IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Предавање 3a Каменот од Розета
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Предавање 3a Каменот од Розета

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910>
Автор
Порака
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2008 во 03:47
Што има тука за објаснување па и ти пишува самиот текст.
РОМЕИ било наречено домородното население кое не биле робови и кое по доаѓањето на Римјаните станале Римски граѓани.
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2008 во 03:47
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by moira moira напиша:

Има, има...се појавуваат со тези дека всушност Византијца била продолжение на Македонската империја на Александар Македонски...Во книгата "Out- line of History" од H. G. Wells еве што тој пишува:"За оваа Источна или Византиска империја, главно, се зборува дека била продолжение на Римската империја. Но, многу повеќе таа била преродба на Александровата империја"("The Outline of History" by H. G. Wells, Garden City, New York, 1920, стр. 489).Истотака и историчарите Џон Кросланд и Дијана Констанце се согласуваат со оваа теза и пишуваат:"Вториот македонски голем период беше Византиската империја, а Тесалоника беше втор по големина град во империјата"...и сето ова некому кај нас му е благопријатно за ушите па вруваат во ова...иако јас никако не се согласувам со оваквите тврдења...


Тогаш не разбирам како истите овие Македонци се декларирале за Ромеи?


http://img341.imageshack.us/img341/8906/romeirv1.jpg

И објасни ми ги овие Ромејски колонизации..


http://img357.imageshack.us/img357/737/20330808if6.jpg

Ако дискутираме со историчари, па можеш по интернетов да најдеш такви историчари кои и тврдат дека Византијското царство било па грчко.....такви ги има со лопата да ги ринеш,но проблемот е тоа што во Византија се употребувало и латинското писмо(покрај грчкото) за македонско демотско писмо првпат слушам да се употребувало, реално кога говориме....а истиве наши браќа пишуваат за некакви си преселби на Словените и тоа дека нивниот им Константинопол бил нападнат од Словените..

Па еве ти и нешто да ти цитирам од "Историјата" на Никифор Врнениј

Цитирај Императорот Михаил тогаш се бореше со големи грижи зашто Скитите вршеа изненадни напади во Тракија и Македонија и Словените го отфрлија ромејското ропствоp и ја пустеа и пленеа земјата на Бугарите.Беа заземени и Скопје и Ниш.
Кога Вриениј пристигна императорот Михаил ја измени својата одлука и реши да го постави за дукс на целата земја на Бугарите за со неговата помош да го потисне словеснкиот народ којшто таму беше сподарил.И навистина, кратко време по своето пристигање во Бугарија тој дотолку ги смири Словените, што тие одново мораа да се стават под власта на Ромеите


Изменето од moira - 20.Декември.2008 во 03:49
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2008 во 03:59
Да, знам дека има и такви кои тврдат дека Византијците се Грци, но мислам дека тоа најмногу потекнува и ги поткрепуваат тие трдења од таму што Византија се нарекува оној дел од Римското Царство кој го опфака грчкото говорно подрачје. Патем Византијците биле христијани, за разлика од Грците и Римјаните кај кои во време на формирањето на Византија, мнозинството биле многубошци...не знам дали го знаеш ова.
А тука има и нешто интересно...на овој дел од светот...први Христијанството како религија го примиле токму македонците.

...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2008 во 04:02
Па еве нешто повеќе пример за однесувањето на Словените околу градот Солун(Тесалоники модерно кажано).


Од делото "За заземањето на Солун" на Јован Каменијат.

Нам, пријателе татковината ни е Солун и јас прво ќе те запознам со тој град бидејќи низ него спознав многу работи за кои никако не знаев а и тебе кој си ми од неодамна познат те запознавам со истиот со големиот и прв град на Македонците.
Другиот дел од него (Солунското Поле) се протега далеку во копното.Тој е без дрвја имаше младици само и згоден е за секакво земјоделско обработување.Тоа поле се протега свртено кон зајдисонце се до некои високи и големи планини протегнато таму каде што е подигнат еден град по име Вероја, и самиот познат по жителите и се друго со кое се гордее град поради својата состојба.Тоа поле опфаќа низ средината на земјата размешани некои населби едни од нив му припаѓаат на градот, наречени Друговити, некои пак Сагудати, други му даваат даноци на соседскиот скитски народ кој не е далеку....тие вршат размена на потребни стоки едни со други и на заеднички работи нужни за живот чувајќи помеѓу себе чудесен и длабок мир.Изменето од Vladimir88 - 20.Декември.2008 во 04:02
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2008 во 04:05
Originally posted by moira moira напиша:

Да, знам дека има и такви кои тврдат дека Византијците се Грци, но мислам дека тоа најмногу потекнува и ги поткрепуваат тие трдења од таму што Византија се нарекува оној дел од Римското Царство кој го опфака грчкото говорно подрачје. Патем Византијците биле христијани, за разлика од Грците и Римјаните кај кои во време на формирањето на Византија, мнозинството биле многубошци...не знам дали го знаеш ова.А тука има и нешто интересно...на овој дел од светот...први Христијанството како религија го примиле токму македонците.Грците биле многубошци Моира зошто и кај нив имало инвазии од многубошци, според Монасиевата хроника Словените владееле со Пелопонез цели 200 години...Причина за тоа било тоа што нормално морето било топло и можело да се контактира и тргува со соседните светови(народи)....
Друго, Узите исто така имаат стигнато до Пелопонез со 60 000 војска....
А исто така и во непосредна близина на Грција(некаде кај Епир) се имаат населено и Куберовите Протобугари...
Јас не негирам дека немало пример Македонска династија на цареви во Византија....но прашањето е тие од какво потекло биле...и зошто се прогласиле за Македонци, и зошто исто така во Византија покрај латинското се употребувало и грчкото писмо.


Еве ќе ти кажам и кој ја основал таа династија, тоа е Василиј..а завршила со Василиј 2.Изменето од Vladimir88 - 20.Декември.2008 во 04:08
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2008 во 04:12
Инаку денес проблемот кај Балканчето е тоа што неможе да разбере дека имало претопување на народите, како тогаш ние денеска ќе ги објасниме на пример многубројните турцизми во нашиот јазик?
Сега можеби многу од вас ќе ме наречат предавник, платеник и незнам си што но доста е летање во облаци, Тентов и Бошевски нека дадат логично објаснување за овие хроники што ги напишав горе(а не се една или две)..па тогаш ќе разговараме.
Во ред, е тоа објаснување што го дадоа дека Македонците имале посебно писмо, ми се чини ОК, но нема никакво објаснување за тврдењава на Византијците......


Изменето од Vladimir88 - 20.Декември.2008 во 04:14
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2008 во 04:18
Сосем нормално е покрај латинскиот јазик да се употребува и старогрчкиот...и многу разбирливо е. Не заборавај дека  Римјаните им се воодушевувале на античките грци на нивната цивилизација и култура...та, цела римска митологија всушност претставува пандан на старогрчката митологија, и голем дел од римските автори на драми и епови всушност вршеле превземање, препев и преадаптација  од старогрчките епови и драми,  Енеида=Одисеја.
Нив целта им била експанзија и освојување на Грција, не им била целта да го уништат или негираат она на коешто се воодушевувале.
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2008 во 04:21
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Инаку денес проблемот кај Балканчето е тоа што неможе да разбере дека имало претопување на народите, како тогаш ние денеска ќе ги објасниме на пример многубројните турцизми во нашиот јазик?
Сега можеби многу од вас ќе ме наречат предавник, платеник и незнам си што но доста е летање во облаци, Тентов и Бошевски нека дадат логично објаснување за овие хроники што ги напишав горе(а не се една или две)..па тогаш ќе разговараме.
Во ред, е тоа објаснување што го дадоа дека Македонците имале посебно писмо, ми се чини ОК, но нема никакво објаснување за тврдењава на Византијците......


...не се работи само за мешање на народите...тоа и денес се прави и не е ништо спорно...исто како што не е спорно и влијанието на некој јазик врз друг јазик...јазикот е жива материја која постојано се збогатува и облагородува, но коренот останува ист.


...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2008 во 04:25
Originally posted by moira moira напиша:

Сосем нормално е покрај латинскиот јазик да се употребува и старогрчкиот...и многу разбирливо е. Не заборавај дека  Римјаните им се воодушевувале на античките грци на нивната цивилизација и култура...та, цела римска митологија всушност претставува пандан на старогрчката митологија, и голем дел од римските автори на драми и епови всушност вршеле превземање, препев и преадаптација  од старогрчките епови и драми,  Енеида=Одисеја. Нив целта им била експанзија и освојување на Грција, не им била целта да го уништат или негираат она на коешто се воодушевувале.


Па добро мене тоа ми е јасно, освен тоа и грчката академија си имала јако влијание, и ден денес пример грчката историја има јако влијание низ светот...
Македонците пр. и Тракијците во тие времиња, биле латинизирани, зошто академијата во Стоби(Латинската) била поблиску до овие народи...
Инаку доказ за тоа дека и грчката академија во Атина имало јако влијание е тоа што се најдени доста гробови на кои се испишани Ромејски имиња, но биле испишани со грчкото писмо.
Јас не негирам дека немало македонска национална свест, во таа Империја има записи каде се тврди дека постоеле и Македонци пр. ете горе го болдирав тоа со црвено......
Само имало претопување, не е битно тоа каков народ сме по крвтта, битно е која култура ја продолжуваме, тоа е најбитното.

Изменето од Vladimir88 - 20.Декември.2008 во 04:27
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2008 во 04:25
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Па еве нешто повеќе пример за однесувањето на Словените околу градот Солун(Тесалоники модерно кажано).


Од делото "За заземањето на Солун" на Јован Каменијат.

Нам, пријателе татковината ни е Солун и јас прво ќе те запознам со тој град бидејќи низ него спознав многу работи за кои никако не знаев а и тебе кој си ми од неодамна познат те запознавам со истиот со големиот и прв град на Македонците.
Другиот дел од него (Солунското Поле) се протега далеку во копното.Тој е без дрвја имаше младици само и згоден е за секакво земјоделско обработување.Тоа поле се протега свртено кон зајдисонце се до некои високи и големи планини протегнато таму каде што е подигнат еден град по име Вероја, и самиот познат по жителите и се друго со кое се гордее град поради својата состојба.Тоа поле опфаќа низ средината на земјата размешани некои населби едни од нив му припаѓаат на градот, наречени Друговити, некои пак Сагудати, други му даваат даноци на соседскиот скитски народ кој не е далеку....тие вршат размена на потребни стоки едни со други и на заеднички работи нужни за живот чувајќи помеѓу себе чудесен и длабок мир....е ај сега на ова погледни од друг аспект...
Кој век словените го завземале Солун?
Сигурно дејствието кое се опишува е после 6 век...а тогаш биле Византијците таму...кој биле Византијците?
Кој биле Словените?
Чив бил Солун?

...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2008 во 04:27
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by moira moira напиша:

Сосем нормално е покрај латинскиот јазик да се употребува и старогрчкиот...и многу разбирливо е. Не заборавај дека  Римјаните им се воодушевувале на античките грци на нивната цивилизација и култура...та, цела римска митологија всушност претставува пандан на старогрчката митологија, и голем дел од римските автори на драми и епови всушност вршеле превземање, препев и преадаптација  од старогрчките епови и драми,  Енеида=Одисеја. Нив целта им била експанзија и освојување на Грција, не им била целта да го уништат или негираат она на коешто се воодушевувале.


Па добро мене тоа ми е јасно, освен тоа и грчката академија си имала јако влијание, и ден денес пример грчката историја има јако влијание низ светот...
Македонците пр. и Тракијците во тие времиња, биле латинизирани, зошто академијата во Стоби(Латинската) била поблиску до овие народи...
Инаку доказ за тоа дека и грчката академија во Атина имало јако влијание е тоа што се најдени доста гробови на кои се испишани Ромејски имиња, но биле испишани со грчкото писмо.
Јас не негирам дека немало македонска национална свест, во таа Империја има записи каде се тврди дека постоеле и Македонци пр. ете горе го болдирав тоа со црвено......
Само имало претопување, не е битно тоа каков народ сме по крвтта, битно е која култура ја продолжуваме, тоа е најбитното.


Сигурно НЕ грчката или римската.


...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2008 во 04:28
Originally posted by moira moira напиша:


[QUOTE=Vladimir88]Па еве нешто повеќе пример за однесувањето на Словените околу градот Солун(Тесалоники модерно кажано).


Од делото "За заземањето на Солун" на Јован Каменијат.

Нам, пријателе татковината ни е Солун и јас прво ќе те запознам со тој град бидејќи низ него спознав многу работи за кои никако не знаев а и тебе кој си ми од неодамна познат те запознавам со истиот со големиот и прв град на Македонците.
Другиот дел од него (Солунското Поле) се протега далеку во копното.Тој е без дрвја имаше младици само и згоден е за секакво земјоделско обработување.Тоа поле се протега свртено кон зајдисонце се до некои високи и големи планини протегнато таму каде што е подигнат еден град по име Вероја, и самиот познат по жителите и се друго со кое се гордее град поради својата состојба.Тоа поле опфаќа низ средината на земјата размешани некои населби едни од нив му припаѓаат на градот, наречени Друговити, некои пак Сагудати, други му даваат даноци на соседскиот скитски народ кој не е далеку....тие вршат размена на потребни стоки едни со други и на заеднички работи нужни за живот чувајќи помеѓу себе чудесен и длабок мир.

Византијците таму...кој биле Византијците?Кој биле Словените?Чив бил Солун?Солун на почетокот не ни бил завземан поради тоа што бил јако утврден град, но Словените сигурно имале размена со Солун, си земале жени, правеле деца од тој град едно друго....требале од нешто да живеат а се знае каде бил најголемиот пазар, сигурно дека не бил во комшии кај Сагудатите на пр.
А на почетокот Солун бил на Македонците.

Изменето од Vladimir88 - 20.Декември.2008 во 04:28
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2008 во 04:31
Originally posted by moira moira напиша:


Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by moira moira напиша:

Сосем нормално е покрај латинскиот јазик да се употребува и старогрчкиот...и многу разбирливо е. Не заборавај дека  Римјаните им се воодушевувале на античките грци на нивната цивилизација и култура...та, цела римска митологија всушност претставува пандан на старогрчката митологија, и голем дел од римските автори на драми и епови всушност вршеле превземање, препев и преадаптација  од старогрчките епови и драми,  Енеида=Одисеја. Нив целта им била експанзија и освојување на Грција, не им била целта да го уништат или негираат она на коешто се воодушевувале.


Па добро мене тоа ми е јасно, освен тоа и грчката академија си имала јако влијание, и ден денес пример грчката историја има јако влијание низ светот...
Македонците пр. и Тракијците во тие времиња, биле латинизирани, зошто академијата во Стоби(Латинската) била поблиску до овие народи...
Инаку доказ за тоа дека и грчката академија во Атина имало јако влијание е тоа што се најдени доста гробови на кои се испишани Ромејски имиња, но биле испишани со грчкото писмо.
Јас не негирам дека немало македонска национална свест, во таа Империја има записи каде се тврди дека постоеле и Македонци пр. ете горе го болдирав тоа со црвено......
Само имало претопување, не е битно тоа каков народ сме по крвтта, битно е која култура ја продолжуваме, тоа е најбитното.
Сигурно НЕ грчката или римската.


Не реков дека Ромеите ја продолжувале грчката култура, а исто така и римската, но исто така неможе да се смета Византиската Империја за Македонска.
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2008 во 04:32
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by moira moira напиша:

Да, знам дека има и такви кои тврдат дека Византијците се Грци, но мислам дека тоа најмногу потекнува и ги поткрепуваат тие трдења од таму што Византија се нарекува оној дел од Римското Царство кој го опфака грчкото говорно подрачје. Патем Византијците биле христијани, за разлика од Грците и Римјаните кај кои во време на формирањето на Византија, мнозинството биле многубошци...не знам дали го знаеш ова.А тука има и нешто интересно...на овој дел од светот...први Христијанството како религија го примиле токму македонците.Грците биле многубошци Моира зошто и кај нив имало инвазии од многубошци, според Монасиевата хроника Словените владееле со Пелопонез цели 200 години...Причина за тоа било тоа што нормално морето било топло и можело да се контактира и тргува со соседните светови(народи)....Грците биле многубошци не поради влијанијата од страна, туку поради таквото устројување кое владеело во тоа време во Светот во однос на религијата.
И македонците биле многубошци, но пред грците го примиле христијанството.Изменето од moira - 20.Декември.2008 во 04:35
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.