IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Псоријаза
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Псоријаза

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
Автор
Порака
lane62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 7583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lane62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2009 во 00:06
dzaba ti e.psorijaza ne lekuva...dzaba pari. a ti kako sakas.
Daj više odmora jeziku nego rukama!
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2009 во 11:34

Не е така (за среќасреќа). Моја пријателка која има псоријаза од 16 годишна возраст (сега има 27 год), одела на секакви лечења, акупунктури на балканот и по странства и пробала што ли не да се излечи, само што заврши со третманот на Др. Бачевски (дерматолог) во Охрид (сончање - тој одредува по колку/кога на ден и мачкање со негови креми на база на мед).

Презадоволна е, за само 5 дена псоријазата сосема и се повлекла - неверојатно! Сега е интересно да се види дали ова ќе држи, ама другарка ми е пресреќна. Ако некој е заинтересиран, можам да и го побарам неговиот тел. бројголема%20насмевка.
(Ова не е реклама, туку само факт дека и во Македонија има посебни луѓе кои успеваат да им помагаат на другите).
Кон врв
doksYY Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 23.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај doksYY Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2009 во 21:12
Здраво! Јас сум од Скопје и имам псоријаза веќе две години на косматиот дел на главата.Пробав со сите лекови како бутавате итн. меѓутоа ништо не ми помогна за подолготрајно лечење,зашто по два-три дена повторно забележував црвенило.Меѓутоа,бев на дерматолог скоро,од пред два-три месеци и ми запиша еден рецепт.Значи се мешаат заедно едно шишенце белосалик,маст белодерм,д-капки и маслиново или кантарион масло.Се мачкаат на главата навечер а се мие на сабајле или кога ќе се разбудите.Третманот трае од 7 до 10 дена,и морам да кажам дека целосно ми се излечи,имам само една минимална точка која не се проширува.За да остане главата чиста,треба еднаш или два пати неделно да се намачкате од истиот рецепт.Пробајте и ќе видите дека навистина делува.Секако,мачкајте се исклучиво со газа а не со памук затоа што со газата штедите на лекот,поубаво се размачкува итн.И уште нешто,псоријаза имам на четири точки од моето тело,на двете раце и на двете нозе,точките се минимални и неприметни.За лечење на истите ви препорачувам маст Бетасалик,за неколку дена веќе е помината меѓутоа продолжете со мачкање уште два-три дена и ќе помине,за сугурно.

Поздрав !
Кон врв
aneta7911 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 27.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aneta7911 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2009 во 02:08
А дали Др.Бачевски може да дијагнозира псоријаза,т.е дали зема брис од скалп?Те молам ако сакаш оставими број или емаил за да исконтактирам со него па да видам со ке речи.
И ако некој знај каде можам да се обратам,во која клиника што е поспецијализирана за вакви болести нека ми пиши, би му била благодарна .
Фала и поздрав

Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2009 во 15:54
Со оглед на тоа што псоријазата е автоимуно заболување на кожата, УВ зрачењето честопати се користи за лекување во комбинација со псорален (ПУВА терапија).

Ова не значи дека заболените треба да окапуваат по солариуми (UVA зраци). Тоа не е истата бранова должина на УВ зраци како онаа која се користи во тераписки цели (UVB зраци).

Се користат и кортикостероиди, ретиноиди, салицилна киселина и тн.
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2010 во 17:35
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b3/Psoriasis_on_back.jpghttp://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/21/Psoriasis_infliximab_ar1182-2.gif
Psoriasis vulgaris


Psoriasis vulgaris е хронички генетски детерминисана папулосквамозна дерматоза, клинички и хистолошки добро дефинирана а етиолошки и и патолошки сеуште не расветлена. Псоријазата е една од најчестите дерматози чиј процент изнесува 5%. Се смета дека од 3 до 5 % од човештвото боледува од псоријаза.
 Зборот ,,псоријаза,, доаѓа од грчкиот збор ,,псора,, што значи фини, меки лоспи.  Покрај кожата псоријазата често ги зафаќа и ноктите.
Етиологија и патогенеза
псоријазата досега научно и медицински не е расветлена. Единствено што може сосигурност да се тврди е дека псоријазата е хередитарно заболување каде е докажано генетското условено пореметување на функцијата на кожата. Докажано е дека псоријазата се наследува аутосомално доминантно, правилно или неправилно со варирања од 20 до 60 %. Не се наследува болеста туку предиспозициите за псоријазна реакција, или псоријазниот терен, а за да дојде до клиничка манифестација на болеста потребно е да се исполнат и некои други услови-односно провоцирачките фактори, вматрешни или надворешни (пример=стресни состојби, испореметен метаболизам, фокални инфекции, разни органски и неоргански или функционални пореметувања, хормонални пореметувања и други заболувања, како и други надворешни штетни фактори-хемикалии, отрови и слично). Тоа значи дека иако се наследува предиспозицијата за псоријазата ако нема провоцирачки фактори, таа може да остане латентна (скриена) цел живот, односно да не се појави како кожна манифестација. Фамилијарно наследува може да се случи од 5 до 90 %. Ако е оболен само едниот родител наследноста е со процент од 30% ако двата родители имаат псоријаза наследноста е до 70 %.
Према инфективната теорија с е смета дека псоријазата е последица на заболувања од разни вируси, бактерии, габи и сл. само провоцирачки фактори. Докажано е дека постои поголемо пореметување на биохемиските процеси во епидермалните клетки, како што е зголемена синтеза на протеините, посебно на ДНК, ензимските протеини, гликолитички ензими, како и зголеменост на оксидационите процеси, но сето тоа не се смета како специфично.
Се смета дека псоријазата е и ПСИХОСОМАТСКО заболување, што има и одредено оправдување ако се земе во предвид дека самата болест може да доведе до неуровегетативна лабилност (естетиката, комплексите од нелечливоста, стравот од зараза и сл.)
Ендокрините пореметувања(хормоналните) се исто така еден предуслов за постоењето на псоријазата Нарочито се нагласуваат пореметувањата на функцијата на овариумот, тимусот, хипофизата, и надбубрежната жлезда а во одредени случаи и јајниците, хормонални пореметувања посебно кај естрогенот, прогестеронот, тироксинот, кортизонот и сл.
Исто така псоријазата спаѓа во групата на *автоимуните заболувања*,преку наследните особености моќ за сопствено ништење на одбраната од сопствениот организам, по грешка и несвесно.
Клиничка слика на псоријазата во типични случаеви е прилично карактеристична. Основните лезии се состојат од еритема, или слабо инфилтрирани појави (папула) покриени со суви, сребренасто бели луспи--- првут. Промените се во најразличен облкик и големина али остро ограничени. Луспите може да бидат и со жолтеникава боја, слабо се атхерентни--- меки.
За псоријазата е карактеристичен уште еден феномен таканаречен феномен на *крвава роса* тоа е кога псоријазата целосно ќе се исчисти со стружење, се забележува точкесто крварење, кое е израз на папиломатозите по што може псоријазата точно да се дијагностицира. Најчесто зафатени места од псоријаза се екстензорните страни на екстремитетите, лактите, колената, косматите делови и сакралните и перианалните делови. 
Во основа се разликуваат два типа на псоријаза: хронично- статички (почесто) и еруптивно егзантемски (поретко).
Према големината, обликот, проширеноста, морфолошкиот изглед, псоријазата може да биде:
- psoriasis punctata - псориасис пунцтата – флеките се многу малечки колку зрно пченица
- psoriasis guttata - псориасис гуттата – флеките се големи колку капки од роса
- psoriasis nummularis - псориасис нуммуларис – каде флеките се големи колку ковани пари
- psroiasis inplacibus - псориасис инплацибус – со големи флеки и лезии во форма на плочи и со широка зафатеност на кожата
- anularni i circinarni psoriasis - ануларни и цирцинарни псориасис – каде се формираат лезии или плаки од најразличен вид
- psroaisis geograhica - псориасис геограгфика – каде лезиите се како географска карта
- psroaisis eritrodermithis - псориасис еритродермитхис – е еден од потешките видови на споријаза
- psoriasis inversa - псориасис инверса – се локализира на интернтригиналните делови и флексорнитестрани на екстремитетите и гениталиите со црвени глатни и сјајни површини кои често се влажни мацерирани со фисури и красти
- psoraisis inveterata - псориасис инветерата- застарена псоријаза со остро ограничени промени на лактите и колената
- psoriasis capiliti - псориасис капилити – го зафаќа окосмениот дел на главата со дебели наслаги на суви луспи - косата никогаш не паѓа
- psoriasis palmoplantaris - псориасис палмоплантарис – тоа е псоријаза на длановите и табаните слична на егземата
- psoriasis unguium - псориасис унгуиум – тоа е псоријаза на ноктите
- psoriasis pustilosa - псориасис пустилоса – е поретка форма со видливи и стерилни пустули кои се придружници на некоја друга псоријаза.
- psoriasis pustuloza generalisata - Псориасис пустулоза генералисата – се јавува на псоријатични жаришта најчесто предизвикано од арсен, кортикостероиди и сл. пратена е со зголемена температура и чешливост со промена на ноктите и зглобовите а може да биде и на дланките
- Psoriasis arthropathica - Псориасис артхропатхица – е доста честа форма на псоријаза се јавува во облик на отоци, болки во зглобовите,
 

Psoriasis%20on%20handshttp://www.emcb.ro/poze/pedi-psoriazis-fig3.jpghttp://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/2/27/Psoriasis_fingernail.jpg

промени на ноктите придружена е со деформатни артритис нешто слично на реуматоиден артритис со висока температура и прилично болно
- Psoriaisis psoriasis ersthrodermica - Псораисис Псораисис ерsтхродермица – е секундарна еритродермија, сува и ексфолијативна обично е псоледица на потешки заболувања на внатрешните органи
 
Има и други врсти на лишаеви и други врсти на кожни болести кои се доста слични со псоријазата и чие детерминирање и дијагностицирање често пати е доста сложено.Горенаведеното е од аспект на современата медицина и нејзините гледишта по однос на
псоријаза вулгарис.КОЈА ЗА МЕДИЦИНАТА Е НЕЛЕЧЛИВА БОЛЕСТ

Традиционалната медицина, посебно алтернативната Треварство на оваа болест гледа од друг агол и нуди лечливи решенија. Решенија со кои Псоријазата како болест е успешно и трајно решлива со што во основа ги побива современите медицински решенија и мислење
Од она што се има како 3о годишно искуство и сознанинијата на Традиционалната медицина Псоријаза вулгарис е болест што се лечи трајно и успешно за време од најмалку 21 до најмногу 8о дена, во зависност од видот на псоријазата, годините на старост на боилеста и други околности кли имаат влијание на оваа болест.И Традиционалната медицина потврдува дека има повеке видови на Псоријаза вулгарис, кои може лесно да се детерминираат од самиот увид а по лекарската дијагноза. Псоријазата е проблем и болест на целиот организам а не само на кожата, каде се манифестира. Искуствата покажуваат дека при постоење на псоријазата, исполнети се повеке од предизвикувачките и пропратни состојби и фактрори, како што се =испореметен метаболизам, хормонално пореметување, намалена одбрамбена состојба, поместувања кај ензимските лачења на организмот,поместувања кај трансаминазите, деградационите продекти, липопротенскиот статус, биохемиски пореметувања на метаболизамот во цел организам а и во самите клетки на кожата, психосоматски проблеми кај личноаста со псоријаза, неуротични состојби,пропратни други болесто од групата на автоимуните заболувања (лупус, астми, нефросклерози, инсуфициенци и слично). Најчести засилувачи на псоријазата се стресовите, нервозите, сентименталностите и разни други непогоденија
Основна карактеристика е ,независно од другите причинители,тоа што клетките на кожата наместо да трјат 30 дена колку што е нормално трајат само 4 дена поради што доаѓа до создавање на таканаречените лоспи. Најчесто таа се засилува на пролет и наесен а во лето какао да исчезнува%Често пати со разни масти, последно се користат од медицината масти збогатени со #дехтаметазон# или други кортикостероиди, може времено да се исчисти али само за кратко време и повторно пак се јавува, што укажува на фактот дека не е тоа само кожна болест .Треба едноставно да се свати дека тоа е болест на организамот и само и така треба да се третира и решава.
Медицината во решавањето на псоријазата е немоќна. Алтернативата нуди Решение но само под еден услов. Дисциплина во однос на однесувањето на пациентот.Лечењата се гарантирани само под услов на послушност.
Изменето од bijonse1 - 27.Јануари.2010 во 17:54
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2010 во 17:56
http://www.mojdoktor.hr/UserFiles/Image/prosinac2008/psorijaza2.jpg   http://www.she.hr/UserDocsImages/psorijaza_lakat.jpghttp://www.mojezdravlje.ba/slike/novosti/AAA%20MOJE%20ZDRAVLJE/IZ%20SVIJETA%20MEDICINE/psorijaza.jpg

Psorijaza 

Изменето од bijonse1 - 04.Јули.2010 во 13:56
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2010 во 18:13
 

Psorijaza


Изменето од bijonse1 - 04.Јули.2010 во 14:05
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2010 во 18:15
http://www.psorijaza.com/sajt%20male/ruke%20pre%20tretmana.JPGhttp://www.ordinacija.hr/repository/images/_variations/2/7/2779262954752f1b363f9d2ae466b66d_content_large.jpg http://www.mojdoktor.hr/UserFiles/Image/lipanj2008/psorijaza_za_kremu2.jpg http://www.biljeizdravlje.rs/upload/images/izdanja/2008/psorijaza.jpg
Psorijaza


Изменето од bijonse1 - 14.Ноември.2010 во 13:22
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2010 во 18:35

Во икрата е лекот против псоријаза!

Научниците од Норвешка сосема случајно (со преглед на рацете на работниците во рибарниците) откриле дека во икрата на лососот постои супстанца која ги отстранува мртвите клетки од површината на кожата, а притоа не ги оштетува здравите клетки.
Со подоцнежните анализи констатирале дека станува збор за ензим. Тие ќе се обидат да го искористат и да направат препарат кој би им помогнал на пациентите кои боледуваат од псоријаза.......да

Кон врв
-Goldi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 750
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај -Goldi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2010 во 18:58
ВОСПАЛЕНА,ПРОШИРЕНА(ЗГОЛЕМЕНА ПРОСТАТА) е заболување од воспалителен или бактериолошки вид,како после
дица на други заболувања или како посебно заболување,обично е старачка И машка болест.Клиничка слика на псоријазата во типични случаеви е прилично карактеристична. Основните лезии се состојат од еритема, или слабо инфилтрирани појави (папула) покриени со суви, сребренасто бели лоспи--- првут. Промените се во најразличен облкик и големина али остро ограничени. Лоспите може да бидат и со жолтеникава боја, слабо се атхерентни--- меки. За псоријазата е карактеристичен уште еден феномен таканаречен феномен на *крвава роса* тоа е кога псоријазата целсно ќе се исчисти со стружење, се забележува точкесто крварење, кое е израз на папиломатозите по што може псоријазата точно да се дијагностицира. Најчесто зафатени места од псоријаза се екстензорните страни на екстремитетите, лактите, колената, косматите делови и сакралните и перианалните делови. 
Во основа се разликуваат два типа на псоријаза: хронично- статички (почесто) и еруптивно егзантемски (поретко).
Према големината, обликот, проширеноста, морфолошкиот изглед, псоријазата може да биде:
- psoriasis punctata - псориасис пунцтата – флеките се многу малечки колку зрно пченица
- psoriasis guttata - псориасис гуттата – флеките се големи колку капки од роса
- psoriasis nummularis - псориасис нуммуларис – каде флеките се големи колку ковани пари
- psroiasis inplacibus - псориасис инплацибус – со големи флеки и лезии во форма на плочи и со широка зафатеност на кожата
- anularni i circinarni psoriasis - ануларни и цирцинарни псориасис – каде се формираат лезии или плаки од најразличен вид
- psroaisis geograhica - псориасис геограпхица – каде лезиите се како географска карта
- psroaisis eritrodermithis - псориасис еритродермитхис – е еден од потешките видови на споријаза
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2010 во 14:18
http://www.webmedicina.info/Slike/Saznajte%20vise/Dermatologija/T001311.gifhttp://www.mojdoktor.hr/UserFiles/Image/SIJE%C4%8CANJ09/bazaliom_nos.jpghttp://www.domzdravljanis.co.rs/images/psorijaza.jpg http://www.stetoskop.info/pics/9/889/thumbnails/150x150/ekcem.jpg
Псоријазата има сезонски варијации и тоа летото мирува а есен и пролет збувнува....не е заразна значи не се пренесува на друга личност...важно е да се острани прво дебелиот слој од наслагите на псоријазата најчесто со 3-5 % салицилна киселина во подлога од вазелин или маслиново масло. Кога све тоа ќе омекне и остррани тогаш се ставаат лековите како локални кортикостероиди , вит А и Д , катран. Ако локално се нема успех се иде со системско лечењесо имуносупресивни лекови ....циклоспорин.
Сонцето и топлината добро делува на псоријазата успорувајќи го растот на клетките на кожата, во исхраната негативно делува црвеното месо , чоколадото и алкохолот
Изменето од bijonse1 - 04.Јули.2010 во 14:22
Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2010 во 19:36
Псоријазата не се лечи!
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!
Кон врв
LekovitiKremi Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 14.Ноември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LekovitiKremi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2010 во 11:44
http://www.facebook.com/?sk=events
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.