IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - МАКЕДОНИЗАМ - за минатото
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

МАКЕДОНИЗАМ - за минатото

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1516171819>
Автор
Порака
д4 б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4 б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2015 во 00:34
Танасееееееееееееееееее

за ко го баьта целиа тоа п'т


http://mn.mk/makedonski-legendi/10712-Ilija-Manolov-Dilberov


Македонска верзиа:

Илија Манолов Дилберов (20 VII 1875 – 29 VIII 1962) е македонски револуционер, војвода на Македонската револуционерна организација. Познат е како Дилбер Илија

Неговата внука ќе ги запише неговите спомени кои подоцна ќе бидат публикувани како „Литургија за Илинден“.

Оригинал:

Откриха гроба на Дилбер Илия (Илия Манолев Дилберов, 1876-1962 г.), войводата прототип на комитата Дилбер Танас от “Литургия за Илинден” на Свобода Бъчварова, по чийто сюжет е направен филмът “Мера според мера”


old d4b3
Кон врв
д4 б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4 б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јули.2015 во 12:41
http://mn.mk/aktuelno/10744-Rodenden-na-Aleksandar-Makedonski-22-juli-356-g-pred-Hrista

да почастите!
old d4b3
Кон врв
Mazak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 24.Мај.2015
Локација: YesImSupercool
Статус: Офлајн
Поени: 629
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mazak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2015 во 17:09
Chestit ILINDEN na site Makedonci.
“Be content with what you have. You have enough to live a happy life.”
Кон врв
д4 б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4 б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2015 во 22:17
срекен АСНОМ
old d4b3
Кон врв
д4 б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4 б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2015 во 11:17
mungos80 (35)2 дена доцниш од илинденот

Изменето од д4 б3 - 04.Август.2015 во 11:17
old d4b3
Кон врв
д4 б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4 б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2015 во 12:30
http://www.dnevnik.mk/default.asp?ItemID=44EF6A52F9D36D4C86284278BBC5D937

Таму извесна Александра, туристички водич, на англиски јазик ни ги претставуваше убавините на крајот.....
„Вие прашувате за Самуил, кралот на Бугарите, рече таа........
old d4b3
Кон врв
д4 б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4 б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2015 во 12:31
Но, таму се случува „домнацио меморе“ односно бришење на меморијата.


old d4b3
Кон врв
д4 б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4 б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2015 во 15:08
http://www.utrinski.mk/?ItemID=CDE01F35123A4542B392F7F003DCC83D

Турнејата започнала во Враца, од каде што заминале во Бела Слатина, Рахово, Никопол, Свиштов, Трново, Горна Ореховица, Русе, Тутракан, Силистра и обратно: Русе, Разград, Нови Пазар, Шумен, Екси Џумаја, Плевен, Софија


едно време така било

сеа - бугари-татари

о темпора о морес!
old d4b3
Кон врв
Mazak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 24.Мај.2015
Локација: YesImSupercool
Статус: Офлајн
Поени: 629
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mazak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2015 во 04:01
...placent, et dices Stultus eius taediosus...
“Be content with what you have. You have enough to live a happy life.”
Кон врв
д4 б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4 б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2015 во 08:26
old d4b3
Кон врв
д4 б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4 б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2015 во 01:09
http://mn.mk/aktuelno/10821-Mat-za-Bugarite-i-Grcite-Ne-moze-200-godini-da-ima-makedonsko-prasanje

Со тоа, на Бугарија ѝ го отворивме патот и за НАТО, и за ЕУ


ко ве немаше што ке правехме
old d4b3
Кон врв
д4 б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4 б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2015 во 09:52
http://mn.mk/makedonski-legendi/10819-Kosta-Hristov

го има македонскиот повик на Македонецот Попето кон Македонците преведен од немакедонскиот оригинал на македонски

Ако бев Шерлок Холмс ке заклучев дека сите македонци са зборували ист странски jазик

Изменето од д4 б3 - 12.Август.2015 во 09:53
old d4b3
Кон врв
д4 б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4 б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2015 во 14:18
http://mn.mk/makedonski-legendi/10870-Josif-Kovacev

Во 1877 година, за време на руско-турската војна, Јосиф Ковачев бил принуден да емигрира во Бугарија, каде ги поминал последните две децении од својот живот. Во текот на овие две децении тој заземал значајни функции во младата бугарска држава. Во 1888 година, на новоотворената Виша школа во Софија тој бил назначен за професор по неколку педагошки предмети (Педагогија, Историја на педагогијата, Педагошка психологија).

Никогаш не се вратил во својата земја. Починал на 31 октомври 1898 година во Софија.


и овоj македонец - доага во БГ и одма професор и тоа по педагогиа
нема адапиране
нема ученен на странски jазици
old d4b3
Кон врв
д4 б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4 б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2015 во 10:08
http://7plus7.net/2015/06/15/%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%B3%D0%BE%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%8F%D1%82%D0%B0-%D0%B2-%D0%BC%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%8F-%D0%B8-%D0%B1%D0%B5/

old d4b3
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1516171819>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.