IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Раничка на грлото на матката
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Раничка на грлото на матката

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
nenic Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nenic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2009 во 16:56
ranickite se od padnat imunitet...i cesto menjane na seksualni prtneri...inace se leci so kantarionovo ulje...ne ja gorete ke vi izleze na drugo mesto...pijte vitamini....
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2009 во 01:27
cissto se somnevam
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот
Кон врв
kike29 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 18.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kike29 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2009 во 23:46
......... mi najdoa ranicka za koja posle nekoe vreme mi rekoa deka se povlekuva, no sega pa mi najdoa trichomonas. Ginekologot mi dade Flagyl vagitorii koi donekade mi go reguliraa beloto pranje no sega povtorno se pojavuva, bev na ginekolog pak    i mi rece deka nemam nisto, a belovo pranje me ubiva...mozebi baram pomos na pogresno mesto no ako moze sovet ?

Изменето од kike29 - 19.Јуни.2009 во 00:31
Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2009 во 01:01
Тоа со кантарионот им помогнало на 2 мои блиски личности,така да делува.Треба да се внесуваат и витамини,затоа што се појавува и од ослабен имунитет и додека се става кантарионот не е препорачливо да се има односи,затоа што од самото триење раничката потешко заздравува.
Кон врв
lenifrance Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 16.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lenifrance Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2009 во 09:41
Ranicka na grloto na matkata, ili ectopio.

Pred bilo sto da napravite, laser, loop ili bilo sto vi predlagaat probajte 12 dena da stavite vag. aloe vera echinace i propolis, na cydonia. gi ima vo aptekite, samo ne vo zegin.
Препаратот содржи екстракт од прополис 5%, со повеќе од 180 идентификувани состојки, од кои повеќето се биолошки активни. Прополис, као природен антибиотик, делува активно против голем број на бактерии ( Clostridium spp., Escherihia coli, Staphylococcus spp., Streptococcus spp.), габички и вируси, а особено е значајно дејството против херпес вирусот (Herpes simplex). Антрахиноните кои ги има во алоето го помагаат ова дејство. Противвоспалителното дејство на овој препарат се должи на ефикасната комбинација на повеќе активни состојки, од кои особено значајна е фенетил естер на кафеинска киселина (CAPE) од прополисот, кој истотака има и антитуморно дејство. Противвоспалителното и антитуморно дејство на состојките од прополисот, е зголемено со идентичното дејство на состојките во алое, ехинацеа и невен. Забрзаната епителизација и зараснувањето на раните, како и учествувањето во процесот на обновувањето на оштетеното ткиво, се најважните дејства на овој препарат. Поедини состојки во прополисот имаат анестетично дејство, додека состојките на алое и невен делуваат како аналгетици (ги намалуваат болките), што може да резултира со намалување на чувството на пецкање и болка во случаи на цервицитис (воспаление на грлото на матката), вагинози, како и други воспалителни состојби пропратени со зголемен вагинален секрет (leucorrhoea).
Neverojaten uspeh kaj ectopio.
Кон врв
lenifrance Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 16.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lenifrance Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2009 во 15:23
Originally posted by Calipso Calipso напиша:

Тоа со кантарионот им помогнало на 2 мои блиски личности,така да делува.Треба да се внесуваат и витамини,затоа што се појавува и од ослабен имунитет и додека се става кантарионот не е препорачливо да се има односи,затоа што од самото триење раничката потешко заздравува.

Ako nema nisto na mikrobioloskiot bris, probajte vag. so cajno drvo, na prirodna baza se i deluvaat na candida i trichomonas. 6 dena.
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2009 во 21:58
Originally posted by kike29 kike29 напиша:

......... mi najdoa ranicka za koja posle nekoe vreme mi rekoa deka se povlekuva, no sega pa mi najdoa trichomonas. Ginekologot mi dade Flagyl vagitorii koi donekade mi go reguliraa beloto pranje no sega povtorno se pojavuva, bev na ginekolog pak    i mi rece deka nemam nisto, a belovo pranje me ubiva...mozebi baram pomos na pogresno mesto no ako moze sovet ?

И кај мене Флафилот не делуваше
Ги пиев во две дози
На крај земав вагитории на природна база,Од чајно дрво(од Австриско потекло се мислам)можат и тудници да ги употребуваат
Значи побарај ги,земи две паковања,насабајле и навечер по една,ќе се изчистиш 100%
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2009 во 22:55
Проверена формула за твојот проблем......
*Со утврдена нормална вредност на гликоза во крв ....
оти покачен шекер ги дава истите симптоми на инфекција попратено со чешање....

*Доколку  имаш активен сексуален живот .....
партнерот истовремено треда да ги испие капсулите.....
затоа што тоа иде ,,на ти дај ми ,,.....
ти ке се излечиш , а он повторно ќе те зарази.......

1.) DIMYCON (ДИМИКОН) - Alkaloid (Pfizer)
fluconazole антимикотик
J02AC01
Rp капсула 1 x 150 mg
Rp капсула 7 x 50 mg
Дозирање: индивидуално; специфично: криптококни инфекции: 1. ден 400 mg, потоа 200-
400 mg еднаш на ден;
кандидијаза на грло, хранопровод, кожа: 50 mg на ден во тек на 7- 14 дена;
 вагинална кандидијаза: еднократно 150 mg; превенција на кандидијаза: 50-400 mg

2.)POLYGYNAX (ПОЛИГИНАКС) - Innothera
nystatin, neomycin, polymyxin B антибиотик, комбинација
G01AA51
Rp вагинални капсули -- 6 x (100 000 IU + 35 000 IU + 35000 IU) 326.89 ден.
Дозирање: една вагинална капсула навечер во тек на 12 дена.

Дополнително ќе купиш ,,Чај против воспаление на јајнците и јајоводите,, од Алкалоид !!!

Драга кике29 за две недели ќе бидеш топ !!! намигнување ...бакнежИзменето од bijonse1 - 19.Септември.2009 во 22:58
Кон врв
lenifrance Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 16.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lenifrance Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2009 во 09:41
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:E pa sega moram da repliciram, bidejki ocigledno imate nekoj previd. Verojatmo i forumot se ograduva od komentari na neprofesionalci,osobeno koga stanuva zbor za zdravje. Taka sekoj pred da prevzeme nesto od iskustvo na drugi lica i sto ke napise po forumive, obavezno prvo da se konsultira so lekar.
Imeno, devojkava pogore bara sovet za trichomonas vaginalis, a bijonse i preporacuva terapija za candida sp.
Vnimavajte na neprofesionalnite soveti.

Проверена формула за твојот проблем......*Со утврдена нормална вредност на гликоза во крв ....оти покачен шекер ги дава истите симптоми на инфекција попратено со чешање....*Доколку  имаш активен сексуален живот .....партнерот истовремено треда да ги испие капсулите.....затоа што тоа иде ,,на ти дај ми ,,.....ти ке се излечиш , а он повторно ќе те зарази.......1.) DIMYCON (ДИМИКОН) - Alkaloid (Pfizer)fluconazole антимикотикJ02AC01Rp капсула 1 x 150 mgRp капсула 7 x 50 mgДозирање: индивидуално; специфично: криптококни инфекции: 1. ден 400 mg, потоа 200-400 mg еднаш на ден; кандидијаза на грло, хранопровод, кожа: 50 mg на ден во тек на 7- 14 дена; вагинална кандидијаза: еднократно 150 mg; превенција на кандидијаза: 50-400 mg2.)POLYGYNAX (ПОЛИГИНАКС) - Innotheranystatin, neomycin, polymyxin B антибиотик, комбинацијаG01AA51Rp вагинални капсули -- 6 x (100 000 IU + 35 000 IU + 35000 IU) 326.89 ден.Дозирање: една вагинална капсула навечер во тек на 12 дена.Дополнително ќе купиш ,,Чај против воспаление на јајнците и јајоводите,, од Алкалоид !!!<font size="3" color="#0033ff">Драга кике29 за две недели ќе бидеш топ !!! намигнување ...бакнеж
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2009 во 00:02
Citiram....
,,........no sega pa mi najdoa trichomonas. Ginekologot mi dade Flagyl vagitorii koi
donekade mi go reguliraa beloto pranje no sega povtorno se pojavuva, bev na ginekolog pak    i mi rece deka nemam nisto, a belovo pranje me ubiva...,,

znaci devojceto bila na lekar povtorno ......provereno deka nema nishto ......se misli na trihomonas....za razlika od prv pat.......
formulata dadena e bash za ova rabota posle komentarot na ginekologot.....,, toa nemash nishto....,,
draga moja izvedeno od dolgogodishna praksa.......
,, nemoj da kudish konja koja nisi jahala ....a posebno da vregjas,, daj si ti svoj sovet i komentar nekomentiraj ti za ,,gornoto devojce ,, OK !!
Kolku shto gledam gore i se ubavo postirani lekovite za shto i kako.........
najcesto preogja vo gabicna infekcija da ne recam candidijaza... i sega shto trebashe predavanje ovde da se odrzi .......
za da se zadovolat tvoite kriteriumi.....
ela kaj mene ovde na teren da vidis malku praksa.....
a ne samo shkolski so kniga vo raka.....oks среќа !!!


 
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2009 во 01:57
И јас проверував неколку пати па излегуваше ....имаш.па немаш.па повторно имаш и на крај кандида е......
Затоа добро се кажала бијонсеСамо да те прашам за чајов може и без препорака од лекар да се купи и дали може секој да го пие.......мислам и без да имаш голем проблем
Кон врв
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Pforzheim
Статус: Офлајн
Поени: 32088
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2009 во 02:09
збунетостзбунетостзбунетостзбунетостзбунетостjas nesum za ovde


Изменето од laki_bu - 23.Септември.2009 во 02:11
Кон врв
ANITA11 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANITA11 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2009 во 23:45
Originally posted by lucia lucia напиша:

I jas imam ranicka na grloto na matkata skoro godina sega mojot ginekolog resi da mi ja ostrani samo me prasa kako sakam lanserski ili da mi ja gori,jas ne znam ve molam nekoj da mi kaza kako e podobro.I uste nesto seuste ne sum ragala dali toa ke mi donese nekoi problemi ako ja ostrana,mnogu mi e strav ve molam za pomos i tolku li e neophodno da ja ostranam ne li moze so nekoj lek vaginaleti do sega ne mi e kazano nisto da koristam,od kantarionot bi mi minalo li??
voopsto ne boli mila
Кон врв
kikicka3 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 21.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kikicka3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2010 во 10:33
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Пак ќе речам најди ја причината за раничката????? направи си микробиолошки тестови.........


типизација треба да направи ако веке е најден хпв на пап тест,микробиолоски тестови се за откривање на бактерии а раничката е од вирус предизвикана позз
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.