IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Безболно породување
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Безболно породување

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2009 во 17:28
Edna moja koleska so prvoto bese carski...doktorot ja predupredi da ceka 2 godini do sledna bremenost. tocno po 2 godini ostana bremena. Samo sto vleze vo 6ti mesec se otvori i bese 90% rizicno mozese da go izgubi plodot ...narednite 3 meseci gi preleza vo krevet ...sto se veli morase da pazi do vc kako ke otide a ne pa po skali ili sl.  Baj d vej...i so vtoroto bese carski iako bese otvorena...
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Дак Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Дак Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2009 во 20:18
Originally posted by seka seka напиша:



Originally posted by Дак Дак напиша:


Ако првото е царски,мора и другото да е царски,неможе спонтано и да се сака (си има свои причини)

Dak, ova go kazuvas kako strucno lice ili kako "rekla kazala"???Te molam ne deli gresni informacii!!! koi pricini? Znam slucaj kade sto prvoto bese so carski, a vtoroto (koga bese golemot 1 ½) po normalen pat (vodno poroduvanje) se porodi!!Doktorite preporacuvaat posle crski rez da se ceka edno 1 ½ do 2 godini za slednata bremenost!Potoa negde spomna deka nekoj si tamu go operirale na" zivo".... кубење%20коса...ako e strucen doktor ( anastezist) togas i znae kako se proveruva dali anastezijata deluva ili ne.... prosto i ednostavno so mraz..... kako sto rekov, ako ne si stucno lice te molam nemoj gresni informacii da delis, i da zaplasuvas nekoj posetitelip.s. se izvinuvam sto sum malce gruba, no vakvi raboti me vadat od takt



Види сега,како прво се извинувам ако моите постови ве вадат од контакт или ве иртираат,за тоа и ќе дадам образложение.
Друго јас никој не сакам да плашам,јас со моите постови
сакам да кажам дека е подобро спонтано породување,се разбира ако има услов за тоа, и секако ако лекарот одлучи за царски,а не пациент.Пациентот треба да го слуша лекарот оти тој во никој случај не му мисли нешто лошо на пациентот.
Јас само правам споредба од спонтано породување(не велам дека е лесно и дека и тука не се случат некои компликации)и од царски(но секако лекарот е тој кој одлучува дали е потребно...па затоа и учат факултети нели?а ако пациентот одлучува,тогаш што ќе му е факултетот на лекарот?дипломата нека му ја даде на пациентот.)

Да лекарите препорачуваат година ипол,до две години,но некои не едуцирани мајки останат и порано,а ако истите не вршат редовна контрола,не се јават на време или пак дојдат отворени комлет и прокрвариле,тогаш лекарите тупат нерви размислувајќи за последиците...има и такви кои и спонтано се породат(но ретки се и секако ако лекарот одлучи)

Онаа за на „живо„јас тоа не го кажав туку пациентот,неговата сопруга,а јас видов и ги слушнав нивните коментари...значи кажува пациент,а не јас.

а за онаа „рекла казала„можеби е малограѓански,но тоа е нашиот речник...
Не коментирам на темата оти не сакам да биде без потребно губење на мое драгоцено време покажувајќи ги своите мислења,всушност секој ќе одбере онаа за кое мисли дека на нему му е подобро...го почитувам размислувањата на останатите,секој има право на свое мислење и размислување.
Вие воопшто не сте груби,вие ги изнесувате вашите ставови
но сепак, медицината не е математика,еден и еден се два.

Со почит.
Љубов и само љубов
Кон врв
mistake Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 8613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mistake Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2009 во 17:49

.



Изменето од mistake - 29.Јануари.2011 во 17:50
Кон врв
lane62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 7583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lane62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2009 во 18:58
bas taka.....ke go videv nego za so ke bese , samo edna minutka da gi imase kontrakciiskite bolki...
Daj više odmora jeziku nego rukama!
Кон врв
mistake Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 8613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mistake Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2009 во 11:14

.



Изменето од mistake - 29.Јануари.2011 во 17:49
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јули.2010 во 23:24
Originally posted by mila28 mila28 напиша:

Originally posted by lane62 lane62 напиша:

bas taka.....ke go videv nego za so ke bese , samo edna minutka da gi imase kontrakciiskite bolki...
Taka,tocno...bas toa sakav da go kazam...kako velat... koj ne iskusil ne mozi da zboruva... ...ili pak moze da zboruva ama kolku ke e tocno...e toa e druga prikazna


па ке ти кажам jас----се породив секцио, таа коjа беше со мене во соба се породи природно...и знаеш што...мммм....таа за десетминути беше ко нова, а jас не можех од креветот да се дигна...и сема имам болови...посебно во женскиот период на месецот.намигнување
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2010 во 00:22
ако треба да одам и трет пат на бокс ќе одам пак по природен пат...не ги сакам боцкањата во р’бет,не се чувствувам лагодно...а болката...па и не е толку страшна де...кога ќе помислиш само на она што следи после болката...ммммм...се е друго неважноголема%20насмевка
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
Avatar23 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 36
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Avatar23 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2010 во 11:40
Se e individualno. Vaka, kako prvo rizici od bezbolen porogaj postojat, isto kolku i od priroden porogaj. Vo Germanija i Francija 80% od zenite se odlucuvaat za bezbolen porogaj, pa dokolku rizicite bile evidentni sigurno nemase masovno da go prifakaat. Jas dvapati se poragav prirodno, sakav da ja pocuvstvuvam taa prirodna bolka i iskustvoto na porogajot (i navistina e prekrasno koga otkako ke pomines niz pekolot ke se najdes vo Rajot drzejki go bebeto vo race), velat ona sto nema da te ubie ke te ojaca, pa taka po porogajot dobiv sila koja mi pravese da se cuvstvuvam deka mozam da izdrzam se. No rabotite se menuvaat, podocna se razbolev od seriozna bolest, koja znacese bolki, neizdrzlivi, vo period od 1 godina, taka da ako sega se odlucam za treto dete, sigurno ke odam na varijantata bezbolen porogaj, bidejki moevo istosteno telo ne veruvam deka ke moze poveke da izdrzi takva bolka. Zatoa ne sudete. Sekoja edinka sama treba da odluci.

Изменето од Avatar23 - 26.Јули.2010 во 11:42
Кон врв
vivi1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Легенда

Регистриран: 20.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 18941
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vivi1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2010 во 11:43
bezbolen a
vivi
Кон врв
Pannet Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)
Истражувач

Регистриран: 05.Август.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 48
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pannet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2010 во 23:32
Се пораѓав два пати. Првиот пат безболно и мислев дека ќе умрам.

Вториот пат со епидурална...мажот ми си беше до мене цело време и се чувствував како царица.

Разликата е голема, и кој и да ви каже дека пороѓајот не е толку болен за да се пораѓате со аналгезија, ве лаже.

Господ да го благослови тој што ја измислил епидуралната аналгезија...
Кон врв
BiBi_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
СТАРОСЕДЕЛЕЦ

Регистриран: 27.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BiBi_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2010 во 10:10
Originally posted by Pannet Pannet напиша:

Се пораѓав два пати. Првиот пат безболно и мислев дека ќе умрам.

Вториот пат со епидурална...мажот ми си беше до мене цело време и се чувствував како царица.

Разликата е голема, и кој и да ви каже дека пороѓајот не е толку болен за да се пораѓате со аналгезија, ве лаже.

Господ да го благослови тој што ја измислил епидуралната аналгезија...


AMIN! намигнување голема%20насмевка

NO MATTER WHAT WILL HAPPEN I WILL ALWAYS SMILE!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.