IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Системски LUPUS
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Системски LUPUS

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1011121314 21>
Автор
Порака
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2009 во 21:35
Луѓе читајќи ве ви се воодушевувам на силата.......Не знам што да ви кажзм освен......Бог да ви подари сила да се носите со здравствените проблеми...

Баш се прашував дали ви се смени начинот на живот откако ја добивте болеста? Дали опадна квалитетот на живот?
МИР со сите
Кон врв
Ane09 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 209
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ane09 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2009 во 09:07
A

Изменето од Ane09 - 23.Јули.2009 во 13:48
Кон врв
Ane09 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 209
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ane09 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2009 во 10:03
Anchiii, 4 godini? Bolesta ti e vo remisija? Ne razbiram.
Kortiko od 5mg e mnogu mala doza, mojot doktor veli deka nema recisi nikakvo vlijanie. Jas sum na 10 mg, 8 meseci, do sega nemam poremetuvanja vo ciklusot. No sekoj organizam e razlicen. Sepak, mislam deka toa najmalku treba da te zagrizuva.
Cuvaj se.
Кон врв
tijanam Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 04.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tijanam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2009 во 00:24
Ane09...Mene bolesta mi e 6 godini vo remisija a poslednive 2 godini pijam 10mg na sekoj vtor den....Mnogu vitamini...i dobro sum sea za sea da ne se podrecam.....Plaquenil ili Rezohin ne pijam voopsto poslednive tri godini....
Кон врв
Ane09 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 209
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ane09 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2009 во 09:25
A

Изменето од Ane09 - 23.Јули.2009 во 13:48
Кон врв
tijanam Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 04.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tijanam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2009 во 23:14
Da vi kazam najiskreno, jas ne vnimavam na nikakva ishrana zatoa sto sum premnogu strvna i ima raboti od koi ednostavno nemozam da se otkazam.....A za spienje spijam mnogu, duri i nemozam da zaspijam navecer, a utre denta spijam do mnogu pokasno....Ne vikam deka sve mi e super: na primer osekam mnogu umor, megutoa neznam dali mi e od losoto vreme na spienje sto cela vecer sum na net pa utre denta nemozam da se rasonam cel den, jas mislam deka mi od toa:)))) Poslednava godina custvuvam i dkea koncentracijata mnogu mi opadnala, mn raboti zaboravam koga ke izlezam da gi napravam, nekako i ucenjeto potesko mi odi....Megutoa rezultatite od krvta mi se dobri...eve bas deneska pravev treba za edna nedela da gi zemam pa ke ve izvestam kakvi mi se....se nadevam deka ke mi bidat dobri so ogled na toa sto 8 meseci ne sum pravela kontrola...
Кон врв
tijanam Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 04.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tijanam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2009 во 23:17
Inaku nekolku pati bev kaj eden doktor koj sto e vo penzija i si raboti doma privatno zivee vo Aerodrom, D-r Naum Mojsoski i toj mnogu mi pomogna i mislam deka blagodarenie na nego sega sum dobro. Toj covek e premnogu kompetenten za ovaa bolest i golem intelektualec, ima cetri doktorati: Reumatolog, Imunolog, Alergolog, i Pnevmatolog, i odkoga bev kaj nego navistina sum dobro. Kaj nego se zakazuva po telefon i sega momentalno nemozam da go najdam negoviot telefonski broj, megutoa koj e zainteresiran za kaj nego ke se potrudam da go najdam, i ke vi go pratam preku e-mail, private message nekako ke vidime....Pozz i vi posakuvam sve najubavo
Кон врв
anchiii Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Март.2009
Локација: Macau
Статус: Офлајн
Поени: 51
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anchiii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2009 во 13:36
da Ane09 taka se vika "remisija" samo so ovie bolki i 300 gluposti,neznam sto da mislam.Koga prv pat mi ja otkrija bolesta me stavija na 60mg dekortin i vo period od 2god.so postepeno namaluvanje mi go prekinaa dekortinot taka 3meseci bev bez tabl. i togas pak mi se aktivirase bolesta i mi napravi perikardit i plevrit,a mislam deka i samata sum vinovna se opustiv i bev dosta neodgovorna,e sega i pred 2god.mozese da mi se ukine dek. no zaradi predhodnovo nema sansi taka da ova e veke doza na odrzuvanje.A i perikarditot i plevritot si ostavija tragi taka da nemozam eden sprat po skali da se kacam,se zamoruvam,nemozam vozduh da si zemam,nemozam da se iskivam mislam deka gradite ke mi se rasprsnat a pak nedaj boze da treba da pobrzam ili potrcam ,nema sansi.
Кон врв
anchiii Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Март.2009
Локација: Macau
Статус: Офлајн
Поени: 51
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anchiii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2009 во 13:45
Tijanam za opadjanje na koncentracija ne si edinstvena,od porano gi pomnam rabotite a sega nemozam da se setam na muabet od pred nekolku dena,mi se slucuva da zaboravam ime na predmet koj postojano go koristam kako momentalno da mi se blokira mozokot i zatoa mnogu se nerviram a i odvreme navreme cuvstvuvam nekoi vrtoglavici ednostavno imam cuvstvo deka ke padnam a isto mi se slucuva i koga se simnuvam po skali kako da propadjam i ne se cuvstvuvam sigurno.Seto ova me zagrizuva i mislam deka ke napravam magnetna na glava.A mozes da mi go pratis brojot od dr.Mojsovski pa ke vidam iako sega planiram da idam za Germanija na homeopatski tretmani,ke vidam kako ke bide.

Изменето од anchiii - 23.Мај.2009 во 13:49
Кон врв
Ane09 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 209
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ane09 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 09:21
A

Изменето од Ane09 - 23.Јули.2009 во 13:49
Кон врв
anchiii Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Март.2009
Локација: Macau
Статус: Офлајн
Поени: 51
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anchiii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 18:12
Ane09 i vo remisija se javuvaat problemi,poznavam osoba so SLE koja e vo remisija 5god. i ne zema nikakva terapija ama se prisatni umor,glavobolki,bolki vo zglobovi, neznam se zavisi od organizam kako sto gledas kaj mene ima ostaveno tragi i toa e toa.Ajde izraduvaj ne so ubavi rezultati od kardiologija. A za fizikalna nemam praveno iako dr. mi preporaca samo bez uv lampi,samo nekako nemozam da odvojam vreme za tretmani
Кон врв
Ane09 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 209
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ane09 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2009 во 09:09
A

Изменето од Ane09 - 23.Јули.2009 во 13:49
Кон врв
anchiii Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Март.2009
Локација: Macau
Статус: Офлајн
Поени: 51
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anchiii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2009 во 17:07
Ane09 navistina mi e milo sto ti se vo red rezultati,a za otoci da probas oblogi so acidi borici ili pak so domasna rakija mene i toa mi pomaga,ponekogas stavam i listovi od sveza zelka,najprvin ke gi iscukas da omeknat i gi stavas kako oblogi.A za upat ne e problem da zemam i reumatologija epten mi odgovara no problem e sto treba da se odmara a najiskreno ne mi se otvara boleduvanje a odmorot sakam da go iskoristam za odenje vo Germanija,taka da ne ocekuvam deka tamu ke se sluci cudo no se nadevam deka ke mi bide podobro.Pozzzzz
Кон врв
tijanam Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 04.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tijanam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2009 во 18:31
Anchii...daj ostaj mi e-mail za da ti go pustam brojot, zasto tuka nesto nemozam da najdam private messages....
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1011121314 21>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,328 секунди.