IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Исхрана и кулинарство
  Активни теми Активни теми RSS - Храна која лечи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Храна која лечи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 13>
Автор
Порака
Storm2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 432
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Storm2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2008 во 23:33
" OMG Storm!!! lugeto vo afrika umiraat po hrana!
Tvoe resenie- Neka imaat sex!

Luge umiraat od dijabetes. Tvoe resenie-Nemale dovolno sex?!Ne mi se veruva na gluposite so gi pisuvas."

Kade spomnav da na gladni vo afrika ili na dijabeticari im treba sex ?

ako voopsto cita nekoj ova kazuvam da ne sum kazal takvo nesto i moze da vidat nesto sosema sprotivno pod tema 'makrobiotika'.

Ne ocekuvav vakov odnos od nitu eden clen ama Ok...tema e 'Hrana koja leci' i jas ja otvoriv. ne zboram veke za cokolada.

Pozdrav !
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2008 во 12:38
Originally posted by seka seka напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Врти-сучи, Сторм, се околу сексот. Ама баш се.
Дали се збори за здравје, стрес, исхрана, вежбање-основниот проблем лежел во сексот, тоа не го знаев.

Леле колку сакам благо, а сега дознав дека всушност проблемот бил....бил....во нешто другогазење%20од%20смеење
 
големо%20гушкање i da ne zaboravime голема%20насмевкаsksualniot odnos treba da bide pod "maska kontrola"


Него како...Да се знае кој е којгазење%20од%20смеење

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2008 во 12:45
Originally posted by Storm2 Storm2 напиша:

Zdrava ishrana,zdravo telo i duh, zdravi emocii,zdrav sex. Tocno e deka se se vrti okolu sexot. Ne moze covek protiv svoja priroda i hormoni i...abe najdobro ke bese da si bea samo zeni na vekov i samo ja.
Што човек ќе беше ова, WOW...Па уште Тантра...
" Da se obides da se razberes so zeni e isto kako da se obiduvas da citas vesnik na veter", Fjodor Dostoevski Затоа ти инсистираш на доминација на мажот, ете што била работава...трепкање

Odlicno se razbirame; vie nemate pojma do makrobiotikive a jas sum procital nesto pa si stojam na toa. Michio Kushi vo prvite godini vo amerika predaval za lekovitosta na makrobiotickite produkti bez da gi ima vo prodazba pa podocna sozdal lanec na prodavnici za makrobioticka ishrana.

Sexot e podobar i od cokolada i od mlecni i jadenja od mrtvi zivotni ili delovi od niv. Дали според тебе е подобар и од макробиотската храна?

Ne postoi zakon koj zabranuva da se jade cokoladi, mlecni produkti i produkti od mrtvi zivotni. Тоа да, секој има слободна волја да одлучува.
Него, ако не е многу лично, ти, Сторм, го применувапш сето ова? Мислам дали се храниш вака според ова што го пишуваш, и како се чувствуваш?


Pozdrav ! Поздрав и до тебе
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Storm2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 432
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Storm2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2008 во 15:04
Makrobiotickata ishrana e odlicna za sex i izdrzlivost; taa hrana e sredstvo za da ima covek zdravi emocii i zdrav sex. Koj probal znae. Mnogu mi povazno da zadovolam zena pa zatoa se hranam na toj nacin; zasto zenite sakaat toa podolgo da trae.

Se slucuva nekad da nemozam da se hranam makrobioticki od razni pricini, ne od finansiski , tuku opsto. pa i mkakrobioticari imaat problemi a jas ne ziveam sam...neznam kako da ti odgovoram i voopsto je nebitno.

odlicni knigi se slednive i gi preporacuvam;

" Zakon zdravlja i izlecenja ", od Dr. Nil NIDLI
" Ishranata i zdravjeto ", Dr. Dzorz Pamplona - ROGER
" Novi put do zdravlja ", George VITHOULKAS
" Extaza kroz tantru ", Dzon MAMFORD
" Multiorgazmicki muskarac ", Mantak chia

Ihrana i sex se povrzani. Od kvalitetot na ishranata zavisi kvalitetot na sexualniot odnos.

Pozdrav i do Tebe i do DarlinG !

Pozdrav !
Кон врв
DarlinG Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*Lara*Croft*

Регистриран: 09.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1621
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DarlinG Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2008 во 18:20
bas mi se jade cokolado sega. wow storm da ne imam nekoi skrieni strasti? jas bi rekla ne.
Кон врв
Storm2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 432
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Storm2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2008 во 20:50
Ako imas nad 18 godini prirodno e da imas 'skrieni strasti'. Ima edna ja ubeduvam da preku sex ke uspee da se otkaze od cokoladoto...i se 'tantrame'. Ja tolku golem 'cokoholik' ne sum videl. Se salam. Dobro be nemozes da najdes nekoja zamena za cokoladoto so arfiniran seker i mleko ? Michio Kushi pise da od slatkoto ne treba da se otkazeme samo da bide toa prirodno i bez emulgatori.

Kazi nekoja kniga vo vrska so temava.

Maria ? procita za krvnite grupi ? Zanimlivo ama ne i najzdravo i nenaucno a megu produkti se i kancerogeni produkti a meso ne mora da jade zaradi svoj tip na krvna grupa.

Zdrav covek obicno custvuva glavobolka posle jadenje na rafiniran seker ili cokolada ama ovie sto konzumirat poveke godini, ne custvuvaat toa...taka tvrdi Michio Kushi.

Ke te poslusam i ke odam na psihijatar ama dzabe - ne ke mozam da im pomognam ! Se salam !

Pozdrav !
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2008 во 21:51

Da da, za krvnite grupi odamna ja prouciv, i navistina e dobra. Sekako deka ne se sto e napisano deka ti odgovara-MORAS da go jades. Ne. No vo primerot so mojata sredba so nutricionistot ti kazav kako on mi napravi meni-i se zema v predvid. I grupata (b) i makrobiotikata. Zlatna sredina....Primer, mene kako na B grupa mi odgovara jagnesko, i sto sea, sekoj den jagne ?(a kaj mozam pak da jadam jagne kolku e grevota) ama taka ide zborot. Ne se sto e napisano deka ti prija mora da se jade, no ubavo e od toa sto ti odgovara-da si napravis selekcija a po sekoja cena da izbegnuvas sto ne ti prija.

 
Duri, pak mozes da se hranis makrobiotski-a namisrnicite da gi selektiras spored tvojata grupa. Toa e idealno (kako sto napravi nutricionistot so mene, samo sto ti kazav, neizvodlivo e da go sledam toa, preskapo e da gotvam posebno za meneтага, a i hirovito mi e nekako...a jas po priroda sum mnogu ednostavna...)
 
E sega za ova sto velis "Zdrav covek obicno custvuva glavobolka posle jadenje na rafiniran seker ili cokolada ama ovie sto konzumirat poveke godini, ne custvuvaat toa...taka tvrdi Michio Kushi. 
 
 
Jas od iskustvo pak ce ti kazam nesto drugo, posle migrenozen napad imam potreba za blago. Duri i ako sum iscrpena i mi padne secerot-me zaboluva glava. Vidis deka praksata e poinakva?
 
P.S. Jas ne rekov deka si za na psihijatar. Duri...duri bi ti go ispratila onoj psihijatrot Pavlov (vo komsii mi e) sto cesto zbori za seksot, da go poucis malku za tantrata, vaka mi deluva nekako isfrustriran a i zena mu e psihijatar, a samo za seks zbori. Da ne mu treba tantra, a ne znaelгазење%20од%20смеење?
 
 
 
 
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2008 во 21:52
Originally posted by DarlinG DarlinG напиша:

bas mi se jade cokolado sega. wow storm da ne imam nekoi skrieni strasti? jas bi rekla ne.
 
Od kade znaes ako ne se obides?намигнување
 
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Storm2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 432
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Storm2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2008 во 22:17
Od 10ta strana od tema 'makrobiotika'

Telesne vežbe: mirne telesne vežbe kao joga, taj či, kombinovane sa umerenim aktivnostima (pešaćenje, biciklizam, tenis)
Pitanja koja ipak svako od nas može postaviti kada se razmatra predloženi sistem ishrane su: Da li je moguće da je Priroda toliko "široke ruke" i da "prisiljava" da svako od nas jede samo jednu određenu grupu hrane? Do pre svega pedesetak godina i na ovim prostorima vladala je oskudica hrane pa se pitam kako su mnogočlane porodice (u kojima je bilo više članova sa različitim krvnim grupama) preživljavale? Ne liči mi baš na dobru, staru Majku Prirodu da je toliko neracionalna...

Kakva su vaša iskustva i razmišljanja?

Razmilsuvanje na eden nutricionist nemakrobioticar;

Da li je tačno da ishranu treba planirati u skladu sa sopstvenom krvnom grupom?

Odgovor: Čuo sam da postoji ovaj teorija i napisane su knjige koje upravo potvrđuju ovu teoriu Mnogi ljudi se pridržavaju ovakve ishrane. Ono što se tu pripisuje je bolje nego što ostatak sveta koristi u ishrani. I onda se još kaže da ako imate određenu krvnu grupu, morate koristiti određene namirnice, a među tim namirnicama su određena mesa itd. Smatram da je to vrlo zanimljivo, ali i potpuno nenaučno. Razlog zašto to kažem je zbog toga što ono što se isključuje iz određene krvne grupe ili ono što se za njih uključuje zasnovano je na glutenatskom iskustvu iz krvi i naravno da u takvom jednom posmatranju različite krvne grupe imaju različite osobine tako da oni dodaju različičte vrste hrane i zatim gledaju taj oblik slepljivanja tih krvnih pločica. Ali, to je potpuno besmisleno. Bilo bi pravilnije da se hrana injekcijom ubaci u moju venu. Ali, ja je, u stvari, jedem i dospeva u moje organe za varenje. I onda je ja varim i dobijam produkte varenja. Kad biste mogli da testirate te produkte varenja i onda primenite različite vrste hrane, to bi imalo nekog smisla. Nije naučno, ali ishrana koja se tu preporučuje bolja je od one koju ljudi jedu. Ali baš onako određeno ne morate jesti meso ako pripadate određenoj krvnoj grupi


" MOGUCE JE IZMENITI VAS TIP KRVI ( makrobiotickom ishranom )", Michio Kushi, 'Prirodno lecenje makrobiotikom'

ISHRANA PO KRVNI GRUPI E BESMISLENO !

Moe licno mislenje !
Кон врв
Storm2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 432
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Storm2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2008 во 22:21
ZASTO IZBEGAVATI MESO OD ZIVOTINJA

Sve vrste mesa osim nekih vrsta ribe i vodenih organizama su na nekoj vrsti crne liste: Izuzetno bogate zasićenim masnoćama ove namirnice su danas prepoznate kao faktor broj jedan rizika za dobijanje srčanih i drugih bolesti. Neko će verovatno (kao i uvek) spomenuti svog dedu koji je živeo sto i kusur godina i jeo meso skoro svaki dan. Međutim, deka je imao sreće jer se stoka u njegovo vreme hranila drugačijom vrstom hrane i nije tretirana lekovima i hemikalijama. Pokušajte ovo da pogledate i na drugi način. Razmislite o tome kako su i koliko često do pre samo pedesetak godina naši preci jeli meso. Ono je obično bilo kuvano u velikim loncima sa mnogo povrća, i porcija mesa koju bi svako dobio bila je veoma mala, a uz to su jeli hleb napravljen od brašna celih žitarica koji je bogat dijetnim vlaknima. Osim toga, meso koje su tada jeli sadržalo je mnogo manje masnoća nego meso današnjih životinja koje se gaje u štalama, hrane veštačkom hranom i dodatnim preparatima veštačkog porekla. Procenjuje se da je stočno meso pre svega 100 godina imalo ispod 10% masnoće dok danas ima oko 30%.
Meso sadrži i veliku količinu mokraćne kiseline koja deluje štetno na ljudski organizam. Unošenjem mesa dotična kiselina se zadržava u telu, truje ga i oštećuje želudac i crevnu floru nagomilavajući se u mišićima i zglobovima. Vremenom se pretvara u kristale koji izazivaju pojavu reume, artritisa i kamena u bubrezima. Poslednjih godina nekoliko je dobro organizovanih naučnih istraživanja dokazalo je da je, posle duvana i alkohola, jedenje mesa najveći uzrok smrtnosti u zapadnoj Europi, SAD, Australiji i drugim bogatim zemljama sveta.

Pošto meso u sebi ne sadrži dijetna vlakna, ono se kroz organe za varenje kreće četiri puta sporije od biljne hrane i na tom putu truli i oslobađa gomilu toksičnih materija. Nekritička konzumacija mesa danas se vezuje za pojavu raka na debelom crevu, rektumu, na dojci i materici. Primećeno je da su ljudi koji jedu dosta mesa razdražlji i depresivni.

I sam način pripreme utiče da se štetnost koja nastaje konzumiranjem mesa još više poveća. Kao primer, 500 gr mesa pečenog na ćumur sadrži istu količinu kancereogene materije benzopiren koliko i 300 cigareta. Testirane životinje koje su hranjene benzopirenom brzo su dobijale tumor u stomaku i leukemiju. Čak i najobičnijim kuvanjem na visokim temperaturama meso postaje "bogatije" za više drugih kancernogenih materija.
Ako meso gledamo kao izvor proteina, onda je računica slaba, jer vrlo kvalitetno meso sadrži svega oko 20% proteina i gomilu štetnih materija sa kojima organizam treba da se izbori.
Pored iznetih činjenica o štetnosti mesa izgleda da čovek nije ni fiziološki predodređen da se hrani mesom. Sledeća tabela fizioloških poređenja može lepo to da ilustruje:

Odlike zivotinje mesoždera
---------------------------

- imaju oštre očnjake za kidanje mesa, nemaju kutnjake za žvakanje;
- imaju kandže;
- nemaju pore na koži, znoje se preko jezika;
- imaju male pljuvačne žlijezde (nisu im potrebne za pretprobavu žitarica i voća);
- imaju jaku hlorovodičnu kiselinu za varenje mesa;
- creva su im tri puta duža od dužine tela (tako se raspadnuto meso brzo izbacuje iz organizma).

Odlike zivotinja biljojeda
---------------------------

- nemaju oštre očnjake imaju ravne kutnjake;
- nemaju kandže;
- znoje se kroz pore na koži;
- imaju dobro razvijene pljuvačne žlijezde (potrebne za predvarenje žitarica i voća);
- želudačna kiselina je deset puta slabija nego kod mesojeda;
- imaju creva šest puta duža od dužine tela.

Odlike ljudskih bića
---------------------
- nemaju oštre očnjake imaju ravne kutnjake;
- nemaju kandže;
- znoje se kroz pore na koži;
- imaju dobro razvijene pljuvačne žlijezde (potrebne za predvarenje žitarica i voća);
- želudačna kiselina je deset puta slabija nego kod mesojeda;
- imaju creva šest puta duža od dužine tela.

(Na osnovi tablica iz A.D. Andrewsowe knjige, Prava hrana za ljude /Fit Food for Men/, Chicago: American Hygiene Society, 1970)
Кон врв
Storm2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 432
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Storm2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2008 во 22:30

MIGRENA I VRTOGLAVICA
Od tema 'makrobiotika' EPILEPS9IJA, 1 strana
MIGRENATA I VRTOGLAVICATA SE POCETOK NA RAZVOJ NA EPILEPSIJATA !

GLAVOBOLKITE ili PRITISOKOT vo GLAVATA indiciraat TENDENCIJA KON EPILEPSIJA. Ova osobeno e TOCNO kaj GLAVOBOLKATA - MIGRENATA, koja moze da se smeta za POCETNA FAZA na EPILEPSIJA. Ako pocustvuvate VRTOGLAVICA koga naglo ke stanete - toa e istotaka POCETOK NA RAZVOJ NA EPILEPSIJATA.

Kaj lugeto od 20 i 21 vek koi pretezno se hranat so HRANATA OD DVATA EXTREMNI VIDA - kaj pogolemiot broj na luge, mozebi duri i NAD 50 % OD CELOKUPNOTO NASELENIE postoi " PREDEPILEPTICNA" SOSTOJBA
Кон врв
Storm2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 432
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Storm2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2008 во 22:40
Uslov za 'tantrata' e vegan ishrana i dobro zdravje...
Koga lugeto ne se vegani sve je pogresno i patolosko ili nekompletno...

Vo amerika i evropa tinejgerki od 15 godini veke doziveale sexualni iskustva, kaj nas duri i abortiraat na tie godini...'Tantrata' i srodni sistemi se odlicni za sekogo. Ako moraat da vodat ljubov barem da go pravat toa na vistinski nacin. Da je svet pun so vegani i tantra majstori, razumnite luge ne bi se plasele so kogo spijat nivnite kerki. Zboram opsto. Sexolozi koi se majstori vo 'tantra' ili ne se vegani podaleku od niv. Opsta preporaka.

Ne svati pogresno ova zboram opsto !

Pozdrav !
Кон врв
DarlinG Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*Lara*Croft*

Регистриран: 09.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1621
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DarlinG Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2008 во 23:02
abe storm so si ti po zanimanje makrobiotichki sexolog?
Кон врв
Storm2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 432
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Storm2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2008 во 23:33
ISPRAVKA; Sexolozi koi NE se majstori vo 'tantra' ili NE se vegani podaleku od niv. Opsta preporaka.

Micgio Kushi ima 82 godina jas sum okolu 37 godini.

Kombiniram sve i svasta. Poveke me zanima drevna arhitektura i moda vo posledno vreme a se pomalku Makrobiotikive i 'tantrive' koi gi praktikuvam. Moja nacin na zivot odi vo odlicen pravec ama zelba mi da spodelam nacin na ishrana i nacin na vodenje ljubov so drugi. Ima zeni koi se hranat loso i nemaat pojma od 'tantra' pa sakam sto poveke luge da se bavat so toa. zenive mi se sve lepotici ama pojma nemaat od vodenje ljubov.

Makrobiotika e sredstvo za kvaliteten sex a postoi kniga od sorabotnik na Michio Kushi koj napisal kniga za vodenje ljubov. Makrobiotika e samo sredstvo za dobro zdravje a dobro zdravje e osnova za site drugi aktivnosti,osobeno sexot.Razocaruvacki e kolku maski i zenski se zalat na nekvaliteten sex, a od toa proizleguva nezadovolstvo i razvodi i promiskuitet itn. GLAVNA PRICINA - los nacin na ishrana !

Zenive se lepotici sve do edna ! "Lepota da im imas ama pamet nikako !" Opsto mislenje !

Pozdrav !

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,328 секунди.