IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Развод пред бога се купува за 2.000 денар
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Развод пред бога се купува за 2.000 денар

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
Автор
Порака
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2008 во 00:59
tamu nikoj nemoze da se razvede,ako e vencan pred boga
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18198
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2008 во 01:00
Zidarski, dobra replika!

Mi se dopagjaat komentari koi ne begaat od realnosta, koga direktno se soochuvaat so nea i koi proektiraat iskrena volja za razreshuvanje na postoechkite problemi.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2008 во 12:51
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Mamamd - јас по некоја случајност имам информација од прва рака за многу од овие работи за кои пишуваш, па затоа и навлегувам во повеќе детали. А колку до медиумите - кога еден медиум е сопственост на Велија Рамковски и е во служба на неговите бизнис интереси, јасно е каде е објективноста. Доста слична е ситуацијата и со другите. Но дури и тогаш, може да се провери информацијата која ја пласираат. Дури и самите написи ако ги читаш - секогаш ќе видиш дека сето тоа се празни изјави, празни обвинувања, празни муабети. Секогаш е "некој" кој рекол нешто, направил нешто друго, и слично. Никогаш нема конкретна информација, никогаш нема доказ за тоа што се пишува.
Za zal jas informaciite ne gi citam samo od spisanijata na Velija Ramkovski tuku od Vecer i slusham i na Sitel...koj bombasto najavuva Sitel prv doznava...a vo tie informacii se spomnuvaat tuzbi od stranski banki.
Демант од г.г.Стефан никогаш нема ни да добиете во врска со било што! Неговата логика е - Бог ја знае вистината, нема потреба да ја докажуваме. И во право е. Кој како го разбира тоа...
Ama osudata ne doagja od Boga tuku od lugje, znaci demant treba da ima.
За Австралија - да, две тамошни групи се тужат, едната од които е заедно со МПЦ, другата е против. Тие што сакаат да ги присвојат црквите се една минијатурна група на бандити кои сакаат туѓи пари, туѓ имот и туѓ труд да присвојат. Колку до единството - 11 години имаше обиди да се изгради единство со нив и да се смири ситуацијата! Откако се доведе во ризик постоењето на целата црковна заедница и откако имаше обиди да се продадат црквите и имотите - тогаш се покрена судски спор, затоа што додека трае спорот, не можат да оттуѓуваат земјиште. Затоа - проверувајте пред да обвинувате. За тоа што не се знае - подобро е да се праша, а не да се вадат заклучоци.
Sum razgovarala i so sveshtenici i so "civili" stavovite im se isti. Koj so koj tabor e taka napagja.
Колку до донациите на возила - тоа прашај ги сопствениците на авто-куќи. Тоа се нивни донации, нивно решение, нивни начин на располагање со средства. Но - во крајна сметка, што и да се направи, секогаш ќе се најде некоја замерка и некој нема да биде задоволен.
Nacinot na raspolaganje so donaciite tocno e deka e nivni problem. Zatoa i velam deka moze da se dogovorat da se napravi neshto "da ne bode" oci. Isus Hristos odeshe peshki i ne mi veli deka vo toa vreme nemashe avtomobili, znam. No i togash imalo bogatstva. Toj i negovite apostoli ne gi koristele, a dadenoto go davale na narodot. taka barem ne uci biblijata.
За преспивањето во конаците - не си во право. Убаво објаснив - оној кој сака да одмора таму - ќе си плати, оној кој сака да работи, секогаш е добредојден! Ако моментално нема работа, услови или храна во некој манастир, ќе те препратат во друг. Истото е и во црквите. Велиш има толку бедни, што нема доволно цркви... Ајде те молам отиди до најблиската црква и поседи неколку часа таму... и види колку луѓе ќе дојдат да помогнат. После ќе разговараме посериозно.
Не велам дека нема проблеми во црквата и дека не треба многу работи да се средат. Но празното обвинување не помага никому - ниту може да поттикне промена, ниту служи за некакво добро. И секогаш тргнувајте со сопствениот пример...

Vo crkva odam taka reci sekoj vikend, a vo toplite denovi sekoe popladne. Mirot i spokojstvoto postoi. Barem vo mojata "maticna" crkva pomagaat site. Nie si napravivme mesto kade naminuvame, razgovarame.  I edno kje ti kazam. zabelezuvam deka pomladite sveshtenici se mnogu po korektni. Za parastosi, za krshtevki, za molitvi koga kje prasha vernikot kolku pari sekogash velat...kolku imate...ako nemate...gospod kje plati. Ne se drzat do cenovnik. Sum bila svedok kade zena moli za "peenje" na grob ama postariot pop i se razvika deka ne moze bez pari, podocna eden pomlad sveshtenik i se obrati da poceka i otkako mu zavrshi smenata na "reonskiot dedo pop"... mladoto popce dojde ispea i si zamina. Zaradi takvite kaj lugjeto ima nekoja verba. Jas zboruvam od doziveano.Изменето од mamamd - 15.Декември.2008 во 12:51
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2008 во 15:39
Прво. Ме интересира кој од модераторите (Зидарски или Месинџер) има ставено „pending approval“ на мојот пост од првата страна и зошто?

Второ. Зидарски од овој твој цитат:
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

... Демант од г.г.Стефан никогаш нема ни да добиете во врска со било што! Неговата логика е - Бог ја знае вистината, нема потреба да ја докажуваме. И во право е. Кој како го разбира тоа...

сфаќам дека ти го оправдуваш начинот на избегнување од одговорноста на Стефан! Дали тоа значи дека секој кој е обвинет за нешто, треба да се оправда со тоа што ќе се повика на бога и да биде изземен од понатамошни дејствија? Или тоа важи само за свештените лица?

Трето. Во врска со забелешката на Мамад. Каква е тоа црква или манастир кој ти наплатува за преноќиште? А, доколку немаш пари, дда си одработиш. Ајде еден практичен пример. Одам в манастир во 21,35 часот. Утредента треба да станам рано во 5,00 часот. Значи освен што немам пари, немам ни време да се оддолжам, т.е. да си го одработам спањето. Според тебе, свештениците не треба да ме примат, или со други зборови, да ме остават надвор во ноќта да ме јадат в’ците! И баш ме интересира како ја одредуваат цената за едно преноќување, која btw. е речиси колку хотелските (Теово)
И додека сме кај наплатата во црквите и манастирите. Летово бев во Охрид и покрај другите посетители, и јас бев непријатно изненаден кога ми побараа пари за влезница во православните храмови (Св. Софија и Канео) Едни срби дури и гласно протестираа, како може да се наплаќа во  вакви објекти.
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

... 4. Да, водат политика и тоа не е добро. Од друга страна - приморани се, затоа што многу често и од внатре и од надвор се поставувани како тег на општата политичка вага. Црквата отсекогаш се занимавала со политика во една или во друга форма. Дури и апостолите имаат изјави кои во тоа време се сметале за политички. ..

Кај нив се е политика. Токму тоа и го мислев кога го пишував оној пост кој е ставен под pending approval Само нашиов народ многу бргу заборава. Не е лошо некои од телевизииве да пуштат снимки од тогашните превирања. Колку за потсетување.
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2008 во 16:56
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Нелсон - како што самиот реков - има многу проблеми, но тие ниту се решаваат, ниту се посочуваат со генерализирање. Ако има конкретен проблем, треба да се посочи и да се предложи јасно, долгорочно решение.
Македонската Православна Црква, не постоела повеќе од два века, за потоа добри 30 години да се развива во комунистички услови и влијание, и само 18 години во независна држава (со илјада други проблеми - како признавањето на пример)... Треба време за да се средат работите, но треба и помош од луѓето.
Ајде едно по едно за точките кои ги наведуваш:
1. Да, возат. Како што објаснив, скапите коли се донации од разни бизнисмени и од фирмите увозници. Како такви, не може да се продадат или заменат за поефтини. Тоа е факт, а не претпоставка!

ova ne se odnesuvase na vladicite..na obicnite popovi...a zarem e tolku bogat nasiov narod da za sekoj pop ima donacija dobra kola?

2. Да, точно - и тоа треба да се среди и да се промени. Сега за сега, причината е тоа што различните епархии имаат различни трошоци и немаат можност да воведат единствен систем на протокот на средства. Со малку повеќе воља и административна помош, тоа ќе се среди.

tocno e deka treba da se sredi i promeni...ama ne se slozuvam deka imaat razlicni trosoci (osven skopje)i deka nemaat moznost da vovedat edinstven protok na sredstva..ova e makedonija...a ne sporeduvame kanada makedonija...
3. Да, многумина сакаат да заминат во странство, но немој да мислиш дека во странство заработуваат којзнае како... не е точно. Неодамна разговарав со свештеник тука на таа тема и можам да ти кажам дека не се воопшто во завидна ситуација. Предноста е што тука, луѓето многу повеќе пари оставаат во епархијата, која пак затоа може да им покрие многу трошоци, па затоа и илузијата дека живеат којзнае колку добро. (провери во МПЦ, лесно се доаѓа до информација колку е платата на свештениците во странство).


ne e tocno deka ne zarabotuvaat dobro oti ne zboruvam napamet...i nema iluzija deka ziveat dobro..tie vistinski ziveat podobro od sigurno
% na naselenie....4. Да, водат политика и тоа не е добро. Од друга страна - приморани се, затоа што многу често и од внатре и од надвор се поставувани како тег на општата политичка вага. Црквата отсекогаш се занимавала со политика во една или во друга форма. Дури и апостолите имаат изјави кои во тоа време се сметале за политички.
5. Не е точно. Тоа што ти немаш лично искуство или не си го видел, не значи дека не постои. Прошетај по манастирите, прошетај по црквите, ќе видиш. Можеби не помагаат доволно, но сепак, многу помагаат!


se slozuvam deka nemam licno iskustvo...ama imam prosetano i gledam...ziveam vo mal grad kade se se znae i vidi...da imalo sigurno ke razberevme site...


6. Точно. Така и треба да биде. Црквите се дарение од народот за црквата, но не знам дали знаеш дека црквите се сопственост на црковните одбори, кои пак се составени од жителите, а не од свештеници (со исклучок на одреден број цркви).


za ova ne se slozuvam....sredstvata od crkvata sprema donaciite treba da se barem 60:40 vo korist na prvite (ili steta).....i znam vo cija sopstvenost se ...na mpc ama so niv rakovodi crkovniot odbor sostaven od lokalni ziteli i po eden pretstavnik od crkvata (kolku so znam)..


7. Тоа го објаснив во 3.
8. Во секое жито има кукол. Како што реков - за само 18 години, и особено во таква матна држава како што е Македонија, многу време треба за да се средат работите. Прашањето е - како ќе селектираш кој од кандидатите на Богословија е таму за пари, а кој за вистинска духовност?! Освен тоа - владиците (кои се тема на целава дискусија) се монаси и поминале доста голем дел од својот живот во манастири и немаат лична сопственост.
Побарај некогаш да ја посетиш резиденцијата на Архиепископот (кај касарната Илинден). Иако куќата е голема, внатре нема никаков луксуз. Изгледа исто како што изгледаат конаците во било кој манастир во Македонија.za vladicite ne mozam da zboram...ne poznavam ni eden...9. Едукацијата е почната и се одвива во моментов. Не очекувај дека нешто што со векови било утврдено како традиција ќе се промени одеднаш. Сега за прв пат имаме свештеници (владици) кои пишуваат колумни во весници, објавуваат книги, печатат списанија, одржуваат интернет портали и сајтови и ги информираат луѓето. Се повеќе млади луѓе се информираат правилно за црквата и за религијата и тргнуваат по правиот пат, а не по патот на квази-традицијата.
10. Генерализирањето никому не му помага.
       


zalam sakav odgovorot da go obelezam vo druga boja ama ne znam kako...
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2008 во 18:35
Златник - каде тоа реков дека некој се иззема од одговорност?!
Напротив - (и затоа напишав - кој како го разбира тоа) - тој превзема целосна одговорност и смета дека не треба да се брани, затоа што нема корист од тоа. Кому му должи извинување и објаснување и за што?! Десетици обвинувања секојдневно фрчат од разно разни бизнис-медиуми, и ниеден од нив не е поткрепен со докази, факти, и ниту едно од тие обвинувања потоа не завршило ниту со судење, ниту со некакво конкретно обвинување. Рекла-казала. Што треба - да почнат да покренуваат судски спорови за клевета, како што прават политичарите?! Што тогаш? Тогаш ќе рипнат сите и ќе ја обвинуваат црквата дека не простува... секогаш некој нема да биде задоволен.
Ако во било кој манастир појдеш и ти треба преноќиште, ќе те прифатат и ќе ти дадат и покрив над главата и храна. И ќе те сместат заедно со послушниците (а не во хотелите!). Тоа што го реков за работењето не се однесува на случајни залутани патници, а се однесува на луѓе кои сакаат да одат таму, а се правдаат со тоа дека ете - немаат пари за да отидат. Секогаш има решение - само што кога земаш, редно е и да дадеш... А ти, ако ти дадат преноќиште една вечер - дали наредниот месец кога ќе бидеш во можност ќе им се оддолжиш по некаков начин? Или сметаш дека на нив тоа им е обврска, а не тебе не ти е?!
Колку за Св.Софија и Канео - тоа се музеи, а не литургиски објекти. Провери ги фактите првин. Сеуште се во заедничка сопственост со државата.

Мамамд - пак ќе речам - ајде да зборуваме со факти, а не со претпоставки и заклучоци. За Австралија конкретно - ти реков - основната причина заради која се почна со судски спор е заради обидите да се оттуѓи црковно земјиште.
Второ - самата го велиш на крајот на својот пост, она што го напишав претходно - дека промени има, но дека ќе треба време. Не можеш ти некој свештеник кој 30 години се научил дека службата му е само за да земе пари, да го преобратиш за две-три години. За сметка на тоа - многу од младите свештеници се навистина посветени и работат онака како што треба... Ќе треба многу време - но како што самата велиш - работите одат на подобро, секој ден... Затоа - наместо празни критики, треба да се делува.
Do what is right, come what may...
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2008 во 19:00
Мамамд - пак ќе речам - ајде да зборуваме со факти, а не со претпоставки и заклучоци. За Австралија конкретно - ти реков - основната причина заради која се почна со судски спор е заради обидите да се оттуѓи црковно земјиште.
Второ - самата го велиш на крајот на својот пост, она што го напишав претходно - дека промени има, но дека ќе треба време. Не можеш ти некој свештеник кој 30 години се научил дека службата му е само за да земе пари, да го преобратиш за две-три години. За сметка на тоа - многу од младите свештеници се навистина посветени и работат онака како што треба... Ќе треба многу време - но како што самата велиш - работите одат на подобро, секој ден... Затоа - наместо празни критики, треба да се делува.
-----------------------------------------------------------------------------------------------

Smetam deka MOZE da se natera nekoj sveshtenik koj zemal 30 godini da se skrasi i da ne zema. Na koj nacin? Na nacin na izbor? Da mi se dade pravo  da go izberam sveshtenikot koj  sakam da mi osveti kukja, da mi krshteva , vencava a ne koj e dezuren. Ako nikoj ne go bara, ako nikoj ne gi saka negovite uslugi kje se podzamisli. Ne moze da mu platam 500 den, a na parastos da pee 5 min i da si zamine. Pa ni najdobrite baritoni i soprani ne im cini minutata 100 den.
 A za kritikata. Sekoja kritika e patokaz kon promena. Licno kako covek kritikata ja primam kako dobronamerna sugestija.

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18198
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2008 во 19:10
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Прво. Ме интересира кој од модераторите (Зидарски или Месинџер) има ставено „pending approval“ на мојот пост од првата страна и зошто?


Jas go sokriv (ne go izbrishav za da imash uvid deka si postiral i da prochitash shto e napishano - znachi so najdobri nameri). a ako sakash da znaesh zoshto, pishi mi LP i ke ti objasnam. Nema potreba od javno razjasnuvanje okolu neshto sto nikoj ne go gleda.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2008 во 22:38
zosto na ovie temi gi nema bogobranitelite...
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2008 во 23:13
Мамамд - критиката може да е конструктивна и празна. Конструктивната критика е кога се предлага решение.
Тоа што го велиш во врска со избирањето на свештеник е доста конструктивна идеја - но такво нешто постои. Ти реално можеш да викнеш кој сакаш поп да дојде кај тебе, но се разбира, треба да го познаваш, за да можеш да го викнеш токму него (инаку - како би знаела кого да викнеш?!). Инаку - во право си - тоа е начинот да се натераат некои неадекватни лица да се замислат и да се променат.
Do what is right, come what may...
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2008 во 12:00
...Da definirame... od seto prethodno navedeno izleze neshto korisno... Promena... Ushte da moze da se sprovede... Ne mozam da si biram "maticen"  pop zatoa shto ne e od mojata crkva... tuku e od druga. Za nashiot reon zadolzenite popovi ne bi sakala da mi vlezat vo kukja... голема%20насмевка
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2008 во 12:51
Ајде, еве да прифатам дека лимузините и се друго (земја, објекти, мебел ...) е добиено од донаци. Но, што пишуваше во библијата за продавање на земјата и поделување на парите на сиромашните? Не треба ли прво црквата да се придржува кон писанијата? Напротив, тие уште повеќе земаат, наплатуваат од сиромашните, за тие да живеат (пре)удобно. Зошто пак црквата мора да има свој имот? Се си мислам дека удобно за себе и угодно пред бога некако не оди заедно. Ама, народ ... ! Ем гледа дека го „стрижат“ ем пак оди кај нив.
Ај да не пишувам повеќе оти ќе има бањ - бањ!
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2008 во 18:54
Аха... Ајде да тргнеме по твојата логика...
Црквата го продава целиот свој имот и го раздава на бедните целосно. Што после, откако ќе го раздаде? На наредните бедни што ќе им даде? Како ќе постои? Кого ќе нахрани, кога самата нема да има леб?
Она што е црковно е народно, само што народот наш не го разбира тоа. Го разбираат со премногу соц логика - односно - дај ми го штом е мое. Не помислуваат дека штом е мое, треба да работам, да го помагам. Секој кој е активен во црквата ги видел благодетите од таа своја активност.
Многу е бесмислено да се даваат такви општи критики без да се гледа целосната слика. Има конкретни работи кои треба да се променат, но тоа нема да се случи со негирање на се и критикување на се, а за жал, кај нас токму тоа се прави.
Мамамд - можеш да го промениш свештеникот, дури и да не е од твојот реон, провери...
Do what is right, come what may...
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2008 во 19:34
Иако атеист, што само по себе би значело најтешка казна за мене, само да знаете колку сакам да дојде тој суден ден токму денес, сега. Да дојде Исус и да види што прават неговите „следбеници“, или поточно тие кои го шират неговото учење, значи свештеноучителите, ако можат така да се наречат.
Да не зборуваме за другите атрибути (морал и сл. оти можен е бан), ајде само за скромноста во живеењето.
Зарем Исус не им беше доволен пример и воедно доказ како треба да се живее и делува? Дали Исус се возел со луксузни коли (кочии) или одел пеш, а во најдобар случај на магаре? Дали Исус наплатувал за своите проповеди, дали на крштевањето му дал некоја пара на Јован и дали овој (Јован) претходно, на другите луѓе, наплатувал? Дали Исус наплатувал и која му била тарифата за лекување од разни болести, дали за воскреснување тарифата му била поголема, дали пречекувал луѓе во отмени канцеларии со длабока резба и кожни фотељи, дали се мешал во световната власт, дали ..., дали?
А ете, без приходи, без никаква материјална надокнада, тој им помагал на луѓето, а со самото тоа им покажал како треба да живеат, посебно на тие кои ќе се одлучат да го следат неговиот пат и да се нарекуваат негови ученици. Зарем тој не велел да не се грижат што ќе јадат или пијат утре?
Верувам во мојата заблуда дека со моето однесување во мојот живот, повеќе јас ќе бидам во милоста божја, иако не верувам во него, отколку тие кои во името на бог приграбуваат поудобен живот за самите себе.
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.