IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Писмени состави,семинарски...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Писмени состави,семинарски...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 9091929394 112>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 3 Гласови, Просечно 3,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
lido 23 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Март.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lido 23 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2014 во 23:39
pozdrav jas sum majka na edno 11 momce , mi treba pomos sostav 'NEMAME REZERVNA PLANETA' vi blagodaram


Кон врв
Frose111 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 18.Март.2014
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Frose111 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2014 во 13:59
Ќе може и мене да ми помогнеш?Ми треба состав на тема АСАКАМ ДА ЖИВЕАМ ВО ЧИСТА СРЕДИНА АКО МОЖЕ по порака да ми го пратиш те молам за денес ми е
Кон врв
Frose111 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 18.Март.2014
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Frose111 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2014 во 14:06
ми треба состав за САКАМ ДА ЖИВЕАМ ВО ЧИСТА СРЕДИНА ве молам кој може да ми помогне (јас не сум по пишувањето ве молам помош) фала однапред
Кон врв
Frose111 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 18.Март.2014
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Frose111 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2014 во 14:11
Анализа на песната Денови (Бели мугри)
На почетокот од песната, преку компарација, поетот ги опишува тешките аргатски денови. Тие се толку мачни - како ѓердан од камења постојано висат на вратот од аргатот.
            Во продолжение, Рацин ги опишува аргатските денови, долги, неиздржливи, денови што започнуваат со надеж дека нешто ќе се смени, но завршуваат со истата тага и очај дека ништо не се сменило. Употребувајќи го контрастот (наутро радост понеси - навечер тага донеси) тој го засилува чувството на безнадежност. И уште повеќе: со метафората живот кучешки го завршува овој дел.
            Врвот на незадоволството и деградацијата на наемните работници е претставена во третиот дел од песната. Аргатите се принудени да работат за друг за да преживеат. Тие повеќе не се слободни луѓе, туку се робови на експлоататорите кои им плаќаат толку малку, колку да сврзат крај со крај. Повторно употребувајќи го контрастот (бели дворови - црни гробови) ја потенцира огромната социјална разлика (некој може да живее раскошно, а за другите гробот е доволен).
            Во завршните стихови, во исчекување на барем малку оптимизам - го дочекуваме крајниот безизлез. Поетот го прикажува постојаното, трајно страдање на аргатите кои до крајот на својот живот ќе си го нижат ѓерданот од тешки денови. Метафорично го претставува како железен синџир од алки ковани.
            Освен наведените стилски фигури, поетот употребува епитети (камења студени, маки големи, живот кучешки, скотски живот, бели дворови, црни гробови, синџир железен); како и анафора (повторување на исти зборови на почетокот од стихот - роди се..., за себе...,нижи си...). Според мотивот (аргатски), песната е под директно влијание на народната поезија. Со бавен ритам и патетичен тон се искажани елегичните чувства за тешкиот живот на македонскиот народ.
            Песната ја сочинуваат осум строфи и тоа четири со по четири стиха (катрени) и четири со по два стиха (дистих). Стихот е осмерец и не е римуван (бели стихови).
Кон врв
kum112 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 18.Март.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kum112 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2014 во 20:03
Itno mi trebaat sostavi za pismena na tema Makedonska krvava svadba i Krvava kosula....   
Кон врв
milospanzo Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 19.Март.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај milospanzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2014 во 09:33
Zdravo mi treba raskaz deneska pravam pismena vezba po makedonski jazik na tema Zosto ne bi izraduval i vozbudil nekogo pa dali ke moze da mi kazete
Fala unapred pozdrav <3
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 11364
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2014 во 12:16
Originally posted by milospanzo milospanzo напиша:

Zdravo mi treba raskaz deneska pravam pismena vezba po makedonski jazik na tema Zosto ne bi izraduval i vozbudil nekogo pa dali ke moze da mi kazete
Fala unapred pozdrav <3


,,,majko mila  ,i za vakva tema treba nekoj drug da mu skocka tekst,,,изненадување
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
davidkrasher Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 20.Март.2014
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај davidkrasher Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2014 во 13:41
Mi treba sostav za pismena-Legendata za Karposh kralot na kumanovo ITNO MI E!!!
Кон врв
kingdomof Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 22.Март.2014
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kingdomof Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2014 во 12:16
Mi treba tekst po mk jazik na tema "ZOSTO DA NE UTESAM, POMOGNA I IZRADUVAM".Site elementi treba da se iskoristeni i ako moze da e pogolem tekstot.Sto e mozno pobrzo.Fala
Кон врв
БојанаК Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 22.Март.2014
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај БојанаК Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2014 во 15:25
Ми треба состави на тема
Живеј го животот ,допри ја бесмртноста
Хероизмот на Гилгамеш
Пораката на љубовта и пријателството во ГилгамешВе молам помогнете ми ..Фала
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 23999
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2014 во 15:59
Разлистај ја темава,може ќе најдеш нешто.


Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Mirzic Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 13.Март.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mirzic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2014 во 20:31
Дали ќе може некој да ми помогне правам писмена по македонски јазик а темите се овие
1.ликот на Велика од романот Пиреј
2.Големата вода- Живко Чинго
3.Црно семе-Ташко Георгиевски
Кон врв
kole12 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 22.Март.2014
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kole12 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2014 во 21:39
j

Изменето од kole12 - 23.Март.2014 во 09:52
Кон врв
pavlence Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 23.Март.2014
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pavlence Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2014 во 00:13
Ми требат итно состави на тема
1.Проклетството на печалбарот(требе да се опфате од драмите Печалбари и Парите се Отепувачка
2.Во што ја гледаме смислата на животот.
3.Судирот мегу генераците(генерациски јаз)
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 9091929394 112>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.