IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Системски LUPUS
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Системски LUPUS

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 192021
Автор
Порака
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2010 во 09:11
Resochin=Chloroquine
Plaquenil=Hydroxychloroquine

Nema bogznae kakva razlika, samo sto Plaquenil-ot treba da se nabavi vo grcka.Pozdrav
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
brusnica Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 13.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brusnica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2010 во 23:47
angelina 22,kakov problem imas so zglobovite, jas na promena na vremeto custvuvam nekoja tapa bolka na zglobovite i mi se javuvaat otoci na racete i nozete,a od vitamini pijam samo AD perli, ME INTERESIRA kade se lecis stom pies plaquenil.POZDRAV
Кон врв
Sandra77 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 16.Ноември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sandra77 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2010 во 10:59
Zdravo na site. Jas veke 2,5 godini boleduvam od morbus still, sistemsko, avtoimuno, revmatsko zaboluvanje. Poslednite rezultati mi se CRP=6, Se=20, Le=10,6. Dali toa znaci deka bolesta mi e vo miruvanje?
Кон врв
angelina22 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 27.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај angelina22 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2010 во 13:30
se lecam vo drzavna bolnica na reumatologija mi otekuvaa zglobovite na racete i nozete od kako pijam plaquenil podobra sum samo koga ke se izmoram togas obavezno me boli nekoj zglob a najmnogu sto mi smeta e sonceto. Ja otkriv mnogu rano bolesta bidejci majka mi ima sistemska bolest(sklerodermija isto revmatsko zaboluvanje avtoimuno).Inaku plakuenilot go naogam mnogu lesno sakam isto taka da znam nekoj da mi kaze kakvi mu bea prvite simptomi pozdrav
Кон врв
anjadivina Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 10.Мај.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anjadivina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2012 во 14:48
Veke godina dena imam problemi so zglobovite. Cesto mi otekuvaat kolenata, prstite i laktite. Isto taka pokraj otocite mi se javuvaat rani vo ustata i mi pagja kosata. Pred 7 meseci mi dijagnosticiraja sistemski lupus i primam terapija dekortin 30mg i resochin. No nemam nikakvo podobruvanje osven toa sto mi se spreci pagjanjeto na kosata i ranite vo ustata. a sega poslednive dva meseci pocnuva da mi se pojavuva crvenilo i rani na liceto. me interesira dali nekoj znae kakva krema da koristam za da se spreci?
Кон врв
Ane09 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 209
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ane09 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2012 во 13:58
Veke 4 godini se nosam so avtoimuno zaboluvanje i najmnogu mi pomogna dieta bez mlecni proizvodi i leb, kako i tretmanite za detoksikacija na dr. Todor JOvanovic (cel den se pie samo sok od 500ml citron, 500ml portokal, 500ml voda, 150ml limon). Pozdrav
Кон врв
saguaro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 482
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај saguaro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2012 во 17:35
Маслото од диво оригано исто се препорачува за третман на лупус. Во Скопје може да се најде во продавницата Биокулт. Скапо е, но доволно се неколку капки дневно.


http://www.insidershealth.com/blog/1/oregano_stops_inflammation_of_lupus_rheumatoid_arthritis/226/month:05/year:2009
Кон врв
Majuska28 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 12.Октомври.2013
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majuska28 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2013 во 12:38
Pozdrav do site se vikam Maja imam 28 godini pred 2 godini mi e otkrien SLE samo sto se omaziv SLE mi e otkrien edna nedela pokasno se razvedov zatoa sto mojot poranese soprug doznal deka nema da mozam da imam deca ako moze nekoj poveke informacii da mi kaze vo vrska so zabremenuvanjeto i posledicite fala pozz.
Кон врв
vsm Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Јануари.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vsm Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2014 во 09:25
majka mi ima pemfigus, autoimuna bolest e kako i lupus. Bese na pregled kaj dr Naum Mojsoski koj doadjase na konsultativni pregledi kaj dr Zan Mitrev vo Filip vtori. Dr Mojsoski veke ne raboti tamu, pa me interesira ako nekoj znae dali raboti nekade drugde privatno, ili telefonski broj, da moze da se zakaze, bi bila mnogu blagodarna.
Кон врв
Lana99 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 26.Мај.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lana99 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2014 во 14:59
Zdravo na site!Mene mi e dijagnosticiran sistemski lupus pred 3 meseci.Zemam dekortin od 10 dnevno,plakenil i movalis.Ubavo ja podnesuvam terapijata i nemam nesakani efekti.Sakam da prasam dali e normalno i pokraj terapijata ds se cuvstvuvaat bolki po teloto na promena na vremeto?Pozdrav i cuvajte se!


Изменето од Lana99 - 26.Мај.2014 во 15:00
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 192021
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.