IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - МАКЕДОНИЗАМ - за минатото
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

МАКЕДОНИЗАМ - за минатото

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 16171819>
Автор
Порака
д4 б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4  б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2015 во 21:59
http://mn.mk/komentari/10955-Georgi-Sotirov-ja-pobiva-grcata-istorija

И се случило токму така, дека за Јован Малалл Хомеровите Мирмидонци биле идентични со оние Тракијци, чија татковина некогаш била во Тесалија - област во Македонија...“


Mirmidoncite bile trakijci od MakedoniaИзменето од д4 б3 - 16.Септември.2015 во 21:59
old d4b3
Кон врв
д4 б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4  б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2015 во 01:53
http://www.dnevnik.mk/default.asp?ItemID=942BF512F6B70C4EBD22551636DA8BB2

па напишете

ама некоj букви ке ги стресирааат
old d4b3
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2015 во 22:03
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
д4 б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4  б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2015 во 06:48
http://mn.mk/komentari/11192-Makedonija-ja-krie-tajnata-za-potekloto-na-covekot

Неговите истражувања ќе покажат дека човекот пронајден на македонска територија еволуирал поинаку и дека не е потомок од Африка.

Ако се потврди дел од претпоставките на палеонтолозите, еден ден Стамер ќе биде претворен во македонски "Јура парк", а Македонија со право ќе го носи називот „Папокот на светот“.


sky is the limit
old d4b3
Кон врв
д4 б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4  б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2015 во 06:55
http://mn.mk/istorija/11186-LIGATURA---skrieniot-kluc-na-Hermes


400.000 г. Писменост македонска цивилизација на пет континенти традиција до денес.


Неговата најголема вредност е едноставноста и можноста за примена на сите јазици во светот, произлезени од македонскиот јазик.


Археолошките артефакти говорат за распространетоста на македонската цивилизација низ: Европа, Азија, Африка, Австралија и Америка


е па ова оддамна е извесно на светотИзменето од д4 б3 - 19.Ноември.2015 во 07:22
old d4b3
Кон врв
д4 б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4  б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2015 во 17:15
http://nm.com.mk/NewsDetal.asp?vest=112015187418&id=13&prilog=0&setIzdanie=23620

дел 4

Тој народен говор, донекаде различен од бугарскиот и видно различен од српскиот, сепак го немал името со кое денес го етикетираме - македонски јазик.


етикирале
old d4b3
Кон врв
д4 б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4  б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2015 во 08:14
http://mn.mk/istorija/11210-Slovenskoto-pismo-go-izuciv-od-tatko-mi-Dimitrija-Makedonski-zasto-sme-Makedonci

И ја прекарот си го зедов Маќедонски, а не по татко ми и дедо ми, за да се знае оти сме Славјани од Маќедонија.

old d4b3
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2015 во 15:23
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2015 во 07:45
Српски учебник од 1871 година.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
chargerburnout Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Ноември.2015
Статус: Офлајн
Поени: 211
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chargerburnout Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2015 во 09:06
pa zarem ne sme dojdeni ovde vo 7 vek, i ne sme megu najstarite slovenski narodi doseleni ovde? sme se izmesale so lokalnoto naselenie i toa e.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2015 во 18:06
Ние сме локалното население - македонци.

И нема никаква масовна преселба на словени во 7 век или во било кој друг век. Тоа е измислица со која требаше да се фаворизира панслoвенството.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
д4 б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4  б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2015 во 15:38
http://mn.mk/feljton/11252-Bogovite-kaj-antickite-Makedonci-7

Македонецот Орфеј

гледам и календарот на Ацтеките е ставен

Се замисив за Команчите - може да са древно македонско племе од Куманово
old d4b3
Кон врв
д4 б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4  б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2015 во 15:42
http://mn.mk/kultura/11249-Pohvala-na-Klimenta

За разлика од кирилицата која се употребува во Праславската школа, во Охридската се шири глаголицата, која ќе остане во употреба цели два века по смртта на Климент.


Изгледа кирилицата не е македонско писмо

што ке правиме?
вртиме го пазелот?

вртете вртете
old d4b3
Кон врв
д4 б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4  б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2015 во 15:47
http://mn.mk/kultura/11270-Golemata-Majka-megalit-od-okolinata-na-Prilep-%E2%80%93-Makedonia-400000-godini-makedonska-era

400.000 години македонска ера

треба во милениуми тоа македонските ери да ги пишувате
old d4b3
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 16171819>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,422 секунди.