IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Писмени состави,семинарски...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Писмени состави,семинарски...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3233343536 112>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 3 Гласови, Просечно 3,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
Hello Kity Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Март.2012
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Hello Kity Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2012 во 15:00
Ве молам ми треба писмена по македонски јазик за утре на теми:смеењето во животот,предисвик во животот и нашата ѕвезда(се мисли на познат пеач).
Барем една ако може да ми помогнете, фала однапред
Кон врв
Hello Kity Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Март.2012
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Hello Kity Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2012 во 17:43
Ве молам помогнете ми ми треба писмена за утре со тема Тоше Проевски.Ви се заблагодарувам однапред!
Кон врв
SelenaG Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Март.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SelenaG Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2012 во 18:16
Здраво на сите
Ќе ве молам ако можете да ми пратите некој состав за Калеш Анѓа и за мајка му на Григор Прличев
Кон врв
Дан4ее Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Март.2012
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Дан4ее Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2012 во 20:07
Ве молам ми треба состав на тема Ненајдено патување

Воведен дел:Ненајдено пристигнување во некое идно време во територијата на Р.МАКЕДОНИЈА
Главен дел:Запознавање со начинот на живот на тие жители од иднината
Завршен дел:Запознавање со тајна за вечноста на Македонија
Заклучок:Пристигнување во своето време и раскажување на чудното патување
ВИ БЛАГОДАРАМ ОДНАПРЕД
Кон врв
Дан4ее Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Март.2012
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Дан4ее Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2012 во 20:12
Ве молам ми треба состав на тема Ненајдено патување за писмена

Воведен дел:Ненајдено пристигнување во некое идно време во територијата на Р.МАКЕДОНИЈА
Главен дел:Запознавање со начинот на живот на тие жители од иднината
Завршен дел:Запознавање со тајна за вечноста на Македонија
Заклучок:Пристигнување во своето време и раскажување на чудното патување
ВИ БЛАГОДАРАМ ОДНАПРЕД   
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6755
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2012 во 20:14
Eeee? Od kade da znaeme kade sakash da patuvash vo nekoe idno vreme?
Od kade da ja znaeme i tajnata za vechnost?
Кон врв
Дан4ее Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Март.2012
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Дан4ее Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2012 во 21:49
pa ne mora kade sakam jas napisete kade bilo ve molam mi treba mnogu pomognete ako sakate barem samo malce nesto da mi potkazete :D
Кон врв
Дан4ее Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Март.2012
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Дан4ее Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2012 во 21:54


Изменето од Дан4ее - 18.Март.2012 во 09:53
Кон врв
ПодВодно Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПодВодно Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2012 во 23:13
Originally posted by Дан4ее Дан4ее напиша:

Патување во иднината

Ненадејно се најдов во еден град во иднината .По блескавото сино езеро веднаш сватив дека тоа е градот Охрид.Беше прекрасен полн со зеленило со цвеќиња во разни бои: розови, сини , црвени , жолти.
Се изненадив , наместо многу автомобили, полн чад и смог , намалена вода на езерото, видов чист уредн град со мирис на пролетни цвеќња. По улиците се движеа луѓе .
Видов една средовечна жена и ја   запрашав каков е животот тука.А таа    ми одговори : доста добар, работа има за сите , имаат добри плати , има добар живот за сите и за стари и за млади.
Потоа ненадејно ми текна и прашав
Дали е ова Охрид на мојата таковина Македонија ?
А таа се насмевна и ми рече да ова е Охрид во Македонија.А јас ја запрашав која е тајната за вечноста на Македонија која е и моја татковина како и нејзина и која се уште постои и во иднината , и како опстан .
Ме погали по глава и рече , добрината , заедничката сплотеноста на луѓето ,заедничкото помагање во добро и во зло , меѓусебната доверба помогна државата Македонија да остане вечна.
Ми се навирија солзи радосници во очите бидејќи си ја препознав тетковината.
      И тогаш одеднаш се вратив пак во сегашноста .
Ете тоа беше моето чудесно патување мамо и раскажав се на мајка ми а таа се насмевна и ме погали.
EWE SI NAPISAV JASS


Дан4ее,

Ако е ова навистина твое, сите од форумов ти честитаме и се гордееме со тебе   
Кон врв
G.Simona Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 18.Март.2012
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај G.Simona Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2012 во 09:29
Ве молам до 3 часот ми треба состав на темите:
1.Македонската жена во народното творештво
2. Кога срцето е полно со надеж
ве молам итно ми е
Кон врв
paletOoO Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 18.Март.2012
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај paletOoO Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2012 во 16:32
Ај плиис ми треба состав болката е вековна а среката е миновна..ве молам итноо ми требаа..Благодарам :)
Кон врв
ManWithoutSoul Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ManWithoutSoul Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2012 во 17:03
Originally posted by paletOoO paletOoO напиша:

Ај плиис ми треба состав болката е вековна а среката е миновна..ве молам итноо ми требаа..Благодарам :)


Повели:

Болката е вековна а среќата е миновна

   Човекот секогаш одлучува подолго да се задржи во лошите работи. Така било секогаш, и така ќе остане. Ако денес ме повредиш, ќе се сеќавам на болката дури и по смртта. Ако денес ме прегрнеш и кажеш нешто што ќе ме насмее, ќе заборавам во наредните две минути. Тоа е човекот. Суштество кое секогаш го одбира болниот пат, а ја заборава среќата.
   Со години слушаме дека она за што вреди да живееме е среќата, но дали навистина сите живееме за неа? Некогаш човек повеќе сака да биде расплачен, бидејќи не се задоволува со ништо што е до него, и среќата ја бара во работите кои можеби никогаш нема да ги има. Зошто едноставно не научиме да бидеме среќни со она малку што го имаме?
Дали сите се покоруваме пред насмевката и позитивните мисли? Никогаш не си одгатнав зошто кога сум среќен брзо барам причина поради која повторно би се расплакал. Никогаш не си одгатнав зошто подобро се чуствувам со песимизам и солзи во мене. Никогаш.
Дали сите гледаме еднакво кон среќата? Дали сите се среќни кога имаат празен џеб а полна прегратка? Или ако мене тоа ме прави среќен, кај другиот предизвикува болка, бидејќи парите го прават среќен.
Еднаш оддамна, во моето маало, разговарав со поранешен чиновник. Стар човек, дооеден, и секогаш во голема мера мистериозен. Тој ден бев многу тажен бидејќи кучето со кое пораснав замина во друг свет. Човекот ме погледна со неговите чудесни сини очи, и ме запраша дали ги забележувам лузните по неговото тело. Почна една по една да ми ги покажува. Малата линиа под левото око, вдлабнатината на дланката, оштетената кожа од изгореница на десната нога. Потоа се замисли и рече „Секогаш мислам само на нив, и на болката која сум ја почуствувал во моментите кога овие лузни биле направени. Тоа ме уби синко, не ми дозволи во сеќавањата да си ги зачувам убавите мигови. Миговите на среќа. И денес, сум несреќен, со голема болка во срцето, зошто? Затоа што дозволив сеќавањето за болката да ми ја избрише среќата. Немој и ти да го дозволиш тоа“.Тогаш не го сфатив што точно сакаше да ми каже, но денес, после многу години, знам дека човекот ја зборуваше вистината.
    Болката живее и станува вечна затоа што ние ја храниме, а среќана умира и згаснува затоа што дозволуваме да венее над немилосрдното сонце, бидејќи не ја полеваме со вода...


Изменето од ManWithoutSoul - 18.Март.2012 во 17:06
Оној кој позајмува книга е идиот.
А оној кој ја враќа позајмената книга е уште поголем идиот.
Кон врв
violetast Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 19.Март.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај violetast Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2012 во 11:30
mi treba sostav na tema detstvoto najbezgrizen period od zivotot
Кон врв
nace123 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 19.Март.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nace123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2012 во 15:34
Ke   moze li nekoj primer      vo vrska so pismena    makedonski


tema : kade odis coveku    i     vo sekoe semejstvo postoi   generaciski    jazik
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3233343536 112>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.