IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Неколку искуства...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Неколку искуства...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Неколку искуства...
    Испратена: 08.Декември.2008 во 13:42
-Кога мајка ми заврши во болница, велеа е тумор. Лежеше скоро месец наводно лечејки ја докторите КОИ ЗНАЕЈА дека претходно на приватен доктор (мислејки се попаметни) вадеше спирала. Исто така знаеја дека паметниот и стручен доктор кога ја вадел спиралата-закачил дел од страната на ѕидовите и предизвикал воспаление кое ужасно ја болеше и гноеше. Знаејки го тоа тие тврдеа дека мајка ми има тумор и тек после некое време им текна да стават прст на чело и да размислат поточно за што се работи. И вадеа и правеа и пустеа во стомак се и свашта но не ја пратија на операција. За месец ја пуштија дома. Следниот преглед беше кај доктор исто на клиника за кој моравме да фатиме луге. И закажаа операција и итно вадење на едниот јајник и матката. Не беше тумор јасно. Бидна што бидна неписмените долу на прво оделение се покажаа баш како неспособњаци.

Наравоучение-ако немаш познат, не се ни обидувај да стапнеш на клиника.


-Вчера седејки си така дома телефонот заѕвоне -тетка ми добила удар дома, еднаш дошла брза помош и си отишла. Тетка ми добила втор удар и срцето и престанало со работа. Среќа што зет ми има некои искуство од тие работи и ја вратил во живот. Вториот пат и направиле ЕКГ на лице место од брза помош и направиле и ја однеле во клиника. Накај клиника уште 2-3 пати и прекинало срцето. Во критична состојба која докторот после тоа ја нарече-она си беше веке тргната од мртви ја вративме, ни се јавува братучед ми и вели-Одете по тато на работа (дека нема мобилен тетин ми) и одма донесете го! Барат потпис за да ја оперират а при крај е. Тетин ми веке има едно искуство од лоши закони и дегени од доктори. Неговиот брат почина поради тоа што немаше потпис на време за операција. Потписот е поважен за докторите. Знаејки дека нема да стигнеме на време, сестра ми сврте некој телефон. СВА СРЕЌА ШТО НАЈДОВМЕ ЛУЃЕ НА КАРДИОЛОГИЈА И ВЕДНАШ ЈА ОПЕРИРАА. Ние сеуште не бевме стигнати (а летавме ко луди) а операцијата беше завршена.
Едната артерија за доток на крв и била 100% запушена.

Наравоучение-да немаш познати значи ако не стигнеш на време (со во странство или си на работа) ке ти умре блискиот.

Дали тие доктори се свесни дека ради еден ебан потпис, ради некои нивни мрзливи дијагнози, некои нивни моабети на приемно додека болен колабира во ходник може да е фатално за народот???
Дали тие доктори се на Клиника за да не умрат или да ни помогнат кога е потребно?
Дали тие доктори се свесни дека кога се запишале медицина се запишале да спасуват а не да одземат живот и само да се мотаат во бели мантили????

Имам уште искуства на памет. Ама полека едно по едно барем....


Се прашувам само дали тие доктори имаат душа некаква и дали се стават на местото на пациентите?????????

Срамота!!!!!!


Изменето од blueprayer - 08.Декември.2008 во 13:47
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
zenmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Interceptor

Регистриран: 05.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4262
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zenmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2008 во 14:16
Naj prvo edna rabota sakam da kazam deka ne se isti site doktori i deka i megju niv ima od majka rodeni !
Inace vo poslednive dva meseca steknav nekoe iskustvo so doktorite . Taktko mi imase mozecen udar . Tuka vo Veles nemaat odelenie za intenzivna nega pa taka morase da ja deli sobata so shizofrenicar so mislam deka bese po dobra od sosednata vo koja imase narkoman na detoksikacija . Eden doktor zamalku mi k*rtuli od raka oti za ikanje mu dal na tatko mi jak sedativ od koj zapadna vo dlaboka koma....da bide miren i da ne dosagja mnogu !
Situacijata se vlosi posle toa i morase pod itno da se odi vo Skopje . NAcalnickata na oddelenie ne se javila na klinika vo drzavna bolnica da kaze deka ide vozilo na brza pomos oti.....pazi sega " ne ocekuvala pacientot da stigne ziv " Za drzavna bonica nemam zborovi krajno korektni vo sekoj pogled mu pomognaa na tatko mi . Posle tri nedeli za nekolku infuzii morase da bide hospitaliziran vo Veles na nervno oddelneie . Kaj nas ne funkcionira zdravstvoto . Ova ne e bolnica tuku selska ambulanta . NEMAAT ANDOL ! Site lekovi , inekcii , igli i se sto trebase kupuvav od apteka i naj vaznoto NEMAAT GREENJE vo bonicata . Tatko mi se razbole od druga bolest omase 39 temperatura i  ne me pustaat na poseta , ne mozam da vlezam da go vidam . MOzebi ke zvuci nevkusno ama mene ne mozat da me zaprat da vlezam , mene ne me vratile na vrata bukvalno od nikade i sega nekoe bonicarce ke mi kaze deka ne bilo vreme za poseta OK znam ama ako si ja zavrsat oni rabotata togas nema problem ama ne go poglednuvaat covekot koga vlegov vo soba bese otkrien vo bolki i imase treska . So da kazam mi pukna filmot bonicarot go fativ za jakata od paltoto i mu vikam ela da vidis oti idam cela bonica ja krenav u vozduh site doktori sestri ispadnaa zamalku ke otepav nekogo . Potpisav deka na moja odgovornost ja napusta bolnicata .
I sega za negovoto zdravje se grizi doktorka nevropsihijatar koja e vo penzija .
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2008 во 14:22
Си имал среќа брат. Си налетал на луѓе. Ни јас не можам да речам лош збор за на гинекологија (каде ја оперираа мајка ми) сестрите беа целосно коректни со сите пациенти. Но тоа е само мала точка на сликата што поточно е нашата државна клиника. и да може да те спасат ке те умрат.


Уште едно искуство.

Човек опериран изваден од шок соба лежи во соба. До него стојат негови блиски на посета. Човекот почнува да крвари откако се обидел да се помести. Човекот почнува обилно да крвари и паѓа во несвест. рчаат сите викаат сестри доктори....влегуваат кај ние во приемно-ДОАЃАЈТЕ ОДМА ЧОВЕКОТ КЕ УМРЕ. И додека сестрата си цртала каков фустан сакала ноншалантно свртела глава-Ке дојдам да довршам со разговорот...


Изменето од blueprayer - 08.Декември.2008 во 15:07
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2008 во 14:51
c c c c c c cc c... kakva negriza ...... sramota тага

Изменето од miroslav_g8 - 08.Декември.2008 во 14:58
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2008 во 16:24
se zavisi od toa koj e nacalnik na oddelenieto. iskustva po bolnicite imam mnogu od najneubavi do najubavi i zatoa tvrdam deka se zavisi od nacalnikot na odd.
Koga so ednoto dete bev na detska klinika na neonatologija, 3 nedeli, toa bese vistinski pekol. cistackata ke pomine po patosot nautro i toa e se, majkite sami ja odrzuvaat higienata , sami gi cistat inkubatorite, a samiot zbor inkubator kazuva deka ne moze sekoj tamu da cepka, sami si gi nosat i stavaat decata na fototerapija ... doktorite pominuvaat na vizita a potoa nikade gi nema , posle 3 saat eden dezuren na 2 sprata , pa vo toa vreme sestrite po pejdzer mu prakaa poraki....horor

posle nekolku meseci bevme 3-4 dena eden sprat podole na oddelenieto za doencinja...drug nacalnik druga pesna , nemam nikakvi zamerki, edinstveno bubasvabite

nemam nikakvi zamerki ni za oddelenieto na detska hirurgija na klinika, ni za detskata bolnica Kozle kade doktorot pravese 3 viziti dnevno a otkako ke zaminese doma uste dva pati telefonski se javuvase da se informira za sostojbata na decinjata.

za privatnite... Neuromedika na vnuka mi i dijagnosticirase tumor na jajnikot , da ne kazuvam kakvi se toa sokovi za edna devojka .... otide da se operira vo Sistina poradi podobri uslovi...i koga ja otvorija vidoa deka tumorot ne e na jajnikot pa ja zatvorija i ja pratija na klinika ... kako ednite so tolku sovremeni aparati dadoa pogresna dijagnoza, a vtorite ne napravija svoi ispituvanja pred operacija...?
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2008 во 14:31
кога бев во велес на очно, ми викаат стави ги наочарите ( кои патем не ги носам, значи дел од вината е и моја рамнодушност ) и почнува типкава да ми покажува бројки итн и ми вика добри ти се.... по година дена толку се нервирам оти не гледам како што треба,... на пр на табла или дома на тв... и бев во скопје, во приватна очна ординација... кај диоптерот не ми бил ист, ми се зголемил за 70 %... односот овде многу ми се допадна, луѓето се многу фини и коректни... нормално, оти им плаќаш за тоа... си земав леќи, и кога имав проблеми со ставање вадење, докторот ми беше цело време на располагање....

е сега друг пример... во државна во скопје, ми земаат крв во мај месец минатата година.... иде ноември, резултатите уште не се готови... немале материјали,... и што корист од крвта моја од мај во ноември ??изненадување и за ова морав да одам на приватно, во една приватна лабораторија... и резултатите ми ги дадоа за 4ч..... значи, или ќе го потплатиш докторот во државна, или ќе си платиш приватно... трето нема рамнодушност а не дај Боже да немаш да си платиш...... изненадување
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2008 во 14:43
BisernA vo koja privatna ocna ordinacija vo Sk si bila? Treba i jas da odam sega pak na pregled pa sakam sega u sk posto vamu kaj mene uste poveke mi napravija belja
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2008 во 21:48
... vo sekoja profesija ima profesionalci i amateri... rabotnici i ne rabotnici... zalosno e shto vo ist kosh gi stavame site...тага
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2008 во 00:07
tocno taka e mamamd, ne bi rekla deka e samo do doktorite....sistemot.... "zdrastvenoto osiguranie" ne funkcionira.... toa e najgolemiot problem, po moe... imam videno i los i dobar sistem, zatoa mozam da kazam deka sistemot e LOS црвенеење
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2008 во 01:33

Кога сакате да правите мамографија во Државна болница ве прашуваат дали сакате да ви закажат за после 6 месеци или ви одговара да платите приватно.

Тетка ми си плати и и закажаа за утредента.

Сабајлето докторката 3 пати и се јави на тетка ми на мобилен да и каже дека се е подготвено и ја чекале неа да стигне..........
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2008 во 11:06
i....
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2008 во 17:02
и така. кој нема пари ке чека 6 месеци ....т.е. за 6 месеци што се може да се случи...
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2008 во 17:41


-И отиде тетка ми,

-помина (заедно со докторката) преку 30 жени кои стоеја пред вратата на собата во која се наоѓаше мамографот и чекаа ред,

-и направи докторката мамографија

-и докторката и сестрите ја убија од тинтрење, минтрење....па вака требало, па онака требало....

-јас таков однос на доктор со пациент до ден денеска немам видено
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2008 во 17:48
i se toa pod pokrovitelstvo na vladata, sramota.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,344 секунди.