IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Раничка на грлото на матката
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Раничка на грлото на матката

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
RUKICA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RUKICA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Раничка на грлото на матката
    Испратена: 21.Октомври.2008 во 22:55
VEKE NEKOLKU GODINI IMAM RANICKA NA GRLOTO NA MATKATA....EDNAS PRAVEV I ELEKTROKAUTERIZACIJA (GORENJE) NO NISTO NE MI POMOGNA....PRAVAM REDOVNI PAPA TESTOVI ...NO POKAZUVA DEKA E SE VO RED, NO RANICKATA NIKAKO DA POMINE...STO MISLITE DALI LASERSKOTO OTSTRANUVANJE KE BIDE USPESNO...
Кон врв
Storm2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 432
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Storm2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2008 во 23:10
Narod vo edna drzava plaka na zdrastven sistem koj e del od eden svetski zdrastven sistem - za da gi spreci, izleci i objasni bolesti kaj narod. Ako sakate moze nesto da procitate na ovoj forum pod tema ' mkarobiotika' i na 1va strana mozete da procitate za " BOLESTI NA ZENSKITE ORGANI ZA REPRODUKCIJA
Jajcnici, Endometrium, na matka i Vagina " mozda ke najdete nesto za pricina na vasa sostojba koja trae so godini. PAPA TESTOVI ne se preporaclivi vo makrobiotika, spored se. Alex jack...Barajte alternativa no sekogas konsultirajte se so svojot doktor.

Se izvinuvam na moe obrakanje do vas zatoa sto ne sum doktor nit makrobioticki instruktor.

Pozfrav !
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 08:42
Aх бе Сторм, Сторм....многу си ми интересен, иако не секогаш се согласувам со тебе, како сега на пример. Папа тестови не се препорачуваат во макробиотика? изненадувањеЗнаеш ли колку животи се навреме спасени благодарение на Пап тестовите? Се работи за едно најобично земање брис од цервиксот кое потоа се гледа под микроскоп и се гледа дали има отстапувања од нормалните клетки, најпросто кажано, а при тоа покажува и евентуална група на секрет...Незаменлива дијагностичка метода. Што има врска макробиотикава со Пап тестот? Тој е под знак МОРА за секоја жена еднаш гопдишно.

Друго, за Рукица, а да пробаш ваква работа (искуство на пријателка, со години имаше така раница, ништо не и помагаше): ЈАКО кантарионово масло (најубаво домашно правено, сув кантарион што повеќе ставен во шише стаклено со зејтин, најубаво маслинов), отстоено на сонце бар 40 дена. После на тампон секоја вечер си ставаш и стои преку ноќ. И докторот се чудел каде исчезнала раничката.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 12:12
јас го применувам ова со кантарионот.......
обавезно си ставан неколку пати во месецот.......
фала му на бога,добро е се.....
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 12:36
Кантарионот е “опасен“, а и друга билка е многу добра за женскиве работи, ајдучка трева. Тата-мата е за бело прање и раници (и таа може да се подготви исто како и кантарионот, во масло), лек е за секоја рана, дете паднало, се раскрварило, а и за овие работи-незаменлива е.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 13:45
Originally posted by RUKICA RUKICA напиша:

VEKE NEKOLKU GODINI IMAM RANICKA NA GRLOTO NA MATKATA....EDNAS PRAVEV I ELEKTROKAUTERIZACIJA (GORENJE) NO NISTO NE MI POMOGNA....PRAVAM REDOVNI PAPA TESTOVI ...NO POKAZUVA DEKA E SE VO RED, NO RANICKATA NIKAKO DA POMINE...STO MISLITE DALI LASERSKOTO OTSTRANUVANJE KE BIDE USPESNO...


Rukice, a si napravila li testovi da vidis sto e toa sto ja predizvikuva ranickata???? nekoj virus, bakterija, drug parazit........
Кон врв
Storm2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 432
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Storm2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 13:50
Maria nekoj som godini da ima ranicka na grlo na matka i da ne moze nejzin lekar da izleci toa...toa e stvarno cudno. Se razbira deka i vo ovoj slucaj glavniot pricinitel e stetnata hrana i najdobro da pocne da se hrani na makrobioticki nacin a opsti dietetski preporaki moze da dobie od obucen makrobioticki instruktor a niv gi ima na cel balkan.

" PAPANIKOLAU TESTOT, so ocekuvan broj na netocni pozitivni i netocni negativni rezultati, ne doprinel ni na namaluvanjeto na brojot na pojavata na rakot na grloto na matkata ni na namaluvanjeto na postotokot na smrtnosta od rak.Ovie MEDICINSKI IGRACKI imaat samo eden vazen efekt, t.e., skoro potpolno ja namalile grizata za VISTINSKITE PRICINI NA OVIE TIPOVI NA RAK KAJ ZENITE, a koi moze da se sprecat [ retkite bremenosti, otfrlanje na doenjeto, kontraceptivnite piluli i postmenopauzalnite hormoni ] ",

pisuva dr. Alex Jack vo predgovor za kniga " Prirodno lecenje makrobiotikom", Micgio Kushi
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 16:12


Леле бе Сторм....мајка му стара, зашто си толкав негатор на конвенционалната медицина????????

Јас се сложувам со тебе дека кога раничката не зацелила толку години, треба да се поработи на исхраната и не само на тоа туку и на начинот на живот воопшто ( доволно спиење, избегнување на стресни ситуации, прошетки на чист воздуж итн), но........
Како можеш да го негираш пресудното влијание на ПАП тестот во делот на дијагностицирањето- како дијагностичка метода........... на пример, како би знаела една жена да се храни со продукти наменети за гениталниот систем ( па макар и според режимот на тој Куши), ако не отиде на гинеколог и не и направат ПАП и други испитувања и да се види, дали постои проблем со тој дел од телото??????

Никој не рече дека ПАП-от служи за лекување. Нелогичен ти е ставот дека не треба да се прават ПАП тестови. А и на гинеколог ли не треба да се оди воопшто??????


Превентива за која зборуваш ОК, никој не ја спори, но.....редовни гинеколошки прегледи ЗАДОЛЖИТЕЛНО
Кон врв
RUKICA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RUKICA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 19:23
najprvo blagodarnost do marija magdalena....stvarno i od drugi sum slusnala za kantarionovoto maslo kako lek no nesakav da eksperimentiram mnogu so alternativnata medicina i zatoa vo aptekite kupiv vaginaletki na baza na kantarion...mislam deka se vikaa plantagin....isto taka kupiv edni od "doctors" koi se so mesan sostav:neven, propolis, ajducka treva i kantarion....i sekogas koga gi stavam mislam deka ke bide se ok no pri povtoren pregled kaj ginekolog dobivam losi vesti....demek ranickata uste ja imam....moram da napomenat deka ne sum ni ragala dete i stvarno mnogu sum zbuneta....pravam redovni papa testovi i pokazuva ureden naod....
Кон врв
RUKICA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RUKICA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 19:25
najcesto ginekolozite velat deka ranickite se pojavuvaat posle poroduvanje....kaj mene toa nema vrska bidejki ne sum ragala....e togas stvarno neznam od sto izleguvaat...
Кон врв
stasi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stasi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 19:34
Rukica dali ginekologot ti preporacuva da ja goris ranickata?
Kaj nego ili te praka kaj drugi?
Ako e taka smeni go ginekologot
Кон врв
RUKICA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RUKICA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 19:40
MENE EDNAS MI E GORENA RANICKATA VO ORDINACIJA PLODNOST VO BITOLA, NO BESE NEUSPESNO....POSLE TOA VEKE NE ODAM KAJ TOJ LEKAR...SEGA SUM VO REMEDIKA-SKOPJE I TOJ DOKTOR SEGA ZASEGA NE PREPORACUVA TAKVO NESTO...
Кон врв
stasi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stasi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 19:44
Rukica mislam Remedika ti e dobar izbor
So sreka
Кон врв
Storm2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 432
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Storm2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 20:59
Pricinata e sekogas los nacin na ishrana...Ok ! eve moj predlog pa ti vidi sama;

Postoi dieta vo makrobiotika i se vika 'Dieta broj 7 ', Na Sak*razawa Yukikazu, tatkoto na modernata makrobiotika. Moras da prasas nekoj makrobioticki instruktor a Institut za makrobiotika ima vo Zagreb !

Pozdrav !
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.