IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Руски јазик
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Руски јазик

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 10111213>
Автор
Порака
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2014 во 16:45
Јас го учев во основно и мислев дека го имам заборавено. Пред некоја година бев службено во Украина и се изненадив колку работи ми останале во глава после дваесет и неколку години. За шест дена додека бев таму станав експерт за зборување.....
Единствен проблем беше тоа што украинскиот и рускиот се нешто како македонски и српски, па тие украинците се прават на тошо, дека не разбираат....
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2014 во 11:39
Колку убаво звучи .... мечтаење


Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2014 во 12:20
Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21942
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2014 во 00:00
Originally posted by Орка Орка напиша:

Неколку лекции по руски доколку се најдете во ситуација таму да возите.
Може и од овие некој мамел за да ги користи руските букви хи, хи...
Никогаш немој да се каеш за нештото што си го направил, ако во тој момент си бил среќен
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2014 во 00:40
Како и да е јас кога таму би се нашол,со метро ќе си се возам.
Кон врв
zverka_ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6604
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zverka_ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јули.2014 во 17:55
Я всегдα зα негσ мσлилαсь. И дαрилα люδσвь, кαк мσглα. Мσя гσрдσсть сσ мнσю простилαсь. Я взαмен ничего не ждαлα. Я всегдα ему счαстья желαлα, Дαже, если со мной не судьδα. Мне не стαть для него идеαлом. Я δσялαсь, чτσ в эτσм прαвα. Я всегдα лишь его остαвαлαсь. Дαже, делαя вид, мσл, ушлα. И, когдα στ τσски зαгиδαлαсь. Понимαлα: люδилα душα. В серσм пепле люδσвь окαзαлαсь. Кτσ из нαс σδ эτσм мечтαл? Я всегдα за негσ мσлилαсь. Он всю жизнь прσ меня зαδывαл..
Јас сум 99% сигурна дека луѓето ме озборуваат,но 100% сум сигурна дека баш "ме заболи" за тоа!!!
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јули.2014 во 18:41
Кто написал это стихотворение
И што се праи фраер ова гуглево некои букви не ги препознава.
Иако што би рекол нашиот ни ценет Амди 102 кома нешто % ја разбрав.
Кон врв
zverka_ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6604
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zverka_ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2014 во 17:45
Я нe боюсь нe пaдaть, нe взлeтaть.
Жизнь тaковa и к нeй нe привыкaть.
Я нe боюсь удaр судьбы принять.
Я одного боюсь... найти и сновa потерять.
Јас сум 99% сигурна дека луѓето ме озборуваат,но 100% сум сигурна дека баш "ме заболи" за тоа!!!
Кон врв
zverka_ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6604
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zverka_ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јули.2014 во 16:11
Как жаль,что память не убить. Она одна нам жизнь калечит. Как больно помнить всё и жить... С нелепой фразой '' Время лечит ...
Јас сум 99% сигурна дека луѓето ме озборуваат,но 100% сум сигурна дека баш "ме заболи" за тоа!!!
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2014 во 22:36
Нешто за "Руската душа"
Премногу кратко седев за да го потврдам или негирам ова,
но секако некои работи ми се појасни по однос на некои настани.
Зборот и искреноста,не би им ја ставал под прашање.Ама затоа
плодна почва за ендемските македонци таму да си покажат колку
демек попаметни се.
Кон врв
zverka_ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6604
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zverka_ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2014 во 17:58
Originally posted by Орка Орка напиша:

Кто написал это стихотворение
И што се праи фраер ова гуглево некои букви не ги препознава.
Иако што би рекол нашиот ни ценет Амди 102 кома нешто % ја разбрав.

это стихотворение неизвестној поэтессы... 
Јас сум 99% сигурна дека луѓето ме озборуваат,но 100% сум сигурна дека баш "ме заболи" за тоа!!!
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2014 во 21:39
Спасибо.
Кон врв
zverka_ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6604
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zverka_ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2014 во 23:24
О чем мечтаю я?!
Да просто жить...
Дышать... 
Любить...
И знать, что я любима!
И каждое мгновение ценить...
Поскольку наша жизнь неповторима!
Јас сум 99% сигурна дека луѓето ме озборуваат,но 100% сум сигурна дека баш "ме заболи" за тоа!!!
Кон врв
zverka_ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6604
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zverka_ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2015 во 19:05
....Лакеи вечные Европы, 
Её духовные рабы,
Вы извратили отчий опыт 
И предков предали гробы, 
По прихоти дурной холопы, 
Прислужники чужих затей, 
Вы быдлом сделались Европы, 
Вы полюбили свист плетей. 
Вы предавали Русь стократно,
Чужому - вверившись - уму.
Вас Русь прощала, но обратно
Тянули шею вы к ярму.
Вам Родины милей - чужбина.
И суждено вам потому
Знать волю... только господина
И вечно кланяться ему........(А.С.Пушкин)

Умница Пушкин! Его золотые слова бессмертны и актуальны спустя века!
Јас сум 99% сигурна дека луѓето ме озборуваат,но 100% сум сигурна дека баш "ме заболи" за тоа!!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 10111213>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.