IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Закон за извршители
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Закон за извршители

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 8>
Автор
Порака
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2008 во 16:05

Така е, за да ги растеретат судовите, сега промовираат приватни извршители кои се легални банди вон државна контрола. Впрочем, криминалците отсекогаш и биле блиски и на власта и на опозицијата. Дали тие „извршители“ ќе се осмелат да влезат по aлбанските села и да приберат по некоја овца или теле, а може и пушка на име неплатени сметки? Или можеби ќе се затепаат со приватното обезбедување на некој „бизнисмен“ што не плаќа сметки?


Држава што претендира да биде социјална (устав?!?), треба да обезбеди услови секој да има работа за да се издржува себе и фамилијата, а ако нема работа, треба да гарантира минимум физичка сигурност, значи кров над глава, храна, вода и греење. Тоа чини многу помалку од сите беснотилаци на власта.


Овој закон е небулоза од типот на „Кога немаат леб, зошто не јадат колачи?“, на некои кои се толку одлепени од стварноста како кралицата Марија Антоанета, жената на Луј едикојски - и се надевам дека ќе завршат како нив и конечно оваа агонија за Македонија ќе престане.

 

 


Изменето од Македон - 15.Јуни.2010 во 15:46
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2008 во 16:05
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Ne mislam deka gi blokiraa..ako sekoj si ja vrshi rabotata nema da dojde do blokadi...Ako cenite se soodvetni na standardot na lugjeto nema da ima neplakjaci. Ako drzavata obezbedi uslovi za rabota sekoj kje si gi plakja smetkite i kje nema potreba ni od sudovi ni od izvrsh*teli. ne moze da se bara...da se zema...a da nes eobezbedeni osnovnite covekovi prava.


Само делумно се согласувам со тебе, затоа што 90% од лугето што ги знам сметките ги ставаат на последно место па ако има ке платат , ако не здравје и онака предметот никогаш ема да излезе од суд...

Секако има луге кои навистина немаат , мегутоа колку не има што имамае дома ИНТЕРНЕТ, КАБЛОВСКА, МОБИЛНИ и други луксузи а кога ке дојдат сметките да се плакат нема пари...

Види колку промет прави Телеком за мобилни сметки па ке ти стане јасно...

Дефинитивно го подршувам законот , нормално ако правично се спроведува и секако ако од овој закон бидат изземени оние кои навистина живета на работ на егзистенција...
Кон врв
zenmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Interceptor

Регистриран: 05.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4262
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zenmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2008 во 16:13

Kultuzin so tebe e sekoja debata na podforum politikia e gubenje vreme . Kako moze da napsies takvo nesto posle komentarot na mamamd ! Ima li ovaa vlada doneseno zakon makar eden barem za koj ke kazes deka ne e dobar ili si s ti samo edno obicno partisko vonjnice t.e. obicno vmrovce....malecko . Sho mislis deka koga ke dojdat tie izvrsiteli da ja zavrsat rabotata ke bidat nezni i ljubezni !

p.s. dodatok vo zakon za zastita na lica koi ziveat na rabot na egzistencijata e tipcno licemerie .
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">
Кон врв
Delicia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*dream catcher*

Регистриран: 20.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delicia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2008 во 16:15
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:

...Da bideme realni deka ova e reket..na privatnite firmi vrz narodot. Mozea da gi napumpaat cenite pod zakrila na drzavata -regulatornata komisija, i za struja i za parno i za site drugi uslugi bez da ima normi. Gi nema za namaluvanje na cenite a moze da najdat modus za naplata. Koj go shtiti narodot vo drzavata?Во право си мегутоа така е во цел свет...


Добродојдовте во КАПИТАЛИЗМОТ...
 
.....taka e vo cel svet...изненадување.....jas  se izvinuvam ,no bar ovde kade sto jas ziveam ne bas taka.....i ne strvarajte pogresna slika......toçno ima izvrsiteli koi se NAJKRAJNOTO resenie .a dodeka da dojde do niv ,drzavata ti obezbedila ,rabota ili ako nema rabota ,bar neko primanje ,i ako so toa skromno primanje nemozes da ja platis strujata ...togas ima posebna tarifa za semejstva koi nemaat dovolen prihod...i plus drzavniot budzet dvoi za sekoe semejstvo so skromni primanja ,za zimskiot period ,çek od 300 evra .......koi go vikaat "çek-toplina"posto e namenat za zatopluvanje ,bez razlika dali e toa struja ili nafta ili drva......i za tebe toa e kapitalizam .....PA DAJ NEKA DOJDE KAPITALIZMOT I VO MK AMA VAKOV KAKOV E NA ZAPAD !?A NE KAKO STO GO KROJAT POLITICARITE VO NASATA VLADA......
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2008 во 16:24
Originally posted by marija1000 marija1000 напиша:

Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:

...Da bideme realni deka ova e reket..na privatnite firmi vrz narodot. Mozea da gi napumpaat cenite pod zakrila na drzavata -regulatornata komisija, i za struja i za parno i za site drugi uslugi bez da ima normi. Gi nema za namaluvanje na cenite a moze da najdat modus za naplata. Koj go shtiti narodot vo drzavata?
Во право си мегутоа така е во цел свет... Добродојдовте во КАПИТАЛИЗМОТ...

 

.....taka e vo cel svet...изненадување.....jas  se izvinuvam ,no bar ovde kade sto jas ziveam ne bas taka.....i ne strvarajte pogresna slika......toçno ima izvrsiteli koi se NAJKRAJNOTO resenie .a dodeka da dojde do niv ,drzavata ti obezbedila ,rabota ili ako nema rabota ,bar neko primanje ,i ako so toa skromno primanje nemozes da ja platis strujata ...togas ima posebna tarifa za semejstva koi nemaat dovolen prihod...i plus drzavniot budzet dvoi za sekoe semejstvo so skromni primanja ,za zimskiot period ,çek od 300 evra .......koi go vikaat "çek-toplina"posto e namenat za zatopluvanje ,bez razlika dali e toa struja ili nafta ili drva......i za tebe toa e kapitalizam .....PA DAJ NEKA DOJDE KAPITALIZMOT I VO MK AMA VAKOV KAKOV E NA ZAPAD !?A NE KAKO STO GO KROJAT POLITICARITE VO NASATA VLADA......Од некаде мора да се почне, секако дека секој нов закон има простор за модифицирање.
Мегутоа ваков каков што беше до сега не чинеше.
Самите знаеме дека немаме навика да плаќаме , а така неоди, не е фер према оние кои плакаат.
Дедо ми е пензионер и до сега секогаш успевал со пензијата да си ги подмири долговите, неговите пријатели со иста пензија не...
Треба ли тој да се осеќа како црна ОВЦА или???

А таа држава ти кај што живееш не дошла преку нок до тој стандард и сигурно ако лугето не ги плакале давачките према државата никогаш немала ни да стигне...
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2008 во 16:26
Originally posted by zenmaster zenmaster напиша:

Kultuzin so tebe e sekoja debata na podforum politikia e gubenje vreme . Kako moze da napsies takvo nesto posle komentarot na mamamd ! Ima li ovaa vlada doneseno zakon makar eden barem za koj ke kazes deka ne e dobar ili si s ti samo edno obicno partisko vonjnice t.e. obicno vmrovce....malecko . Sho mislis deka koga ke dojdat tie izvrsiteli da ja zavrsat rabotata ke bidat nezni i ljubezni !


p.s. dodatok vo zakon za zastita na lica koi ziveat na rabot na egzistencijata e tipcno licemerie .Без лепење ЕТИКЕТИ ке ве молам...
Ако ги читаш моите постови на други теми ке видиш дека не е така како што викаш.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2008 во 16:37
... Prvo i osnovno sum za nekoi stepeni na realizacija na naplata ...odnosno gragjanite sami da si platat...shto i se praveshe do nekoe normalno vreme. Kako moze nekoj da reketira nekogo za osnovnite zivotni potrebi, normalno pokraj hranata i vodata... Kako moze nekoj da gi ekspoltira prirodnite dobra koi se secii i nicii ...znaci se na site nas...i da ni gi prodava kolku saka i kako saka.  Kako da plati nekoj koj nemoze da e primatel na socijalna pomosh... ne moze da najde rabota... ili raboti a ne zema plata.
od druga strana site ministerstva...site drzavni institucii imaat natalozeno neplateni smetki so godini.  Zjaat prazni objektite za vikend a zatopleni so parno od Toplifikacija. Kade e zalozbata za ekonomicno troshenje...raspolaganje so prirodnite dobra. tecat vodi po ulicite i nikoj ne gi poprava zatoa shto znaat deka od narodot kje gi zemat. Na shto e realna cenata? Na strujata? na parnoto? Na nishto. Ne gi glasavme da ni kazat deka doagja ekonomska kriza. Ne gi glasavme da ni kazat deka SDSM potroshi se. Ne gi glasavme da ne teroriziraat tuku da ne izvlecat od kal. Ne gi glasav jas licno za da dozvolat semejstva so mali deca da ostanat bez greenje, bez lekovi, bez struja. Jas za sebe mozam da kazam deka mozam da platam...plakjam... i  gi glasav zatoa shto premnogu veruvav vo Gruevski. Veruvam seushte  no do koga ne mozam da znam. Seushte smetam deka tie okolu nego, nekoi se muckatori no TOJ mora da rascisti so niv, ne so nas. Ne so izvrsh*teli .Изменето од mamamd - 17.Декември.2008 во 16:40
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2008 во 16:46
Што џабе само тресете по форумиве, владата читам сега почнала да регрутира извршители, тие ќе си отидат, ќе си соберат тоа што треба да го соберат, и никој ништо нема да направи, што се замислуваме дека ќе соберат нешто и одма анархија!?
Ништо, џабе само зборите.
Ова е веќе видено, сега има да ни го земат од дома и тоа што го имаме основното и ќе станеме класични робови...а најжалосно е тоа што нема ништо да направиме ќе си седиме дома, затворени во 4 ѕида

Изменето од Vladimir88 - 17.Декември.2008 во 16:47
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2008 во 16:57
bas taka!
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2008 во 19:08
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Што џабе само тресете по форумиве, владата читам сега почнала да регрутира извршители, тие ќе си отидат, ќе си соберат тоа што треба да го соберат, и никој ништо нема да направи, што се замислуваме дека ќе соберат нешто и одма анархија!?
Ништо, џабе само зборите.
Ова е веќе видено, сега има да ни го земат од дома и тоа што го имаме основното и ќе станеме класични робови...а најжалосно е тоа што нема ништо да направиме ќе си седиме дома, затворени во 4 ѕида
е сега се сложувам со тебе.ние не сме народ ние сме ЗОМБИ.и кожата да ни ја побараат ќе си ја симнеме и ќе им ја дадеме
до кога вака бе народе????
и немој култизин да ме убедуваш дека ова е капитализам
секоја држава си има своја мафија
НАШАТА МАФИЈА СИ ИМА СВОЈА ДРЖАВА
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2008 во 19:10
definitivno i 100 % si vo pravo Andjelino ... koga velis deka MAFIJATA si ima svoja DRZAVA големо%20гушкање
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2008 во 19:12
после сите овие експресно донесени закони ПРОТИВ НАРОДОТ  можам да го заклучам само тоа
МАФИЈА и тоа поддржана со закони
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2008 во 19:15
i zakoni sekogas na steta na SVOJOT NAROD тага
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2008 во 19:16
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Што џабе само тресете по форумиве, владата читам сега почнала да регрутира извршители, тие ќе си отидат, ќе си соберат тоа што треба да го соберат, и никој ништо нема да направи, што се замислуваме дека ќе соберат нешто и одма анархија!?
Ништо, џабе само зборите.
Ова е веќе видено, сега има да ни го земат од дома и тоа што го имаме основното и ќе станеме класични робови...а најжалосно е тоа што нема ништо да направиме ќе си седиме дома, затворени во 4 ѕида

... eh da znaesh kolku se soglasuvam so tebeголемо%20гушкање... mozeme samo neshto da napravime... da si gi podzakrieme  "vrednite" raboti po komshii prijateli koi imaat plateno smetkiнамигнување
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.