IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Данок на слобода
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Данок на слобода

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
ladyzaki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ladyzaki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2008 во 22:51
MESANJE VO COVEKOVI PRAVA I SLOBODA.TOA E LICNO MOE PRAVO KAKO SAKAM DA ZIVEAM.MOZDA SAKAM DA GO ZAVRSAM ZIVOTOV SO STO MACKI OKOLU SEBE I TOLKU.SAMO BAS ME INTERESIRA OVOJ ZAKON PRESLIKAN E OD NEGDE ILI ....?
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2008 во 22:54
pojma nemam...znam deka i vo srbija nekoj sakaa da se vovede ama go stopiraa oti e glup i sprotiven na site normi...
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
Vicko Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 67
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vicko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2008 во 22:59
Мислам дека во Германија постои како закон, но ГЕРМАНИЈА!!!

Кон врв
Vicko Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 67
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vicko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2008 во 22:59
Овој закон директно влијае на правото на избор, што е едно од најосновните уставни и човекови права!!!
Кон врв
ladyzaki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ladyzaki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2008 во 23:09
izglea ke pocneme kako za green card da se mazime i zenime samo da stoi na hartija збунетостзбунетостзбунетостголема%20насмевка
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2008 во 23:25
Доколку навистина се изгласа вакво нешто ова ќе биде директно мешање во приватноста и личниот избор и слобода и секако грубо кршење на човековите права. Не сакам да кажам дека не е можно да воведат ваков закон, бидејки веќе се дискутирало на таа тема во склоп на активностите кои треба да се превземат за реалицација на програмата за семејството и зголемувањето на наталитетот, а ова што е пуштено во јавноста претставува проба, за да видат какви би биле  реакциите кај граѓаните од носењето на законот и на експертите. Сигурно во однос на носењето на ваков закон, сега во овие моменти, се малку подискретни и попретпазливи поради чувствителноста на истиот, бидејки веќе се чувствува извесна доза на незадоволство и разочарување кај граѓаните од низата "европски" закони кои ги донесоа и ги носат, како и од општата економско-политичка состојба која е присутна во државава.
Искрено не верувам дека доколку одлучат да воведат ваков закон, мислењето на народот би имало некаков ефект бидејки се што наумиле го спровеле, се однесуваат исто како и сите Влади до сега, но им порачувам пред да ги кренат рацете кога ќе гласаат ЗА да се потрудат да направат нешто повеќе за подобрување на материјалната состојба кај граѓаните за да можат ергените и момите да си го плаќаат данокот. Во спротивно кривично ќе одговараат и ќе ги полнат затворите, а можеби на Владата и тоа и е целта...таму се е можно, па можно е и оние кои ќе ја издржуваат казната да станат навистина блиски...а со тоа кога веќе не го полнат буџетот, нека го полнат наталитетот...и тоа е во склоп на владината програма ОСТВАРУВАМЕ......have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2008 во 23:27
a ni da SVARUVAME sekakvi glupsti...
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
ladyzaki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ladyzaki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2008 во 23:38
jas eve znam slucaj so decko koj zivee so majka mu.Edvaj krpat kraj so kraj dusicki  majkava ima nekoi bedni 1600 denari od zavod(tehnoloski visok)deckovo zema 9000, pa sega i ova.....mozebi za nekogo ne se nisto 1000 den ama na mnogu luge na koi sekoj denar im e broen ako se ostvari ovaa ideja tesko ke im padne....тагатагатага
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2008 во 23:40
Епа форумџии еве едно решение-од парите што ќе ги заштедите на цигари, нали овај поради законот за забрана за пушење на јавни места, ќе си го подобрите квалитетот на живеење со тоа што ќе се откажете од цигари а истите тие пари наместо да ги заштедите или вложите во нешто друго корисно вие ќе и ги даете на владата како данок на персонален живот
Абе ова да не е трагично, би било смешно
Кон врв
Vicko Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 67
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vicko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2008 во 23:44
А зашто не донесат закон за да плаќаат по 1000 денари за секој нов склучен брак во рок од,на пример, Две години, секој месец. А пак за 10,000 денари месечно, јас гарантирам ке нема повеќе ергени во македонија ни за лек...
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2008 во 09:11
a be vakvi zakoni kolku znam , nemase vo onaa ugnetuvackata JUGOSLAVIJA ......... znaete , onaa vo koja ni bea uskrateni pravata голема%20насмевка..... ili togas imavme demokratija i covekovi prava ili pak demokratijata i covekovite prava dobile novo ruvo vo " demokratska" Makedonija смеење .........a be , ne rekle badijala deka od ut sokol ne biduva pa taka i od GLUPAV , premier не%20знам

Изменето од miroslav_g8 - 10.Декември.2008 во 09:13
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2008 во 15:04
Kaj e necovecki ovoj danok , pa uste i diskriminatorski, zosto pa devojkite 2 godini porano da plakaat danok od momcinjata?

Ovoj Gruevski so tolku pamet , kako Svarceneger, truden da ostane i petorka da rodi ... pa da se izgubi zasekogas od politikata
Кон врв
Pacifist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: Switzerland
Статус: Офлајн
Поени: 1618
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pacifist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2008 во 19:40

znaev deka MKD ima vrvni teoreticari po ekonomija,no deka ke im tekne i vakov danok nikogas ne sum pomislil...

stvarno zasluzuvaat lugjeto po eden NOBEL PRICE ...nema sto tuka...
....INDEPENDENCE IS BETTER THAN SEX...
http://www.youtube.com/watch?v=7c7GdLlVrwo&feature=related
Кон врв
Vicko Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 67
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vicko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2008 во 00:11
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

a be vakvi zakoni kolku znam , nemase vo onaa ugnetuvackata JUGOSLAVIJA ......... znaete , onaa vo koja ni bea uskrateni pravata голема%20насмевка..... ili togas imavme demokratija i covekovi prava ili pak demokratijata i covekovite prava dobile novo ruvo vo " demokratska" Makedonija смеење .........a be , ne rekle badijala deka od ut sokol ne biduva pa taka i od GLUPAV , premier не%20знамМислам дека и во Фашизмот го немаше, ниту пак во Куба или Сомалија
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.