IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Системски LUPUS
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Системски LUPUS

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1314151617 21>
Автор
Порака
anchiii Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Март.2009
Локација: Macau
Статус: Офлајн
Поени: 51
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anchiii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2009 во 21:13
Dobredojde Viki42 na forumov kako sto gledas site gi imame istite problemi a za sinusi bi ti preporacala da zemas flexonaze sprej mozebi problemot e na alergiska baza,mene mi pomaga.Vo vrska so rezultati anti-dsDNA e negativ pa toa e super znaci deka volkot miruva,a za zelezoto i kr.slika zemav tot hema,vit.C i folna i mi pomogna.Dali zemas terapija za SLE?Sto isfrli od ishranata,dali cuvstvuvas podobruvanje?Kazi ni gi svoite iskustva vo vrska so bolesta.Pozdrav
Кон врв
viki42 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viki42 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2009 во 20:04
Blagodaram na pozdravot!
Inace jas piev rezohin edna godina, pa flohenil (taka mislam deka se pisuvase) od grcija go nabavuvav, no za sreca so vidot nemav problem, pa mi dadoa nekoi pronizoni i sve taka po red. Inaku jas go koristev flexonaze tri meseci so mnogu jaki antibiotici no nemav nekoe podobruvanje, posle mi dadoa tofen, od nego sum povece zadovolna. Inaku od ishrana mojot imunolog (a i edna doktorka od rusija) mi zabranija: pecurki, jogurt,svinsko meso, sok samo domasen, blago samo prigotveno doma, bez konzervansi, a boite sto gi ima vo site vidovi artikli se premnogu stetni za zdrav covek, a kamoli za nas. Sega momentalno koristam brusnica na gladno srce, caj, vitamini, pa da vidam dali ce se podobri krvnata slika. Inaku kako sto kazav odam dva pati godisno na bioenergicar i da ti kazam mnogu sum zadovolna. Mi se smiruvaat bolkite niz celoto telo, pogotovo glavata, kicmata, grloto, sinusite i dr. Jas kaj nego odam koga ce setam deka volkot napadja i posle 12 terapii sum dobra. Bidejci premnogu rabotam, gledam i da se odmaram, zosto nekogas nemozam da go izdrzam toj napor. Sve mislam deka mozam kako koga bev zdrava no organizmot sekogas ni kazuva koga e premnogu. Za sega tolku bidi pozdravena. Kazi dali ce odis na odmor.
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2009 во 19:59
Originally posted by anchiii anchiii напиша:

BACHIOS tvojot stav voopsto ne me iznenaduva bidejki si medicinar no ako gi imas procitano nasite prethodni postovi ke vidis deka site pa i jas odime na "normalni"lekari i zemame terapija.Od "svetska"medicina nie imame dijanoza SLE ili slicno,terapija e dekortin,resochin isto i po nekoj imunsupresor,nemozat da predvidat kako ke bide tekot na bolesta,ke se sledi i se stava tocka.Iako sum medicinsko lice,jas posle ovaa tocka prodolzuvam da odam ponatamo i ke se obidam na sekoj mozen nacin da si pomognam ili barem malku da si olesnam i da si go podobram zivotot i ne samo zaradi mene tuku i zaradi moeto semejstvo bidejki voopsto ne e lesno da se zivee so SLE.Ubedena sum deka koga ti bi bil vo vakva situacija(nedaj boze nikomu)bi pobaral alternativno resenie.Inaku homeopatot e doktor internist i pedijatar,znaci doktor koj uvidel deka postoi i drug nacin da se pomogne osven kovencionalnata medicina.Bi mozel da ja procitas "spontano iscelenje"od Endru Vejl pa bi mozel da razberes zosto go pravime seto ova.

slusaj mozam da ti kazam deka poslednite 4 godini se zanimvavm so ovaa bolest -barem 70 % od pacinetite mi se so lupus i ne treba da mi kazes za bolesta kako se lekuva itn.sum lekuval i takvi teski posledici no toa e nasiot narod,a mojot mentor lekuval zena 30 godini so lupus bez nikakvi posledci. no sepak vi kazuva, se e vas izbor.pozdrav.
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
bir Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 26.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 17
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јули.2009 во 21:58
pred se golem pozdrav do viki i pane a voedno imam prasane do bachios:Imam dijagnoza lupus nefritis skoro 4 god.Za seto ova vreme sum samo so lekarstva sto mi gi dava mojot nefrolog bidejki odam na kontrola na klinika za nefrologija na sekoi 2 meseca.Dosega rezultati te se dvizat vo granici te na normala.Zemam samo dekortin 10mg i ranitidin 150mg.Ppokraj ova zemam vitamin C .Vo vrska so ishranata ne sim ogranicena (nemam zabrana za nisto)pa jadam se kako i site drugi samo vnimavam na vnesot na solta.I pokraj seto ova vo posledno vreme imam izgubeno na telesnata tezina.Sto da se pravi?vitamini drugi ne vnesuvam osven ovosje.
Кон врв
viki42 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viki42 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2009 во 15:27
Zdravo BACHIOS!
Gi citav site tvoi postovi i gi pocituvam doktorite.
imam edno prasanje za tebe?

Bidejsi boleduvam od lupus, a se lekuvam kaj dva doktora. Na reuma prifacaat rezultati samo od nivnata labaratorija so nivni regensi. Sto i samata doktorka mi rece deka ne bile sekogas rezultatite tocni. A dodeka drugiot doktor prifaca samo ispituvanja vo Institut za patologija i imunologija, bidejci tie rabotele po ELISA METOD.
Vo patologija ANA-ta mi e pozitivna i pisuva NUCLEOLAR I AclTa isto pozitivna i pisuva SPECKLED. Samo Anti-DNA mi e negativna. Na reuma ANA e pozitivna (1:80), drugo e negativno. Moze li da mi odgovorite sto e razlikata medju dvata metodi i sto znacat NUCLEOLAR I SPECKLED. Da ne slucajno se raboti za druga avtoimuna bolest. Pozdrav.
p.s.
Pisi kade rabotis, pa moze da dojdeme kaj tebe vo ordinacija.
Кон врв
pane_juventus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1048
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pane_juventus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2009 во 23:50
BIR blagodaram za pozdravot eve i jas te pozdravuvam.Izbegnuvam da pisuvam na ovaa tema da ne rece nekoj deka se mesam kaj sto ne mi e mestoto.Vo sekoj slucaj vi posakuvam na site da ozdravite i ja imate mojata golema podrska.
Кон врв
Ane09 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 209
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ane09 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2009 во 13:56
Zdravo na site. Kako ste? Kako se spravuvate so bolesta? Jas mojata ja staviv vo remisija, se nadevam za trajno. Nekako imam vpecatok deka sum dosadna na forumov, pa poveke nema da vi pisuvam, iako od vreme na vreme ke citam za da vidam kakva vi e sostojbata. Mnogu mi pomognavte so vasite soveti, se nadevam deka i moite vi bea od korist. Gooooolem pozdrav do site i zivotot da ni go ispolnuvaat samo mir i ubavi raboti.
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јули.2009 во 11:19
1.Lekuvaj se samo kaj edniot-odluci sama
2. I vo reuma se raboti ELISA metodot - megjudrugot nema druga metoda.
3.ANA- prosto se raboti za tipot na odlaganje na imunite kompleksi t. pattern (ne mozam da ti prevedam soodvetno)
ANA uncleolar pattern -
ANA speckled pattern-
4.Se raboti za ista bolest t.e SLE no razlicen nacin na odlaganje na imunite kompleksi-te. kako izgledat pod flourescenten mikroskop
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
bir Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 26.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 17
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2009 во 20:32
imam prasane do BACHIOS Dali nie zaboleni te od lupus konkrtno jas od lupus nfritis smee me da se zraci me ako ne daj boze imame karcinom a voedno i dale smeeme da bide me vo blizina na lice koe se zraci od maligno zaboluvane? Odnapred blagodaram na odgovorot i golem pozdrav do site.
Кон врв
viki42 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viki42 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2009 во 01:45
Originally posted by BACHIOS BACHIOS напиша:

1.Lekuvaj se samo kaj edniot-odluci sama
2. I vo reuma se raboti ELISA metodot - megjudrugot nema druga metoda.
3.ANA- prosto se raboti za tipot na odlaganje na imunite kompleksi t. pattern (ne mozam da ti prevedam soodvetno)
ANA uncleolar pattern -
ANA speckled pattern-
4.Se raboti za ista bolest t.e SLE no razlicen nacin na odlaganje na imunite kompleksi-te. kako izgledat pod flourescenten mikroskop

Fala na odgovorot. Cekam nekoi rezultati od imunologija, kade ANA ja ispituvaat kompletno kako sto mi kaza doktorkata od jadroto na kletkite. Pa togas pak ke ti gi pisam rezultatite da mi dades i tvoe mislenje, zosto sumnjaat i na druga bolest.
Кон врв
anchiii Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Март.2009
Локација: Macau
Статус: Офлајн
Поени: 51
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anchiii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2009 во 16:31
Zdravo na site!Me interesira dali nekoj vo posledni 2 meseca ima praveno analizi na reumatologija antiDNA,antiSSA,antiSSB,lupus kletki bidejki mene mi stignaa se negativni,fala bogu toa e dobro,medjutoa neznam kolku da veruvam bidejki se slucuva da vo zavisnost od reagensi se dobivaat i takvi rezultati,pa zatoa kakvi se vasi rezultati?Pozzzzz
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2009 во 08:57
Originally posted by bir bir напиша:

imam prasane do BACHIOS Dali nie zaboleni te od lupus konkrtno jas od lupus nfritis smee me da se zraci me ako ne daj boze imame karcinom a voedno i dale smeeme da bide me vo blizina na lice koe se zraci od maligno zaboluvane? Odnapred blagodaram na odgovorot i golem pozdrav do site.

1.Hmm...mnogu hipoteticko prasanje- ako imas karcnom toa ke e na prvo mesto- i togas apsolutno treba zracenje, bez ogled na posledicite vrz bubregot.A i zgora na toa pri zracenje se stavat zastitni odela koi gi pazat organite sto ne se vo interes na zracenjeto.
2. Mozes da bides sekogas vo blizina na covek sto e zracen. Ne e doakazano deka takov covek e steten za okolnite. Megjudrugoto takvo zracenje i vo tie kolicini imame i vo nasata okolina.pozdrav
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2009 во 09:00
Originally posted by viki42 viki42 напиша:

Originally posted by BACHIOS BACHIOS напиша:

1.Lekuvaj se samo kaj edniot-odluci sama
2. I vo reuma se raboti ELISA metodot - megjudrugot nema druga metoda.
3.ANA- prosto se raboti za tipot na odlaganje na imunite kompleksi t. pattern (ne mozam da ti prevedam soodvetno)
ANA uncleolar pattern -
ANA speckled pattern-
4.Se raboti za ista bolest t.e SLE no razlicen nacin na odlaganje na imunite kompleksi-te. kako izgledat pod flourescenten mikroskop

Fala na odgovorot. Cekam nekoi rezultati od imunologija, kade ANA ja ispituvaat kompletno kako sto mi kaza doktorkata od jadroto na kletkite. Pa togas pak ke ti gi pisam rezultatite da mi dades i tvoe mislenje, zosto sumnjaat i na druga bolest.



uste ednas- ANA-anti- nuclear antibodies- te anti jadreni antitela. tie e se jadreni antitela.Ne znam sto mislela doktorkata so toa od jadroto na kletkite.pozdrav.A deka moze da ima i druga bolest toa e mozno, bidejki ANA moze da bide pozitivna i vo mnogu drugi bolesti.pozdrav.
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
anchiii Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Март.2009
Локација: Macau
Статус: Офлајн
Поени: 51
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anchiii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2009 во 21:10
kaj ste site?Izgledami deka ste dobro,volkot miruva pa vi posakuvam ,ako e navistina taka,taka i da ostane.Vi posakuvam mnogo zdravje i bidete mi dobro i veselo Ane09 mnogu mi e milo sto uspeja bolesta da ja stavis vo remisija ti posakuvam taka da ostane zasekogas,golem baknez do tebe bidejki so svojata volja uspeja da se izboris so bolesta.Golem pozdrav!

Изменето од anchiii - 18.Август.2009 во 21:13
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1314151617 21>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.