IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Животот и делото на св.Климент Охридски
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Животот и делото на св.Климент Охридски

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 16>
Автор
Порака
Танас Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 16.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Танас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2008 во 15:53
Добре Алекс, ти наистина не си писал ништо против нас, но сека минута тук се пише нешто против нас? Айде кажи защо?
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2008 во 15:58
Originally posted by Танас Танас напиша:

Добре Алекс, ти наистина не си писал ништо против нас, но сека минута тук се пише нешто против нас? Айде кажи защо?



Не е во ред мене да ме прашуваш за други луѓе, секој одговара за себе.. Еве прашај го Неантички дали јас некогаш сум навредил некого на форумов ако мене не ми веруваш.
Кон врв
Neanticki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 564
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neanticki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2008 во 16:01
Што да ме праша мене, човекот е видел и сам дека не навредуваш.
За боритаркан нешто ќе кажеш?
Кон врв
Танас Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 16.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Танас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2008 во 16:01
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

Originally posted by Танас Танас напиша:

Добре Алекс, ти наистина не си писал ништо против нас, но сека минута тук се пише нешто против нас? Айде кажи защо?



Не е во ред мене да ме прашуваш за други луѓе, секој одговара за себе.. Еве прашај го Неантички дали јас некогаш сум навредил некого на форумов ако мене не ми веруваш.

Не отговараш за други, но защо сперед теб пишат толкова примитивно за България! Одлично знаеш, че немате никакви проблеми с нас, а с албанците?
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2008 во 16:03
Originally posted by Neanticki Neanticki напиша:

Што да ме праша мене, човекот е видел и сам дека не навредуваш.
За боритаркан нешто ќе кажеш?



Што е тоа боритаркан?
Кон врв
Танас Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 16.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Танас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2008 во 16:09
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

Originally posted by Neanticki Neanticki напиша:

Што да ме праша мене, човекот е видел и сам дека не навредуваш.
За боритаркан нешто ќе кажеш?



Што е тоа боритаркан?

боритаркан е татарска реч, мислим бугарско татарска и значи нещо като комендант на града.
Кон врв
Neanticki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 564
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neanticki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2008 во 16:13
Нели си ги читал житијата? Боритаркан е управникот на Белград, кои долги векови бил бугарски, а помеѓу другото читав една романска историја каде се тврди дека ТИМОЧАНИТЕ биле власи.

În timpul migraţiilor şi atacurilor avaro-slave de după sec. VII populaţia sud-dunăreană romanizată a fost parte slavizată, parte s-a retras în munţii din Peninsula Balcanică, dând populaţia aromână, parte s-a retras înspre apus între coasta dalmată, Drava şi Morava dând pe acei maurovlahi (morlaci sau vlahii negri) [6], iar o parte a rămas în munţii Timocului numeroase izvoare amintind vlahii timoceni. La 818 “ducis Timocianorum” trimit soli la franci spre a solicita ajutor împotriva bulgarilor. Stoian Marokovici în “Les problemes serbes” se referă la Constantin Porfirogenitul care menţiona că pe Morava, Mlava, Pecus nu erau sârbi, ci o altă “populaţie de o altă formaţie etnică” [68].

Кон врв
ичиргу-боил Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 16.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ичиргу-боил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2008 во 17:19
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by чоли чоли напиша:

Тогава кой е Св.Кирил Преславски-Брегалнички?


Комшијата.

ха-ха
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2008 во 17:21
Мострич
Кон врв
Aminta2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 361
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aminta2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2008 во 17:31
Originally posted by Neanticki Neanticki напиша:

Нели си ги читал житијата? Боритаркан е управникот на Белград, кои долги векови бил бугарски




Пак паѓаат од Марс татариве.

Белград бил завладеан од Бугарите но никогаш не бил бугарски град, населението таму никогаш не било бугарско.

Arnold од Libek пишува дека таму живеат Срби:

"n medio nemoris cuius habitatores Servi dic**tur filii Belial, sine jugo Dei, illecebris carnis et gulae dediti et secundum nomen suum immunditiis omnibus servientes."

(Fontes rerum Bohemicarum - Prag, 1874 - 1882, tom II, стр. 16-17, 111)
   

Изменето од Aminta2 - 16.Ноември.2008 во 17:33
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2008 во 17:33
Originally posted by Aminta2 Aminta2 напиша:

Originally posted by Neanticki Neanticki напиша:

Нели си ги читал житијата? Боритаркан е управникот на Белград, кои долги векови бил бугарски




Пак паѓаат од Марс татариве.

Белград бил завладеан од Бугарите но никогаш не бил бугарски град, населението таму никогаш не било бугарско.

Arnold од Libek пишува дека таму живеат Срби:

"n medio nemoris cuius habitatores Servi dic**tur filii Belial, sine jugo Dei, illecebris carnis et gulae dediti et secundum nomen suum immunditiis omnibus servientes."

(Fontes rerum Bohemicarum - Prag, 1874 - 1882, tom II, стр. 16-17, 111)
   

А какво е било насалението?
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2008 во 17:34
Originally posted by за_наденица_бех за_наденица_бех напиша:

Originally posted by Aminta2 Aminta2 напиша:

Originally posted by Neanticki Neanticki напиша:

Нели си ги читал житијата? Боритаркан е управникот на Белград, кои долги векови бил бугарски




Пак паѓаат од Марс татариве.

Белград бил завладеан од Бугарите но никогаш не бил бугарски град, населението таму никогаш не било бугарско.

Arnold од Libek пишува дека таму живеат Срби:

"n medio nemoris cuius habitatores Servi dic**tur filii Belial, sine jugo Dei, illecebris carnis et gulae dediti et secundum nomen suum immunditiis omnibus servientes."

(Fontes rerum Bohemicarum - Prag, 1874 - 1882, tom II, стр. 16-17, 111)
   

А какво е било насалението?



Зар имало население во Белград пред вие да го завладеетезбунетост
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2008 во 17:36
Originally posted by ичиргу-боил ичиргу-боил напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by чоли чоли напиша:

Тогава кой е Св.Кирил Преславски-Брегалнички?


Комшијата.

ха-ха



хе-хе
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2008 во 17:37
Originally posted by за_наденица_бех за_наденица_бех напиша:

Originally posted by Aminta2 Aminta2 напиша:

Originally posted by Neanticki Neanticki напиша:

Нели си ги читал житијата? Боритаркан е управникот на Белград, кои долги векови бил бугарски




Пак паѓаат од Марс татариве.

Белград бил завладеан од Бугарите но никогаш не бил бугарски град, населението таму никогаш не било бугарско.

Arnold од Libek пишува дека таму живеат Срби:

"n medio nemoris cuius habitatores Servi dic**tur filii Belial, sine jugo Dei, illecebris carnis et gulae dediti et secundum nomen suum immunditiis omnibus servientes."

(Fontes rerum Bohemicarum - Prag, 1874 - 1882, tom II, стр. 16-17, 111)
   

А какво е било насалението?




СРПСКО!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 16>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.