IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Бизнис и економија
  Активни теми Активни теми RSS - Финансиска криза во САД и Европа
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Финансиска криза во САД и Европа

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 10>
Автор
Порака
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 01:24

Нашите банки за чудо се пофалија дека добро им оди и дека го засилуваат капиталот. Стопанска банка објави дека извршила докапитализација од 25 милиони евра, што им дава поголема сигурност и стабилност во работењето. Комерцијална банка објави докапитализација за 50 милиони евра и тоа преку јавна понуда за купување акции од страна на сите заинтересирани.

Кон врв
zenmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Interceptor

Регистриран: 05.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4262
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zenmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 01:30
Москва, 10 октомври (МИА) - Довербата во САД како лидер на слободниот свет и на економијата засекогаш е разнишана, изјави синоќа во Москва рускиот премиер Владимир Путин. 

- Довербата во САД како во лидер на слободниот свет и слободната економија, довербата во Волстрит како во центар на тој свет, поткопана е мислам засекогаш. Нема да има враќање на претходната ситуација, рече Путин.

Според него, тоа не е само негово мислење, туку оти за тоа директно или индиректно говорат и лидерите на европските земји и експерти, претседатели на централни банки и министри за финансии.

Претходно, лидерот на комунистите Генадиј Зјуганов оцени дека САД никогаш нема во скоро време да излезат од замката во која самите западнале, претворајќи ја својата економија и финансии во големо светско „казино“.
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">
Кон врв
bond....james b Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bond....james b Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 01:32
ruski lajna, sto drugo!
You live only ONCE!
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 01:38
Оти бе лајна, во право се русите: америчките банки станаа казина, во кои не се знае кој колку вложува и колку и дали ќе му се врати. Со укинувањето на лимитот за заложување во 2004 година, само си го убрзаа колапсот. Банкарската лакомост достигна врв со вложување во зделки со ризични кредити, па сега ќе плачат. Бараат пари од граѓаните да си ги покријат своите егзибиции, а Буш одма им ја исполни желбата. Во паника се американците и тоа голема.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 07:27
... poznavacite na situaciite velat deka ova e edna "normalna situacija" koja se pojavuva kako rezultata na odredena veshtacki sozdadena svetka blagosotojba. Ako se prosledat istoriski situaciite pred golemata kriza i pojavata ...kako rezultat od nea... na Hitler... sega imame neshto slicna situacija... ocigledno se ostvaruva ona na Nostradamus... se pojavi antihristot vo likot na Gorge Bush... koj dozvoli da se rashiri kancerot narecen bezakonie...pokazuvanje mokj... otvaranje voeni zarishta... rascepuvanje na mnogu stabilni drzavi i formiranje bezbroj malecki...nemokjni so koi preku svojata prodolzena raka... normalno vladeat tie... I kako sekogash... rezultat od toa izleguva... SVETSKA VOJNA... ekonomijata... sekogash i bila sluginka  na politikata...a politikata.. e taa k*rva sekogash ragja degenerici...
..kaj nas... pa neznam kolku kje se oseti... ta nit ni bilo poarno.. nit kje ni bide polosho... mozebi samo kje treba da se naviknuvame... na vestite deka...eden po eden ...onie od nashiot "VOL strit"...kje ripaat eden po eden od nekoja visokokatnica ...ili kje se vrshat samootepancija od zaseda zaradi gubenje na enormno golemite imoti...ama jas ne veruvam deka kje se sluci toa...nashive ne gi specalija so pot...kje odat po maksimata... taka doshlo-taka oshlo...dobro beshe dodeka traeshe...
...i na kraj...od ova spored mene kje izleze edno dobro...kje se ukine zakonot za zabrana za pravenje ajvar...
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2008 во 23:52
 
Раст на берзите во светот
 

По распродажбата на хартиите од вредност изминатиот период, оваа недела инвеститорите покажаа оптимизам. На почетокот на неделата индексите во САД достигнаа рекордни нивоа.

Со раст од повеќе од 11 проценти на дневна основа, индексите Dow Jones, S&P 500 и технолошкиот NASDAQ, доживеаја дневен скок што со години не е забележан.

Во Германија Долниот дом даде зелено светло за планот на канцеларката Меркел за спас на финансискиот сектор во вредност од 500 милијарди долари. Се чека одобрување од Горниот дом.

Француската Влада одобри пакет од 360 милијарди долари, што придонесе европските индекси да завршат во позитива.

Тоа пак влијаеше и кај регионалните, најголем раст имаше сараевската берза со 23%. Нагорен тренд забележаа хрватската, српската, словенечката берза, како и во Бугарија, Австрија и Германија.

Благ пад имаше во Кина, Индија и Русија.

Македонскиот индекс заврши во позитива, а се истргуваа три милиони евра.

Најголем раст и промет имаше „Макошпед Скопје“, најтргувани беа „Комерцијална банка“, „Алкалоид“ и „Макпетрол“.

Најголем губитник беше „Жито лукс - Скопје“.

На македонскиот берзански пазар падна и првата жртва меѓу брокерските куќи. Негативниот тренд и намалениот промет доведоа до затворање на брокерската кука „КБЦ секјуритис“.

Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2008 во 14:31
 
 
 
 

ПАД НА ВРЕДНОСТА НА АКЦИИТЕ НА „СОСИЕТЕ ЖЕНЕРАЛ“

Акциите на француската банка „Сосиете женерал“ на денешното тргување на Париската берза паднаа за 10,17 проценти на 40,69 евра, како резултат на гласините дека на овој банкарски гигант му е потребен свеж капитал.

Наспроти денешниот пад на вредноста на акциите на „Сосиете женерал“, индексот на Париската берза ЦАЦ 40 се зголеми за 1,41 отсто.

Дел од групацијата на „Сосиете женерал“ е и македонската „Охридска банка“.
 
ДВАЈЦА ШЕФОВИ НА ФРАНЦУСКАТА БАНКА КЕС Д`ЕПАРН ПОДНЕСОА ОСТАВКА ПО ЗАГУБИТЕ ОД 600 МИЛИОНИ ЕВРА...............!!!
 
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 08:21
 
 
 

Генерален штрајк ја парализира Грција

Околу 50 000 луѓе во Грција ќе останат без работа во 2009 година, поради светската економска криза, пренесуваат грчките медиуми.

Кризата најмногу ќе ги погоди посиромашните домаќинства, кои тоа најмногу ќе го почувствуваат преку намалувањето на личните примања.

Согласно ова ќе се намали и купуваната моќ на граѓаните, како поради скапотијата така и поради даноците.

Поради финансиската криза се очекува да падне цената на недвижностите во Грција


 

 - Авионските летови кон и од Грција вчера беа прекинати, јавните услуги и банките беа затворени, а и градскиот сообраќај беше блокиран кога грчките работници излегоа на штрајк во знак на протест поради владината економска политика. Илјадници Грци излегоа на улиците во центарот на Атина за да се побунат против нацрт-буџетот за 2009 година за којшто парламентот ќе дебатира оваа недела. Тие исто така се лути на мерките за оданочување и приватизацијата на компаниите, како авиокомпанијата "Олимпик ерлајнс".
Синдикатите соопштија дека милиони луѓе излегле на улиците, и се упатиле кон парламентот блокирајќи го сообраќајот, удирајќи во тапани и извикувајќи: "Никогаш нема да помине!" Индустријалците изјавија дека немаат точна цирфа за бројот на штрајкувачи. Штрајкот, што го организираше синдикатот на приватниот сектор ГСЕЕ и неговиот државен пандан АДЕДИ, којшто опфаќа половина околу половина од грчката работна сила, ги затвори и училиштата и банките. Болниците работеа само со персонал за итни случаи, а и новинарите се приклучија во штрајкот, со 24-часовна блокада на информирањето.
Грција, која опфаќа околу 2,5 отсто од економијата во еврозоната, почнува да го чувствува ударот од падот на глобалната економија. Министерот за финансии Јоргос Алогоскуфис изјави дека Грција е подготвена да одвои 28 милијарда евра како помош за банките. Контролорите на лет прекинаа работа од 12 часот на пладне до 16 часот при што беа одложени сите, освен итните летови. "Олимпик ерлајнс" откажа 152 лета, а нејзиниот помал конк*рент "Ејџијан ерлајнс" откажа 46 домашни летови. Грчкиот премиер Костас Караманлис, чие кревко парламентарно мнозинство беше потресено од скандали, вети дека ќе преземе мерки за заштита на потрошувачите од порастот на цените и за компензација на работниците во приватните компании.Изменето од blashka - 22.Октомври.2008 во 08:46
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 08:41
 
 
ХАОС ВО БАНКАРСТВОТО
Холандија спасува со 10 милијарди евра

Холандската влада ќе инјектира 10 милијарди евра во холандската банка и осигурителна група „Ај-Ен-Џи“ (ИНГ Гроеп НВ) за да и го зголеми капиталот..

ФИНАНСИСКАТА КРИЗА ГИ МЕНУВА НАВИКИТЕ
Европејците си ги заклучуваат парите во сеф
....
 
Оставки во најголемата француска банка

Никола Мерендол, генерален директор на највлијателната банка во Франција, „Кес де Епарн“, која управува со заштедите на речиси половина од населението, поднесе оставка од функцијата поради огромните загуби на банката. Оставка од банката поднесоа и двајцата главни раководители на банката која направи загуба од 600 милиони евра. Банката објави дека загубите се направени поради необмислени ризици, преземени од тројца нејзини брокери во екот на падот на берзите.

ЕЦБ: Банките ќе се нормализираат

Банките во Европа се на пат да се нормализираат, изјави претседателот на Европската централна банка (ЕЦБ), Жан-Клод Трише, истакнувајќи дека повторно се создале услови за враќање на довербата. - Владите и централните банки во Европа и во САД ја зголемија способноста на банките да се рефинансираат и да ги добиваат ликвидните средства, од кои имаат потреба - рече Трише. Тој ги повика банките да се вратат кон својата цел да одобруваат заеми меѓу себе и на своите клиенти...

Кон врв
Audiofil Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 374
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Audiofil Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 16:59
Zapamtete:segasnava svetska ekonomska kriza e vestacki napravena od istite masoni koi upravuvaat so Amerika celi 200 godini i koi imaat svoja centralna banka vo Amerika osven onaa drzavnata a za potsetuvanje na onie poneinformiranite toa se dinastiite,Morgan,Rokfeler,Rotsild i uste nekolku.Ova e repriza na golemata svetska ekonomska kriza od 1919 do 1923 koja site ja znaeme od ucilicnite denovi.Koj ne go gledal ovoj dokumentarec posebno 3 ot del neka go pogledne sega.Inaku filmot e proglasen za najdobar dokumentarec na svetot za 2007 godina.
Кон врв
oon Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 397
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2008 во 01:09
САД бара помош од арапскиот свет


САД од четири држави богати со нафта во Персискиот залив побара помош од 300 милијарди долари, за спречување на глобалниот финансиски колапс.

Според кувајтскиот печат Вашингтон од Саудиска Арабија побарал 120 милијарди долари, од Обединетите Арапски Емирати 70 милијарди, од Катар 60 и од Кувајт 40 милијарди долари.

Побараниот износ е наречен финансиска помош со соочување со кризата и за спречување на паѓање на американската економија во болна рецесија.

САД овие средства планира да ги искористи за помош на својата автомобилска индустрија, банките и на други компании притиснати од глобалните финансиски потреси.

Четирите држави од Персискиот залив заедно произведуваат 17 насто од светската нафта и се проценува дека изминатите шест години, благодарение на високата цена на „црното злато” натрупале 1.500 милијарди долари екстра вишоци.

Истовремено САД побарал од Кувајт на Ирак да му го прости долгот вреден 16 милијарди долари.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=100464
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2008 во 10:04

....RECESIJA!!!!......svetskata ekonomija zapadna vo recesija!!!..vestacka ili ne ,so ovoj problem se soocuvaat visokorazvienite zemji ,koj vo poslednite meseci belezat paganje na industriskoto proizvodstvo vo site granki na stopanstvoto ,a so toa i namaluvanje na stapkata na izvozot ,sporedeno so istiot period od minatite godini....ostanatite zemji,zemjite vo razvoj,sledejki ja situacijata vo golemite ekonomii,kopiraat pad na proizvodstvo i izvoz ,iako iskazanite brojki na padot,ni najmalku ne se do realnite....!!!istocniot zmej,zemajki dobar kolac od svetskiot pazar,gi dovede visoko-razvienite drzavi do stapka na kolaps na ekonomijata ,blagodarejki na niskite ceni na svoite proizvodi ,sepak so namalen kvalitet, no  dostapni za sredniot i niziot sloj na potrosuvaci vo svetot...taka da namaluvanjeto na izvozot i stapkata na razvoj za tie drzavi ne e tolku drasticna kako sto se prikazuva.kako ke se zastitat ekonomiite na evropskite drzavi  i na SAD od ovoj proces koj dolgo go posocuvaa kako problem za svoite ekonomii ,pred naplivot na kvanti-proizvodite?..rezovite i zamrznuvanjata vo nekoi drzavi i namaluvanje na licnite dohodi i ogranicenata potrosuvacka vo javniot sektor ,intervencii na centralnite banki vrz padot na kapitalot,se prvite cekori koj gi prezedoa nekoi vladi....kako ke prodolzi i dali ke uspeat da storat nesto poveke pred propaganjeto na sapunskite kompanii i banki,ostanuva da se vidi...!!!vcerasniot den povtorno na svetskite berzi padna indeksot poveke od 5% vo negativa ,i piramidata sozdadena bez cvrsta osnova pocnuva da se raspaga....idividi porast na cenata na naftata na berzata a sega drasticen pad....nesto vestacki naduvano,sega izdisuva kako balon od lanska nova godina..!!!..ako im e....!!!

....Makedonija nasa,edna i edinstvena po mnogute nesta vo svetot ,sledejki gi izvestaite  i slucuvanjata vo svetot i sosedstvoto,pocna da gi citira i prepisuva stavkite na paganje na indeksite od nekoi berzi,nebare nie sme cetvrt svet...!nema blage veze toa sto e na svetsko nivo so ona sto se slucuva kaj nas!!!....so godini nisto ne e kaj nas taka kako sto se kazuva i pisuva ,taka da i padot na i onaka vestacki naduvanite ceni po akcii na nekoj kompanii kaj nas,ne e realna..!ne mi e jasno ,ama ic,kako e mozno firmi ,posledovatelno so godini da stavaat na svoeto konto zarabotuvacka od teski desetici milioni evra ,a akciite da im pagaat..!..ova samo kaj nas go ima!!!.... sigurno ne e vo prasanje dokapitalizacija na subjektot,ne e ni pricina odminuvanjeto na srtanskiot kapital...tie se nezavisni i svetskata kriza nema da vlijae vo golema mera vrz naseto stopanstvo kako sto nekoi toa go posocuvaat...,vadejki se pri toa so nekoi rezovi vo delokrugot na javnata potrosuvacka,i svesno (zboruvam za vladata) ,izbegnuva ostvaruvanje na zacrtani celi vo sektorot na budjetot so nepotpisuvanje i nedonesuvanje na kolektivni dogovori i red drugi zakoni...pravdajki se so namaleni sredstva od izvoz ,pad na industrisko proizvodstvo...ili neznam sto...!!!a da....imeto i priemot vo NATO... 
ne ne bivaaaaaa...!!!...toa e toa!!!
 
 
 
                                                                                   avtorot e "samo" clen na forumot....
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
mmomirovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2008
Локација: Tuvalu
Статус: Офлајн
Поени: 1219
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mmomirovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2008 во 09:57
1. Веќе ако се развива Кина, нека се развива поспоро.
2. Со тоа моќта на Русија слабее.

На кратко, наместена работа, од кој некој јако профитира.


    
Кон врв
Anthony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anthony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2008 во 17:16
Hugo Chavez?
It’s nice to be important....it’s   important to be nice!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.