IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Системски LUPUS
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Системски LUPUS

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1516171819 21>
Автор
Порака
viki42 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viki42 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2009 во 21:55
Kremata Airol e od 0,05% se naodja samo vo zegin. Tesko se naogja bidejki se plasat da ja davaat zasto ne e na lista na lekovi. Jas koga mozam ja naracuvam od Grcija so recepta. Inaku ne e skapa 3 evra e edna pak. mast. Originalot e od Francija ama kosta 100 evra. Nema faktor. Taa e za diskoidniot lupus. Zosto posle crveniloto mene mi se pojavuvase kako (neznam kako da gi opisam) nekoi ranicki kade ke me fatese sonceto. Toa strasno me cesase i kade ke gi iscesam tamu mi se pravea dupki. Airolot se koristi navecer na izmieno lice so sapun DOVE i posle pola saat otkako ke se isusi liceto se macka celo lice ako e zafateno i so vata se trlja ili ako imas samo ranicki togas se stava samo na niv. Denje ne smee da se koristi nikako. Pocetokot ke se ljupis zosto skoro devet sloja od kozata postepeno ja regenerira i posle toa nema da imas nikakov problem. Jas treba da ja koristam non stop iako sega na liceto nemam nisto imunologot mi rece sekoja vecer da ja stavam, no bidejki tesko se naodja jas stavam samo po potreba koga ke me fati nekoj zrak od sonceto, pogotovo januarskoto i fevruarkoto sonce se najlosi za nas.
Neznam dali koristis vitamini no koristi go Oligogalot A+C+E+organski vrzan selen edno nasabajle i A+d perlite isto po edno nasabajle i Vigantol 4 kapki zaedno so perlite stalno t.e. cel zivot. Nie nemame dodir so sonceto i zato ni treba dopolnitelno vitamini zaradi koskite.
Pozdrav! ako te interesira uste nesto pisi jas sto mozam ke ti pomognam.
Кон врв
bir Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 26.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 17
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2009 во 18:43
viki42 dali site ovie vitamini gi koristis po preporaka na lekar?Jas sum mnogu isplasena zasto maticniot lekar mi rece deka nie ne smeeme da vnesuva me vitamini zasto se stetni za nasata bolest.Od toj stav jas ne vnesuvam nikakov vitamin osven C sumeci tableti.Kazi nesto okolu nacinot na ishrana?jas vo toj pogled jadam se bidejki nemam nekoi ogranicuvana osven vnesuvaneto na sol zaradi bubrezite.Golem pozdrav.
Кон врв
viki42 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viki42 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2009 во 20:24
Zdravo bir!
Se vrativ malku nanazad da vidam od sto boleduvas. Zosto jas veke so ovaa dijagnoza sum skoro 13 godini i vitaminite sto ti gi pisav gi pijam isto tolku. Tie mi se prepisani od imonolog a isto mi gi preporaca i reumatolog. Nisto ne pravam na moja raka. Sega mi dadoa po eden paracetamol nasabajle sekoj den, sigurno poradi virusite, a vo vrska so ovaa bolest maticniot lekar mnogu nema poznavanje. Nie ne smeeme da pieme lekarstva sto go kacuvaat imunitetot, sto stvaraat anti tela. Kako ginko mak nie ne smeeme da go pieme, a lekovite sto sodrzat sulfonamidi i tetrasiklini isto ne smeeme da gi pieme (kako baktrim).
Vo ishranata mi zabranija magdanos, pecurki smokvi, aditivi. Tie gi ima vo site gazirani sokovi, vo blagite sto se vo boja. Ednostavno receno najdobro da gotvis blago doma i da pies domasni sokovi.
Jas iskreno da ti kazam pijam samo voda i toa topla posto imam problemi so grloto i caevi.
Edno sto ne mozam da se otkazam toa se cigarite i kafeto, sto na sekoja kontrola mi go pisuvaat da gi ostavam cigarite, ali od mnogu se otkazav pa sega i od cigarite i kafeto sega za sega ne planiram pa ponatamu zdravje.
Кон врв
Ane09 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 209
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ane09 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2009 во 11:49
Sto e so svinskiot grip? Smeeme li da primame antibiotik? Dali ste se informirale?
Кон врв
viki42 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viki42 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2009 во 23:34
Zdravp Ane09.
Nema potreba od antibiotik ako ne si bolna.
Jas razgovarav so ludje sto go prelezale svinskiot grip i najprvo sto im se javilo e jaka groznica proprateno so jaka temperatura. Koga otisle odma na infektivno im go otkrile gripot.
Mene mi kazaa deka Bonboncinjata Fissermen (belo paketce so crn brod i crveni bukvi) sto pisuva ekstra ljuto ima sostav vnatre kako i tamifluto. Dnevno gi koristam po 4-5 pati i mislam deka se podobri od bilo koi drugi tableti za smukanje. Pogotovo sto imam problem so grloto bidejki mi e hronicno sega sum mnogu zadovolna. Ljutat ali za nosot i grloto se super.
Pozdrav.
Кон врв
AtilA736 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 24.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AtilA736 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2009 во 01:41
ej viki,mozes da mi kazes so dejstvo ima dekortin H i Tricef, deka jas imam sinusi i pijev dekortin odsabajle a ne se napiv tricef i vecerva non stop idam u wc da mokram...
Кон врв
viki42 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viki42 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2009 во 22:28
dekortinot mi go prepisaa no ne go pijam uste zosto se poprava od nego, a mene uste toa mi fali. A dekortinot mi go dadoa sega za zastita od gripot da go pijam eden mesec i neznam dali ima vrska so sinusite. Za sinusi mi dadoa amoksiklav i eden sprej na baza na antibiotik samo ne mi teknuva kako se vika. I jas imam sinusi i od niv dobivam zapalenje pluca, ama ne se lecat samo momentalno se saniraat so lekarstva.
Кон врв
CVETA777 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај CVETA777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2010 во 20:39
Тоа нема врска, а и повекето матични лекари немаат врска и се преплашени од оваа болест, па и не препишуваат ни анти биотици. Зборувам од искуство, а специјалистите велат дека тоа е давај пари само, па затоа сме препуштени сами на себе.
Ова болест го намалува имунитетот, па затоа треба да се земаат препарати за негово зголемување, но несме да се претера.
Обиди се и да пиеш чај, на пример конјско опавче - прешлига та е супер за бубрези и за лупус.

Изменето од CVETA777 - 07.Февруари.2010 во 20:40
Кон врв
anchiii Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Март.2009
Локација: Macau
Статус: Офлајн
Поени: 51
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anchiii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2010 во 22:30
Cveta ne sum bas sigurna deka treba da zemame preparati za zgolemuvanje na imunitet bidejki zgolemen imunitet kaj nas go aktivira lupusot[mislam deka zboruvas za SLE] isto taka treba da se izbegnuvaat antibiotici kolku sto se moze.A cajot e navistina dobar pa ako imas nekoj sovet kako da go pijam i so sto bidejki ne go podnesuvam mirisot.Pozzz
Кон врв
viki42 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viki42 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2010 во 23:41
Tocno e toa anchiii deka bolnite od SLE ne smejat da pijat preparati za zgolemuvanje na imunitetot i toa nikakvi. Jas boleduvam vece 15 godini i sum na nekoi vitamini i caevi, a posto redovno imam temperatura i hronicno grlo moram da pijam antibiotici zosto dobivam bronhitis, taka da neizbezni mi se. Srekni praznici i pozdrav.
Кон врв
mikica81 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mikica81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2010 во 15:19
Golem pozdrav do site.me raduva koga ima nekoj da te razbere i da si ja spodelime makata.jas boleduvam od Sle,sistemski lupus veke 4 i pol godini.momentalno sum na decortin 5mg i 2.5mg nazimenicno i Resochin,bolesta mi e vo remisija,no nikogas ne se znae,sekogas sme podgotveni na najlosoto.Bolkite mi se recisi sekojdnevie,taka da na onie poslabite i voopsto ne reagiram.mozebi cudno no jas pokraj tabletite za bolki mn sum zadovolna i od krema Counter pain(analgetik krema),koja momentalno reagira i ublazuva,pomaga da se spravam pobrzo so vkocanetosta ustvari me razdvizuva.Bi sakala ako moze da podiskutirame za bremenosta vo nasive slucai,dali nekoj ima mozebi nekakvo iskustvo....
milo mi e da bidam del od ovoj forum.Samo hrabro i so novi sili vo nov den
Кон врв
DANDO Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 11
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DANDO Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2010 во 13:34
Zdravo Viki42 jas isto taka imam dijagnoza SLE skoro 17 god. Od terapija primam Rezohin, Oligogal obavezno po edna tableta na den, zimskiot period zamam i vitamin c, sega imam strasni bolki na desnata raka postojano mi e ukocena rakata, prstite mi trnat,osobeno jaki se bolkite navecer nemozam normalno da spijam, duri zabelezav na edniot prist nekoe zadebeluvanje kako izrastok toa mnogu me plsi, zemam analgetici za bolkite no nisto ne pomaga. Ovaa bolka mnogu me plasi zasto pocna da mi se siri kon ramoto dokolku nekoj ima vakvo iskustvo da mi kazi sto moze da mi pomogne. Sekoe dobro
Кон врв
DANDO Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 11
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DANDO Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2010 во 08:46
Kakov forum e ovoj koga nikoj ne odgovara,sekoja bolka e polesna koga ima da ja spodelis so nekoj sto moze da te razbere, zarem site ve fatila apatija.
Кон врв
anchiii Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Март.2009
Локација: Macau
Статус: Офлајн
Поени: 51
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anchiii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2010 во 15:21
Zdravo na site,golem pozdrav na novite na forumov.Za bolki navistina pomaga krema Counter pain,ne e skapa samo sto mora da se nabavi od Grcija a jas koristam konjski balzam i so nego mozes da se izmasiras i navistina opusta i nema tolku jak miris.DANDO treba da pojdes do tvojot lekar,najverojatno e reumatolog,bidejki toa zadebeluvanje moze da e proces za sklerodelma a i treba da se konsultiras za bolkite bidejki ne pominuvaat od analgetici treba da se vidi za sto se raboti.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1516171819 21>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,312 секунди.