IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Не прави идол или слика на она што е горе
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Не прави идол или слика на она што е горе

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1213141516 23>
Автор
Порака
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2010 во 17:59

Maranata, najdobar nacin za covekot da se socuva od grev ne e da se razmisluva za smrtta pred covecki cerepi, tuku za Ziviot BOG koj e na nebesata i svesnosta deka eden den ke polozime smetka pred NEGO za se sto sme pravele vo zivotot.


A vo vrska so moeto cudno prasanje, sto da pravime nie m sto nemame doma cerepi od mrtvi lugje? Da odime na stari grobista da iskopame i da si stavime vo sobata i da zjapame vo niv za da se cuvame od grevot?

A nie od kade ke najdeme stotici cerepi, treba da odime da iskopuvame masovna grobvica? Mnogu morbidno vo sekoj slucaj!!!

Znam deka satanistite imaat cerepi doma od lugje i od kozi.


       

Изменето од KINGDAVID - 15.Март.2010 во 18:01
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2010 во 10:02
Втората Божја заповед вели:
„Не прави за себе идол, ниту некаква слика (на грчки: икона) на она што е горе на небото, што е долу на земјата и што е во водата под земјата; немој да им се клањаш ниту да им служиш, оти Јас сум Господ, Бог твој; Бог ревнител, Кој за гревовите на татковците ги казнуваа децата до третото и четвртото колено, оние, кои Ме мразат; Кој покажува милост на илјадници, кои Ме сакаат и ги пазат заповедите Мои."
(Излез 20:4-6)

Што е суштината на оваа заповед?

Забележливо е дека таа содржи три основни сегменти:

1. Забранета е изработка на ликови и слики кои ќе служат како сакрални предмети, претстави или претставители при нашето општење со Господ.
2. Забрането е да им се прават метании на вакви предмети како дел од побожноста и духовноста.
3. И конечно, Божја закана дека ќе го казни непочитувањето на оваа заповед.

Извор: ВЕРОНАУКА
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
jahra Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Август.2010
Статус: Офлајн
Поени: 37
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај jahra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2010 во 18:48
Zatoa se odi na utrinski misi vo nedela,i se posti.
Starite ne bile budali sto gi pravele site tie raboti sto za novata "cipiripi" generacija se gluposti.A mi se cini deka taa tradicija umira,a nikoj nema zainteresiranost da podnauci nesto ili da se rasprasa od postari babi dedovci,majki i tatkovci.Ako mozis razberi go nestoto,ako ne svakas prasaj,ako nesakas i si skepticen za sive ovie raboti togas batule odi v crkva ODKRSTISE i krsi glava...
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2010 во 21:54
Toa shto nekoi nekogash pravele neshto ne e nikakov dokaz deka toa neshto bilo ispravno. Postojat bezbroj primeri za toa, a najochigleden e postoenjeto na iljadnici veruvanja, religii, tradicii i obicahi niz svetov.

Toa deka pripagjame na nekoja religija spored ragjanjeto ili spored svoj izbor, ne ne pravi po nekoj avtomatizam poispravni od onie koi ne pripagjaat na istata religija.

Spored toa, od krshenjeto glava ne se imunizira so pripagjanjeto na nikakva vera ili religija.

Isto taka, pripagjanjeto na nekoja religija ne znachi zaspivanje i zatvoranje na svesta vo zandana, dodeka slepo se sledi nekoja dogma ili nechija interpretacija.

Toa mnogu ubavo im go poracha Isus na farizeite, a ako site spieja tolku cvrsto i site imaa zatvoreni vrati i prozorci, togash Isus nemasha da najde nitu eden apostol, a ne duzina od niv.

Na krajot, ne postoi chovekot za religijata, tuku religijata za chovekot. Ako ima neshto shto kje ni pokazhe deka ne e vo red so dosegashnite dogmi, veruvanjata ili nivnite interpretacii, togash treba da gi smenime.

I toa e vistinska religioznost, toa e vistinsko neprekinato traganje po izvornata vistina i neprekinato lichno i grupno transformiranje, seto drugo e iluzija ili sueverie.

Inaku kazhanovo...

Originally posted by jahra jahra напиша:

Ako mozis razberi go nestoto,ako ne svakas prasaj,ako nesakas i si skepticen za sive ovie raboti togas batule odi v crkva ODKRSTISE i krsi glava...


... ne e nishto drugo tuku vrvna prelest. Toa znachi JAS (NIE) ja znam apsolutnata vistina i ako sakash da ja nauchish togash bezpogovorno slushaj me MENE (NAS) bidejki ochebijno ti nishto ne znaesh, a ako ne go pravish toa odi po gjavolite, bidejki za razlika od MENE (NAS) ti si potpolno izguben sluchaj. Trebashe ushte da ja kazhesh tolku eksploatiranata misla deka "biserite ne im se frlaat na svinjite" i s'e kje beshe taman apologetski.





Изменето од Messenger - 04.Август.2010 во 00:54
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2010 во 00:29
Originally posted by jahra jahra напиша:

Ako mozis razberi go nestoto,ako ne svakas prasaj,ako nesakas i si skepticen za sive ovie raboti togas batule odi v crkva ODKRSTISE i krsi glava...
 
Како се открстува и каде се открстува??? Јас не сум крстен, ама онака да си прашам, за општа култура...збунетостбаш ме интересира...збунетост
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2010 во 00:39
slika shto e gore?????
gore kade nad evropa
amerika
avstralija
ili neboto bilo inspiracija da se napise takvo neshto????збунетост
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
alf Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 631
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2010 во 09:16
.

Изменето од alf - 19.Септември.2011 во 13:22
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2010 во 16:02
alf, ti samo go potvrdi onoa shto go rekov vo citatot shto si go navel vo tvojata replika.

Na Vavilonskite kuli tuka ne im e mesto, no ako miluvash da gi stavish... toe e OK so mene.

Izvini ako se pochustvuva lichno pogoden od onoa shto sum go napishal. Te uveruvam deka ne sum mislel na tebe koga sum komentiral.

Patem, mojot komentar ne mora da znachi nishto za nikogo. Toa e samo moe mislenje, pa spored toa ne bi trebalo voopshto da te afektira. Teraj si po svoe.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
alf Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 631
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2010 во 18:24
.


Изменето од alf - 19.Септември.2011 во 13:23
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2010 во 18:47
Vo red, izvineto ti e ... jas nemam problem so razlichni viduvanja na Svetov. I kako bi imal koga samiot Bog mu reche na Jov deka vetar i magla se negovite obidi da go sobere i uslovi Boga vo edno tolkuvanje. Ubavo mu posochi deka toj nema nikogash da go osoznae Boga i nema nikogash da razbere zoshto neshtata se sluchuvaat onaka kako shto se sluchuvaat i zatoa nema nikakvo fajde da mu gi objasnuva...

Spored toa, za mene ne postoi nitu edna vera ili religija koja go zatvorila Boga vo bilo kakva Kniga i nitu edna ne mozhe da polaga nikakvo pravo na nekakva apsolutnost. Bidejki s'e teche i s'e se menuva, vkluchuvajki gi i nashata svest i razbiranjeto za Boga i Svetov, ne ja naogjam plauzibilna dogmata deka moram da ostanam na onoa shto pretstavuvalo svest i razbiranje vo nekoi vreminja i na nekoi lugje. Jas nema potreba da ja dokazhuvam nikomu mojata vera vo bilo shto zatoa shto taa se menuva onaa kako shto se menuvam i jas.

Vchera znaev pomalu od onoa shto znam denes, a denes znam pomalu od onoa shto kje znaam utre. Denes Messenger nema nishto so onoj Messenger od pred dve godini, nitu duhovno, nitu materijalno. Nekogashniot Messenger ne postoi, toj e mrtov, negovata stara meshina e nepovratno ischeznata vo minatoto. Denes Messenger e nov, so nova meshina, nova svest i e porazbuden od onoj nekogashniot.

Ti mozhebi ne se slozhuvash so toa i toa e sosema vo red so mene.







Изменето од Messenger - 04.Август.2010 во 19:11
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
alf Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 631
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2010 во 20:55
.






Изменето од alf - 19.Септември.2011 во 13:23
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2010 во 20:56
Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:

Originally posted by jahra jahra напиша:

Ako mozis razberi go nestoto,ako ne svakas prasaj,ako nesakas i si skepticen za sive ovie raboti togas batule odi v crkva ODKRSTISE i krsi glava...

Како се открстува и каде се открстува??? Јас не сум крстен, ама онака да си прашам, за општа култура...збунетостбаш ме интересира...збунетост
Секој кој ќе се крсти официјално, од црквата добива крштеница. Доколку некој сака и реши официјално да истапи од црквата, црквата треба за тоа да му издаде документ. Во различни земји тоа е на различен начин регулирано. На пр. во Германија за истапување од римо-католичката црква потребно е да се отиде во локалната парохија плус се плаќа некоја мала такса. Подетално има тука на англиски како оди тоа во западна европа. Истапувањето од римо-католичката црква таму зема особено силен замав последните години.

Некој од православните форумџии може да објасни како оди тоа официјално кај нас...




текст слика горе: Излез од црквата
слика доле оди со придружен текст: Внимание! Свештено лице


Изменето од Majkl - 04.Август.2010 во 21:03
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2010 во 03:05
Originally posted by alf alf напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Vo red, izvineto ti e ... jas nemam problem so razlichni viduvanja na Svetov. I kako bi imal koga samiot Bog mu reche na Jov deka vetar i magla se negovite obidi da go sobere i uslovi Boga vo edno tolkuvanje. Ubavo mu posochi deka toj nema nikogash da go osoznae Boga i nema nikogash da razbere zoshto neshtata se sluchuvaat onaka kako shto se sluchuvaat i zatoa nema nikakvo fajde da mu gi objasnuva...


Според искажаното,која е тогаш целта да се истражува тоа што не може да биде истражено.
Нели е тоа суетна мисла,како што посочив во предходниот пост.


Faktot deka istrazhuvanoto ne mozhe nikogash da bide apsolutno istrazheno ne znachi deka treba da se zastane so istrazhuvanjeto. I naukata nema granici, ne mozhe nikogash da dojde do krajot na istrazhuvanjeto, pa sepak ne zastanuvame so nea.

Isto taka i so prosvetluvanjeto. Nekoi mislat deka vo eden moment kje go dostignat vrvot, deka kje se razbudat, kje se prosvetlat i toa e kraj. E pa nema neshto takvo. Ne postoi kraj. Nema potpolno, definitivno i aposlutno doznavanje na Boga. Ima samo neprekinato chekorenje po skaliloto nagore... Toa e onoa shto taoistite go narekuvaat Tao - pat. Tie so pravo velat deka patuvanjeto iako ima nekakva ideja za cel, vo sushtina samoto toa e cel bidejki celta ne mozhe nikogash da bide dostignata.

Tokmu zatoa velam deka sekoe pomiruvanje so minatoto, sekoe prifakjanje na bilo koja dogma kako neshto apsolutno nepromenlivo, samoto po sebe e reakcionerno i ne se vklopuva so celosnoto bituvanje na ovaa Kreacija koja e vo postojano dvizhenje i menuvanje, onaka kako shto i nie postojano s menuvame.

I tokmu toa e najnesuetnata misla. Suetata poteknuva od egoto, a egoto e onoa koe veli "JAS ja osoznav seta mudrost, JAS ja znam aposlutnata vistina, JAS kje vi kazham shto treba da se pravi" i t.n.




Originally posted by alf alf напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Spored toa, za mene ne postoi nitu edna vera ili religija koja go zatvorila Boga vo bilo kakva Kniga i nitu edna ne mozhe da polaga nikakvo pravo na nekakva apsolutnost. Bidejki s'e teche i s'e se menuva, vkluchuvajki gi i nashata svest i razbiranjeto za Boga i Svetov, ne ja naogjam plauzibilna dogmata deka moram da ostanam na onoa shto pretstavuvalo svest i razbiranje vo nekoi vreminja i na nekoi lugje. Jas nema potreba da ja dokazhuvam nikomu mojata vera vo bilo shto zatoa shto taa se menuva onaa kako shto se menuvam i jas.


Каде е тогаш цврстината,каде е верата,се губи во налетот на промените и све што тече и се менува?


Pa spored prethodno kazhanoto, za kakva "cvrstina na verata" se govori??? Toa vo sushtina znachi zakopuvanje vo rov i nepomrdnuvanje nitu eden milimetar ponapred od onamu kade shto nekoj nekogash stapnal so negovoto veruvanje, a koe nie sme go adoptirale kako sopstvena apsolutno krajna cel.

Toa shto go velish ti e proizvod na sveshtenichkiot um koj sekogash sakal da go zadrzhi osvoeniot status. Toa im go velea egipjanite na evreite, toa mu go velea farizeite na Isus, toa im go velea rimskite paganski sveshtenici na rimjanite koi minuvaa vo Hristijanstvo...

Mozhesh da imash nepokolebliva vera vo Ljubov i Milosrdie kako Bozhji i chovechki ekspresii od najvisoka vrednost, no ne mozhesh da se zakopash vo nekakvi teoloshki kuli i katakombi na bilo koja institucijalizirana religija i taka da "dokazhuvash" nekakva "cvrstina" ili nekakva "vera".




Originally posted by alf alf напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Vchera znaev pomalu od onoa shto znam denes, a denes znam pomalu od onoa shto kje znaam utre. Denes Messenger nema nishto so onoj Messenger od pred dve godini, nitu duhovno, nitu materijalno. Nekogashniot Messenger ne postoi, toj e mrtov, negovata stara meshina e nepovratno ischeznata vo minatoto. Denes Messenger e nov, so nova meshina, nova svest i e porazbuden od onoj nekogashniot.


Единката,во случајот Меси го црпи знаењето од сето она што го опкружува што се менува и тече,реката го носи.
Но, истата единка кога би била камен,со јасен став за верувањето,тогаш водата што тече(времето)би немало влијание за да се менува.Мислам духовно, не телесно.


Mislam deka so posledno kazhanovo na krajot nashata kusa dsikusija konvergiraat onamu kade shto treba... Prvin, edinakata nema nikogash da ima jasen stav za bilo shto. Taa mozhe samo da ima nekakvi stavovi, a koga misli deka ima "jasen" stav toa samo znachi deka e cvrsto ubedena vo nekoj od tie nekakvi stavovi.

I dokolku taa ubedenost e tolku cvrsta shto go okamenila chovekot, nedozvoluvajkji mu da bide fluenten i da se menuva i evoluira kako boshenstvenena kreacija so neogranicheni mozhnosti, koi se dareni od Boga i vo koi veruva samiot Bog, togash tolku kje go otezhni chovekot shto toj bezuslovno kje potone vo rekata i zasekogash kje se izgubi vo kalta.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
alf Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 631
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2010 во 14:03
.

Изменето од alf - 19.Септември.2011 во 13:23
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1213141516 23>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.