IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Писмени состави,семинарски...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Писмени состави,семинарски...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6667686970 113>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 3 Гласови, Просечно 3,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
малинда Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 16.Март.2013
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај малинда Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2013 во 10:52
mi treba sostav na tema edna moja avantura ke ve molam itno mi e fala odnapred
Кон врв
david.popovski Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 16.Март.2013
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај david.popovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2013 во 15:13
Ми треба писмена за просветителната и културна дејност на Јордан Хаџи Константинов-Џинот ВЕ МОЛАМ ПОБРЗО ИТНО Е

Изменето од david.popovski - 16.Март.2013 во 15:14
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104813
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2013 во 15:17
Samo ova go pronajdov za avtorot:


Јордан Хаџи Константинов Џинот

Труд ми е името
Најсилно од сé човекот ја сака слободата и силно се бори против непријателот кој посега по неа. Борбата против поробителот е борба против неправдата во секаква форма. Немирниот и бунтовен дух не може да трпи неправда врз себе и врз својот народ. Таков борец со немирен и бунтовнички дух бил и основоположникот на македонската драмска литература, народниот просветител и филозоф  Јордан Хаџи Константинов Џинот.
Роден е во 1821 година во Велес во семејството на клисарот на црквата Св. Спас каде и завршил келијно училиште. На 15 години бил испратен во Самоков да го продолжи школувањето, а потоа во Солун каде го изучувал грчкиот јазик и најновите наставни методи кои подоцна ќе ги применува во својата учителска работа. По завршувањето на школувањето ја започнал својата плодна просветителска дејност, најпрво во Велес, а потоа во Скопје и Прилеп. Заради своите заложби за воведување на народниот јазик во училиштата се судрил со владиците и бил принуден да замине на Света гора, Химос и Патмос.  Наклеветен од битолскиот и велешкиот владика бил протеран во заточение во Мала Азија. По долги години во прогонство се вратил во родниот Велес каде се зафатил со просветителска дејност, но и со преводи на античката грчка книжевност. За потребите на училиштата и осовременување на наставата  ја превел Доситеевата Ижица, а го напишал и првиот буквар наречен Таблица перваја  Како автор на првите драмски текстови ги поставил темелите на македонската драмска литература. Тој е основач и на првата драмска дружина, составена претежно од неговите ученици. Оваа драмска дружина изведувала драмски изведби на народни приказни, како и драми напишани од  Џинот.  Покрај ова Џинот се занимавал и со пишување поезија. Иако неговата поезија нема никаква уметничка вредност и во основа е рационална , студена и без никакви поетски чувства значајна е по тоа што преку нејзе Џинот подучувал, воспитувал, а неговите песни се првите публикувани песни на македонски јазик.
Една од нјпознатите песни на Џинот е песната Труд ми е името. Основен мотив во оваа песна е размислувањето за човечките добродетели: мудроста, љубовта и трудот. Ова поучна песна без уметнички квалитети, но со воспитна улога е составена од 10 катрени. Содржински може да се подели на три целини. Во првата, во која влегуваат првите пет строфи Џинот настојува да им даде сликовита форма на поимите: мудрост, љубов и труд, претставувајки ги како убави девојки кои пеат и свират на флејта. Во наредните три строфи кои ја сочинуваат втората целина Џинот го искажува својот став кон мудроста, љубовта и трудот, нагласувајки дека ги сака сите, но кога би морал да бира би го одбрал трудот. Во последните две строфи ја искажува користа од трудот.
Џинот е човекот кој во мрачниот 19 век ги палеше светли огнови на сенародното просветување, го штитеше народот од туѓата асимилација  и ги кршеше камењата на цврстата и заостаната турска империја.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Boris11 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Март.2013
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boris11 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2013 во 12:42
Ве молам ми треба итно 2состави за утре Патувањето ги полни оците и душата,и љубовта несмее да го успие паметот. Ве молам многу благодарен ке ви бидам :(
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2013 во 22:01
Патувањето ги полни очите и душат, ама го празни џебот...љољ
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
pogodikoj Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 18.Март.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pogodikoj Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2013 во 13:55
mi treba hitno za denes pismena (sostav)
Literaturata me uci i poucuva.
se utepav od pisuvanje ama nikako da napisam.
fala odnapred
Кон врв
valeklopce Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 18.Март.2013
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај valeklopce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2013 во 14:46
Ми треба состав за следните теми до вечер
Видов тага во очите на мајками
Задочнета вистина
Направив добро делоѓ
не да биде случка туку општо
Кон врв
piazon Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 18.Март.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај piazon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2013 во 18:05
Mi trebaat sostavi za sreda.. prv pat baram pomosh.. ako mozi nekoj da mi pomozi za sostavite na tema:
-Makedonskoto tvoreshtvo identitet na eden narod.
- Krali Marko sinonim za borbenost, hrabrost.
- Raskaz ( opishan nekoj nastan bilo kakov)

FALA OD NAPRED MNOGU KJE MI POMOGNETE
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104813
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2013 во 18:27
Neshto okolu Krali Marko:


Кралот Марко, живот и владеењеКрале Марко е роден околу 1335. година како еден од четирите синови на кралот Волкашин и неговата сопруга Елена. Освен браќата Андрејаш, Иваниш и Димитри, Марко имал и сестри: Оливера, Милица, а во усните преданија се спомнуваат и Марија, Угра, Кита, Ѕвезда, Дева, Вида, Угра, Шаина и Беда. Имал две сопруги, Елена и Теодора, но не е познато дали имал наследник.

За време на владеењето на неговиот татко, кралот Волкашин, Марко ја имал титулата “млад крал“, односно престолонаследник. Во Маричката битка во 1371. година, Марко не учествувал во бојот, туку останал да управува со територијата на земјите на татка си и чичко си. По неа и по смртта на браќата Мрњавчеви, тој станал крал и формално-правно совладетел на царот Урош. Според некои научници, тој е и единствениот легитимен крал на Српското Царство, по смртта на Урош и замирањето на династијата Немањиќи. 

Но, владеењето на кралот Марко се соочувало со постојани притисоци, како од страна на српските големци, така и од страна на Турците, кои сe посигурно завладувале со Балканот. Набргу некои територии му биле одземени од кнезот Лазар, Никола Алтомановиќ, Балша и Турците. Тоа било време кога многу од владетелите склопувале мир со Османлиите, станувајќи нивни вазали. Така и Марко ја признал врховната власт на Мурат I, се обврзал да му плаќа данок и да служи на турската војска во нејзините воени походи. 

Постојат различни претпоставки за годината кога кралот Марко станал турски вазал. Некои сметаат дека тоа се случило во 1371. година, веднаш по Маричката битка, но постојат записи кои кажуваат за турски опсади на Прилеп и Битола во 1385. година, што го дефинира марковото кралство како независна територија во однос на турската држава. Интересно е да се напомене дека и покрај турското вазалство, кралот Марко се издигнал на ниво на легендарен национален херој, под чие владеење народот се чувствувал заштитен и поспокоен во однос на соседните народи. Музафер Туфан во “Кралот Марко во некои турски извори“ објаснува дека тоа се должи на: “фактот дека тој успеал најдолго да ја сочува внатрешната автономија и фактот дека тој тоа го постигнал врз основа на својата тактичност, државничка мудрост и подготвеност на осојузување, дури и по цена на саможртва, со цел подолго да се опстане и да се сочува внатрешната автономија и соработка на Балканот“.

На 17 мај 1395. година кај Ровине, застанувајќи на страната на турскиот султан Бајазит I и борејќи се против влашкиот војвода Мирчеа, кралот Марко загинал, провоцирајќи низа спекулации како точно се случило тоа и каде било погребано неговото мртво тело. Според Мавро Орбини, Крале Марко ја загубил битката против Мирчеа крај Кралево, а потоа побегнал во некоја шума каде, по грешка, бил убиен од некој Влав кој мислел дека се работи за ѕвер. Неговото тело било закопано во близина на Скопје, во манастирот Блачани. Други научници веруваат дека мермерната плоча од ѕидот на трпезаријата во Марковиот манастир зборува дека неговиот гроб се наоѓа токму на ова место. Ниту една од овие теории се уште не е потврдена од страна на науката.


Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
piazon Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 18.Март.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај piazon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2013 во 18:32
Fala kje mi pomogni :D
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104813
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2013 во 18:49
Poveli  i drug pat:)
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
thefogxmk Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 18.Март.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај thefogxmk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2013 во 21:08
Ве молам еден состав со воведен,главен и заклучок.Што побрзо можете,да биде напишан по како 6/7-одделенче да го пишувало,фала однапред.
Кон врв
vivi1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Легенда

Регистриран: 20.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 18938
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vivi1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2013 во 23:15
sto ubava tema...sam ako nemozes da napises sramotaтага
vivi
Кон врв
Belata Ciganka Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2012
Статус: Офлајн
Поени: 37
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Belata Ciganka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2013 во 11:39
ИТНО МИ ТРЕБА :
Aнализа на Родриго во трагедијата Сид (есеј).
и
ако имате нешто за ова ..
Дебата, споредба на трагичното и мелодрамското во драмата Сид
Ве молам за оценка ми е, фала однапред!
„Добрите луѓе завршуваат лошо во животот, а лошите завршуваат уште подобро“.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6667686970 113>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.