IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Хардвер и софтвер
  Активни теми Активни теми RSS - Хардверски проблеми - ПОМОШ!!!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Хардверски проблеми - ПОМОШ!!!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 9>
Автор
Порака
nikec Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Хардверски проблеми - ПОМОШ!!!
    Испратена: 24.Мај.2007 во 17:21
Big%20smileBig%20smilepo izvesno vreme rabota  kompjuterot mi se ukocuva  ili paga  ,pri  restart  ne se podiga istiot sviri ?po  nekolku  obidi ke se ukluci  i raboti !toa se slucuva  povremeno? DAJTE MISLENE  Clap
sreken den
Кон врв
Sokol Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Март.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 93
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sokol Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2007 во 19:03
moze poveke raboti ...harddiskot,procesorot... nesto moze da ti rikne ako ti e star komp.,pobaraj nekoj sto dobro znae da go vidi
 
p.s.najverojatno ne si cackal po sistemski fajlovi i BIOSot
(\_/)
(O.o)
(> <) This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination!
Кон врв
MisIcA, Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The first MISS suspended

Регистриран: 01.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1089
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MisIcA, Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2007 во 19:54
ova ti e hardverski problem
90% garant ti e RAMmemorijata  stom sviri ili eventualno imas problem so ladenjeto
атеист да бидеш е слично како да си далтонист
а цел живот да пишуваш и зборуваш
за боите...(модератор аџија)
Кон врв
zigi Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 54
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zigi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2007 во 03:03
Originally posted by nikec nikec напиша:

Big%20smileBig%20smilepo izvesno vreme rabota  kompjuterot mi se ukocuva  ili paga  ,pri  restart  ne se podiga istiot sviri ?po  nekolku  obidi ke se ukluci  i raboti !toa se slucuva  povremeno? DAJTE MISLENE  Clap


Спушти го SpeedFan http://www.filehippo.com/download_speedfan/, со него провери ја температурата на процесорот, брзината на вентилаторите(ако воопшто работат), и температурата на HDD. Tоа што свири е алармот инициран од BIOS(преку кој што можеш да ги видиш temp/fan-RPM итн). Се уклучува во случај на високи температури на CPU и дефект на вентилаторот - исто така и на некомпатибилна RAM(и други хардвер проблеми).


Изменето од zigi - 25.Мај.2007 во 03:27
REBEL CODE
Кон врв
Biotix Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 25
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biotix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2007 во 13:48
Па колку што знам има разлика во тоа како ти свирир т.е. зависи дали е кратко, испрекинато. или долго може да ти е покрај рамот и процесорот и графичката...
Кон врв
nikec Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2007 во 23:16
 problemot e so grafickata / istata mnogu zagrevala iako raboti kulerot
sreken den
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2007 во 23:26
мислам дека и мојата графичка ме зафркава, слични проблеми имам и јас.
се средија ли проблемите после замената на графичката?
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2007 во 23:59
taka e
ako pri startanje pravi edno BEEP
grafickata e za menjanje
( koj denes poprava? nikoj)
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2007 во 00:04
epa nova grafickaBig%20smile
Кон врв
zigi Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 54
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zigi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2007 во 04:27
Originally posted by nikec nikec напиша:

 problemot e so grafickata / istata mnogu zagrevala iako raboti kulerot


Кулерот ептем лесно собира прашина и кога ќе се наталожи повеќе не е ефикасен (поготово ако е од бакар). Исто така ако PC кутијата нема доволно вентилација(2-3 вентилатори) тогаш ќе грее и графичката и CPU.
Проблемот е со симптомот. Сум имал доволно Графички што загреваа и првиот симптом е пикселизација односно мешање на боите на мониторот a никогаш замрзнување на оперативниот. Затоа малку сомнителен е тој симптом во овој случај и кога сум имал сличен(рестартирање) секогаш беше во прашање PSU(power supply unit-односно напојот-поготово со нови Графички гладни за струја) кој е поевтин да го смениш во споредба со нова Графичка. Пази случајно да не те местат за да смениш здрава графичка.PSU исклучиво само над 400W - над 20 ампери на 12v линијата.

А за кулерот можешда го исчистиш од прашина, ама и да го извадиш и да ставиш нов "thermal compound" на чипсетот -за термален трансфер. "Arctic silver" e најпопуларниот јас користам Shin-Etsu MicroSi.


Изменето од zigi - 30.Мај.2007 во 05:26
REBEL CODE
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2007 во 21:49
istior problem i jas go imav, non stop mi se restartirase PC-to, na sekoi 10 minuti, ama sega problemot e sreden, ama  se pojavi drug problem, po izvesno raborenje mi se isklucuva Monitorot, se gubi slikata, ne znam so e rabota, ali na nervi mi ide
Ako prodolze vaka, ke kupam nov Monitor, a krivo mi e ovoj e LCD Philips, za dzabe ke go frlam Confused
Кон врв
ultra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2616
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ultra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2007 во 07:52
Originally posted by zigi zigi напиша:

Originally posted by nikec nikec напиша:

 problemot e so grafickata / istata mnogu zagrevala iako raboti kulerot


Кулерот ептем лесно собира прашина и кога ќе се наталожи повеќе не е ефикасен (поготово ако е од бакар). Исто така ако PC кутијата нема доволно вентилација(2-3 вентилатори) тогаш ќе грее и графичката и CPU.
Проблемот е со симптомот. Сум имал доволно Графички што загреваа и првиот симптом е пикселизација односно мешање на боите на мониторот a никогаш замрзнување на оперативниот. Затоа малку сомнителен е тој симптом во овој случај и кога сум имал сличен(рестартирање) секогаш беше во прашање PSU(power supply unit-односно напојот-поготово со нови Графички гладни за струја) кој е поевтин да го смениш во споредба со нова Графичка. Пази случајно да не те местат за да смениш здрава графичка.PSU исклучиво само над 400W - над 20 ампери на 12v линијата.

А за кулерот можешда го исчистиш од прашина, ама и да го извадиш и да ставиш нов "thermal compound" на чипсетот -за термален трансфер. "Arctic silver" e најпопуларниот јас користам Shin-Etsu MicroSi.


Ова е точно, исто и кај мене се има случено...
Напојувањето беше слабо (односно на граница) за конфигурацијата што ја имам, и при употреба на програм кој користи доста меморија од графичката, предизвикуваше пад на системот, на крај графичката рикна, веќе кај втората графичка кога се јави истиот проблем, јасно беше дека напојувањето е слабо и се смени за појако, така да сега нема проблем.
Кон врв
nikec Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2007 во 19:35
otkako ja zameniv gravickata problemot se sredi, kompjuterot raboti odlicno;e sega mozno problemot e

iso napojuvane ova gravicka e mnogu slaba i ne i treba mnogu/pred da se javi problem odvreme slikata

na igrica se smrznuvase vo kocki. ps. conf. e
amd atlon 2000,ddr512 ram-400hz.geforce fx 5200 64mb.kukiste napojuvane 300w/novata.t.e.starata

gravicka sto e stavena e INVIDEA RIVA TNT2 model64 32mb.Ouch
sreken den
Кон врв
zigi Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 54
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zigi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2007 во 02:14
Originally posted by nikec nikec напиша:

otkako ja zameniv gravickata problemot se sredi, kompjuterot raboti odlicno;e sega mozno problemot e

iso napojuvane ova gravicka e mnogu slaba i ne i treba mnogu/pred da se javi problem odvreme slikata

na igrica se smrznuvase vo kocki. ps. conf. e
amd atlon 2000,ddr512 ram-400hz.geforce fx 5200 64mb.kukiste napojuvane 300w/novata.t.e.starata

gravicka sto e stavena e INVIDEA RIVA TNT2 model64 32mb.Ouch

Dефинитивно ти треба нов PC :). Тоа тнт рива е од камено време(нормално ќе се смрзнува со понови игри). Меѓутоа и geforce5200 не е со директно напојување(so molex-кабел). Безразлика, дефинитино напојувањето не е адекватно и сигурно немаш доволно ампери на 12v линијата. На страната на кутијата мора да има табела со волти,ампери па види  колку ампери имаш на 12в ама ти гарантирам дека немаш доволно - сигурно под 20а. Што ос(Xp itn) имаш?Изменето од zigi - 01.Јуни.2007 во 02:26
REBEL CODE
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.