IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Системски LUPUS
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Системски LUPUS

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1415161718 21>
Автор
Порака
CVETA777 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај CVETA777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2009 во 16:20
Zdravo na Site.
Jas sum zabolena od SLE veke 10 godini.
Gi procitav vasite iskustva. megutoa nikoj nema na forumot.
Za SLE najdobro e da se pie caj od konjsko opavce ili presliga. Magdonos- caj e deuretik i go isfrluva prekumernoto zadrzuvanje na tecnost vo organizmot. Isto taka go namaluva i visokiot pritisok. Koprivata e dobra za imunitet.
Ima i mnogu drugi prirodni lekovi. A jas ne sakam da pijam mnogu lekarstva.
Pozdrav do site!

Изменето од CVETA777 - 20.Септември.2009 во 16:21
Кон врв
Ane09 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 209
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ane09 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2009 во 12:29
Zdravo CVETA777. Dolgo me nemase na forumov, no eve se vrakam. Vo pravo si za caevite, go namaluvaat vospalenieto, osobeno zalfija, kamilica, bosilek, konjsko opavce. Pozzzzzzzzzzz
Кон врв
bir Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 26.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 17
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2009 во 14:13
zdravo na site CVETA777 kako gi pies tie caevi mislam na receptot?a koj lekarstva gi pies?dali znaes nesto od strana na kremovi ili nesto drugo zasto kozata na racete mi e ostetena osobeno vo predelot okolu noktite.Se bi dala za da mozam da gi izlekuvam racete zasto mi e mnogu tesko, ne mozam nisto da rabotam bez narakvici a ako samo malku mi dostudi vednas mi omodruvaat.Kako se boris ti so ovaa bolest? Spodeli ni del od tvoite iskustva.Pozdrav do site.
Кон врв
CVETA777 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај CVETA777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2009 во 19:35
Pomodruvanjeto na racete e raundov sindrom i jas go imam. Oblekuvaj se poveke za da ne ti pomodruvaat. A za ranite korsti maslo od kantarion pred legnuvanje i mozis posle da si stavis od rakavicite koi gi koristat za maski za race (oriflem, avon).
I podobro nosi podebeli corapi ili 2 rala otkolku narakvici. Ako ti e toplo vo nozete ke ti bide i vo celoto telo.
A caevite od prilika kolku mozes da pies, dvapati denot na primer. Na 1/4 voda zovriena se stava 1 malo lajce presliga. Da kisni 5-10 minuti, ne da vrie. Ova e od kniga, jas stavam grance ili dve caj od prilika.
Кон врв
anchiii Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Март.2009
Локација: Macau
Статус: Офлајн
Поени: 51
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anchiii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2009 во 16:46
Eh toa pomodruvanje,otkako zaladi epten me sredi.Mi pomodre pokazalecot na levata raka i toa do pola no isto taka dobiv i strasni bolki,morav da primam venska terapija i na zalost mi ja zgolemija dozata na dekortin od 5mg na 30mg i vo opcija se i citostatici no za sreka mislam deka nema da trebaat kako i da e prstot se podsredi iako sega kozata tamu e pozadebelena i na dopir cuvstvuvam bolka,isto taka zemam i trental i aldizem za cirkulacija.Dali imate nekoj priroden lek za cirkulacija?Za ginko znam deka e dobar no imam procitano deka nie! ne smeeme da go koristime
Кон врв
viki42 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viki42 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2009 во 22:02
Zdravo na site!
Tocno e toa deka ginko ne smeeme da go pieme - Anchii.
Samo edno me interesira. Citam deka go pies dekortinot i aldizemot. Dali od niv se poprava, kakvi tegobi cuvstvuvas od niv. Zosto jas gi nemam pieno do sega, no sega mi gi dadoa preventivno, poradi gripovive sto vladeat i toa deset dena decortin i sest dena aldizem i mnogu drugi vitamini sto i predhodno redovno gi piev. Jas momentalno se boram so redovni temperaturi, se otruv so antibiotici poradi grloto i sunisite i neznam nemam bronhitis a jas non stop si kaslam kako da sum bolna od bronhitis. Taka vece tri nedeli. Probam od caevi do sirupi, babini lekarstva i nisto ne pomaga. Ako nekoj ima so slicni problemi neka pise, dobre dojdeno e za site.
Cao!
Кон врв
anchiii Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Март.2009
Локација: Macau
Статус: Офлајн
Поени: 51
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anchiii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2009 во 22:13
da viki42 kaj SLE nesmee ginko ama jas pocnav da go zemam bidejki kaj mene se pokaceni trombociti sto obicno bi trebalo da bidat niski,ama toa ti e.Dekortinot poprava,no dokolku se visoki dozi,postojano imas cuvstvo deka si gladen a vo liceto te pravi kako topka.Aldizemot e za periferna cirkulacija,jas go zemam vo komb. so trental.a za temperaturite,neznam sto da ti kazam,zemaj paracetamol a i ova so antibiotici sepak treba da gi izbegnuvame.So dekortinot bi trebalo da se sredi temperaturata,zavisi koja doza zemas,bi trebalo da deluva i za drugite raboti.Stom nemas bronhitis najverojatno od sinusite ti se sleva sekret i te drazni da kaslas,kaj mene e istiot problem ama na alergiska baza pa bi mozela da si proveris totalen IGE,inaku koristam fleksonaze za vo nos ama ne stalno.Pozzzzzz
Кон врв
viki42 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viki42 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2009 во 22:34
Za decortinot mi rekoa da go pijam od 10 mg - 10 dena. Inaku sto se prasuvam e toa sto vukot mi miruva momentalno, a mene me namagjaat ovie virusi i infekcii i ne me pustaat. Treba da se vakciniram od sezonskiot grip i svinskiot ama nikako da se izlecam za da se vakciniram. Pijam paracetamoli mi gi prepisaa sekoj bez razlika dali imam ili nemam temperatura, a moze i sve da e od sinusite, neznam zasto mi vikaat deka nemam bronhitis a jas kaslam i vece na site im imam zdosadeno. Te prasav za decortinot dali debelee zosto jas i taka se popraviv za edna nedela 18 kila, a nikoj ne znae zosto (vikaat od nekoj hormon mi bil pokacen) pa si vikam uste nekoe kilo da kacam i ke bidam kako kaca, sto veke nemozam da se podnesam koga ke se vidam vo ogledalo. Odednas nemas sto da obleces, e stvarno sme komplicirani zenskiot pol, ali drugo ne se moze.
Cao na site!
Кон врв
Ane09 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 209
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ane09 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2009 во 10:41
Viki 42, decortinot predizvikuva zadrzuvanje na tecnosti, go pravi okruglo liceto, no 18kg za 1 nedela???? Nesto ne e vo red. Furosemidot se pie ednas vo cetiri dena za isfrlanje na tecnosti. Jas sum veke 1,5 godina na 15-20mg decortin i se nemam popraveno nitu kilogram, osven sto dobiv zaobleno lice. Nekolku pati potekov, zadrzuvajki 5-6 litri tecnost (koe potoa so furosemid go isfrlav), no toa e grozno cuvstvo: ti buci glavata, mislis ke eksplodira, ti se kacuva pritisok, malaksuvas, ne odis-lebdis i verojatno moze da bide mnogu opasno. Mora da go najdes pricinitelot. Pozzzzzz
Кон врв
bir Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 26.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 17
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2009 во 16:25
viki42 i kaj mene minatata godina se slucuvase istoto.Skoro 1,5 mesec kaslav i nikako da prestane.Me nateraa da napravam i snimka na beli drobovi i na snimkata se bese vo red.A pred toa piev eden kup antibiotici,sirupi na prirodna baza caevi i sto ne se.Posle snimkata doktorkata mi prepisa folkodin kapsuli i za cudo se se sredi prestanav da kaslam.Edno prasane do site na forumov:Dali imate slusnato vo tekot na minative 2 nedeli deka kazale na tv.deka e pronajden lek za lupusot?Mene taka mi kazaa no nebeja sigurni vo koja zemja tocno[Norveska Finska ili Danska]Pozdrav do site.
Кон врв
anchiii Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Март.2009
Локација: Macau
Статус: Офлајн
Поени: 51
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anchiii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2009 во 16:46
viki42 sepak 18kg e premnogu i toa definitivno ne e vo red,mozebi treba da ja proveris tiroidnata zlezda znae da dava takvi simptomi.Vo vrska so VAKCINIRANJE toa nikako a narocito za svinski grip,ne se znae kakvi reakcii moze da napravi kaj zdrav organizam a neli pak kaj nas mnogu e rizicno,jas definitivno nema da se vakciniram iako sum sekojdnevno izlozena na zaraza,infekcii a ova e i stav na Prof.Dr.imunolog.
Кон врв
anchiii Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Март.2009
Локација: Macau
Статус: Офлајн
Поени: 51
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anchiii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2009 во 16:51
Bir tocno deka e pronajden lek se vika benlysta,medjutoa uste e vo faza na ispituvanje,deluva na B-limfocitite odnosno kako imunosupresor,a kaj ispitanicite na pola im e davano placebo taka da i kaj tie se podobrila sostojbata,inaku mnogu e skap tretmanot so ovoj lek,mozes da vidis na internet vnesi go samo imeto.Pozzzz na site

Изменето од anchiii - 18.Ноември.2009 во 16:52
Кон врв
viki42 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viki42 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2009 во 22:13
Zdravo na site!
Toa sto se popraviv mi rekoa deka e izgleda na hormonalna baza, a moze i od lupusot da se otekuva od momentalen stres. Inaku jas sum operarirana od tiroidnata zlezda (pola imam pola nema) i sekogas mi e na gorna granica.
Vo vrska so vakciniranjeto mojot imunolog mi rece pod hitno da se vakciniram i od sezonskiot i od pandemskiot grip. Otkako mi kaza jas se javiv vo Ministerstvo za zdravstvo i tie istoto mi go potvrdija i mi rekoa deka sme na listata za najkriticni. Sto e najtragicno mi rekoa deka ako go fatam svinskiot grip nemas pretstava sto moze da ti napravi, bidejki ima 100% sansi da ne se napravi antitela i da se svrtat protiv nas. Togas lupusot mozel da dojde vo najlosa faza. Jas licno se plasam da ja primam vakcinata slusajki od TV (ovoj umrel, tie odbile da se vakciniraat) i.t.n. i stvarno vo nedoumica, a ima vreme dodeka ni stignat vakcinite.
Tocno e deka e najdeno lek, ali uste e vo faza na ispituvanje i mislam deka pisuvase kako reagiral lekot kaj 40% na pacientite. Da veruvame vo medicinata.
Mene koga mi bese osteteno liceto nemase lek protiv toa. A sega so airol kremata kade i da me fati sonceto za nekolku dena gi snemuva ranite i kerkami mi vika pa tebe sega tie pocisto liceto nego na mene (inace ona e vo pubertet, pa se nervira poradi bubulicite).
Golem pozdrav i dobro sonuvajte site!
Кон врв
bir Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 26.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 17
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2009 во 14:31
viki42 kade ja kupuvas ovaa krema.Dali pomaga za crveniloto na liceto i dali ima zastiten faktor?Isto taka dali moze da se koristi i za race zasto kozata na racete osobeno vo predelot na noktite mi e mnogu ostetena.Pozdrav do site.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1415161718 21>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.