IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Писмени состави,семинарски...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Писмени состави,семинарски...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7980818283 113>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 3 Гласови, Просечно 3,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2013 во 23:17
Originally posted by Победаа Победаа напиша:

Ми треба кус осврт за животот и значењето на Прличев
-e stvarno se za nikade deneshnive....изненадување


...pa pogornoto mozeshe i samiot (samata) da go ''izvadish'',...i toa taka , mnogu pobrzo ke ja dobieshe na raka...ili na monitor , seedno.


ili mozebi sakate nekoj svoeracno da se  nafati da vi napishe....shto ke vi tekne?ма ајде
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2013 во 09:50
Originally posted by brza brza напиша:

Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Originally posted by brza brza напиша:

-dobar sovet!да

...iako ,izgleda deka ne moze da se odvikne od loshata navika da im popuva na onie koishto zgreshile,
...ali namerno ali ne (greshkite) ....ne e vazno .намигнување

А што има лошо или страшно во тоа да се воочи грешката на некој?

-Pa rekov neli de....dobar sovet.голема насмевка

Да, да гледам и читам. Така е.
Ама исто така го читам и вториот дел, каде велиш дека е лоша навика да се попува кога некој греши ...
А тоа не е убаво, нели? нека ти е срам
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2013 во 12:12
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Originally posted by brza brza напиша:

-dobar sovet!да

...iako ,izgleda deka ne moze da se odvikne od loshata navika da im popuva na onie koishto zgreshile,
...ali namerno ali ne (greshkite) ....ne e vazno .намигнување

А што има лошо или страшно во тоа да се воочи грешката на некој?
Не е грешка ако човек згреши, грешка е ако ја повтори грешката.
Детево е младо и веројатно ќе сфати но и ќе ја прифати сугестијата, за разлика од постарите, кои добро сфаќаат ама не прифаќаат дека згрешиле.
Претпоставувам дека ја знаеш онаа старата: „ Се учи теле, а не вол!“
намигнување


==================================================

...„за разлика од постарите, кои добро сфаќаат ама не прифаќаат дека згрешиле“....

Кон врв
Andreevski Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 08.Мај.2012
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andreevski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2013 во 15:54
Ми треба кратка содржина за Разбој од Владо Малевски.Фала однапред
Кон врв
Buzharovska Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 23.Септември.2013
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buzharovska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2013 во 20:31
Ве молам ми треба состав итно..темата е: "Пеколот-хуманистички обид на Данте за морална и општествена промена"
Благодарам однапред :)
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2013 во 20:36
Данте Алигиери, наречен уште il padre Dante , се смета за татко на италијанската книжевост во целина...Најзначаен,најплоден и најдобар автор кој италијанската книжевност воопшто некогаш го имала...Потекнува од благородничко семејство од областа Тоскана а се смета дека е од Фиренца...Младоста ја поминува со своите родители во Фиренца а уште кога имал 10 години неговото семејство склучило нотарски договор за брак со Гема Донати со која тој подоцна ќе има 3 деца...Уште како млад започнува да се интересира за науките и за образованието па завршува теологија и философија во Болоња и Падова...Сепак ,тоа не го привлекува многу иако во неговите дела ќе зборува за теми што се многу блиску до овие 2 науки...Во поглед на политичката определба, неговиот татко бил благ симпатизер на гвелфите кои во тоа време се залагале за превласт врз Италија со помош на папата...Сепак, доаѓа до раздор во таа партија и во времето кога Данте политички се активирал тие се делат на бели и на црни гвелфи ...Данте застанува на страната на белите и додека е со нив тој се активирал како еден од 6-те приори т.е. старешини на Фиренца,луѓе кои што управувале со градот и кои имале доста големи овластувања...Сепак, црните гвелфи биле посилни и успеале да ги поразат белите во неколку борби во кои и самиот Данте учествувал...Во тоа време таа партија што ќе дојдела на власт ги протерувала политичките противници па така било и во овој случај и Данте се нашол во прогонство...Дотогаш успеал да собере животно искуство и образование кои биле единствените нешта покрај неговите книги кои ги земал додека бегал од политичките противници...Патува претежно по Северна Италија и се засолнува на дворовите на неколку благородници за кои работи како писар или пак преговарач со другите дворски кралства...Умира од треска при едно патување по таквите дворови ,тотално заборавен од сите и е погребан во Равена...Се уште се водат полемики дали гробот на Данте треба да биде во Равена каде што починал или пак во Фиренца која што го прославила ...

Творештвото на Данте не може да се класифицира во една гранка...Тој во младоста припаѓал на школата на Слаткиот Нов Стил и бил еден од нејзините основачи ...Пишувајќи претежно љубовна поезија насочена кон неговата вечна инспирација Беатриче во овој правец се прославува со делото Нов живот...Дело во кое опишува како ја запознал неа, како се заљубил во неа , како таа се однесувала кон него и се што е поврзано со неговата љубов кон неа...Се задржува структурата според која тој секогаш се раководел а исто така и симболиката со Светото Тројство која подоцна ќе биде еден вид на водилка во Комедијата...Имал 9 години кога за првпат ја видел Беатриче (3x3), по 9 години повторно ја видел и се заљубил во неа а всушност во ова дело тој прави своевидна апотоеза т.е. најава на тоа што ќе го опишува во Божествената Комедија...Делото е составено од 4 канцони(начин на пишување на песна која Данте сметал дека е најпогодна), 42 прозни поврзувања кои се во согласност со канцоните и 25 сонети на љубовта...Им се обраќа на жените кои умеат да ја разберат љубовта бидејќи само тие би можеле со своето благородно срце(стилновистички елемент) да разберат како тој се чувствува...
Другите дела на Данте се поделени на тие што се напишани на народен јазик и оние што се напишани на латински јазик...Комедијата,Гозба,Епистолите се напишани на италијански волгаре и во нив тој сака да го приближи јазикот до народот а во тие што се на италијански да им стави до знаење на интелектуалците дека би требало да постои единствен италијански јазик кој ќе биде достапен за целото население а не само за свештенството...


Божествената Комедија е најкапиталното дело на Данте...Со цврста структура од 100 песни и 3 дела по 33 песни ја поддржува средновековната симболика на бројот 3 кој го симболизирал светото тројство и 100-ката која била совршен број...Тројката се повторува како симбол и во тоа што има 3 земски лика,стихот е терцина, 3 дела на пеколот, 9 неба во рајот,9 круга во Пеколот....Во комедијата е опишан грешниот пат на човекот, на самиот Данте како човек кој бил изгубен во таа шума која била неговиот грешен живот...Тоа што е таму опишано има 2 значења...Едното е буквално а другото е алегориско т.е. преносно за кое треба да се има увид во целата тогашна ситуација и состојба во Италија....

Пеколот како посебно дело се обработува глеам...Пеколот се отвара како бездна во близина на Ерусалим и се спушта надолу преку 9 концентрични кругови се до центарот...Најпрвин се минува низ Портата т.е. низ предворјето каде што се сместени неодлучните т.е. оние кои што не заслужувале да се најдат ниту во Пеколот...Во првиот круг т.е. лимбот се сместени некрстените т.е. сите оние кои што живееле пред христијанството, во вториот се блудните души т.е. прељубниците и тука се споменати голем број на ликови од историјата...Во третиот круг се лакомците ,во 4-от расипниците и скржавците, во 5-от гневните и мрзливите , во 6-от се еретиците,безбожниците ,епик*рејците, во 7-от се насилниците,убијците, во 8-от се измамниците и тука тој претежно се осврнува на папите за кои смета дека се големо зло...Во последниот круг тој ги сместил предавниците бидејќи сметал дека предавството е најголемото зло кое може да се направи....Заедничка казна за сите што се во пеколот е што се лишени од надеж ,круговите се чувани од митолошките суштества ...На дното се наоѓал Луцифер а казните кои што требале да се извршат биле обратни на гревот...Во 33-те пеења Данте се осврнува на политичката состојба, на сопствените ставови во однос на многу работи, има тука приказни од антиката , средби со мртвите души кои се движат....Тоновите кои што преовладуваат се претежно темни,лоши,застрашувачки и Данте имал многу лоши моменти додека се наоѓал таму бидејќи неколку пати дури се онесвестувал од силината на болката што морал да ја претрпи....Се меша односот Данте-лик и Данте-поет...


Од Пеколот Данте преминува во Чистилиштето...Со Вергилиј излегува на една плажа ,на остров од кој се пружа глетка на планина која е всушност чистилиштето кое треба да се помине за да се стигне до рајот...Чистилиштето е поделено на 3 дела, претчистилиште, вистински чистилиште и рај на чистилиште...Душите се прочстуваат на 3 начини , со казна обратна на гревот кои тие се способни да ја примат, со пеење на хорски молитви и со пеење на поучни песни од антиката...На овој начин и Данте се прочистува...Боите се различни од пеколот, тука преовладува сивило, неопределност и тука се има чувство за време бидејќи душите чекаат да се прочистат...Чувствата се носталгични,меланхолични, смирени за разлика од пеколот каде што владееше тотална несмиреност...Чистилиштето уште се нарекува и Книга на Дантеовите спомени и се смета за најава на Рајот, на совршенството каде е присутна Беатриче ...

Рајот е најразличен од првите 2 дела бидејќи тука приказната прекинува за да се опише амбиентот кој владее , нешто што за Данте било најтешко да го направи...Тука душите се заедно , нема ликови бидејќи тие се опишани амбиентално , со елементи од природата ..Исто така, нема нарација...Владее светлина, божествена атмосфера во очекување на видението на Господ...Тука атмосферата е естетски совршена а поезијата е најсовршена поради сублимацијата на повеќе стилови и совршенствата...Структурално е слично како и претходните 2 дела а тука исто така се споменуваат голем дел на средновековните мислители како Тома Аквински...Се е подредено на очекувањето да се види господ, совршенството што сјае од сите страни и што никој и ништо не може да го засени...Ангелите се претставени како ликови со блескав сјај , пламени крилја, бела облека но сепак со сета своја светлина не успеваат да го засенат Господ...Тука Данте во недостиг на зборови да го опише тоа што го видел на помош го повикува Аполон а при крајот кога доаѓа до самиот господ нему му помага Св.Бернард кој ја моли Богородица да му помогне на тој што веќе стигнал до таму да го види Господ.....



Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Buzharovska Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 23.Септември.2013
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buzharovska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2013 во 20:37
а да ..го заборавив најважното треба да биде од 400-500 зборови :/
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2013 во 20:40

Struktura

Božanstvena komedija se sastoji od 14 000 stihova. Svaki dio knjige, Pakao, Čistilište i Raj, imaju po 33 pjevanja (itl. canti). Uvodno pjevanje se obično pridodaje prvom dijelu, pa se može reći da Pakao čine 34 pjevanja. Ukupno je 100 pjevanja. Broj 3 dominira djelom, u pjevanjima i samim stihovima, što simbolizira Sveto Trojstvo, dok se broj 100 smatra savršenim brojem. Šema rime je aba, bsb, cdc... a svaki stih ima jedanest slogova (hendekasilabic). Sva tri dijela završavaju istom riječi: stelle, zvijezde.

Iako je Boccaccio naglašavao božansko nadahnuće Dantea, savremeni kritičari su u pogledu ovog djela podijeljeni. Dok ga jedni smatraju duhovno inspiriranim i procrkveno orijentisanim, drugi u ovom djelu vide parodiju na crkveni pogled. Jedan od najvećih oslonaca ove teorije je to što Dante u devetom krugu pakla sreće i bivše Pape. Neki drugi kritičari bez osnova u ovom djelu vide konfrontaciju dvije kulture: krišćanske i islamske. Iako je moguće da je Dante u to doba bio u kontaktu sa tada nadolazećom islamskom kulturom, u djelu nedostaju osnove za ovakvu teoriju.

Ep je pisan u prvom licu (ja forma) i predstavlja Danteovo putovanje kroz krugove zagrobnog svijeta. Putovanje počinje na Veliki petak i traje do srijede nakon Uskrsa u proljeće 1300. Na putovanju Dante ima dva vodiča: velikog antičkog pjesnika Vergilijea kroz Pakao i Čistilište i svoju idealnu ženu Beatrice kroz Raj.

Pakao


Djelo počinje spjevom Pakao, noć prije Velikog Petka 1300. godine. Dante je tada bio "na polovini životnog puta" (prema Biblijskom životnom vijeku, Psalm 90:10), to jeste imao je 35 godina. Putovanje počinje kada ga Vergilije zatiče u tamnoj šumi, alegorično na rubu samoubistva, okruženog sa tri zvijeri: lavom, leopardom i vučicom kojim ne može pobjeći u svojoj nemogućnosti da nađe pravi put. Dok ga pjesnik spašava iz ove situacije, vodi ga na putovanje podzemljem. U paklu se nalazi devet krugova podjeljenih u tri dijela, Gornji pakao (prvih 5 krugova) gdje su smješteni griješnici zbog pretjeranog uživanja, 6 i 7 krug u kojem su nasilnici, i 8 i 9 u kojem su pakosnici. Ova tri tipa grijeha su predstavljani simbolično kroz zvijeri koje na početku napadaju Dantea.

Alegorično, pakao predstavlja kršćansku dušu koja vidi grijeh onakvim kakav zaista jeste.

Čistilište

Nakon Pakla, Vergilije i Dante odlaze na Planinu Čistilišta koja se nalazi na kraju svijeta (u Danteovo vrijeme vjerovalo se da se pakao nalazi ispod Jeruzalema, dok se za čistilište smatralo da je na planini na ostrvu koje je nastalo sotoninim padom pod zemlju, kako je nastao i pakao). U čistilište stižu na Uskrs, u nedjelju. Značajno je da u čistilištu Dante objašnjava sferni oblik zemlje kakav je bio poznat u srednjem vijeku. Razgovara o poziciji sunca i razlikama u vremenskim zonama. Po Danteovim riječima, sunce zalazi u Jeruzalemu, ponoć je na rijeci Gang, a sunce izlazi u čistilištu.

Alegorično, čistilište predstavlja kršćanski život.

Raj


U raju, Dante za vodiča ima Beatrice, koja mu pokazuje devet krugova raja, koji su istovremeno koncentrični i sferični. Dante priznaje da je vizija raja ograničena za njegove ljudske oči. Duša koja dođe u raj ostane u onom krugu koji joj odgovara, zavisno od mogućnosti duše da za svog ljudskog života voli Boga. Prema tome sve duše doživljavaju Boga, ali neke su spiritualno razvijenije, pa postoji hijerarhija i u raju. Hijerahiju određuje mogućnost duše da doživi Boga kao vrhovno biće iznad svi ostalih stvari. Međutim, po Danteovoj šemi sve duše u raju su uvijek u kontaktu s Bogom, samo na različitom nivou. raj je podijeljen na četiri vrline srca i teološke vrline.

Božansvena komedija i njen uticaj na umjetnost


Ovo djelo predstavlja inspiraciju za mnoge umjetnike kroz zadnjih sedam stoljeća. U muzici, Franz Liszt je napisao nekoliko svojih djela na bazi ove knjige, a uticaj je primijetan i kod nekih drugih muzičara. U vajarstvu Auguste Rodin je postao poznat po djelima koja prikazuju scene Danteovog epa. Uticaj Pakla prisutan je i u mnogim kompjuterskim igricama, filmu i slično. Najveći uticaj imalo je na književnost. Po samom objavljivanju djela priznato je kao remek dijelo, a ona u periodu renesanse potpuno je ignorisano, iako postoji nekoliko izuzetaka. William Blake je ponovo otkrio ovo djelo, citirajući neke od njegovih stihova i time uticao na brojne engleske pisce 19. vijeka. Nakon toga djelo je prevođeno i na mnoge druge jezike, a poznat je i Puškinov prijevod nekoliko Danteovih tripleta na ruski.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Ivanoski123 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 28.Септември.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ivanoski123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2013 во 14:41
Ja ima nekoj preraskazano lektirata Aleksandar Makedonski???
Itno mi e ako moze nekoj da ja napise :)))
Кон врв
kikimiki Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 02.Октомври.2013
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kikimiki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2013 во 13:56
Ми треба состав на тема "Сите сме едно растеме заедно"
ФАЛА ОДНАПРЕД!
Кон врв
Viktorija12345 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 03.Октомври.2013
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Viktorija12345 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2013 во 08:18
kolku vo makedonija e zastapena zdravaa orgaska hrana.Ke moze li da mi pomognite za pismena rabota mi e
Кон врв
Viktorija12345 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 03.Октомври.2013
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Viktorija12345 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2013 во 08:22
kolku vo Makedonija e zastapena zdravata hrana. ke ve molam da mi pomognite pls
Кон врв
damjanristov Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 04.Октомври.2013
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај damjanristov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2013 во 16:08
Originally posted by djbocka djbocka напиша:

Еве еден сајт каде што даваат бесплатно , семинарски , состави и есеи . Тука
ke moze eden sostav na tema "mojata ucitelka" jas sum ucenik vo 4 to odd mi treba sto e mozno pobrzo najkasno do nedela ke ve molam odnapred vi blagodaram na pomosta pozdrav od Damjan od Veles


Погледенете дел само од тоа што го даваат



Есеи

   1. Деградација на човекот во романот Чичко Горио од Оноре Де Балзак

   2. Чичко Горио

   3. Барок и класицизам

   4. Божествена комедија – Пеколот

   5. Божествена комедија-Воведна песна

   6. Декамерон

   7. Дон Кихот

   8. Избор раскази од „Декамерон“ (Увод, Босилокот на Изабета, Форезе и Џото, Славејчето, Франческа и огледалото, Приказна за соколот, Маркизот од Салуцо)

   9. Канцониерот

10. Лозарите

11. Хамлет

12. Злосторство и казна

13. Белата долина

14. Вујко Вања

15. Гавранот

16. Данте А.Франческо П. Споредба

17. Пустина-Горги Абаџиев

18. Крпен живот

19. Ликот на Велика

20. Ликот на Неда во поемата Сердарот

21. Тартиф-Молиер

22. Осамениот Хамлет и неговата упорност

23. Панонски легенди

24. Споредба меѓу љубовта на Александар и Клеофила и Аксијана и Пор

25. Цвета во драмата Македонска Крвава Свадба

26. Црно семе

27. Црноризец Храбар

28. Чорбаџи Теодос

29. Оплакувањето на мртвиот јунак во поемите “Крвава кошула” и “Сердарот”

30. Неспоивоста во карактерот на Татјана и Евгениј Онегин

31. Гилгамеш

32. Клетници

33. Македонска Крвава Свадба

34. Печалбари

35. Пиреј

36. Волтер

37. Сид

38. Смрт во Венеција

39. Сердарот

40. Тга за Југ

41. Шагринска Кожа

42. Две Марии – Славко Јаневски

43. Кантарион

44. Разделбата со Динго

45. Александар Македонски – Жан Росин

46. Басни – Доситеј Оградовиќ

47. Гуливеровите Патувања – Џонатан Свифт

48. Кандид – Волтер

49. Пеколот-Данте Агилери

50. Анализа на Ромео и Јулија

51. Гете – Вертер

52. Малечката Фадета

53. Ана Каренина

54. Кафка -Процес-целосна обработка на делото

55. Силијан Штркот

56. Сонот на летната ноќ

57. Сто години самотија

58. Цар Едип

59. Скржавоста како негативна особина во творештвото кај Плаут





1.1Состави – општа тема-македонски јазик и литература





   1. Убавините на зимата

   2. Среќа

   3. Словенска писменост

   4. Романтизмот во Македонија

   5. Реализам

   6. Модернизам

   7. ПЕРИОДИЗАЦИЈА НА ИСТОРИЈАТА НА МАКЕДОНСКИОТ ПИСМЕН

   8. ЈАЗИК И НЕГОВАТА СТАНДАРДИЗАЦИЈА ВО ДВAЕСЕТТИОТ ВЕК

   9. Младите не читаат книги ни кога мораат

10. Македонската литература мегу Првата и Втората Светска војна

11. Љубов

12. Љубов или хемија

13. Еден народ е вреден колку и неговото духовно богатство

14. Другарството на денешната младина

15. Тајната на младоста и љубовта – Внатрешниот мир и насмевката-донацијаcausevd

16. Упорната добрина го победува и најтврдото срце-

17. Македонска Народна поезија

18. Агресивноста честа појава кај младите-

19. Еден народ не ичезнува..

20. Светот во кој што живеам

21. Запрено Време

22. Охридска книжевна школа

23. Македонското јазично прашање на преминот од 19 век

24. Неколку зборови за македонскиот литературен јазик

25. Општествено-политичките прилики во Македонија во втората половина на 19. век

26. Појава на ренесансата

27. Резиме на темата историски развој на македонскиот јазик

28. Другарството



Семинарски

1. Криминалистика





   1. -Tактика на поставување заседа

   2. -Анализа на случај од пракса





2. Информатика





   1. -Симулации

   2. -Внатрешна меморија(Српски)

   3. -Предмет на зголемена реалност

   4. -Вовед во Програмирање

   5. -Звукот кај денешните сметачи

   6. -Дигитален Печатач ДТП

   7. -Adobe-InDesign-CS2(македонски)

   8. -Алгоритми и структури на податоци-Тема Покажувачи

   9. -NP – completeness

10. -Дебагирање во Dev C





3.Право





   1. -Административно право

   2. -Трговско право -Меница

   3. -Поим на Граганско право

   4. -Римско семејство(Српски)





4. Политика





   1. -Европски монетарен систем

   2. -Европска Унија

   3. -Дипломатија(Српски)

   4. -Етика и политика

   5. -Изборни системи

   6. -Корупција и транспарентнст

   7. -Изборни системи

   8. -Претседателски систем на САД

   9. -Војна

10. -Политички систем на Германија

11. -Иницијативи за проекти во Е.У

12. -Европа учи од Данска политика на вработување



И многу други , проверете , мислам дека се најдобри во регионот, и во изработка на семинарски , јас сум презадовлна.



Се надевам дека малце ви помогнав на сите кои вас на кои ви треба помош..



поздрав!!
Кон врв
Simona125 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 07.Октомври.2013
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Simona125 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2013 во 15:10
ми треба есеј за „општеството денес и општеството утре“
ќе ви бидам многу благодарна ако ми помогните :)
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7980818283 113>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.