IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Развод пред бога се купува за 2.000 денар
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Развод пред бога се купува за 2.000 денар

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2008 во 19:43
Koga chovekoviot sin i Bozhjeto chedo ke dobie Hristova svest nema da mu bidat potrebni nitu koli, nitu pari, bidejki se sto ke mu treba ke mu bide stokmeno od Kreatorot i Kreacijata.

I toa e ednostavnata tajna na prosvetluvanjeto.

Mislam deka ova e dovolno jasno i jas ne prodolzhuvam ponatamu... za da ne se baniram samiot sebe.

Изменето од Messenger - 16.Декември.2008 во 19:50
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2008 во 19:56
i papata e najgolem akcioner!
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2008 во 20:15
Златник - дали знаеш колку многу свештеници живеат скромно и речиси бедно? Дали знаеш колку многу од нив никогаш не користат возила, а одат пеш или користат превоз од други лица...? Дали знаеш колку од нив работат без надомест за своите дела и прават крштевања, венчавки и слично без никој да плати за тоа...? Дали знаеш колку свештени лица работат макотрпен физички труд - земјоделство или занаетчиство и од тој свој труд се издржуваат или пак со тој труд ги помагаат своите заедници...?
Но... интересно - за целото време кое сум на овој форум, не прочитав никој да ги пофали тие свештеници за таа своја работа, да ги благослови, да им се израдува дури...
Некако полесно е да се критикува отколку да се благодари. Полесно е да се каже - сите се криви, наместо да се гледа реалната ситуација и реално да се оцени.
Тоа никому не му е од полза - ниту може да допринесе нешто да се промени, ниту да се подобри.
Do what is right, come what may...
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2008 во 20:33
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Златник - дали знаеш колку многу свештеници живеат скромно и речиси бедно? Дали знаеш колку многу од нив никогаш не користат возила, а одат пеш или користат превоз од други лица...? Дали знаеш колку од нив работат без надомест за своите дела и прават крштевања, венчавки и слично без никој да плати за тоа...? Дали знаеш колку свештени лица работат макотрпен физички труд - земјоделство или занаетчиство и од тој свој труд се издржуваат или пак со тој труд ги помагаат своите заедници...?
Но... интересно - за целото време кое сум на овој форум, не прочитав никој да ги пофали тие свештеници за таа своја работа, да ги благослови, да им се израдува дури...
Некако полесно е да се критикува отколку да се благодари. Полесно е да се каже - сите се криви, наместо да се гледа реалната ситуација и реално да се оцени.
Тоа никому не му е од полза - ниту може да допринесе нешто да се промени, ниту да се подобри.

... EVE JAS KJE GO SKRSHAM MRAZOT...SAMO NE ZNAM DALI E KOREKTNO DA SE SPOMNUVAAT IMINJA... LETOTO NA ODBELEZUVANJE 5 GODISHNINA OD SMRTTA   NA SVEKOR MI ME VOODUSHEVI SVESHTENIK KOJ SE PRESTAVI...MISLAM DEKA RECE DEKA SE PREZIVA PSALTIROV...I MISLAM DEKA BESHE OD CRKVATA VO  CAIR...SHTIPJANEC PO POTEKLO....TOLKU UBAVO NI GI OBJASNI OBICAITE, UBAVO NI OBJASNI SHTO E VAZNO ZA TAKVI REDOVI, STRPLIVO ODRZA OPELO ILI KAKO SE VIKA, RAZGOVARASHE SO FAMILIJATA, SHTO E NAJVAZNO...NE BRZASHE... DEN DENES KOMENTIRAME ZA ODNOSOT NA TOJ COVEK-SVESHTENIK ZATOA SHTO MNOGU SE  RETKI TAKVI SLUCAEVI, TAKVI SVESHTENICI.
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2008 во 22:04
za zal nemam sretnato od takvite...
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2008 во 18:14
Добро е што и Нелсон и Мамад немаат сретнато такви. Инаку ќе помислев дека  проблемот е до мене!
Донекаде и во право си Зидарски. Јас лично познавам само 5-6 попови. Токму поради тоа и го зборувам сето ова. Не, те лажам. Не само поради нив. Често пати слушам и од други луѓе како зборуваат за оваа појава кај поповите, ама и тие зборуваат за по некои 5-10 свештеници. А и на телевизииве чат-пат кажуваат како тие „скромно“ живеат.
Ете, накратко, овие се изворите врз кои се базира мојот став кон свештенството. Секако, оваа горенаведена (збирна) бројка од едно 50-60 свештеници, со кои јас на директен или индиректен начин сум се „сретнал“, не ја отсликува реалната состојба!
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2008 во 00:11
Види... за среќа (или за жал), кога се прават добри дела не се зборува за тоа...
Прашањето многу пати не е (да го парафразирам Кенеди) - што може црквата да направи за тебе, туку што можеш ти да направиш за црквата?
Многу малку луѓе знам кои направиле нешто за црквата и искрено - тие луѓе се многу среќни со црковниот живот и активности.
А црквата помага... колку што може и како што може... секојдневно гледам примери за тоа (буквално денес еве имам еден случај), но маката човечка е секогаш поголема од помошта што може да се пружи.
Do what is right, come what may...
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2008 во 00:16
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Види... за среќа (или за жал), кога се прават добри дела не се зборува за тоа...
Прашањето многу пати не е (да го парафразирам Кенеди) - што може црквата да направи за тебе, туку што можеш ти да направиш за црквата?
Многу малку луѓе знам кои направиле нешто за црквата и искрено - тие луѓе се многу среќни со црковниот живот и активности.
А црквата помага... колку што може и како што може... секојдневно гледам примери за тоа (буквално денес еве имам еден случај), но маката човечка е секогаш поголема од помошта што може да се пружи.


Taka e brate zidarski, ima dobri luge vo crkvata....

A na krajot, sekoj ke odgovara sam za svoite dela pred Boga, pa i tie popovi sto gi spomnuvate.
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2008 во 07:58
dobrite (i losite) dela zboruvaat sami za sebe...kako se kaze: "zad dobar konj prasina se kreva" samo ne gledam deka se krena prasina zad "dobrite"...
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2008 во 09:08
Нелсон, тоа правило не важи во Македонија. Кај нас, зад добриот коњ може да се крене прашина само ако е со цел да се замагли коњот за да не може да го видат другите колку е добар...
Има едно многу едноставно правило - не треба да се фалиме со добрите дела. Токму тоа е еден од принципите според кои се води МПЦ при правењето на тие добри дела, но кај нас тоа се толкува погрешно и автоматски се смета дека ништо не прават.
Токму деновиве јас и Давид (иако лично дури не се ни познаваме) бевме сведоци на една релативно скромна, но бескрајно важна и беспрекорна добрина, направена токму од свештеници... ниту ги знаат луѓето на кои им помагаат (не се од нивната епархија), ниту ќе добијат нешто за возврат, ниту пак некаде ќе стои напишано дека помогнале.
Што сакаш можеш да кажеш и да напишеш и колку сакаш да оцрнуваш... но - мене денес ми се исполни срцето со топлина и со благодарност... и со многу надеж.
Do what is right, come what may...
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2008 во 09:19
Ќе постирам тука еден текст кој го напишав на форумов пред доста време, во тема која ја насловив како "Вечерва да те прашам...". Текстот е едно обраќање до верниците кои постојано бараат нешто од Бога... но во случајов може да се однесува и до верниците кои постојано очекуваат дека црквата треба нешто да направи:

Секој ден Господи ти се обраќаме тебе... милиони... милијарди... секој со своите барања, молитви, потреби...
И јас така Господи... секој ден те прашувам по нешто, ти кажувам што ме мачи мене или моите блиски. Доста често барам нешто од тебе, барам нешто да направиш за мене. Понекогаш дури и незгодно ми е да прашам - затоа што не секогаш сум заслужил... ама Ти си таков каков што си Господи и незнајно зошто, уште ме сакаш, од некакви, твои си причини - и секој ден ме слушаш, секој дене ме успокојуваш, ми даваш надеж... и љубов... заради верата, ако не за друго...
И си реков вечерва Господи, да те прашам пак нешто... како секоја вечер... ама малку поинаку од обично...
Не барам ништо да направиш за мене вечерва Господи... а сакам да те прашам - што можам јас за Тебе да направам? Не, не ме сфаќај погрешно, не мислам дека ти треба помош и дека не можеш сам да се справиш... Ти си Семоќен и се е во Твои раце... но, во крајна сметка - повеќето од работите кои ние ги бараме од Тебе можеме сами да ги направиме, ама пак Тебе ти се обраќаме... Затоа - без никаква лоша умисла или потценување, а онака, искрено, од се срце и заради почит - кажи ми Господи - дали може нешто да направиме ние за Тебе?
Кажи Господи, тоа што прво ќе ти текне... Можеби можеме да помогнеме на бедните околу нас? Или можеби на старите и болните...? Можеби треба Господи да бидеме подобри со нашите родители, заради Тебе, ако не за друго? Или пак - со нашите соседи? Треба ли Господи да помогнеме на оние кои страдале во војните човечки, заради алчноста и суровоста наша, па макар да не ги познаваме? Да не има некаде гладни и жедни, за да ја поделиме вечерава, од Тебе Благословена Господи, со нив? Може некое дете вечерва не може да заспие, затоа што мама и тато се кај Тебе, па можеме да го утешиме и да го гушнеме, за и тоа сирото да знае што е љубов? А може ќе сакаш Господи да направиме нешто едноставно, за да не не мачиш многу (оти знам дека си добар Господи), на пример - да се насмевнеме утре на луѓето што ќе ги сретнеме на улица...?
Кажи ми Господи, побарај си и Ти, како ние секојдневно што бараме од тебе... кажи ни Боже, затоа што премногу сме слепи и глуви за да видиме и чуеме самите... кажи ни Боже, затоа што премногу сме зафатени од нашето секојдневие, за да мислиме на туѓото... кажи ни Боже, затоа што не ни текнува на нас самите, се додека некој не не потсети (иако не забораваме секојдневно од Тебе да бараме се и сешто)... Кажи ни Господи, затоа што се затворивме секој во сопствениот мрак и само зборовите ни се точни, а душите празни...
Кажи ни Господи - како вечерва да бидеме онакви, какви што Ти сакаше да бидеме, можеби ќе најдеме малку сили, време, воља и љубов, за да бидеме со Тебе...
Фала Ти Господи, Вечна нека Ти Е Слава.
Амин
Do what is right, come what may...
Кон врв
Anthony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anthony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2008 во 17:19
Edno moe viduvanje - iako ne sum upaten tuku samo onaka nadvoreshno gi sledam sluchuvanjata vo MPC. Mislam deka MPC se naogja vo seriozna kriza i toa od povekje prochini, Krizata e dlaboka i mi se chini ima i seriozni raziduvanja vo Svetiot sinod po osnovnite prashanja kako shto e imeto- imashe predlog da se izmeni so toa shto se predlozzi vo novoto ime da se vmetne "Ohridska". Nivnite stavovi mnogu se razlikuvaa - shto nikako ne e dobro bidejki imeto na MPC ne dnevnopolitichko prashanje za da bide staveno na debata pred prethodno da se usoglasat stavovite. Ponatamu mnogu seriozen problem e nepriznavanjeto na aftokefalnosta na MPC. Vo minatoto nekolku pati del od Svetiot Sinod se vpushti vo razgovori (=pregovori) so SPC. Rezultatot beshe takov shto podobro da ne gi ni vodea tie razgovori Del od sveshtenstvoto se odmetna so obrazlozzenie deka vaka ne priznati ne mozzat da gostuvaat vo niedna druga pravoslavna crkva i da ja procesuiraat Svetata liturgija. Vrv na sve beshe shto eden od onie shto ragovarashe i beshe vo timot na MPC - Zoran Vranishkovski , se odmetna sosema i se odnarodi i napravi golema shteta. Toj beshe vladika a vladicite treba da se primer za site ostanati. Toa samo govori deka MPC nemala dobra kadrovska politika koga predlagalo koj da bide hirotonisan.Mislam deka rabotite po toa prashanje ne se izmenile. Ponatamu vladikata Petar premnogu chesto beshe involviran vo skandali(i dodeka beshe vo Bitola pa beshe pregovarach vo Nish , pa otide vo Avstralija...i sekade beshe obvinuvan za po neshto- ne kazza lugjeto dobar zbor za nego). Nizzoto sveshtenstvo e nezadovolno- toa go imam osoznaeno od prva raka- mnogu losho zboruvaat za povisokite sveshtenici. Vo sloboden nevrzan razgovor so eden protoerej mi se doveri deka ja gubi verata, na shto go prashav- deka ako toj ja gubi verata togash shto stanuva so negovata pastva ? Ako sveshtenicite ne zziveat soglasno Hristijanskiot moral shto kje bide so vernicite? Kakov kje bide nivniot (ne)moral?
Da ne redam ponatamu. Neshto mora da se menuva. I toa brzo.

Изменето од Anthony - 18.Декември.2008 во 17:22
It’s nice to be important....it’s   important to be nice!
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2008 во 22:22

Treba definitivno da se menuvaat rabotite kaj site verski zaednici, ne vo smisla na doktrinite, tuku vo postapkite i odnesuvanjeto kako luge vernici, bidejki so toa frlaat loso svetlo za Bog , kako i za nivnata religija koja ja pretstavuvaat.

Imeno, treba da se odi vo cekor so vremeto i da se oslobodime od suevernite raboti.

Na pr, vcera bese praznik sv. Varvara, koj nema nikakva vrska so paganskite obicai koi se praktikuvaat kaj nas.

Crkvata edno veli za Velikomacenicata, a narodot veruva deka toj den koj prv ke ti vleze vo domot(ili dukanot)ke ti donese kolku sreka ili blagoslov ke imas vo tekot na godinata.... Gluposti nevideni!

Nekoi toa navistina seriozno go sfakaat, sto toj den nikoj ne odi na gosti kaj nikogo, da ne go "polezi"(inaku toj praznik go vikaat na naski Polezarka), za nedaj Boze ako ne mu odi nesto na domot vo taa godina da ne go kolnat onoj sto gi posetil prv.

Smesno i zalno vo isto vreme... Ne znam kako podrugo da kazam
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2008 во 09:08
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

... кажи ни Боже, затоа што не ни текнува на нас самите, се додека некој не не потсети (иако не забораваме секојдневно од Тебе да бараме се и сешто)... 

Мореее, како не ти текнува!? среќа Сите наведени работи во твојот пост кажуваат дека ти самиот и те како добро знаеш што треба да се прави. За да ти биде убаво тебе, на тој што му правиш, а со самото тоа и на бог, прави ги сите оние убави работи кои ги наведе како обраќање кон бог. Зошто мора тој да ти каже што да правиш?
Ајде и малку филозофирање. А што ако бог веднаш не ти се јави и не ти каже што да направиш? Дали ти (или било кој друг) нема да правиш добро дело? Ќе чекаш додека бог не ти рече?
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.