IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Критична маса ...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Критична маса ...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
Автор
Порака
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Критична маса ...
    Испратена: 23.Октомври.2008 во 10:38
Критична маса....
Во ООН членуваат 192 држави...практично сите меѓународно признати и независни држави на планетава...(освен Ватикан)...
Во главно се работи за национални држави...или барем држави кај кои се знае кој народ е носител на државноста...
Но има и многу народи кои немаат своја држава...
к*рдите се неколку милиони... но немаат своја држава..
Ги има и други...

Се прашувам... Има ли Македонија критична маса на народ (без да ја нагласувам националноста) кои ја сакаат својата држава... Македонија...за таа да може да опстои...
Дали народ како Македонскиот е способен да има своја држава...
Без некој од надвор да му помага во тоа...

Колку Македонци чекаат со години во ред пред Бугарска амбасада за да земат бугарски пасоши... си го ценат или знаат идентитетот...???!! си ја почитуваат сопствената држава и интереси...??
Колку Македонци се најголеми патриоти само кога ќе се преселат во друга држава, па од таму продаваат приказни за патриотизам и како тоа треба да се води државата...а немаат абер некогаш да се вратат да живеат во Македонија...
Колку Македонци ги полнат швајцарските банки со државни пари...
Колkу "Вранишковски" постојат...
Колку има такви како Љупчо Георгиевски...
Колку многу душата ќе си ја продадат ... правејќи се Европејци..
заборавајќи дека никој не сака подлизурковци... па дури ни старата к***..
Колку името ќе си го сменат за еден е**н одмор во Грција...

Колку Македонци има во Македонија...
Има ли, воопшто, критична маса...збунетост
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 11:14

добро поставено прашање...иако одговорот и сам го знаеш...ама си велиш ај нека потврди некој за да бидам сигурен...можеби и не е се така црно како изгледа...за жал имаме патриоти кои помодреле од лупање во гради а основа цел на нивниот патриотизам е висока позиција и нешто да се ушиќари...имаме стечајци кои лежат по паркови и пак одново си дозволуваат да бидат излажани...имаме гастербајтери кои ќе дадат 2 долари за да биде македонија,,олрајт,, имаме уште многу други чуда ама Македонци за жал немаме...нашите од дијаспората ќе ни го кројат животот со нивните гласови,патриотите со бугарски пасош во џебот ќе ни раскажуваат како сме ние во оаза на мирот и како се е убаво ама ние за инает велиме дека не е така,како државниот буџет достигнал астрономски бројки,нас светската криза не ни може ништо...а нашата критична маса паднала во длабок сон од тооолку убави приказни

                                                                        
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 14:01
zalno no vistinito ..kaj nas vladee mislenjeto deka pravite makedonci se ovie ili onie, i koga ednite sa najglasni vo kritikite na drugite, koga ke gi zamenat na stolcinjata go pravat istoto ... a naradot i za toa ima opravduvanje --- e sto , onie da ne bea podobri... i taka ....

zalno sto osobeno mladite koi najveke treba da se zagrizeni za svojata idnina, ja svakaat demokratijata samo kako poveke partiii, izlezi da glasas za koja mislis i tolku.... do slednite izbori

zalno sto imavme drzava so seta legitimnost, zboruvame za nacionalni cuvstva i identitet, a go rasfralme za evtini pari i ocigledno ne sme svesni za toa , od republika na makedonskiot narod i naciolnite malcinastva koi ziveat vo nea, stanavme multietnicka drzava ( koja multietnicka koga samo albancite ni zastanaa rame do rame a drugite nacionalnosti kako da ne postojat) , a vo najskoro vreme ako ne ni se sluci otcepuvanje, ama federacija ne ni bega

vazno imame "najdobra vlada" mlad , pameten, perspektiven premier koj odlicno si ja vrsi rabotata , a narodoto uziva sreken vo svojata beda i nemastija
Кон врв
Zajcef Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
TOTENKOPF

Регистриран: 16.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1252
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zajcef Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 14:39
Не ние не заслужуваме држава тоа е сигурно!Таа критична маса кај нас се активира само доколку изгубиме слобода се дотогаш е во хибернација.Денешниот ден нека продолжи да се слави како доказ за неспособноста на македонецот да живее сам со себе!Од 1014година-1991година Македонците живееа под робства или управување на други држави-И функционираа одлично.Формираа братства,беа сложни и во најголемите маки низ нашата историја,формираа револуционерни организации(затоа го спомнав денешниот ден)и земаа активно учество во нив,се бореа и гинеа за Македонија...
Значи скоро 1000години тие функционираа добро се додека не добија своја држава за која се бореа тие (скоро)1000години!Од тогаш македонците веќе ебени 18години не можат да се согласат ни за прашање како видот на градски автобуси!Скоро ја уништија својата држава го продадоа нејзиното име,ја вовлекоа во војна,ја распродадоа нејзината историја,наскоро повторно ќе ја вовлечат во војна и ќе дозволат да биде поделена...
Јас велам РОБСТВО!Да се почуствуваме повторно како Македонци....

Изменето од Zajcef - 23.Октомври.2008 во 14:40
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 14:55
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:


Се прашувам... Има ли Македонија критична маса на народ (без да ја нагласувам националноста) кои ја сакаат својата држава... Македонија...за таа да може да опстои...
Дали народ како Македонскиот е способен да има своја држава...
Без некој од надвор да му помага во тоа...

Колку Македонци има во Македонија...
Има ли, воопшто, критична маса...збунетост
 
 
Штом сеуште опстојуваме како држава, критична маса мора да има.
Дали нашиот опстанок како Македонија ќе продолжи или не, зависи од многу фактори, кои се повеќе водат кон намалување на критичната маса. А под критична маса, знаеме не смее да се оди!...
Покрај факторите кои претходно ги спомна, тука се и голем процент од нашите националности кои ја сакаат државата, ама својата матична: Албанија, Србија, Бугарија... Голем процент македонци кои патат по поранешната ни Југославија и никако не можат да се идентификуваат како Македонци... Голем процент на анационални граѓани кои не познаваат термин “национално чувство и патриотизам“ и за кои е сеедно дали ќе бидат Македонци или Марсовци... Немање единствена национална стратегија која ќе ги дефинира нашите национални интереси и приоритети...
И плус, огромна апатија, малодушност и сервилност кај голем дел од населението. Сето тоа ја отапува националната свест, не прави полтрони и пасивни набљудувачи на сопствената судбина.
Јас се прашувам, како што се прашувал еден паметен политичар на времето, што ние можеме и што правиме за нашата држава? Не за власта, не за политичарите, туку баш за ДРЖАВАТА, од која толку многу очекуваме? Дали државата ја поистоветуваме со власта, која и да е, па кога сме незадоволни од власта, сме незадоволни и од државата и и вртиме грб? Власта е минлива и против неа можеме да се бориме, ама против државата и државните интереси не смееме ни да помислиме, ако сакаме да опстанеме во ова лудо време!
Колку секој од нас си ја познава сопствената историја и колку ја цени, колку секој може да придонесе за државата на свој начин, не чекајќи некој друг тоа да го стори за него, колку секој од нас претпочита благосостојба пред чесност, патриотизам и национален дигнитет?
Оти лесно е да бидеш богат и да се чукаш во гради, тешко е кога човек нема и за сол, па пак не го губи достоинството и љубовта кон државата во која се родил... 
Ај баш денеска, на празников, да се запрашаме: живееле ли нашите револуционери во луксуз и благосостојба, возеле ли џипови, имале ли конта во швајцарски банки... па што толку многу направиле за нас и не задолжиле со своите дела? Или некои од нив немале ни леб да јадат, ама сепак не плукале по Македонија туку и гинеле за неа, во сета беда и сиромаштија во која живееле!... Гинеле луѓето за идеали, еееј, а ние денес ни она што имаме не знаеме да си го сочуваме!..
Каде ни исчезнаа идеалите... упм...???...
 
 
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 16:01
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Критична маса....
Во ООН членуваат 192 држави...практично сите меѓународно признати и независни држави на планетава...(освен Ватикан)...
Во главно се работи за национални држави...или барем држави кај кои се знае кој народ е носител на државноста...
Но има и многу народи кои немаат своја држава...
к*рдите се неколку милиони... но немаат своја држава..
Ги има и други...

Се прашувам... Има ли Македонија критична маса на народ (без да ја
нагласувам националноста) кои ја сакаат својата држава...
Македонија...за таа да може да опстои...
Дали народ како Македонскиот е способен да има своја држава...
Без некој од надвор да му помага во тоа...

Колку Македонци чекаат со години во ред пред Бугарска амбасада за да
земат бугарски пасоши... си го ценат или знаат идентитетот...???!! си
ја почитуваат сопствената држава и интереси...??
Колку Македонци се најголеми патриоти само кога ќе се преселат во друга
држава, па од таму продаваат приказни за патриотизам и како тоа треба
да се води државата...а немаат абер некогаш да се вратат да живеат во
Македонија...
Колку Македонци ги полнат швајцарските банки со државни пари...
Колkу "Вранишковски" постојат...
Колку има такви како Љупчо Георгиевски...
Колку многу душата ќе си ја продадат ... правејќи се Европејци..
заборавајќи дека никој не сака подлизурковци... па дури ни старата к***..
Колку името ќе си го сменат за еден е**н одмор во Грција...

Колку Македонци има во Македонија...
Има ли, воопшто, критична маса...збунетост


За повеќето работи самите сме си криви.
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 18:40
Да.Македонката маса е најкритична.

Изменето од orlov - 23.Октомври.2008 во 18:42
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
biljana.madrid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Прилепчанка

Регистриран: 22.Ноември.2007
Локација: Spain
Статус: Офлајн
Поени: 358
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај biljana.madrid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 19:04
Neprijatelite treba da gi barame megu nas a ne megu, citiram ¨Македонци се најголеми патриоти само кога ќе се преселат во друга
држава, па од таму продаваат приказни за патриотизам и како тоа треба
да се води државата...а немаат абер некогаш да се вратат да живеат во
Македонија...¨
 
Gluposti.... Sekogas drug ni e kriv... Ili sakame da gi lechime svoite frustracii zosto ne sme zaminale stranstvo pagajki nisko  so rechenica kako tvojata...
 
Nekoi temi e nevozmozno da se prokomentiraat zatoa sto nekoi ¨SUPER PATRIOTI¨veke od pòchetok ke ja zatrujat...
 
Zatoa nemam komentar i za ovaa
 

 


Изменето од biljana.madrid - 23.Октомври.2008 во 19:05
Прилепчанка
Кон врв
Јордан Шумарот Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Јордан Шумарот Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 19:24
одлично којсумјас... и јас почвам да се прашвам истото...Сум можел да избегам од овде.. но сум останал.. сега сваќам колку сум глуп и тврдоглав.. колку сме мизерни и безкичмењаци... и јас мислам дека не заслужуваме држава.. уствари не ни знајме кај тераме...
Кон врв
Zajcef Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
TOTENKOPF

Регистриран: 16.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1252
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zajcef Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 19:47
Во пропаст-кај може да тераме?!Туку ај да бидеме хепи малку сепак опстојуваме 18години-последната република ни траеше 10 дена така да ова не е малку...
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 20:42
Originally posted by biljana.madrid biljana.madrid напиша:

Neprijatelite treba da gi barame megu nas a ne megu, citiram ¨Македонци се најголеми патриоти само кога ќе се преселат во друга
држава, па од таму продаваат приказни за патриотизам и како тоа треба
да се води државата...а немаат абер некогаш да се вратат да живеат во
Македонија...¨
 
Gluposti.... Sekogas drug ni e kriv... Ili sakame da gi lechime svoite frustracii zosto ne sme zaminale stranstvo pagajki nisko  so rechenica kako tvojata...
 
Nekoi temi e nevozmozno da se prokomentiraat zatoa sto nekoi ¨SUPER PATRIOTI¨veke od pòchetok ke ja zatrujat...
 
Zatoa nemam komentar i za ovaa
 

 
а зошто па вие иселениците толку се навредувате од коментарите како овој на којсумјас?
Ајде објасни ми ти мене како може еден наш  иселеник во Австралија да има право да гласа на избори во Македонија а при тоа 20 години да не се вратил во државава.И со кое право тој да ми го крои животот мене?Последиците од нивното гласање ќе ги почувствуваме само ние ,во Македонија.
Не сакам ни да размислувам колку се тие информирани за актуелната ситуација во државава.
Од ваша перспектива тоа е супер.Ќе го дадете вашиот глас и ќе придонесете(кобајаги)нешто за државата која сте ја напуштиле,а ние пак таквите експерименти  ќе ги  почувствуваме на сопствената кожа и можеби скапо ќе ги платиме
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2008 во 09:01
Originally posted by biljana.madrid biljana.madrid напиша:

Neprijatelite treba da gi barame megu nas a ne megu, citiram ¨Македонци се најголеми патриоти само кога ќе се преселат во друга
држава, па од таму продаваат приказни за патриотизам и како тоа треба
да се води државата...а немаат абер некогаш да се вратат да живеат во
Македонија...¨
 
Gluposti.... Sekogas drug ni e kriv... Ili sakame da gi lechime svoite frustracii zosto ne sme zaminale stranstvo pagajki nisko  so rechenica kako tvojata...
 
Nekoi temi e nevozmozno da se prokomentiraat zatoa sto nekoi ¨SUPER PATRIOTI¨veke od pòchetok ke ja zatrujat...
 
Zatoa nemam komentar i za ovaa
 

Biljana....od Madrid...
Види сега... Бидејќи во Шпанија железничарите имаат мали плати... здравството е никакво... економијата е тапа... предлагам на следните избори да гласаш за Републиканската партија и Ангела Меркел...
Молам...??? Нема републиканска партија во Шпанија...???!!! Како не бе...! ..има..има..
Како...??!! Ангела Меркел не е од Шпанија... Ајдеее.... Па, каде ли живееш ти ...!!!
Што велиш...Економијата е добра...Ама ти изгледа поим немаш...

Знаеш што ...полека ...ќе се разбереме..
Политиката ти е како шах... Кога гледаш од страна подобро гледаш... Кога играш ..не ти се гледа се...
Затоа на Каталонците да им дадете излез на море...
Како...???. Барале автономија... првпат слушам...

И те молам... Па ти направи дека сме 2 000 000 народ овде во Македонија исфрустрирани затоа што не сме можеле да одиме во странство...неспособни едни...
гастербајтери да сме ти биле ние...да го видиме Мадрид...Париз да го видиме...балканци едни... низаедни исфрустрирани од сопствената неспособност да заминат во ветената земја...
па сега ни се виновни оние што толку многу си ја сакаат својата држава...
што морале да одат на гастербајтерска работа...исфрустрирани од сиромаштијата во сопствената држава... да видат Мадрид.. Париз да видат... во Лондон чајче да си пијат..
Пари да заработат и да се вратат тука ... пари да дадат за татковината.. што толку си ја сакаат.. па дури избегале од неа...
зошто балканци не се тие...
туку европејци да ти биле..
со Европски манири...

Туку друго ми е поентата мила Биљана од Мадрид...Париз..Тороонто ...Манитоба..Црни Врв..(упс..)..what ever...

Зборувам за критична маса на Македонци...
Ти...!!!???
не ќе да си во таа група...

P.S.No1. Ќе заборавев за малку...Кога ќе има гласање во Шпанија следниот пат да гласаш за Меккејн..да, да..не прашувај зошто...само гласај...
и не ги слушај комуњариве... Гоцета го отепаа 48-та ...на Голи оток... даа....
P.S. No2. Уште нешто предлагам...
СИТЕ ДА ОТИДИМЕ ВО СТРАНСТВО...Во Македонија да останат само политичарите...Ќе си гласаме редовно..уредно...и супер..
Само едно ме плаши...Какви што ни се политичариве...
Да не си најдат па друг народ...
А уствари уште поубаво...
Ние од странство ќе има кого да заебаваме...
Ко ќе коме ако не свој своме..
е па не преведувам...
сите знаеме барем еден странски јазик...



Изменето од којсумјас - 24.Октомври.2008 во 09:20
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2008 во 09:18
Originally posted by anastea anastea напиша:


Колку секој од нас си ја познава сопствената историја и колку ја цени, колку секој може да придонесе за државата на свој начин, не чекајќи некој друг тоа да го стори за него, колку секој од нас претпочита благосостојба пред чесност, патриотизам и национален дигнитет?

Ај баш денеска, на празников, да се запрашаме: живееле ли нашите револуционери во луксуз и благосостојба, возеле ли џипови, имале ли конта во швајцарски банки... па што толку многу направиле за нас и не задолжиле со своите дела? Или некои од нив немале ни леб да јадат, ама сепак не плукале по Македонија туку и гинеле за неа, во сета беда и сиромаштија во која живееле!... Гинеле луѓето за идеали, еееј, а ние денес ни она што имаме не знаеме да си го сочуваме!..
Каде ни исчезнаа идеалите... упм...???...

anastea...
Во политиката нема поезија...
Политиката си е последица од економијата..
Политиката си ја водат тие што имаат пари...
За пари... нормално...
Тие што немаат пари...ни леб да јадат...
не можат многу да направат за својата држава... што би можеле..???!!!
Но затоа тие што имаат...што возат џипови... и тоа како можат...
ама сакаат ли...??!!!!
И политика .. се води со ладна глава... нема тука чувства...
уште помалку идеали...
само интерес...


Да не излезе дека сум off topic за тема што сам ја започнав...
ама дел од поентата беше и тоа... колку има критична маса на Македонци кои сакаат своја држава.... и ваква држава...
за да можат да креираат политика која ќе овозможи опстојување на достоинствена држава.. и достоинствен живот...
а патриотизам...и празен стомак.. тешко дека одат заедно...



Изменето од којсумјас - 24.Октомври.2008 во 09:32
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2008 во 09:27
nastea...
Во политиката нема поезија...
Политиката си е последица од економијата..
Политиката си ја водат тие што имаат пари...
За пари... нормално...



POLITIKA VO  DRZAVITE, E ORUZJE NA EKONOMIJATA, NISO VISE NISO MANJE
KOJA DRZAVA KAKO KE GO UPOTREBI ORUZJETO TAKVA EKONOMIJA KJE IMA
TOA E EDNO

VIKAS DALI IMA MAKEDONCI

IMA I TOA KJE TI KAZAM KAKVI
PRED RAMNO 15 GODINI, NASIOT CENET BRANKO DOJDE NA VLAST I NEGOVATA IZJAVA BILA

nie kje se bavime so politikata i direktorite kje se bavat so ekonomija
pogolema glupost se nema istreseno vo istorija na covectvoto
so toa pocna da se jebava nasata drzava

baras makedonci koi ja sakat drzavata????, nemozes da najdes makedonski lideri koi ja sakat pa ti najde za obicnite lugje

pozdrav



Изменето од anakin - 24.Октомври.2008 во 09:28
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.