IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Псоријаза
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Псоријаза

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
Автор
Порака
LekovitiKremi Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 14.Ноември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LekovitiKremi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2010 во 11:48
Постојат креми на природна база односно на база на базни течни масла односно растителни масла, есенцијални масла и мед без кортикостероиди или киселини кои даваат ефект на лечење. ::: http://www.facebook.com/?sk=events
Кон врв
LekovitiKremi Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 14.Ноември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LekovitiKremi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2010 во 14:06
http://www.facebook.com/profile.php?id=1131403223
Кон врв
Gjoshevski Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Февруари.2011
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gjoshevski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2011 во 10:17
Ne e tocno deka psorijazata ne se leci, toa moze samo nedouceni doktori da go kazat. Isto taka ne e tocno deka psorijazata e kozna bolest, taa samo se manifestira na kozata inaku e vnatresna bolest najcesto psihicka ako covek e pod stres (nekoj ke rece site ziveeme vo stresno vreme - tocno no se misli na pogolemi stresovi na rabota ili voopsto vo zivotot) isto taka moze da e rezultat na problemi so crniot drob ili nekoja zlezda.
Zatoa lecenjeto so kremi ne e lecenje tuku samo kozmeticko resavanje na pojavata na kozata i stom ke se prekine so mackanjeto na odreden preparat ili posle podolgo vreme mackanje organizmot se zasituva stanuva rezistenten i osipot odnosno manifestacijata na kozata povtorno se pojavuva.

Zatoa bolesta treba da se leci vnatre vo organizmot odnosno da se resat problemite a so toa ke se resi i bolesta i nema da se manifestira preku kozata.

Samo edno predupreduvanje ako imate psorijaza na kosmatiot del na glavata i vi e padnata kosata nemojte da se zracite zasto posle toa nema da vi porasne kosata. Ima edna gospogja vo skopje koja podgotvuva tecnost za mackanje posle sto za kratko vreme kosata pocnuva da raste.

pozdrav na site
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2011 во 23:12
Originally posted by Gjoshevski Gjoshevski напиша:

Ne e tocno deka psorijazata ne se leci, toa moze samo nedouceni doktori da go kazat. ...

Кога толку знаеш, ајде кажи кои се тие „доучени“ доктори кои го знаат лекот? И, кои се тие пациенти кои се излекувале?
Ако се појави некој таков доктор, сигурен сум дека ќе му дадат вонредна Нобелова награда.
Немојте луѓето кои си имаат мака да ги замајувате со лажна надеж (а со тоа и да фрлаат пари) дека ќе се излечат. Со одредени средства може само да се ублажи состојбата, но тоа е привремено.
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
mate.m Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 14.Јануари.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mate.m Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2012 во 15:14
Moite imaa soobrakajna nesreka i jas zaedno so brzata pomos zaminav so niv Koga zavrsi se posle dva dena vidov na gradite mi se pojavile nekoi fleki koi se crveni/rozovi i se lupat pocnav da korostam edna mast koga ja koristev ne mi se lupea koga prestanav da se mackam pak pocnaa da se lupat primetiv i na glavata deka mi se lupi kako prsa da imam me cesa, na nogata imav prethodno rana sega taa ranata mi stanala isto i taa se lupi crvena e mozno li e psole strsna situacija i posle dva dena da se pojavat jas sum siguren deka e toa isto e kako na majka mi strav mi e da ne pocne da se siri. Isto i majka mi ima psorijaza nejze i ispadna pred deset godini pod stres sega se mislam dali i mene mi e toa jas ja imam nejzinata krvna grupa dali e mozno posle cela situcaija so moite od stresot da bide psorijaza planiram nedelava da idam na kozno zedov upat za na specijalist.
Kazete mi nesto kade moze najdobro da se proveram i dali e psorijaza po toa sto vi napisav
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2012 во 12:49
Задолжително консултирајте кожен лекар за да се постави точна дијагноза,ако тоа не е можно макроскопски и според симптоматологијата .ќе ви направат биопсија (безболна метода со гребење од местото на промената со помош на ланцета).
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
MacJoseph Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MacJoseph Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2012 во 15:29
Dobrovolci so psorijaza za slednovo:
странска компанија за преводи работи на проверување на прашалници во врска со различни болести. Таа има потреба да стапи во контакт со 5 до 10 лица кои се или биле заболени од псоријаза. Целта на контатките е интервјуирање.
Доколку лицето болно од псоријаза се согласи да учествува во интервјуирањето и доколку биде избрано, тогаш ќе му бидат пратени неколку прашалници со прашања во врска со псоријаза. Лицето-учесник ќе треба да ги разгледа прашалниците и во договорено време со водителот на интервјуто телефонски (или преку скајп или слично) ќе го извршат интервјуто. Интервјуто се состои во тоа што лицето со псоријаза ќе треба да каже свои коментари за прашалниците, дали ги разбира прашањата и дали тие се соодветни за болеста. Неговите коментари и забелешки потоа ќе бидат предадени на компанијата. Важно: лицето-учесник не треба да одговара на прашањата.
Водителот на интервјуто е медицинско лице -лекар. Дискрецијата е целосно загарантирана - податоците како име и презиме, телефон за контакт и останато ќе се предадат на компанијата исклучиво со согласност на учесникот. Учесниците во интервјуто ќе бидат соодветно наградени за нивното учество. Доколку познавате лице болно од псоријаза, ве молам прашајте го дали може да го контактирам и испратете ми порака на intervju.psorijaza@gmail.com.
Па, се надевам дека ќе ја прочитате поракава.
Поздрав, и го очекувам одговор што поскоро.
Кон врв
MiteMkd Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 04.Август.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MiteMkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2012 во 13:05
Извини вака што пишам после година и нешто али сега се сетив :) ..
може да ми дадете телефонски број од Др.Бачевски од Охрид мислам дека е ?

поздрав
Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2012 во 11:14
lek za psorijaza na molekularna baza.bakteriite   pa i nekoi virusi mozat uspesno da se unistat so molekuli od razni metali kako blagorodni i neblagorodni metali vo kombinacija so voda.
mnogu kozni bakteriski infekcii mozat da se unistat so molekuli od ziva koi se dobivaat so cuvajne na zivata vo sise so voda, a posle vodata se pretura vo drugo sise i se mie infekcijata taka uspesno se leci psorijazata za edna nedela.za bakterii so pogolem volumen od psorijazata   moze vo sisto so voda da se dodate i zlato i srebro   a ako dodademe i nekoja kapka alkohol molikulite ke se dvizat so pogolama brzina i se posmrtonosni.isto taka molekulite se posmrtonosni i ako ja zgolemime temperaturata.
   solta dodadena vo vodata doprinesuva molekulite da se zadrzat vo organite kade sto se obrabotuva solta.
zapaden nil"""   uspesno se leci so srebren predmet vo sol, posle solta se dodava vo ishranata.istata sol moze da ja poturime po alistata od dolniot ves i da gi nosime taka.   
Кон врв
Aureus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2012
Статус: Офлајн
Поени: 108
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aureus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2012 во 22:18
Псоријазата не е инфекција, а не верувам дека задршка на сол помага да се излечи.

Кон врв
protonherb Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 04.Ноември.2012
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај protonherb Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2012 во 19:11
Originally posted by RUKICA RUKICA напиша:

AKO IMA NEKOJ DA MI NAPISHE NESTO POVEKE ZA KOZNATA BOLEST-PSORIJAZA.....JA IMA MOJ BLIZOK COVEK I TOA SAMO NA GLAVATA...ZNACI POD KOSATA I MAL DEL OD CELOTO....


Probajte so proizvodite od Bilna apteka Matija, na majka mi mnogu i pomogna. Inaku del od pricinitelite na ovaa bolest e stresot.
Кон врв
protonherb Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 04.Ноември.2012
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај protonherb Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2012 во 19:12
Originally posted by mate.m mate.m напиша:

Moite imaa soobrakajna nesreka i jas zaedno so brzata pomos zaminav so niv Koga zavrsi se posle dva dena vidov na gradite mi se pojavile nekoi fleki koi se crveni/rozovi i se lupat pocnav da korostam edna mast koga ja koristev ne mi se lupea koga prestanav da se mackam pak pocnaa da se lupat primetiv i na glavata deka mi se lupi kako prsa da imam me cesa, na nogata imav prethodno rana sega taa ranata mi stanala isto i taa se lupi crvena e mozno li e psole strsna situacija i posle dva dena da se pojavat jas sum siguren deka e toa isto e kako na majka mi strav mi e da ne pocne da se siri. Isto i majka mi ima psorijaza nejze i ispadna pred deset godini pod stres sega se mislam dali i mene mi e toa jas ja imam nejzinata krvna grupa dali e mozno posle cela situcaija so moite od stresot da bide psorijaza planiram nedelava da idam na kozno zedov upat za na specijalist.
Kazete mi nesto kade moze najdobro da se proveram i dali e psorijaza po toa sto vi napisavNa majka mi mnogu i pomogna eden proizvod od bilna apteka MATIJA
Кон врв
protonherb Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 04.Ноември.2012
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај protonherb Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2012 во 19:31
Originally posted by Дак Дак напиша:

А,дали може да се лекува на Црно Море?имам слушнато така,некои алги помагале.


Probaj vo bilna apteka matija, a i mislam ne se skapi lekovite.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2013 во 00:25

...мајчино млеко т.е. млеко од доилка е одличен лек за оваа болест.Се попрскаува во млаз и се размачкува.Така се лечи онаа Кeрaдашијан..името не можам да и го погодам.

еве и упаствие..само снимката на англиски е.

http://www.nadlanu.com/pocetna/zabava/celebrity/Iz-grudi-pravo-na-nogu-Kim-Kardasijan-leci-psorijazu-sestrinim-mlekom-za-dojenje-VIDEO.a-165827.305.html

...иначе и за проблеми со видот е добро ..тоа млеко.Поготово од "прворотка".намигнување

...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.