IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Изворни христијани, нивно основање и учење
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Изворни христијани, нивно основање и учење

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 111213
Автор
Порака
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2010 во 13:08
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Но факт е дека и многу православни цркви се изградени откако светците долго ги измачувале своите ктитори. Секогаш сум се чудела како е можно на пример св. Петка ноќе да доаѓа и да мучи чоек у сон “напрај ми црква“


Тоа не се цркви ниту манастири туку ДИВОГРАДБИ во кои тие бедни луѓе(заедно со дамонот качен на нив)го ИСМЕВААТ БОГА И ЦРКВАТА.

А за тие наводни сонови во кои светител се заканува на верник дека ќе му направи ова и она ако не напрваи вака(ко да го рекетира)не стои никаков светител туку некој друг кој на грчки името му значи КЛЕВЕТНИК и е меѓу другото и ОТЕЦ НА ЛАГАТА. А башка и многу убаво во текстот е изложен и ставот на Црквата во врска со тие сатански места:

"Манастирите не се осветени и нив не ги признава Струмичката епархија на МПЦ. - Ставот на Струмичката епархија кон градењето манастири прикажани на сон е негативен и не го одобруваме бидејќи не е во согласност со каноните на МПЦ - тврди отец Александар, портпарол на Струмичката епархија."



Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Смееме ли да одиме во таква црква или не?
Сериозно прашувам, посериозно-здравје...


Во такви сатански дувла(не се цркви,) не е препорачливо да се иде.


Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Зашто веќе одамна в црква не одам откако ги разобличив овие дејанија...и во потрага сум по храм каде ќе можам да бидам сигурна дека му е по волја ан Бог...


И самиот Христос реколо дека по него ќе дојдат секакви искушувачи и волци во овчи кожи.
Тоа е исто ако се соочиш со некој лекар недостоен за звањето лекар,и кој е срам за својата професија ,ти нема да прекинеш да бараш лекар воопшто туку ќе бараш висински лекар.А верувај, ги има.
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2010 во 13:29
ahmar1, maria_magdalena не збореше само за тие „дивоградби“ кои не ги признава струмичката епархија, туку општо за сите таквите цркви, а знаеме дека многумина од нив се признаени од МПЦ и во нив служат ракоположени и од МПЦ признаени свештеници. Па дури и отецот П. е признаен од МПЦ. Ти можеш да го нарекуваш тука и ѓавол, и волк во овчја кожа, и искушувач, ама повели јавно на телевизија наречи го така и осуди го неговиот бизнис, има веднаш да бидеш екскомунициран од „светата соборна и апостолска православна црква“ која му го штити грбот на овој, како што го нарекуваш, волк среќа

Наспроти твојот став за овие дивоградби, еве ти само два примери (од ракав шо се вели) кој е ставот на МПЦ за овие сатански дувла како што ги нарекуваш:

http://preminportal.com.mk/content/view/1563/54/

Премин портал е сајт на православната црква и како што гледаш, таму има дури и посебна статија (реклама) за една дивоградба (Сатанско дувло - како што ти ја нарекуваш).

Понатаму, прочитај го и следниов линк од весникот ВЕСТ:

http://star.vest.com.mk/default.asp?id=25886&idg=2&idb=537&rubrika=Revija

Originally posted by Вест Вест напиша:


Во Македонската првославна црква велат дека случајот за црквата во Бутел им е познат, но дека проблемот не е кај нив, бидејќи тие се подготвени да дадат АМИН за нејзино градење. "Ние ги поддржуваме ваквите иницијативи на верниците (да градат сатански дувла?) и би сакале да соработуваме со донаторите кои се подготвени да инвестираат во изградба на нови христијански верски објекти", рекоа надлежните во Скопската епархија. Одговорните во МПЦ велат дека ако постои проблем тогаш тој е во Општината и дека, колку што се запознати тие, според урбанистичкиот план на Општина Чаир треба да се гради црква во Бутел.


Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Niko777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 170
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Niko777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2010 во 15:08
Еве едно Библиско толкување, а не човчко:

(ИСАИЈА 66:1-6)    1 Господ зборува вака: „Небесата се Мој престол, а земјата подножје на нозете! Каков дом сакате да Ми изградите и каде ќе биде местото на Мојот покој?
  2 Па Мојата рака го направи сето тоа, и така сето тоа и настана - објавува Господ. Но кон овој Јас ќе погледнам: кон бедниот и кон човек со поразен дух, кој трепери пред Моето Слово.

  3 Кој коле вол, исто е како да убива луѓе; кој жртвува јагне, исто е како да сече врат на куче. Кој принесува жртва, исто е како да принесува свинска крв; кој кади, исто е како да му се моли на идолот. Како што тие ги избраа своите патишта и на душите им се мили нивните гадости.
  4 Така и Јас ќе изберам за нив несакани неволји, ќе го пуштам на нив она од што се плашат. Зашто повикував, а никој не се одѕва, зборував, а никој не послуша, туку правеа што е зло во Моите очи, го избраа она што не Ми е по волјата.”

  5 Послушајте го Господовото Слово, вие кои треперите од Неговиот Збор: „Зборуваат вашите браќа кои ве мразат и ве отфрлуваат заради Моето Име: ‘Нека се прослави Господ, па да ја видиме вашата радост.’ Но тие ќе бидат засрамени.
  6 Чуј, Врева од градот, глас од Храмот! Тоа е гласот на Господа, Кој им враќа на Своите непријатели.



Поздрав,
Кон врв
petar trajanov Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 13.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 49
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај petar trajanov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2010 во 22:05
Za ahmar1
Posocimi koja e crkvata izgradena od svestenik?Ako ima takov Alal mu vera i mu cestitam na deloto .Vo mojata memorija pametam eden takov covek se vika Prota Stojko koj ima izgradeno hram nekade vo blizina na Veles.Covekot so hristijanska dusa i blagodet.Neka go gospod blagoslovi i neka mu se mnogu godini.Mozebi redok svestenik koj zasluzuva vnimanie i pocit.Edno mnogu humano negovo delo e i razotkrvanjeto na dejstvuvanjeto na togasniot (da ne mu ja spomnuvam titulata) Jovan Vraniskovski.Inaku od drugite velikosvestenici slusame deka petpari ne davaat barem za izgoreniot hram sv.Jovan Bigorski.Megutoa toa ne me cudi bidejki MPC go slavi pravoslavieto.A vo firmata MPC (Makedonska Pravoslavna Crkva)nikade ne stoi Hristijanska.Nisto cudno vo pravoslavieto se e dozvoleno(Skopsko i se e mozno).
Dobro bi bilo da se deklariras od koja veroispovest si.
Ako te interesira jas ne se sramam i jas se custvuvam Hristijanin bes dodavki i pridavki.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2010 во 02:16
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Koja e razlikata pomedju Izvorni Hristijani i Baptistite ??????????????????????
Дали знаеш како му бил прекарот (на изворниот старогрчки јазик) на оној за кого Христос рече дека меѓу родените од жени никој не се издигнал повеќе од него? (нерачунајќи Го Христос нормално)



Ne filozofiraj i barem ednash daj konkreten odgvor vo sto e razlikata.Te molam ..
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2010 во 10:35
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Премин портал е сајт на православната црква и како што гледаш, таму има дури и посебна статија (реклама) за една дивоградба.


Претпоставувава дека има некоја финта со овој линк што го постираш,и кога го видов ОСНОВНИОТ линк на статијата ми стана јасно..
Затоа што ти не дочитуваш еве да ти помогнам..
Промиција на книгата
Значи таа книга е издадена од друштвото на писатели и главна цел и е да го посочи ИСТОРИСКИОТ РАЗВОЈ И ТРАДИЦИЈАТА НА ХРИСТИЈАНСТВОТО ВО МАКЕДОНИЈА.
Значи освен некои такви селски цркви во таа книга се посочени и Богомилите како еден лош нус производ од Христијанството во Македонија,зашто тогаш не кажа дека премин портал го РЕКЛАМИРА БОГОМИЛСТВОТО? на пример!!

Додека за другиот случај ај уште еднаш да прочитаме што кажал синодот:


>Во Македонската првославна црква ....Ние ги поддржуваме ваквите иницијативи на верниците и би сакале да соработуваме со донаторите кои се подготвени да инвестираат во изградба на нови христијански верски објекти", рекоа надлежните во Скопската епархија.

Значи незнам дали си бил таму, но Општина Бутел нема православен храм на својата територија и според ДУП се планирали изградба на Црква уште пред 20 години.
Тогаш се појавува типот кој сакал да ја изгради Црквата,па заглавил со дозволи и останато. И нормално е Црквата да е заинтересирана за иградба на храм во таа Општина, само што изгледа според планот нема да биде на местото на кое запнал тој со сонот.

Така да тоа твое ПРЕЏВАКУВАЊЕ и ВАДЕЊЕ ОД КОНТЕКСТ сепак е соодветно за твојот протестантски "одгој"(како би рекле хрватите).

Ако внително си го прочитал мојот претходен пост ќе заклучиш дека ја реков дека сонови во кои "светител" во се заканува да се одмазди или нанесе болка од која било причина е ДЕМОНСКА ЗАВРЗЛАМА.

Додека во православнаат традиција имало(и има сеуште!) виденија и сонови на светии во кои ги посочувале места на кои се наоѓаат нивните мошти или места на стари Цркви или за да му дадат утеха на некој грешник за кој има надеж да се покае.
Но најчесто се јавувале на ОЦРКОВЕНИ ЛУЃЕ и не им се заканувале ,како што прават демоните.

Јас сум против кога на некој што еднаш годишно иде у Црква и ПОЈМА НЕМА за верата(нити го интересира) одеднаш станува ревносен градител на храмови а самиот не ја знае главаната цел и суштина на истите,па остај друго и станува и самопрогласен исцелител со водни извори и што ли уште не.

Тоа е проблем кај нас и во сите традиционални христијански земји- мешање на народната побожност со верата. Чија комбинација не е секогаш добра.

Против таквите појави сме должни да се бориме ние што СМЕ ВО ЦРКВАТА,додека ти кој НЕ СИ ВО ЦРКВАТА незнам што се замараш воопшто со тоа.    
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2010 во 10:53
Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Za ahmar1
Posocimi koja e crkvata izgradena od svestenik?


Значи вака петар..традиоција на истокот е Храмови Божји да градат ВЕРНИЦИТЕ,дали се обичен народ или владетеле е сеедно. Ако нема храм ниту можност за изградба на храм, литургија може да се прави и на приватен имот(стан,куќа) па на крај краева и на отворено.

Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Ako ima takov Alal mu vera i mu cestitam na deloto .Vo mojata memorija pametam eden takov covek se vika Prota Stojko koj ima izgradeno hram nekade vo blizina na Veles.Covekot so hristijanska dusa i blagodet.Neka go gospod blagoslovi i neka mu se mnogu godini.Mozebi redok svestenik koj zasluzuva vnimanie i pocit.


види види каква коинциденција,замили си бе Петар па јас се исповедам баш кај тој свештеник
ако тој е за пофалба како што велиш значи го почитуваш неговото мислење? Во контекст на муабетот за твојата ти Ванѓа... не сакаш да знаеш како реагира отецот кога ќе се спомене грев од типот гледање на кафе и карти(што од детска наивност како помал сум го правел) а може да замислам како би реагирал на некои од дејанијата(и тоа поумерените!!) на онаа демонопседната баба!
   


Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Dobro bi bilo da se deklariras od koja veroispovest si.
Ako te interesira jas ne se sramam i jas se custvuvam Hristijanin bes dodavki i pridavki.


Јас не ја кријам мојата вера.Христијанин сум.
Но бидејќи секакви типци и забегани групи и луѓе го ЗЛОУПОТРЕБУВААТ ТОА ИМЕ уште од 2 век, Црквата вовела еден нов термин како додадот на христиајанин за да се направи дискинкција од еретиците а тоа е ОРТОДОКСЕН ХРИСТИЈАНИН.Во превод би било ПРАВОВЕРЕН ХРИСТИЈАНИН или попознато како и ПРАВОСЛАВЕН Христијанин.
мада правоверен е поблизок до грчкиот збор.



Изменето од ahmar1 - 17.Април.2010 во 10:54
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2010 во 16:12
Библијата како збир од хебрејски написи и учењата од новиот завет потоа е пишувана според мене од мудреци ( евреите во тоа време), и од овие написи се вршело селектирање низ вековите се додека не е изработена конечната верзија која денес и последните стотици години е во оптек.Црквата исфрлила поедини делови кои не и одговарале на учењето но и на целите на истата ( догмата ).Исто е и со учењето според Библијата да не се осликуваат храмовите за да потоа биде пуј-не важи, како и други работи...
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2010 во 16:15
Прогон на неистомисленици постои и денес но денес црквата бидејки ја нема власта во свои раце од време на време сака да се меша и во државната, занемарувајќи ја световната.А бе, парите го расипаа светот....
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2010 во 02:37
Вистинските изворни Христијани вчера му оддадоа љубовна почит на св. Јосиф Ариматејски, кој го симна Христовото тело од крстот и заедно со Никодим го положи во својата гробница. За ова беше окован од Евреите и фрлен во затвор. Но таму му се јави воскреснатиот Господ и го увери во Своето воскресение. Потоа Евреите го пуштија од затворот и го протераа од татковината. Тој тргна да го проповеда Христовото Евангелие по светот, а таа вест ја донесе и во Англија, каде што се упокои во Господ.

+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2010 во 13:35
Вистинските изворни христијани денеска се радуваат на претпразненството на Вознесението Христово. За Христијаните, овој празник е чествуван како свет, бидејќи е вклучен во спасителниот домострој за избавување на човештвото од гревот и смртта.

Христос воскресе! Со радост да го дочекаме и Неговото вознесение на небесата и седнувањето оддесно на Отецот. Амин.
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 111213
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,391 секунди.