IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Псоријаза
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Псоријаза

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
Автор
Порака
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2008 во 10:00
Originally posted by dimes dimes напиша:

I jas taka mislam da ostavime na vremeto - toa ke kaze dali vie ste vo pravo ili jas.Nekoj ke se izvini na krajot sepak.Bi sakal da ste vie.

ti bi sakal, no i jas bi sakal da sum vo greska. pozdrav
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2008 во 10:01
psorijazata ne bolest na kozata, taa e bolest na imunata sistema koj se projavuva najcesto preku kozni projavi. pozdrav
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
Goldi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ЗЛАТНО МОМЧЕ

Регистриран: 10.Ноември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 7729
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Goldi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2009 во 11:34

Дијагностицирање на псоријаза

Во најголем дел од случаите дијагнозата на псоријаза може да се постави со лекарски преглед.  Но, во некои случаи псоријазата може да изгледа како екцем или како други кожни болести и понекогаш утврдувањето на дијагнозата може да биде многу тешко.

Во случаи кога дијагнозата не може да се постави со лекарски преглед, можно е да има потреба од биопсија на кожата. Биопсијата се изведува со отстранување на мал дел од кожата и прегледување на истата под микроскоп.

Ako odam na nebo pred tebe, na sekoja zvezda ke go napisam tvoeto ime, taka sto I angelite da znaat kako se vikas, zasto devojkite kako tebe se nepovtorlivi.
Кон врв
Дак Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Дак Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2009 во 19:07
А,дали може да се лекува на Црно Море?имам слушнато така,некои алги помагале.
Љубов и само љубов
Кон врв
СПЕЈС Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 23.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 11
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај СПЕЈС Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2009 во 11:42
За псоријаза ви препорачувам од сето срце сето месо да го отстраните од вашата исхрана, ништо да не јадете сувомеснато, пржено или сушено, да избегнувате било какви газирани сокови или обични ако морате бар купете си еден блендер и пијте овошје цедено или живо сеедно, избегнувајте ореви, бадеми, се што е со семка, заборавете што е тоа зачини, да пиете секој ден кога ќе станете 1,5л вода на гладно за детоксикација на организмот, потоа во текот на денот да пиете 0,5л лимонада домашна (јас + морска сол еден грст ставам во пола исцеден лимон, го мешам со лажиче или ноже додека не стане белкасто и го пијам пола саат пред јадење - народен тибетански лек), да се јаде секој ден строго свежа салата (никако со зејтин или оцет, заборавете тоа што е, ако морате со лимон одозгора) со било што и да имате дома миксајте, мене тоа ми е секојдневие (патлиџан, з.пиперка, крставица, морков, цвекло, зелка, роквица, марула особено), менјам секој ден еден ден додавам и сецкани варени компири, еден ден варени печурки и еден ден варена пченица или еден ден барен па печен ориз, секој ден место леб вари си пченица од онаа ефтината како замена за лебот, да се јаде секој ден по 1 лажица сончогледово семе, и да се пие секој ден по 2 таблети пивски квасец (Б12 витамин) од аптека се зема или слично. Да се избегнува се што е солено, конзерванс, млечни производи и 50% ќе ти биде отстранета. А за другите 50% реален ќе бидам бидејќи јас лично се уверив во мене бидејќи јас ја имам насекаде на телото (раце, нозе, глава,...) и ми се повлече пола кога сменив режимна исхрана, а еве веќе скроз ми ја снемува од кога практикувам спиритуална јога. И ќе видите резултати, не ми верувајте пробајте, многу тешко е да се одвикнете али кога имате зорт и знаете дека е возможно да се излечи бидејќи имајте на ум, се се лечи што не ни е вродено, ако си се родил здрав, значи има лек за се, и после и те како продолжите со сите овие мали совети. ;) На почеток пробајте пополека, почнувајќи со месото - заменето го со свежа риба, испечете ја, потоа почнете со една чаша не обична вода, купечка (горска, ладна 6л,...најдобро е изворска да најдете а ако немате финансии, таа што ја имате варете ја бар 2 пати, незнаете со што се не трујат најискрено) и пијте бар по пола чаша после станување, заборевете што е тоа кафе и цигари не знаете колку смета на псоријаза, за алкохол и незборам си знаете, кога излегубате ако морате да се напиете некаде побарајте лимонада, ако нема чајче (било какво само природно да е), и ако мора веќе еднаш бар али не е препорачливо бидејќи си го уназадувате заздравувањето за мин 1 месец со една чаша само црвено или црно добро вино па сеа видете самите колку не здрав живот водите). А да ќе заборавев на сонце секој ден сончајте се бар 20 мин за витаминот Д. А за благо еве може да правите пита од јаболка на пример без ниту една капка масло, фолија одоздола за печење на тавчето, ги полните корите без јајца и ги печите, колку едноставно. Друг рецепт за благо е исто палачинки посно исто со една капка за жал бидејќи сеуште немам најдено лек за тефлонското тафче како да не ми се лепат ич и со мед јадете ги (мед гледајте што поприроден да е). Уште еден рецепт знам за торта а тој е следниов:
100 гр. шеќер + 1 чаша вода
1 лажица сода бикарбона
2 лажици мед
250 гр. шеќер
500 гр. брашно (300 гр. брашно + 100 гр. кокос + 100 гр. гриз)
Од шеќерот и водата се вари шербет, се додава сода бикарбона, мед, шеќер и брашно. Сето ова добро се меша, се сипува во подмачкан плех или плех посипан со брашно и се пече. Изладената торта се премачкува со глазура од шеќер, карамел или какао прелив.
Пред печењето, во тестото може да се стават смокви, урми, суво грозје, суви сливи.
Ќе си видите после кога ќе станете толку многу сензитивни на храната и експериментирајте да видите само една лажичка каснато ајвар или сирење или алкохол или цигари или месо да видите како ви реагира кожата одма. Не заборавајте без јога тешко - да ги искуминицирате стресовите кои довеле до оваа болест и не само оваа било која друга, и оваа храна ви е неопходна, инаку ако сакате 50% да ја смалите само користете ги горенаведените мали дисциплини, рекреирајте што почесто и не се доведувајте ама БАШ никогаш повеќе во стресни ситуации, да знаете псоријазата е психосоматско заболување, некаде во раното детство или покасно сте имале караници неискомуницирани тоест потисната енергија и сето тоа се одразува врз кожата, кожата највеќе страда, докажано е тоа само медицината дали намерно или не сака да даде лек за да ги трошиме парите на лекови, не игнорира едноставно како да не постоиме и уште ни бута во глава информации дека е неизлечлива болест, како не стапов мој што е така, тоа е нивна политика и не навлегувам, задоволен сум што знам барем како да се заштитам и да помогнам на друг со исти или слични проблеми, тоа ми е доволно НЕ ЗА ЏАБЕ НАШЕТО ТЕЛО Е СОВРШЕНО PERPETUM MOBILE. ТОА ОД ДАМНА НИ ГОВОРИ ДЕКА СИ ГО ОШТЕТУВАМЕ САМО КОЈ СЛУШНАЛ, ЈАС СИ ЈА НАУЧИВ ЛЕКЦИЈАТА И СУМ ПРЕСРЕЌЕН ЧОВЕК ДА ВИ КАЖАМ ИСКРЕНО СО МНОГУ МАКА И ПАТЕЊЕ ГО НАЈДОВ КОНЕЧНО ЛЕКОТ
ИМАЈТЕ ПРИЈАТНИ ДЕНОВИ И ГОСПОД НЕКА ВИ Е НА ПОМОШ
Здрав човек е само оној човек кој работи за здравјето на другите луѓе ;)
Кон врв
СПЕЈС Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 23.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 11
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај СПЕЈС Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2009 во 11:46
Забораив да ви кажам дека многу мене ми помага преспанското езеро, многу лековита вода е, ем се бањам во неа секое лето ем ја преварувам и ја пијам, и + дознав тоа било така ради тие реси или антички алги кои растат во него (биле единствени тука и во Канада мислам) , избегнувајте прашина, миење садови се дур не се стабилизирате тоест дојдете до едно пристојно ниво, после се е лесно ;)

Свесен човек разликува што е добро и го применува и разликува што е лошо и го одбегнува без разлика колку и да е зависен од истото!
Кон врв
СПЕЈС Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 23.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 11
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај СПЕЈС Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2009 во 12:00
For a fit healthy and strong body, we all need to maintain a healthy, balanced diet full of essential vitamins. But these days, many people choose to avoid meat, poultry, fish, eggs and dairy products. So if you or someone in your family is a vegetarian or a vegan, can they still get all the vitamins they need from food?

What’s the Difference Between a Vegetarian and a Vegan?
There’s often some confusion over the use of these words and before looking into the specific requirements of vegans and vegetarians, it’s best to make clear exactly what makes these diets special.

We often hear people claim to be vegetarians just before tucking into a meal of fish, or even poultry. Actually, although such people might not eat red meat, they’re not vegetarians. A vegetarian will not eat meat, poultry, fish, shellfish or crustaceans. They also do not eat slaughterhouse by-products, such as gelatine. Vegans will not eat anything on the same list, but neither will they eat any dairy products, such as milk, cheese, yoghurt or butter.

Getting Your Vitamins From Plants
Although dairy products, meat, fish and eggs contain vitamins, it’s easy to get most of your required vitamins from plant-based foods. There are just a couple that need extra care and attention, especially for vegans.

Sources of essential vitamins for vegetarians:

    * Vitamin A (retinol) can be found in abundance in carrots, spinach, peppers, watercress, dried apricots and full fat dairy products.
    * Vitamin B1 (thiamin) is in brazil nuts, peanuts, rice, bran, flour, sunflower seeds and yeast extract (that stuff you either love or hate!)
    * Vitamin B2 (riboflavin) can be found in wholemeal bread, almonds, leafy vegetables, mushrooms, millet, avocado, whole grains and cheese.
    * Vitamin B3 (niacin) is in sesame seeds, mushrooms, peanuts, wholemeal bread and yeast extract.
    * Vitamin B6 (pyridoxine) is found in wholemeal flour, hazelnuts, bananas, peanuts, bran, currants, and yeast extract.
    * Vitamin B12 is a tricky one for vegans as it is not found in plant-based foods. It is in eggs and dairy products though, so vegetarians can get their vitamin B12 from those sources. Vegans should look for fortified products containing vitamin B12, such as fortified cereal, soya milk or veggie burgers. It’s also found in yeast extract. So starting the morning with some yeast extract on toast is a good way to get ahead of the game when it comes to getting enough vitamin B12.
    * Folic acid, or folate, is also in yeast extract, as well as spinach, broccoli, peanuts, almonds and hazelnuts.
    * Biotin is in most vegetables, as well as beans, yeast extract and nuts.
    * Vitamin C is readily available in citrus fruits, berries, broccoli and peppers amongst a host of other fruit and vegetables.
    * Vitamin D is another potentially challenging one for vegans. Many people get their vitamin D from dairy products, so vegans could miss out. But vegan margarine is also likely to contain vitamin D.
    * Vitamin E is found in avocado, vegetable oils and hazelnuts.
    * Vitamin K is contained in cauliflower, cabbage and spinach.

As you can see, it’s fairly easy to get all your daily vitamins from your food, even if you’re a strict vegetarian or a vegan. But there are some special considerations.

Vitamins and Vegans
Although vitamin B2 is found in plenty of plant-based foods, certain studies have shown that vegans can be deficient in vitamin B2. This essential nutrient is a must for turning the fats and carbohydrates in food into energy. So, if you’re a vegan, remember to eat up your whole grains, leafy veg and yeast extract.

Vitamin B12 is mostly found in meat and dairy products. Some people choose to eat fermented soya products (such as miso), seaweed or spirulina to get their vitamin B12 without eating meat. But it’s possible that the vitamin B12 contained in these foods is not readily available to humans – in other words, your body may not be able to use it properly. So the key to good health for vegans is to eat sufficient quantities of fortified foods – and that all-important yeast extract.

Vitamin D is in oily fish, eggs and dairy products, so it can be difficult for vegans to be sure they’re getting enough. But remember that sunlight is a key factor in getting sufficient quantities of vitamin D. So make sure you get outside when you can and take particular care in winter, if you’re housebound or if your cultural traditions mean that your body is always covered.

Meat-free and Healthy
There’s no reason that vegetarians and vegans can’t maintain a healthy and balanced diet. The key thing is to ensure that you’re eating sufficient quantities of plant-based foods, and that you’re eating a wide variety of fruit and vegetables too. Vegans are wise to develop a taste for yeast extract too – try it on toast, or add it to casseroles and soups.
Кон врв
aneta7911 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 27.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aneta7911 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2009 во 17:38
...мојот проблем е сличен со вашите но кај мене се уште не конечно дијагнозирана псоријаза, но јас мислам дека ја имам. Немам никој во кругот на семејството со оваа болест за да би било наследно,но имам слушано дека може да биде предизвикана од стрес.Имам проблеми со зглобовите и често ми се појавуваат отоци кои не исчезнуваат,направив секакви анализи но се е во ред проверив реума фактор и тој е 0 така да реума не е,и сите испитувања се во ред т.е НИШТО не е во ред.Отоците ми се јавуваат преку ноќ,и минатите две години имав страшна болка и во колковите(лани кога се беше во ред)и искрено мислам дека и оваа година ке се повтори истото,тоа се сучува само во летниот период а останатиот период од годината е во ред.
Мислам дека имам псоријаза зошто имам слушано дека таа ги напага зглобовите,бев скопје на преглед и без никакво по детално испитување ми рекоја дека станва збор за себероичен дерматит што искрено се сомневам.Веке три години ретко кога главата ми е чиста без лушпи и корички, морам да признам дека и јас предизвикав болеста бидејки неколку пати се шатирав(12%)се фарбав а главата ми беше во најлоша ситуација.
Незнам каде веке да се да обратам,пркуглава ми е од болници и секаде истото -здрава си,не знаеме што е проблемот и искрено страв ми е да ми се јави оток зошто не врви
ВЕ МОЛАМ ПИШЕТЕ ДАЛИ МОЈОТ ПРОБЛЕМ Е ПОВРЗАН СО ПСОРИЈАЗА ,зошто стварно незнам каде да се обратам повеќе,секаде бев ама залудно.Фала и поздрав

Изменето од aneta7911 - 27.Јуни.2009 во 17:38
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2009 во 13:07
Јавете се на Др. Бачевски во Охрид кој е дерматолог и кој лечи псоријаза. Луѓе од цел свет одат кај него. Тој има посебна метода со пчели која е тотално успешна. Следната недела моја пријателка оди на третман кај него, па да видиме среќа.
Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2009 во 20:39
Луге,да не се лажеме псоријазата не се лечи,меѓутоа може да се ублажи.А случаиве кои ги има само под косата не мора да значи дека е псоријаза.може да е дерматитис дисебороика.Јас го имам овој проблем 10-тина год и највеќе резулатат има од Бутавате маст.Сум пробала многу други препарати,но Бутавате ми помага највеќе.
Кон врв
aneta7911 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 27.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aneta7911 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2009 во 14:50
Денес бев пак во кожно и ме пуштија да проверам крв за да се утврди дали е во прашање реума(ама и не ми се верва зошто лани беше негативен резултатот) и тогаш би останала псоријазата во главата, па можи конечно ке ја дијагнозираат па ке си го барам лекот. Најлошо е да си болен а здрав,значи никој не те гледа.Ке видиме сега иако баш не сум отимист дека ке се реши.Фала сепак на одговорот, ке ве обавестам што е откако ке ми кажат ПОЗДРАВ
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2009 во 21:26
Jas psorijazata od glavata ja iscistiv so KETOCONAZOLE shampon. na Alkaloid  Na natopena (mokra) glava nanesuvash od shamponot i ostavash d astoi 10 min. Potoa se plakne ubavo . So dve/tri mienja povbeke ne se povtori. Vazno e da s evnimava na ocite pa ubavo e mienjeto da odi frizersko (so poturanje) da ne se mokri liceto-ocite.
Otocite na zglobovite se karaktristicni za artritis, dve moi koleshki go imaat toa zaboluvanje i se zalat na bolki pri promena na vreme.Изменето од mamamd - 30.Јуни.2009 во 21:27
Кон врв
lane62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 7583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lane62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2009 во 23:56
Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:

Јавете се на Др. Бачевски во Охрид кој е дерматолог и кој лечи псоријаза. Луѓе од цел свет одат кај него. Тој има посебна метода со пчели која е тотално успешна. Следната недела моја пријателка оди на третман кај него, па да видиме среќа.
 
 
ne bi se slozila...
Daj više odmora jeziku nego rukama!
Кон врв
aneta7911 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 27.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aneta7911 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2009 во 00:04
Денес ми кажаја резултати,истото како што мислев,реума фактор 0 а седиментацијата е покачена-значи е псоријаза.
За кетоконазол имам користено,т.е користам ама нема никаков посебен ефект,знам дека бил штетен ако се користи подолг период(на пример континуирано еден-два месеци) ,имам користено и реконазол и дукреи(тој е ефикасен ама по нелколку недели користење) .
**Како можам да се обратам кај Др.Бачевски од Охрид?
имате е-маил или нешто слично?
Фала и поздрав
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.