IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Писмени состави,семинарски...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Писмени состави,семинарски...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7374757677 113>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 3 Гласови, Просечно 3,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2013 во 14:48
Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:

абе не се зафркавајте.. ова се нашите идни пратеници и министри тајм аут

i toa shto vikash !

...ama , segashnive da imale od koj da ''prepishuvaat'', sigurno za eden stepen popametni ke bile.
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2013 во 18:11
Originally posted by Isdjklo Isdjklo напиша:

Итно ми треба Опис на ликот на Калеш Анѓа
Однапред ви благодарам
 
слика = 1000 зборови да
Кон врв
ana_boki Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Мај.2013
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ana_boki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2013 во 16:50
ke ve molam ITNO MI TREBA esej na tema :1.Kulturnoto nasledstvo me pravi gord i sreken i 2.Ziveeme vo duhot na sovremenata tehnologija
za utre mi e pismenata PLEASEEEE
Кон врв
angel4you Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 13.Март.2013
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај angel4you Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2013 во 17:00
aj ako ima nekoj napisano sostav za gligor prlicev ....NE AVTOBIOGRAFIJATA..
Blagodaram odnapred :)
Кон врв
Bopoklepe Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 01.Октомври.2012
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bopoklepe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2013 во 17:02
ve molam ako mozi sostav za "Iskrenosta sekogas mi dava miren son vo zivotot" i "Parite go izdignuvaat covekot no ne lesno i go unistuvaat"
blagodaram odnapred
Кон врв
БорисЦ Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Мај.2013
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај БорисЦ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2013 во 22:29
Ми треба состав или концепт како да напишам еден состав на тема "Што ќе направам ако јас сум одговорен да го уредам светот"по македонски јазик.

Фала однапред :)

<3
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2013 во 22:38
Де бре тоа е барем лесно...Поучен од последните избори,
фино лепо ќе си напишеш СО ДЕЛА ЌЕ ПОКАЖАМ
Кон врв
cobra12 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 16.Мај.2013
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај cobra12 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2013 во 16:28
Ми треба состав за писмена работа насловот е Климент Охридски и неговата улога во писменоста
Кон врв
daniel12345 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Мај.2013
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај daniel12345 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2013 во 08:52
dali moze da mi napisete sostav so tema moeto razmisluvanje za ponatamu
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2013 во 08:59
Originally posted by daniel12345 daniel12345 напиша:

dali moze da mi napisete sostav so tema moeto razmisluvanje za ponatamu
,,,,,
,,,,hahahaha,,,,ako ti neznaesh shto razmisluvash,,,изненадување,,koj drug ke znae ,,,shto ima vo tvojot mozok,,,збунетост
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2013 во 09:42
Originally posted by pajser pajser напиша:

Originally posted by daniel12345 daniel12345 напиша:

dali moze da mi napisete sostav so tema moeto razmisluvanje za ponatamu
,,,,,
,,,,hahahaha,,,,ako ti neznaesh shto razmisluvash,,,изненадување,,koj drug ke znae ,,,shto ima vo tvojot mozok,,,збунетост

газење од смеењеда

Ако му го напишам МОЕТО размислување воопшто нема да му се допадне .... 
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
Crouly Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Мај.2013
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Crouly Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2013 во 16:51
Ke ve zamolam dali mozebi nekoj ima tema za :

Negativnite i pozitivnite karakteristiki na likovite vo dramata begalka

alcnosta i necovecnosta nasproti ljubovta i pozrtvuvanosta vo dramite begalka i corbadzi teodos ???????????
Ve molam ako mozete vo najkus vremenski period da mi gi pratite ...

Fala odnapred !
Кон врв
Crouly Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Мај.2013
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Crouly Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2013 во 17:09
Ke ve zamolam dali mozebi nekoj ima tema za :

Negativnite i pozitivnite karakteristiki na likovite vo dramata begalka

alcnosta i necovecnosta nasproti ljubovta i pozrtvuvanosta vo dramite begalka i corbadzi teodos ???????????
Ve molam ako mozete vo najkus vremenski period da mi gi pratite ...

Fala odnapred !
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2013 во 17:52
Григор Прличев (1830-1893) бил поет, преведувач, беседник, хроничар, прозаист, просветител, народен деец, борец, јазикознаец и еден од најголемите творечки гении од Македонија во 19 век. Автор е на неколу дела, меѓу кои Сердарот, Скендербег, Автобиографија, препев на Хомеровата Илијада и многу други.

На 25 мај 1960, Григор Прличев со поемата Сердарот ја однел првата награда за најдобра поема на традиционалниот книжевен конк*рс што се одржувал секоја година во Атина. Тој станал овенчан поет и бил наречен Втор Хомер подвиг кој дотогаш никој не го направил. Наградата не останува долго во негови раце, затоа што одбива да се изјасни како Грк, и да ја прифати стипендијата за студии во Берлин или Оксфорд.

Во основа, во Сердарот се раскажува за смртта на македонскиот херој Кузман кој ги заштитувал селаните од бандите на Гегите. Дејството во оваа поема се случува кон средината на 19 век, во Западна Македонија.

Поемата е составена од стихови во јамбови петнаесетерци што се заменуваат со осмерци. Поради тоа заменување по ред на бројот на слоговите (15 и 8) и на местото на метричкиот акцент, кој во непарните стихови паѓа на претпоследниот слог, додека пак на парните паѓа на последниот слог и со тоа Прличев успеал да ја избегне монотонијата во ритмот. Други два елемента што внесуваат варијаци се трохејските стопи со кои започнуваат многу стихови како и пречекорувањата што ја менуваат строгата звучна шема на стиховите. Последен важен елемент за одбележување на стихотворната способност на поетот е квалитетот на римата. Зборовите со еднаков звук на крајот, ретко спаѓаат во истиот граматички вид на зборови. По правило тие се од разни зборови и во различни падаежи, што е мошне тешко да се постигне.

Структурата на оваа поема е навистина структура на угледно уметничко дело. Прличев успеал на еден драматичен начин да ги кондезира сите детали од поемата во еден чуствителен момент, потчинувајќи го вистинското време, на барањето на уметничката инспирација. Сета поема се движи во рамките на едно попладне, но Прличев успева во тие рамки да вклучи се што му претходело, достигнувајќи до претците ан херојот, и уште се што престои да се случи, благодарение на заклетвата што мајката на херојот им ја наложува на албанските напаѓачи, а исто така и благодарение на овековечувањето на неговиот спомен што го прикажува како личен план (со секојдневната посета на свршеницата на гробот на херојот), така и на општествен план (со годишната процесија на девојките од Река, кои се собираат околу гробот за да ги воспеваат и прославуваат неговите подвизи, и уште на духовен план, со народниот пеач, кој е слеп и ја пее епиката, одејќи низ разни краишта.

Базирана врз мотивот на народната песна за Кузман Капидан, темата на поемата се развива во девет делови. Првиот дел, од девет четиристишија, со рима по двоики (по два стиха) е веста. Известува за смрта на херојот и битката. Во вториот дел се јавува мјката на Кузман Капидан и таа очекува да се врати нејзиниот син. Таа е вознемирена, зашто сонувала како и се руши куќата. Во третиот дел, непријателите ги носат посмртните на херојот и започнува плачот и се слушаат пискотници од Галичник во Река (алузија на жалоста на народот):

Пискотници се слушаат од Галичник во Река.
Што тешка несреќа ги збра,
и мажите и жените та гласи тажна ека
и навева сал коб и зла?

а тоа ги потресува и непријателите. Во четвртиот дел е прикажана борбата на Кузман кој ги растераал напаѓачите и неговата смрт. Во петиот дел напаѓачите му одаваат почит на Кузман со тоа што се заколнале дека нема да го напаѓаат неговиот дом. Мајката на Кузман ја отфрла заклетвата и бара од напаѓачите да не го напаѓаат повеќе народот на Река. Непријателите се согласиле на барањето. Во шестиот дел е оплкувањето на мајката на Кузман и преку неа се дознава родословното дрво на херојот. Во овој дел се забележуве лицето на калуѓерката Цвета, која без солзи го мие и кити херојот, како спротивен елемент на ликот на мајката.

Годините не ја намалиле онаа убост;
на лице свежест се гледа,
младешката сочност
не ја беше сменила грубост.
Таа е кутрата Неда,

Во седмиот дел е мајката на Кузман нредува да се донесат и другарите на херојот и тие да се закопаат со сите почести. Во осмиот дел сцената се одвива во домот на свршеницата на Кузман. Обичаите и налагале да се воздржи од лелеци поради загинувањето на херојот пред нејзиниот татко. Но штом таа останала сама и плачот одекнува горчлив и девојката се откажува од се овоземно за да стане калуѓерка. Деветиот дел е крајот на делото, во која се истакнува овековенчената слава на Кузман во иднината, преку посетите на неговиот гроб од страна на неговата свршеница и преку пеењето на слепиот пеач.

На гусла двоструна свирејќи, покрај патот седнал,
го пее ова просјак сед;
а јас, пак, прост запишувач, минејќи тука еднаш
го запишав од ред до ред.
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7374757677 113>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.