IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Писмени состави,семинарски...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Писмени состави,семинарски...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6162636465 113>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 3 Гласови, Просечно 3,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
IVVVAD Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 05.Март.2013
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IVVVAD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2013 во 20:25
Dali moze nekoj da mi pomogne mi treba da napisam esej na tema ,,Junakot Sid herojski zastanat vo pohodot za odbrana na cesta i dostoinstvoto,, mi treba za utre ...
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 100781
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2013 во 21:00
Od koj avtor ti e ovoj Sid?
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
IVVVAD Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 05.Март.2013
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IVVVAD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2013 во 21:13
ова е од песната за сид тема
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 100781
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2013 во 21:17
Ima li avtor taa pesna?
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 100781
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2013 во 21:18
Sekoe delo si ima svoj avtor,neli?
Vaka napishan post ,mene ne me asocira na nishto konretno!
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
IVVVAD Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 05.Март.2013
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IVVVAD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2013 во 21:32
delo od starospanska literatura, nema konkreten avtor prepis ima napraveno per abat...
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 100781
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2013 во 21:36
Ne mi e poznato nishto okolu ovoj prepis:(

Zalam,ne bi mozhela da ti pomognam:(
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
bogov Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Март.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bogov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2013 во 11:47
Originally posted by computer computer напиша:


Originally posted by viktorzzz viktorzzz напиша:najprvo zdravo na site..... mi trebat golema pomos i toa za slednite raboti2.Rajko Zinzifov nesto kratko za nego i analizirana krvava kosula ili glas (glas e pomala)
Рајко Жинзифов (1839-1877) бил познат преродбеник и дводомен писател. Тој бил сестран деец -
публицист, преведувач и собирач на народно творештво.

Во почетокот на 1856 година се вработил во Прилеп како помошник-учител на Димитар Миладинов. Работата како учител
подоцна ја продолжил во градот Кукуш, каде заедно со Димитар Миладинов развиле голема
преродбенска дејност.

Подоцна заминал за Русија и се запишал на Историско-филозофскиот
факултет во Москва. Таму се движел во кругот на македонските
студенти и, покрај учењето, се занимавал и со писателска, преведувачка и
публицистичка дејност.


Кон врв
bogov Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Март.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bogov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2013 во 11:49
Zdravo na site mi treba edna pomos.Za dva dena pravam pismena, I god sum za temata:"Gnevot i odmazdata na Ahil-pricina za kraj na vojnata"
Кон врв
Senny Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Март.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Senny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2013 во 14:26
Dalii moze eden teskt za pismena rabotaa
"Rabotata krasi,mrzata gnasi"
i "Svetot na mladite vrz svetot na starite"???
Кон врв
Nikollina_96 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Март.2013
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nikollina_96 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2013 во 15:59
xxx


Ми треба состав на тема "Работата краси-мрзата гнаси"
Кон врв
Nikollina_96 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Март.2013
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nikollina_96 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2013 во 21:29
ми треба состав на тема:Пелигиозното лицемерство на ликот Тартиф во делото "Тартиф"
Кон врв
tina94 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Март.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tina94 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2013 во 21:41
Ми треба состави за "Пиреј" "Црно семе" "Големата вода" и Пустина" ако има некој нека ми прати
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 100781
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2013 во 21:51


Тартиф


Со величенствен стил и поетска имагинација Молиер во Тартиф ја предал сликата на едно буржоаско семејство, пред се карактерот на еден општествен тип кој во тоа време имал големо политичко знаење.Дали да се биде верен слуга на нормите и правилата што општеството ни ги поставува или да си креираме свои макар тоа би значело јавно
понижување и расипаност?
Лицемерието, како една од најголемите етички маскаради на човекот е добро позната и "плодна" тема, од која се црпи инспирација и се надополнува естетската страна на човековата слабост. Еден од најеклатантните примери на ваква драматургија, која остава неизбришлив траг во историјата на сценската уметност, е бездруго Молиеровиот "Тартиф". Овој лик е интересен бидејќи постоел, постои и ќе постои се додека човековата несовршена природа е присутна во Светот. Оттаму е сценското "сликање" на Тартиф како мотив да се "ѕирне" во човечката несовршеност.
Самиот Тартиф останува нејасен до крајот. Неможеме да најдеме одговор на прашањето дали е тој вистински свештеник, језуит, лаик во калуѓерск облека, агент на тајната полиција или некој скитник- измамник. Сепак е јасно дека тој не потекнува од високите кругови на општеството па и затоа можеби се впуштил во ваков подвиг, изфрустриран од своето постоење на маргините на општеството и својата сопствена беда. Притоа тој решил да заигра на црното, единствената боја на својата епоха.
Тартиф си ја ставил набожната маска само да може на лесен начин да дојде до богатството, а во Оргон го нашол токму она лице што му овозможи да ја постигне својата цел. Тој успеал толку да го заслепи Оргон што овој не само му ја отвара ширум вратата од својата кука туку му ја дава за жена својата ќерка и му го препишува цел свој имот. Дури тогаш кога е скриен под масата самиот ја гледа моралната нискост на Тартиф, кој сака да ја заведе неговата жена.
Но Молиер ниту мислел да даде слика на лицемерството воопшто. Тој всушност сакал да го стави својот прст на општествената рана што се јавувала во тој период, а која оличена во оној тип набожник кој, имал задача да ги води луѓето во недрата на црквата. Во најголем број случаи овие раководители ги злоупотребувале своите функции за трупање пари од верниците. Токму затоа Тартиф се претставува како сатира на лажната набожност, сатира на самата религија.
Молиер ја создал реалистичната комедија која кипи од веселост и животна радост и здрав и народен хумор. Комедиите на Молиер ги носат најнапредните идеи на неговата епоха. Затоа се запишал во историјата до Корнеј, Расин и Лафонтен.Изменето од Valerija - 06.Март.2013 во 22:53
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6162636465 113>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.