IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Направи сам
  Активни теми Активни теми RSS - DIY-Украси за домот и дворот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

DIY-Украси за домот и дворот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 14>
Автор
Порака
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105520
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2014 во 16:25
НАПРАВЕТЕ СИМПАТИЧНИ УКРАСНИ ЧИНИВЧИЊА СО ПОМОШ НА БАЛОНИАко сте љубители на „направи сама“ предметите, еве нешто на што нема да останете рамнодушни.

Ви предлагаме многу едноставен начин да направите украсни чинивчиња во вашиот дом. Процесот на изработка на истите е навистина лесен, а крајниот ефект зависи од вашата креативност.

Се што ви треба е течно лепило ( на пример Дрвофикс), балони, четка, весници и трпение.


Прво надувајте ги балоните. Имате предвид дека колку е поголем балонот, толку поголемо ќе биде и чинивчето. Од весниците исечете помали парчиња. Натопете ја четката со лепилото и почнете да лепите повеќе слоеви весници еден врз друг, на долниот дел од балонот, како што е прикажано на фотографиите.Направете дебел слој од весници.


Оставете ден-два лепилото да се исуши.Откако ќе биде исушено, дупнете ги балоните и ќе добиете чинивчиња со неправилни рабови, кои лесно можете да ги исечете со ножици. Не мора да биде рамно. Дури неправилните рабови изгледаат поинтересно.


И сега време е за вашата креативност. Можете чинивчињата да ги обоите во каква боја сакате, да цртате врз нив и да ги украсувате по желба. Можете да ги обложите и со златна или сребрена алуминиумска фолија, како што е дадено во овој пример.


Украсните чинивчиња ќе ви бидат посебно драг украс во вашиот дом, со оглед на тоа што самите ќе си ги направите, а може да бидат и одлична идеја како подарок за осми март.Изменето од Valerija - 30.Март.2018 во 10:46
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105520
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2014 во 20:01

Украсете ги свеќите со цветови!

 Направете прекрасни цветни декорации од свеќи кои ќе го освежат просторот во вашата соба. Се што треба да направите е да поставите цвеќе или лист врз свеќата. Потоа со загреана лажица на оган и со задната страна поставете го врз свеќата.

Ова м оже да го направите на голем број свеќи и со многу цвеќиња. За да и дадете сјај на свеќата ставете ја во измешан топол восок. Внимавајте слојот на восокот да е тенок за да може да се гледаат листовите.

126

221

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105520
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2014 во 22:18

Направи сам: Шарени свеќи за весела декорација


Оваа домашна изработка на весели свеќи е многу едноставна, а најдобро е што може да ја изработите со помош на вашето дете. Одличен проект кој ќе ја развесели било која соба во вашиот дом.

napravi-sam-sareni-sveki-za-vesela-dekoracija-01

Потребни ви се:

  • Мали стаклени чашки
  • Восок
  • Мрсни бои
  • Фитил за свеќи

napravi-sam-sareni-sveki-za-vesela-dekoracija-1

Постапката е следната:

Како и кај сите изработки на домашни свеќи, подгответе ги мини чашките или стаклените садови и додадете им ги малите фитили.

napravi-sam-sareni-sveki-za-vesela-dekoracija-2

Растопете го восокот на оган или во микро печка, а потоа распоредете го во неколку мали садови. Во секој сад додадете по една третина креон мрсна боја, најдобро е изрендан за полесно да се стопи. Стоплете уште некоја минута за подобро да ја добиете бојата која ја посакувате.

napravi-sam-sareni-sveki-za-vesela-dekoracija-3

Чашките поставете ги на некоја косина, ако сакате да добиете шара како на фотографиите. Истурете малку восок во една боја и оставете го да се стврдне. Потоа додадете ја втората боја, па третата.

napravi-sam-sareni-sveki-za-vesela-dekoracija-4

napravi-sam-sareni-sveki-za-vesela-dekoracija-5

Експериментирајте со боите и дезените и добијте ново декоративно парче кое нема да остане незабележано.

napravi-sam-sareni-sveki-za-vesela-dekoracija-6

napravi-sam-sareni-sveki-za-vesela-dekoracija-7

napravi-sam-sareni-sveki-za-vesela-dekoracija-8

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105520
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2014 во 13:45

Направете сами: Романтични декорации со стара тантела


Одамна веќе не се користат рачно изработените миленца кои порано служеле за декорација на масите, каучите или како подароци за во домот.

napravete-sami-romanticni-dekoracii-so-stara-tantela-01

Не треба да ги фрлиме, ниту да ги уништиме, но не мора само да ни ги полнат фиоките и орманите, ако имаме интересни креативни идеи со кои можеме да ги промениме и искористиме во модерното секојдневие.

Овде се неколку идеи како да им дадете свежина и убавина на вашите стари работи, без да трошите пари за да купите нешто слично фабрички изработено, кое можеби многумина го имаат.

Вака ќе имате одлична забава во вашето слободно време и оригинални изработки.

Свеќници

Можат да бидат во различни големини и различни видови. Потребно е да искористите некои стари стаклени чашки и теглички.

Од тантелата којашто ја имате исечете поширока трака колку што е висока чашата или теглата а во должина според ширината колку што треба да ја обложите.

Добро би било да внимавате на линиите и шарите за да имате целина во декорацијата.

Штом ја исечете лентата, зашијте ги двата краја, така што ќе направите обвивка низ која ќе ја протнете чашката, односно теглата. Ставете внатре една свеќа-пловка и запалете ја.

Ќе добиете интересен и романтичен изглед.

napravete-sami-romanticni-dekoracii-so-stara-tantela-1

napravete-sami-romanticni-dekoracii-so-stara-tantela-2

Бележник

Вашиот стар бележник, некоја тетратка или тефтер, можат да добијат интересен изглед и дизајн, кој денес може да го купите и низ продавниците, но зошто да не се забавувате и да си го направите слободното време интересно.

Потребни ви се ножици, спреј и селотејп. Исечете тантела доволно за да го обложите бележникот, од внатрешната страна зацврстете ја со селотејпот, а потоа испрскајте ја со спрејот.

Оставете да се исуши и одлепете ја тантелата. Целиот нејзин дизајн ќе остане ископиран на кориците од бележникот. Можете да си играте и со спрејови во различни бои.

napravete-sami-romanticni-dekoracii-so-stara-tantela-3


Саксии и чинии

Вашите саксии во дворот и чиниите на трпезата за гости, не мора да бидат исти како оние на соседите.

Со малку креативност можете да им дадете нов и интересен изглед. Исечете ленти со различни димензии и дезени од вашите миленца, стари завеси или прекривки и со помош на дрвофикс или некое друго позацврстувачко лепило, залепете ги на дел од чиниите или обложете ги цели саксии.

napravete-sami-romanticni-dekoracii-so-stara-tantela-4

napravete-sami-romanticni-dekoracii-so-stara-tantela-5


Чанта

Бидете сами дизајнери на своите чанти. Тантелата е сè уште во мода. Може на некоја стара, излитена чанта да ѝ залепите некој дизајн на тантела или пак да направите целосно нова едноставна плик-чанта.

Купете околу половина метро материјал од скај, кожа или некој кој вам ви се допаѓа, но да биде поцврст, за да може да го задржи обликот, еден патент и лепило.

Старата тантела може и да ја обоите, ако сакате да ви одговара на некоја посебна комбинација. Материјалот преклопете го и зашијте го од внатрешната страна, а претходно зашијте го и патентот.

Откако ќе го добиете бараниот облик, премачкајте го со лепило и обложете го со тантелата. Ќе добиете одлична модерна чанта.

napravete-sami-romanticni-dekoracii-so-stara-tantela-6

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105520
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2014 во 08:11

Бидете креативни и направете прекрасни рамки за слики!Ова е една едноставна и преефтина идеја како да ја искористите кутијата од кондури и во исто време да направите нешто на што сите ќе му се восхитуваат!

Земете ги мапите кои веќе не ги употребувате, потребни ви се ножици, лепак, слики кои сакате да ги ставите.

Хартијата треба да ја искроите и залепите. За да дојде сликата во израз ќе направите тридимензионален ефект така што ќе свиткате парче хартија и ќе го ставите под сликата и кутијата за кондури.

Погледнете и на работа:

 

144239327

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105520
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2014 во 19:44

Направете прекрасни сатенски ружи
Направете инзвонредни сатенски ружи кои ќе го разубават вашиот простор.

Може да ги искористите за декорација на трпезариската маса или пак за декорација на спалната соба.

 

127Изменето од Valerija - 19.Мај.2014 во 19:45
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105520
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2014 во 09:10
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105520
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2014 во 20:58

Чекор по чекор: Направете ги најубавите есенски декорации


Ако чувствувате дека му е потребна промена на вашиот дом, почнете од деталите. Не само што се наједноставен начин за веднаш да го разубавите просторот, туку со додавање ситни детали низ домот ќе заштедите и пари за реновирање.

cekor-po-cekor-napravete-gi-najubavite-esenski-dekoracii-01

Есента е идеално време за да внесете боја во својот дом.

Доколку немате идеја, погледнете некои од интересните предлози со есенски декорации.

1. Ваза со цвеќе

За оваа ваза потребни ви се обични тегли, спреј во црвена или портокалова боја, коноп и вештачко цвеќе. Теглите испрскајте ги така што боите ќе се прелеваат, оставете ги да се исушат и намотајте го конопот околу нив. Врзете машничка и на крај ставете цвеќе по ваш избор.

cekor-po-cekor-napravete-gi-najubavite-esenski-dekoracii-1.jpg2. Есенска кошница

За овој интересен аранжман не е потребно да користите бои, туку доволно е да имате една кошница со средна големина, вештачки листови и различни есенски украси како тиквички и шишарки. Многу е едноставен, а ефективен аранжман кои децата посебно го сакаат.

cekor-po-cekor-napravete-gi-najubavite-esenski-dekoracii-2.jpg3. Есенски свеќник

За овој пресладок есенски свеќник потребно ви е лепило, стаклен сад, вештачки листови и коноп. На чинијата залепете ги листовите, заврзете ги со конопот и на крај ставете ја внатре свеќата.

cekor-po-cekor-napravete-gi-najubavite-esenski-dekoracii-3.jpg4. Шарен кафез

Уште еден интересен аранжман можете да направите така што ќе го наполните малиот кафез за птици со различни есенски мотиви. Може да користите вештачки листови, шишарки и тикви, а вие можете да го наполните со што сакате.

cekor-po-cekor-napravete-gi-najubavite-esenski-dekoracii-4.jpg5. Црна тиква

Тиквите се во тренд, особено црните. За оваа интересна декорација потребен ви е спреј во црна боја и бел маркер. Кај оваа декорација интересно е тоа што можете да напишете што сакате или да оставите некому порака.

cekor-po-cekor-napravete-gi-najubavite-esenski-dekoracii-5.jpg

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105520
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2015 во 09:01

Направи сам: Тепих - мозаик од стари ќебиња


Замислете си дека наутро станувате и газите на тепих кој потсетува на камчиња од морски брег... Прекрасно!

napravi-sam-tepih-mozaik-od-stari-kebinja-01.jpg

Со малку труд, старо ќебе, игли и конец можете да ја реализирате оваа убавина.

napravi-sam-tepih-mozaik-od-stari-kebinja-02.jpg

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105520
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2015 во 10:44

Никако не ги фрлајте! Креативни начини како да ги искористите старите грамофонски плочи


Ако немате срце да се одвоите од старите грамофонски плочи кои ги чувате со години, еве неколку интересни и корисни решенија.

nikako-ne-gi-frlajte-kreativni-nacini-kako-da-gi-iskoristite-starite-gramofinski-ploci-01.jpg

Зошто да ги чувате на полица, кога може да им дадете корисна намена? Како масичка, подметнувач за чаша или часовник...

Со малку вложен труд може да направите ретро декорација за домот.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105520
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2015 во 19:11
Што да направиш со старите сијалици

Доколку ви изгори сијалица дома, наместо да ја фрлите во ѓубре, можете да ја претворите во нешто корисно и убаво. Може да си направите оргинална вазна или тегли за зачини.

Можностите се бескрајни. Еве ги и нашите предлози:

Направете слатко изненадување за партнерот, така што ќе ставите порака во сијалицата на неговото биро. Сигурно ќе го натерате да се насмевне. Може да ставите внатре срца од жица или вашата омилена фотографија.

 

Теглички за зачини

Испразнете ги сијалиците, измијте ги добро, исушете ги и наполнете ги со вашите омилени зачини. Користете тапа за да ги затворите.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105520
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2015 во 09:02

Направи сам: 3D ѕидни декорации во домот


Разните бои на ѕидовите или тапетите и сликите во рамки се веќе вообичаени и здодевни. За промена добро е да внесете малку повеќе колоритност и живост со декорации кои сами ќе си ги направите.

napravi-sam-3d-zidni-dekoracii-vo-domot-01.jpg

Според вашиот стил и вкус, направете некоја 3D декорација која ќе изгледа како да излегува од ѕидот или ќе може да се допре и да се гледа од повеќе страни.

Погледнете некоја од следните идеи и обидете се истите да ги направите за во вашата соба.

1. Хартиени цветови во боја

За нив е потребно малку поголемо трпение и умешност за да ги изведете на правилен начин и да успеете да направите целосна комбинација. Потребна ви е хартија во боја или доколку е бела, тогаш ќе ви требаат спрејови со кои ќе ги обоите за да добиете поголема колоритност.

napravi-sam-3d-zidni-dekoracii-vo-domot-13.jpg


2. Уметничко облаче

Со спојување на неколку картонски кругови, кои претходно ќе ги исцртате или обележите со линии во боја, некои со поголеми, некои со помали димензии, залепени едно преку друго ќе ви дадат интересно уметничко облаче кое е совршена декорација во собата на оние со понеобичен стил.

napravi-sam-3d-zidni-dekoracii-vo-domot-2.jpg

napravi-sam-3d-zidni-dekoracii-vo-domot-4.jpg


3. Отворени книги

Старите книги чија содржина не ви се допаднала може да ги искористите и како ѕидна декорација. Отворете ги на средина и превиткувајте ги навнатре страниците.

napravi-sam-3d-zidni-dekoracii-vo-domot-5.fw.jpg


4. Љубовен ѕид

За ова не ви треба некоја посебна умешност, туку малку повеќе време и трпение за да исечете многу срциња од хартија кои ќе ги поврзете на рибарски безбоен конец и ќе ги закачите на поголема закачалка или друга шипка во вид на големо срце.

napravi-sam-3d-zidni-dekoracii-vo-domot-6.jpg


5. 3D триаголници

Уште една уметничка декорација за оние со посебен вкус кои сакаат нешто понеобично, а едноставно. Лесно се изработуваат триаголниците, еден по еден и се спојуваат на едно место кое ќе го одберете на ѕидот.


napravi-sam-3d-zidni-dekoracii-vo-domot-7.jpgИзменето од Valerija - 14.Март.2015 во 09:03
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105520
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2015 во 09:04

6. Писма за писателите

Романтичните души и писателски настроените ќе го обожаваат ѕидот со коверти. Оној дел што се наоѓа пред вашето биро, излепете го со коверти во кои ќе може да си оставате убави пораки, мисли или нешто што ќе ви служи како инспирација. Освен од бели, може да го направите и од разнобојни коверти.

napravi-sam-3d-zidni-dekoracii-vo-domot-8.jpg


7. Уметнички 3D слики од мек материјал

Покрај цветовите од хартија, доколку сакате нешто посуптилно и понежно, добро е да знаете да ги направите цветовите од мек материјал, кои ќе ги поставите на една плоча, која ќе ви послужи како подлога, а потоа и на ѕидот како уметничка декорација.

napravi-sam-3d-zidni-dekoracii-vo-domot-9.jpg


8. Срце од вински тапи

Ако сте обожаватели на добро вино, тогаш сигурно имате и многу останати тапи од плута. Со помош на лепило, залепете ги тапите една до друга во вид на срце, или некоја друга форма која вам ви се допаѓа. Кога ќе се зацврсти целата инсталација залепете ја или закачете ја на некој ѕид.


napravi-sam-3d-zidni-dekoracii-vo-domot-10.jpg


9. Разлетани пеперутки

Се прават многу лесно и едноставно, а сè што ви е потребно е хартија, ножички и гумено лепило кое го има во сите книжарници. Исечете ја формата, превиткајте ги крилцата и залепете ја каде сакате.


napravi-sam-3d-zidni-dekoracii-vo-domot-11.jpg


10. Вистински цвеќиња на ѕид

Изгледа мошне интересно кога наместо уметничка слика со мртва природа на ѕидот ќе нацртате само рамка, а во неа ќе залепите вистинско суво цвеќе кое може да се допре.

napravi-sam-3d-zidni-dekoracii-vo-domot-12.jpgИзменето од Valerija - 14.Март.2015 во 09:05
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105520
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2015 во 21:33
НАМЕСТО ДА ЈА ФРЛИТЕ СТАРАТА СИЈАЛИЦА, ОД НЕА НАПРАВЕТЕ УНИКАТНА ВАЗНА!


Секој од нас прегорената сијалица без размислување ќе ја фрли во корпата за отпадоци. Меѓутоа, од неа може да направите совршена вазна за цвеќе, вистина, не многу голема вазна, но таа изгледа навистина феноменално!

Погледнете го овој видео запис, следете ги упатствата, а потоа со леснотија ќе успеете од една потрошена сијалица да направите оригинална вазна.


Сè што ви е потребно, секако освен сијалица, е и парче жица која ќе служи како подолга.
Изменето од Valerija - 20.Март.2015 во 21:33
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 14>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.