IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Критична маса ...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Критична маса ...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 345
Автор
Порака
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2011 во 12:58
...masa i te kako ima narodov ,изненадување

...samo , mu manjka....siva masa!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
bluebell Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the craziest

Регистриран: 14.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8041
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bluebell Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2011 во 13:02
I agree!губитник
always look on the bright side of the life!
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2011 во 14:39
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:


Се прашувам... Има ли Македонија критична маса на народ (без да ја нагласувам националноста) кои ја сакаат својата држава... Македонија...за таа да може да опстои...
Дали народ како Македонскиот е способен да има своја држава...
Без некој од надвор да му помага во тоа...

Колку Македонци чекаат со години во ред пред Бугарска амбасада за да земат бугарски пасоши... си го ценат или знаат идентитетот...???!! си ја почитуваат сопствената држава и интереси...??
Колку Македонци се најголеми патриоти само кога ќе се преселат во друга држава, па од таму продаваат приказни за патриотизам и како тоа треба да се води државата...а немаат абер некогаш да се вратат да живеат во Македонија...
 


Ова е добро прашање.
Сите Македонци си ја сакаат земјата...но дали на вистински начин ја сакаат, е прашањето?
Скопје 2014....дали е љубов за татковината, или апсурд?...И милион примери....
Не можеш да си ја сакаш земјата, ако немаш чувство за неа...ако немаш чувство дека не треба да фрлаш ѓубре на улица, бидејќи ТИ тука живееш.
Нашите луѓе се сакаат повеќе самите себеси, и својот идеал за Македонија...отколку што се почитуваат едни со други, и своите заеднички интереси.
Да си ги почитувавме заедничките интереси, немаше очи да си вадиме едни со други за сите проблеми кои не опкружуваат.

А нашите надвор...тоа е исто интересна приказна, знам и по свое искуство.
Имам впечаток дека откако почувствувале што значи да си ценет човек интегриран во средено општество, се почувствувале силни и реализирани.... тие Македонија ја сакаат и премногу.... и се сите големи демагози.
Обожаваат да кажуваат КАКО ТРЕБА...ама кога не го чувствуваш стапот по својот грб, и не те боли, можеш ли да си поставиш граница што од тоа што го кажуваш е реално корисно за оваа земја?
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2011 во 23:40
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Па не види, овој народ избра премногу водачи веќе и сите тие докажаа само едно нешто..
Кога некој човек ќе се докопча до фотелјата на се заборава.. и на држава, и на народ, и на идентитет дури и на сопствената мајка.

Kolku tocna i ne promenliva konstatcija.тага
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2011 во 12:36
...toa jas ushte odamna go meljam,..изненадување

...zatoa , ne treba zdravo za gotovo da se prifakja toa deka nekoj e poshten i sposoben,

...koga ke se ''kachi'' takviot na ''visoko'' seto toa vekje ne vazi,

...tuku na videlia izleguvaat samo onie najniski chovechki strasti,
....koga ke vidi nepresushen ''bunar'' i shto e najvazno nema nikoj, koj ke  go sprechi neogranicheno da  go koristi prvenstveno za samiot sebe!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
bluebell Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the craziest

Регистриран: 14.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8041
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bluebell Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2011 во 12:47
E pa sega i ti, aj da NE liznesh od medot!?изненадување

Изменето од bluebell - 04.Февруари.2011 во 14:02
always look on the bright side of the life!
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2011 во 13:18
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:Колку Македонци се најголеми патриоти само кога ќе се преселат во друга држава, па од таму продаваат приказни за патриотизам и како тоа треба да се води државата...а немаат абер некогаш да се вратат да живеат во Македонија...
 

А зошто па да се вратат?А и зошто да не ни кажат како треба да трпиме овие кои се на власт да не газат- да играат сиртаки или чочек  врз нашиот грб и дамари. Па тие живеат во средени држави, законски држави.
Човек брзо се навикнува на убавото и не му се верува дека може нешто да биде толку лошо. Деновиве во темата за А1 во суштина најмногу дебатираа за “правичноста“ на одлуката за притвор токму тие кои се надвор. Тие така знаат-таму навистина се апси кога е некој крив, ама СЕКОЈ. Како да поверуваат кога не е за верба (само ние што сме тука знаеме оти гледаме) дека селективно се апси и дека “криминалот од својата партија“ не е криминал туку е “местенка“ од противниците.
Затоа ние и немаме критична маса, имаме партиска маса (без столици)тага
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2011 во 14:06
ЦЦцц има..има.
Читам и не ми се верува, се раскараа некогашните “соборци“ за маалски поделбинамигнување
Филип Петровски
Лажни патриоти
*****
Истовремено, бидејќи средбата беше уредно пријавена, беше присутна полицијата, која не реагираше на насилното однесување на членот и активист на ДПМНЕ. Бидејќи ми беше јасна неговата намера, му одговорив да оди во штабот на партијата и да извести дека не успеал во намерата да не' уплаши, а на „Фејсбук“ го објавив следниот статус: „Во Прилеп сум со прекрасни луѓе околу мене. Само што завршивме на средба со граѓани во Тризла, каде што имавме директна провокација и обид да се растури средбата од страна на членот на ВМРО-ДПМНЕ Кире Бешироски. Сакам сите да знаете дека нема да не' уплашите и не се повлекуваме. Поздрав на цела Македонија
****
А не изостанаа и отровните стрели кои кој знае, можеби се и вистиназбунетост
*****
Aтомска бомба во сопствените редови е признанието на власта дека се согласила на промена на уставното име на државата пред самитот на НАТО во Бук*решт уште во 2008 година. Се разбира, бомба за нивната „патриотска“ концепција на владеење што им донесе апсолутна власт и можност да прават што сакаат во минатите три години. Не само што се согласиле на промената туку министерот за надворешни призна дека и не им бил планиран референдум. Значи се', баш се' било една голема лага. Една измама од епски димензии за да се украде иднината и сегашноста на народот, доведувајќи го во намерно и прецизно планирана заблуда. Ама вистината како шило ќе врти, ќе сучи и ќе се пробие кога најмалку ќе ја очекуваш. Во кулоарите се спомнува дека и ова е договорена операција на власта, со која ќе се сврти вниманието од катастрофалната економска состојба, во насока на повторни расправии за тоа кој е предавник, а кој патриот. Не слушнав дека ова е што било друго освен договорена работа. Но, јас мислам дека ова е очајнички потег на Антонио Милошоски, за по сето молчење, а пред најавеното отстранување, да покаже заби ида нанесе штета, со што за себе ќе изработи спас. Оти, подолго време се зборува за таа варијанта, Мартин Протоѓер да го замени него во МНР, што не е далеку од вистината. Сега кога е употребен и исцеден, тој претставува реална кочница за плановите на екипата околу Груевски, како и за преговарачкиот процес. Како и да е, последиците од писмото се несогледливи во овој момент. На пример, во дијаспората, која ДПМНЕ си ја сметаше за своја продолжена рака, ќе има сериозни ломови и спротивставувања на промената на името. Во најмала мера, ќе се доведе во прашање безрезервната поддршка на која цело време се смета и се калкулира при евентуално нивно гласање.
*****
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2011 во 17:42
..a ,za shto e potrebna tuka kritichna masa?...atomska bomba da ne ''gradi''nekoj?збунетост

..ako se misli prenosno...togash,pak  ne gledam zoshto ?

...koga narodot makedonski nikad u istroijata negova podobro ne ziveel!да

...ima se shto mu dusha saka ,..od (bajat)leb pa se  .....................do sol!изненадување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13770
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2011 во 19:00
leb i sol ., luksuz ., vo diskont avstriskite chokoladi se poevtini ., znachi jadete chokoladi a ne torti
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2011 во 00:30
Во Македонија, пред се, за голема жал, нема критична младина. Младината сета е партиски обоена. Кога треба да се критикува нешто, секогаш се критикува од партиски аспект. Најдобар доказ за тоа е пасивноста на младината по сите други прашања, освен партиските, каде што по директива се мошне активни.

Случајно се загледав на страната на "СЛОБОДЕН ИНДЕКС", а во линковите до други страни, наместо студентски организации од други земји, поставени се линкови до анархистички фронт и разно-разни левичарски организации кои се противат на капитализмот, а кои делуваат заедно со анархистите. Дали е тоа борба за подобро утре на македонскиот студент? Дали е тоа нешто кое секој студент може да го прифати? Или иднината на македонскиот студент е анархизмот или некаков бездржавен социјализам?

Мислам дека нема потреба повеќе да зборуваме, се е јасно, а за жал и трагично.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2011 во 19:42
ццццц...Едно време кога некој се чудеше ние во Велес викавме -Добро утро Каљопа, дома ли е мајка ти?голема%20насмевка
Ова спаѓа ли во критичка масазбунетост
Дошол човеков од дијаспората и се чуди?!Море мајката, немал градоначалникот Талески време за него. Е ај нека праша некој од тукашнве колку време чека на прием? Што сакаат овие нашинциве од надвор бре- чим дојдат одма да завршат работа? А не брале-не оди тоа така, мора да си земеш партиска книшка, мора да потпомогнеш (не викам подмачкаш) . Море буквалистииии-рекол градоначалникот ќе го праел Битола филмски градзбунетост Па ако рекол не пресекол. Има време, ако не во овој, во друг мандат. Не може, плукни залепи.
Не му е крив Талески што тие дијаспорците веруваат во се што пулитичарите им кажуваат кога одат таму кај нив. Нека не прашаат нас тукашниве-ние 20 години сме се наслушале ветувања.намигнување

Огненовски згрозен од политичкиот амбиент


Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2022 во 17:52
...
само сакав да видам дали можам емотикончево да го префрлам на социјалниве мрежи...
не можам...
вика - Riversajd garden -  за ова емотиконче  изненадување...
јбг...
а секако критична маса сега има помалку од што имаше пред 14 години...
изненадување
...

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 345
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,157 секунди.