IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Вести
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Вести

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 34>
Автор
Порака
Nikki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 259
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nikki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2008 во 13:27
Eden prijatel mi kaza deka videl na Internet
Samo ne mi kaza kade

Sega za Sai Baba vidov na NET deka izceznal
I deka se somnevaat deka e pocinat

Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2008 во 21:26
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

... Doagja renesansata na Hristijanstvoto.


ХАЛЕЛУЈАХ!!!
Препородот од одозгора, од БОГА е сё поблизу и поблизу!

Зашто сето создание со нетрпелив копнеж го очекува откривањето на Божјите синови -
имено, созданието и беше потчинето на суетата, не доброволно, туку од оној, кој го потчини - во надеж
дека и самото создание ќе биде ослободено од ропството на распаѓањето; во слобода на славата на Божјите деца.


Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2008 во 00:37
spirose, ne dozvoluvaj i natamu da te zaveduvaat fariseite so nivnata retorika i slatkorechivost obviena vo novo ruvo... gore nema nishto brate.


Carstoto Bozhje nema da dojde zabelezhlivo, nitu kje kazhat "Eve, ovde e" ili "Ene, onde e". Zashto carstoto Bozhjo e vo vas vnatre.

Luka 17. 20,21

Imaj dobar son prijatele.

Изменето од Messenger - 21.Ноември.2008 во 00:38
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2008 во 23:07
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

spirose, ne dozvoluvaj i natamu da te zaveduvaat fariseite so nivnata retorika i slatkorechivost obviena vo novo ruvo... gore nema nishto brate.


Carstoto Bozhje nema da dojde zabelezhlivo, nitu kje kazhat "Eve, ovde e" ili "Ene, onde e". Zashto carstoto Bozhjo e vo vas vnatre.

Luka 17. 20,21

Imaj dobar son prijatele.



Кога би знаел колку ми значи зборот БРАТЕ!?
Би сакал сиот човечји род да го прегрнам и да му речам: БРАТЕ! СЕСТРО!

Во највисокото НЕБО и во моето грешно СРЦЕ е ВИСТИНСКАТА СВЕТЛИНА за која јас не сум достоен а ТАА покрај тоа ЖИВОТОТ свој за мене Го дала. Ме храни, ме брани, ме лечи, ме грее, ме лади, од темнината постојано ме вади, ... !

Погледнија Ѕвезда Деница! Видија и восебе! И признај од сёсрце дека: Сё што е добро, сё што ни овоёможува да живееме доаѓа одозгора.
Одозгора, вон нас, во нас!

Признај ја ВИСТИНАТА брате и поддржиго брата си свој!

Лесна ноќ!
       


Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2008 во 01:30
Бог нека те благослави во изобилство брате Спирос!
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2008 во 07:48
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Бог нека те благослави во изобилство брате Спирос!

ЉУБОВ добивам од тебе брате Алдра!
БОГ ќе те награди затоа!

АМИН

Има ли поголема и поубава вест од ЉУБОВТА?
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2008 во 12:05
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2008 во 12:49
Originally posted by spiros spiros напиша:

...Погледнија Ѕвезда Деница! Видија и восебе! И признај од сёсрце дека: Сё што е добро, сё што ни овоёможува да живееме доаѓа одозгора...

Јас речиси секоја вечер ја гледам. Низ телескопот! (Не е којзнае колку силен, ама врши работанамигнување) Ама да ти кажам, не е добра таа „ѕвезда Деница“. Од повеќе аспекти. Не е можен живот на неа (нема вода, нема кислород, висока температура...), а поради густата атмосфера неможеш ни да ја видиш нејзината површина. Единствено што има влијание врз движењето на Земјата. Ах да, и убаво изгледа во утринските и вечерните часови, па можеш „да ја симнуваш“ на некоја драга личност до тебе!плазењељубов А, да речеш дека таа е горе, не е! Не е ниту доле.изненадување Братко мој, во вселената нема „горе“, нема „доле“голема%20насмевка Тоа само од човечки аспект изгледа така!
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2008 во 13:32
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Nakuso, Vatikan priznava deka Darvin so svojata teorija za evolucijata bil vo pravo i deka Crkvata toa go prifakja kako del od Bozhjiot plan. ...

Дали некој се сеќава што пишував во мојот напис „Еуфорија на догмата“ (оној големиот де!намигнување
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

... Кога после подолг период ќе воочат дека не биле во право, тие (свештениците) ја прифаќаат вистината, но сега велат дека ете, тоа е божјо дело, бидејќи нели бог е творец на се видливо и невидливо. Овде нивната демагогија, догма, добива потполна светлина. Дали на ова треба да ги учиме децата?! ...
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2008 во 19:43
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

<span>... Кога после подолг период ќе воочат дека
не биле во право, тие (свештениците) ја прифаќаат вистината, но сега
велат дека ете, тоа е божјо дело, бидејќи нели бог е творец на се
видливо и невидливо. Овде нивната демагогија, догма, добива потполна
светлина. Дали на ова треба да ги учиме децата?!
</span>...
Inaku samiot Darwin vo start velese deka evolucijata e Bozjo delo.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2008 во 19:49
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


... Тоа само од човечки аспект изгледа така!



Имам една радосна вест, златен!
И човекот е   вселената!
Плукни нагоре, ќе видиш каде е доле!      

Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2008 во 20:59
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

<span>... Кога после подолг период ќе воочат дека
не биле во право, тие (свештениците) ја прифаќаат вистината, но сега
велат дека ете, тоа е божјо дело, бидејќи нели бог е творец на се
видливо и невидливо. Овде нивната демагогија, догма, добива потполна
светлина. Дали на ова треба да ги учиме децата?!
</span>...
Inaku samiot Darwin vo start velese deka evolucijata e Bozjo delo.



Apsolutno tochno, no bidejki ne beshe po terkot na usvoenata dogma mu udrija edna anatema kako zaushka.

I toa beshe edna od apsolutnite vistini, se sekjavate? Znachi kako mozhe apsolutnata vistina da bide relativna, toa e apsolutno chudo edno.

Изменето од Messenger - 24.Ноември.2008 во 22:35
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2008 во 23:20
Што појќе се трудиш да ја зграбиш ВИСТИНАТА таа толку повеќе бега од тебе. Кога ќе капитулираш пред НЕА ќе видиш дека таа те носела, те хранела, те лечела и ти го дарувала секој удар на срцето и здив на плуќата.

Единствено светската наука има повеќе грешки правено (дури и) од светската теологија и после тоа се има учено од сопствените грешки!

Секој човек ќе се испостави за лажец а ЕДИНСТВЕНО БОГ за ВИСТИНИТ!


    


Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2008 во 00:58
Spiros, naukata ne postavuva dogmi, kako sto miluvaat da dofrlat vernicite, pa zatoa sekogash samata si gi priznava greshkite, doznavajki denes povekje od onoa sto znaela vchera.

Naukata se temeli na pretpostavki i se gradi na smetka na svoite greshki. Na krajot sekogash zavrshuva so nekoja nova privremena vistina, koja utre povotrno SAMATA ke ja proglasi za greshka. Toa se veli EVOLUCIJA i NAPREDOK vo osoznavanje na vistinata.

Teologijata e "bezgreshna", pa zatoa sekoe neshto sto ke se projavi kako nejzina zabluda ima potresi od Bibliski proporcii.

Изменето од Messenger - 25.Ноември.2008 во 16:31
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 34>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.