Македон - 07.Февруари.2010 во 16:23
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2010 во 14:15
Јасен е законот, ама уште појасни се постапките против кој никој во моментот не може да се избори.тага
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2010 во 18:56
Добро е кога информациите за злоупотре*ите излегуваат на површина и кога новинарите се ангажираат тие да се изнесат пред лицето на јавноста. Понатаму е работа на институциите одговорни за прекршувањето на законот за извршители да преземат мерки и да не дозволат и најмали злоупотре*и.
Само така работите ќе го тераат својот тек.
Извршителите надлежни за Делчево блокираат цели пензии и плати

Кон врв
alekso_2000 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 523
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alekso_2000 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2010 во 10:14
Само Во Америка знаат како против рекетот од страна на државата..........Авионот и директно во зградата на даночно!!!
Е пошто ние немаме авиони ... колата и в канцеларија кај извршителот !!!

Изменето од alekso_2000 - 25.Февруари.2010 во 10:19
car's freack
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2010 во 03:19
Originally posted by alekso_2000 alekso_2000 напиша:

Само Во Америка знаат како против рекетот од страна на државата..........Авионот и директно во зградата на даночно!!!
Е пошто ние немаме авиони ... колата и в канцеларија кај извршителот !!!


Велиш дека на државниот рекет (тортура) треба да се одговара со тероризам?!

А тоа што на државниот апарт му е даден мандат на демократски начин, што ќе правиме со тоа?
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2010 во 13:39
Originally posted by alekso_2000 alekso_2000 напиша:

Само Во Америка знаат како против рекетот од страна на државата..........Авионот и директно во зградата на даночно!!!
Е пошто ние немаме авиони ... колата и в канцеларија кај извршителот !!!
  dobra ideja!да...samo ....da iskochish na vreme,..od kolata !намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5678>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.