IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - СТРЕС-Методи и техники за одбрана од стрес
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

СТРЕС-Методи и техники за одбрана од стрес

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 7>
Автор
Порака
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2008 во 15:38

Скала за утврдување на ниво на стрес
Tомас Холмс и Ричард Рах ја составиле скалава со која може да се утврди нивото на стрес кај поединецот.Соберете ги поените, ако имате повеќе од 200 бода, стресот би можел да му наштети на вашиот организам и да го отвори патот ко тешки заболувања.

Смрт на брачен другар____________________________100
Развод__________________________________________73
Раскин на врска__________________________________65
Одлежување казна затвор__________________________63
Смрт на блиска роднина___________________________63
Лична болест/повреда_____________________________53
Венчавка_______________________________________ 50
Отказ од работа___________________________________47
Помирување со партнер_____________________________45
Пензионирање_____________________________________45
Грижа за здравјето на семејството___________________ _44
Бременост_________________________________________40
Сексуални неприлики________________________________39
Нов член во семејството____________________________ _39
Напредување во кариерата___________________________39
Работа во нови (добри или лоши ) услови_______________38
Смрт на интимен пријател____________________________37
Промена на раб. време______________________________ 36
Караници/почести или поретки со сопружникот__________35
Долгови/хипотеки___________________________________31
Бришење долг или хипотека___________________________30
Промена на одговорностите на работа___________________30
Заминување дете од дома_____________________________29
Проблеми со нови ро9днини (сватови)___________________29
Значаен личен успех__________________________________28
Почеток на школување________________________________26
Променети услови за живот____________________________25
Променети лични навики______________________________24
Промени на услови и време на работа___________________20
Промена на стан_____________________________________20
Промена на школо___________________________________20
Промена на спорт/хоби_______________________________19
Промена на општествени активности____________________18
Помал долг_________________________________________17
Изменети навики за спиење___________________________16
Промени во начин на семејни собири___________________15
Промена на начин на исхрана_________________________15
Годишен одмор_____________________________________12
Божиќ/други празници_______________________________12
Помали кршења на закон_____________________________11


Скалава не е лоша, ама забележувам еден недостаток,други автори на прво место на стрес ставаат смрт на дете, но ќе најдам и друга.
Битно, валидна е и го покажува степенот на стрес.

Инаку може да се забележи дека тука спажаат и некои настани како на пример свадба, празник и слично, кои сами по себе се убави. И големите убави работи се стрес сами по себе.
Постојат два вида на стрес, негативен, и позитивен-кој е сепак стрес (свадби, принови, нови училишта, нов стан итн.)

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
RUSHKA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2837
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RUSHKA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2008 во 20:03
Mnogu ubava tema....sega ovoj period mi e prepoln so promeni..se nadevam deka ke primenam nekoi soveti koi mi se i te kako potrebni...btw sobrav nad 200 poeni...kolku se poveke ne ni sakav da znamголема%20насмевка

Изменето од RUSHKA - 21.Октомври.2008 во 20:18
4ISTA SOVEST=MIREN SON
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2008 во 20:31
200 поени? Алармот е вклучен. Акција неопходна.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2008 во 21:30
199... ќе споулавам... од кај ги собрав... изненадување
Кон врв
Storm2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 432
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Storm2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 14:24
STRESOT I VOJNITE

Vojnite i konfliktite se POSLEDICI na STRESOT a vojnite ja predizvikuvaat sepak najbogatite luge vo svetot koi gi ima mozebi 2 ili 5 ili 10. Seoak, poradi losiot nacin na ishrana, obidcniot covek e izmanipuliran a vo vojni dobrovolno odat poveketo od lugeto koi se so teski bolesti 'barem da umrat kako heroji'.

Ne primetiv kolku vlijae stresot od graganska ili svetska vojna ili konflikti vrz zenite, bremenite zeni, decata, starite luge itn. Vozrasnite gi vodat tie vojni.

" NE POSTOI TAKVO NESTO KAKO STO E NEIZBEZNA VOJNA.
AKO DOJDE DO TOA - TOA E ZATOA STO ZATAILA -           COVEKOVATA MUDROST "

Endru Bonar Lo , 1858 - 1923, Britanski premier, predstavnik na konzervativcite
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 14:31
А може да се каже и вака “војните предизвикуваат стрес“, нели (Пост-трауматик стрес дисордер, но и глад, беда, смрт-што е стрес само по себе)намигнување
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Delicia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*dream catcher*

Регистриран: 20.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delicia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 15:07
...ima mnogu  naçini za da go evakuirame stresot.......najefina i najpraktiçna  za mene e prosetka vo priroda ,eden ças ,bez razlika dali sum sama ili so aspirinçeto.....среќа
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 16:00
ДОБАР РАЗГОВОР + КВАЛИТЕТНА ЛИЧНОСТ = РЕЛАКСАЦИЈА ОД СТРЕС

Да си се искажам на некоја личност од доверба, да ме сослуша, да ме гушне........и ......не мора ништо друго да прави.......веќе доволно направила.........ВАКА МИ ПОМИНУВА НЕРВОЗАТА.

Но прашање кое е поврзано со стресот, а ми се чини е од исклучително значење во денешните општества е....КОИ СЕ ПРИЧИНИТЕ ЗА СТРЕС?????
Знам дека сега веднаш ќе наброите: беспарица, невработеност, отуѓување на луѓето....НО!!!!!!!!!!!

Ок е ако немаме пари за основните потреби и тоа го доживуваме како стресогена ситуација......но сметам дека во денешно време потребите не знаеме да ги контролираме. Тука мислам на вештачки создадени потреби ( без чие задоволување би можеле да преживееме). Ок е да одиме на летување, но.........целото друштво ќе одело и на зимување а јас немам пари.......и ајде одма ќе се нервирам, тоа ќе биде стрес за мене и целото мое семејство, па ќе се кројат планови како оваа потреба да се задоволи....Тотален апсурд........

Затоа, да нурнеме длабоко во себе, да си ги пронајдеме суштинските потреби, да сфатиме што е тоа што средината ни го наметнува како потреба и .........ќе ни биде полесно ако постои пречка за секундарните нужди и неостварувањето на истите нема толку да не фрустрира.

Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 16:19
Originally posted by polzavce polzavce напиша:

ДОБАР РАЗГОВОР + КВАЛИТЕТНА ЛИЧНОСТ = РЕЛАКСАЦИЈА ОД СТРЕС

Да си се искажам на некоја личност од доверба, да ме сослуша, да ме гушне........и ......не мора ништо друго да прави.......веќе доволно направила.........ВАКА МИ ПОМИНУВА НЕРВОЗАТА.

Но прашање кое е поврзано со стресот, а ми се чини е од исклучително значење во денешните општества е....КОИ СЕ ПРИЧИНИТЕ ЗА СТРЕС?????
Знам дека сега веднаш ќе наброите: беспарица, невработеност, отуѓување на луѓето....НО!!!!!!!!!!!

Ок е ако немаме пари за основните потреби и тоа го доживуваме како стресогена ситуација......но сметам дека во денешно време потребите не знаеме да ги контролираме. Тука мислам на вештачки создадени потреби ( без чие задоволување би можеле да преживееме). Ок е да одиме на летување, но.........целото друштво ќе одело и на зимување а јас немам пари.......и ајде одма ќе се нервирам, тоа ќе биде стрес за мене и целото мое семејство, па ќе се кројат планови како оваа потреба да се задоволи....Тотален апсурд........

Затоа, да нурнеме длабоко во себе, да си ги пронајдеме суштинските потреби, да сфатиме што е тоа што средината ни го наметнува како потреба и .........ќе ни биде полесно ако постои пречка за секундарните нужди и неостварувањето на истите нема толку да не фрустрира.


аплаузголемо%20гушкање
големо%20гушкање
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
RUSHKA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2837
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RUSHKA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 00:08
Koga mi e tesko..ja kazuvam molitvata vo sebe i taa go smiruva mojot um,srceto se ispolnuva so ljubov...togas sum relaksirana i se ona sto e pricina za stres ima drugo znacenie....
4ISTA SOVEST=MIREN SON
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 11:26

Ако ви доаѓа некој да истепате........истепајте перница.....

После тоа ќе бидете посмирени, ќе ви пројде колку толку нервозата и нема да избрзате во постапките туку ќе размислите двапати..........ова мене ми дава простор да не ги поттиснувам емоциите ( на пример бес, лутина, неправда), да не ги задржувам во себе па после да настане ерупција кога ќе се насоберат, туку и ги истурам на перницата па она нека ги трпи.......
Кон врв
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 14:39

Антистрес техники ,методи итн .... се се тоа конкретни рецептури и техники  кои УСЛОВНО би можеле да помогнат  . Зошто условно , па затоа што сите ние сме различни и никако не можеме да влеземе во еден ист калап .

Потребно е да научиме да си се слушаме себеси,што, навистина длабоко ни годи и ни преставува задоволство да го правиме .За жал многу ретко обрнуваме внимание на ова а уште поретко му посветуваме време . Многу често се случува да не зафати текот на некој Тренд и упорно да го тераме за по некое време да сватиме дека ни станал обврска но никако и антистрес  релаксација.
 
Се согласувам дека ,еден искрен кафе муебет е доволен за да се ,,излуфтираш,,  , една прошетка во природа истотака , едно борење и гушкање со кучката на тепихот исто така, 10 минути посветеност на Бонсаито истотака, пола саат играње со четките на платното..... ( се примери на мои пријатели од Форумов )........
 
Тоа е она ....тоа сме ние и работите кои ги сакаме .... тоа се моменти на ,,отворање,, и заборавање на грижите и обврските ...моменти кога се полнат батериите ....
 
Лично сум исто така поборник на КОНТИНУИРАНА  занимација со нешто што ни преставува задоволство..... тогаш имаме континуирана антистрес релаксација  .  
Кон врв
RUSHKA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2837
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RUSHKA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2008 во 22:12
Jogata mnogu pomaga...definitivno...od licno iskustvo govoram...jas posmireni luge od monasi i treneri na joga ne sum videla...mislam deka so ova kazav seсреќа
4ISTA SOVEST=MIREN SON
Кон врв
Storm2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 432
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Storm2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2008 во 22:37
"...jas posmireni luge od monasi i treneri na joga ne sum videla..."

Svetov celiot vo paranoja poludel a ovie smireni - kao da je sve Ok ! Tocno je da so toa kazavte se...

Pozdrav !
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.