IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Бизнис и економија
  Активни теми Активни теми RSS - Финансиска криза во САД и Европа
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Финансиска криза во САД и Европа

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910>
Автор
Порака
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2019 во 22:51

еве елаборирана Пауза неопходна можеби уште еднаш и за во нишкава, постот во фуснотава и тoј преднего [1] бидејќи навистина боде очи зошто од таков сајт сум ја превзел мапана, ем сајтот и сум го центрирал, речиси кога некој би ми го предочил само тој линк засебно како предожба за абериве на овие неколку страници сигурно и нема да им се замарам воопшто, ајт еве таквата пак брзоблетост ја елаборирав а ко таква пак си повлече ред други абери муабети и конотации во нишката за месони, што чинам Слава Богу е поучно да се упатува дека конспиративноста не смее да биде мотив туку само прашалник одвреме навреме, а она што е неопходно е архументира дебата или приказна во недостаток на дебата ко што е случај со моево речиси блогерско учество на форумов ...

доинг рисрч бај оун ефортс витаут хелп итс ченс фор исклучивост, а тоа е погрешно, кажете кој сличен абер од другите презентирани во оваа нишка пример е така наметнат, внимавајте дека не може да се бара само меинстрим логика кога се анализира нешто толку комплексно пример како светската економска центрифуга и ризиците кои ги има в себе онаква каква е скроена! интересна мисла во меѓувреме ми влета, вели ако не си способен да се снајдеш во овој систем не значи дека ќе бидеш во друг, а не пак дека не си способен воопшто, но ако некој смета обратно дека оној кој не е способен во овој систем нема да биде ни во друг, тогаш сте исклучиви, проста предожба дека без да се имаат сите ама баш сите аргумент и аномалии варијабили комбинации на маса нема ни да се стигне некогаш до ултимејт вистина или согланснот за дадена вистина која ко таква можеме да ја разбереме со својот човечки разум, особено за работи како земниве, бидејќи уште многу што треба да достигне земнава наука за да може да рече дофатливо разбирливи и се појави кои влијаат на сите процеси и од позадина, иако забегуе и потака бидејќи ај што нема абер што се’ е посреди бидејќи не може да го премери емпириски според постојните закони и знаење, туку што ко алатка во раце на програми кои сакаат да станат програмери неретко се злоупотребува, и намерно и по грешка, НО несмасно би било да и јас барам преку леб погача и да сакам да дофатам кога што ќе биде и тоа по аналитички аршин преку оние информации кои се достапни на нет, НО на нет не ет се’ достапно! па сигурно во многу што има вакум или дупки во однос моите абери, но не ми земајте за зло бидејќи ниту јас имам таква намера кога еве тимарам некои општествени теми кои можат да ве исправат или пак прекршат зависно како кога сте им пришле, во секој случај намерата ми е хумана сакајќи да ве прашам воопшто имате ли некаков бекап зад себе, ете банкарите го отфрлиле златниот стандард во своето постоење, дали и вие така идеолошки и прагматично сте си замениле осигурувањето за некакви фатаморгани, дали осигурувањето ви е Слобода и Слободоумност или пак бројлерлук и рамнодушност!? и малку арно е многу арно, но и малку зијан е многу зијан, во најмала рака гледајте совеста да ви е Христијански а не лихварски чиста!


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2019 во 11:34

дали Трамп ќе ги ресетира глобалистите, ова видеово горе упатува на таква волја, но една ластовица прави ли Пролет? а дека ќе даваат инстант отпор тоа е сигурно, чујте што вели Штиглиц за ујдурмите на волстрит [1] што е навистина современ феномен да банкор елитите всушност на запад контролираат се’ а преку него и сите пиони вазали и приврзоци како тајни служби, криминални синдикати, па и вонаби невладини револуционери, НО кој ги котролира банкорп-ци, кој ги држи банките и корпорациите во џеб, зар не се тоа елитни тајни друштва? а доколку меѓу таквите кремот е месонеријата која е пјур-сатанизам, тогаш кој е моторот на цела таа центрифуга, сте се запрашале ли некогаш по ваква логика дали волстрит е можно да пукне а тоа да не е предетерминирана работа!? затоа и ги викаат еа-детерминисти, чиј евроатлански предзнак не е демократски ко што може да се види туку ултра-империјалистички предетерминиран односно детерминистички ориентиран да преку глобалистичката утописка агенда за nwo се распространи западната власт врз цел свет, која не е воопшто демократска туку елитистичка под превезот на демократија виа неолиберализам, волстрит всушност е само една од трите алатки, иако некои економската ја позиционираат во сити-оф-лондон [2][2] но во волстрит и да е секундарен спунт посекако е доминантен бидејќи е во директен сослух со дипстејтовците од вашингТон, така пак може да се заклучи дека волстрит не ги контролира процесите туку преку него глобалистите си ја предетерминираат дипстејтвски агендата за nwo, во секој случј кога ќе чуете да бивш директор на светска банка како Штиглиц изјави дека волстрит ги ботира сите подобно на западот тоа би требало на сите да им отвори очи дека не се дел од некој еа-клуб туку од нечие месонско дувло каде на многумина ниту од блиску не им е место! битно вам удбалитичарите ќе ви продаваат ветер и магла дека немало друга алтернатива, хм ако Независноста не е ултимејт незнам каква друга сакаат, но робајла менталитет виа вазалска генетика налик круша по круша си паѓа, па така и денешниве ваши удбалитичари како и нивните предци гледаат само да си најдат каде ќе коленичат односно вазалат (лазат на колена) мајндсет за кој и да нема каде да се учипат полтронски ќе го најдат местото или ќе се подготвуваат за истото во континуитет, реформирајќи ве како да станете подобни како човечки ресурси со кои полесно ќе тргуваат инвестициски нели, бидејќи за Самоодржливост и не чуле, или пак истата во нивната матрица е резервирана само виа банкорп елитите, попрво би субвенционирале фабрички бројлерлук него ли Народно Земјоделие, или пак во земјоделскиот кластер ќе ги форсираат зик-оите кои во меѓувреме ги шитнале та профитот надвор а види овие се радувале зошто тој странски ага на зик-от плаќал данок на добивка или ддв, иако нели и тоа им го простуваа, сигурно ќе рече некој ама Грујо тоа го стори, аха тој не е удбашки пион а нашиве удбаши не се месонски приврзок, незнам само зошто упорно верувате дека дпмн е народна партија, можеби членоите така си ја доживуваат но врхушката одред све уште од сам зачеток им е учипена, та кога е партијата зачната од удбаш како Доста виа Љубчо нели му беше марсистката негов ментор, што понатака, нормал домино ефект! sdSSm бар тоа не го ни криеле никогаш - какви се такви се тоа е, но овие си го избришаја и под со името на организацијата на македонските револуционери како национален идеал за Слобода која вака всушност од старт ви е индиректно укажано дека е во раце на удбашана, а вам ви останува само да се помирите со тоа или пак да ве дронираат како знаат и умејат доколку се одважите бар и тро подемократски да им ремонтирате матрица!       

да поедноставам, ако Штиглиц вели волстрит ја контролира политиката а волстрит си го контролираат банкорп елитите виа своите дипстејт пиони и фед-от, тогаш аирлија на паметот ако вие мислите дека не сте овци пред колење, само надевајте се дека банкорп-ци не се месони а овие пак дека не се сатанисти, може така кланицата ќе ви изгледа и попрвилечно па и вие да си бркате ред за помесончување!? браво ако е така значи вечни маки во пекол ви се идеал, доколку воопшто и сте бар малку од малку продуховени за да сконтате што е смислата на вашиот Живот ем каде и во кои времиња живеете!

еве интересно германско видео кое во насловот кратко поентира, иако аберот во истот е вон контекст на постов, но како историско четиво убо ја надополнува предожбата како банкарите односно тајните месонски елити сите си ги имаат извозено а денес таквата вожња си ја тераат и понатака, но тие не се коцкаат со вашиоѕ комфор напротив него го користат како полесно би ве турнале самите да си ги искоцкате своите души, некогаш тоа го прават опуштено некогаш дрско зависно од околностите, ако вие мислите дека терање глобализација по нивни акал е на арно тогаш не сте жалење туку да ви се чуди Чоек кај по нивни памет сте тргнале! чунки живееме во времиња на писменост кога ниту пропагандата не би требало лесно да ве вози како во минатиот век, но фејкбуковски изгледа и побетер сте подложни за перење мозок!?


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2019 во 00:14од горниве предожби можат да прозилезат неколку прашања кои поубаво би ја компактирале финансиско глобалистичката матрица на еа-детерминистите

1. ако финансискиот склет им е под нозе а воедно истиот постојно можат да го менаџираат како сакаат, тогаш зошто да не ризикуваат разни експерименти како Еколошки Данок односно цо2 лиценци?
- всушност цо2-то може да им послужи како амортизер пример на републиканците да бркаат буџетска ликвидност, додека пак на 'демократите' глобалистичка агенда, така вадејќи на фора камен и од помалите буџовани, што сега како е наштимана коцкарницата не е возможно да го сторат, но ете се досетиле како да ги спинуваат климатските промени за да си изнајдат екстра камен а притоа да не си покажат тоталитарните рогои туку и понатака да глумат либерална булумента, сигурно ваквата моја констатација ќе ве збрка доколку знаете дека имам еколошки табиет, но дозволете да елаборирам, та ќе речам уверен сум дека цо2-то нема ни приближно склет екофутпринт по атмосферата колку цх4 т.е. метанот [1] но метанот не го ни ставаат на маса како озбилен ризик бидејќи така ќе им брцаат во око на фосилните магнати [1] па удри џанго по трендафил, баба зумбула пак да ти немала озбилна врска со колапсот на државата т.е. цо2-то е може гајрет но ни приближно како цх4-то, a главната вожња е додека им се може и дополнително да си ја осигураат финансиски тоа ивната глобалистичка агенда, напросто сите ќе си ги уценат откако топтан како запад меѓусебно се договорат кој колку рекет треба да плати за да се покријат сите nwo трошоци без притоа Народ да се буни бидејќи нели му ја шитнале шемата како тоа ваквиот цо2 рекет ет глобалистички неопходен [2] инаку интересно е колкав голем ризик претставува глобалното загревање апропо финансиските пазари и балони [3] сепак не е официјален фактор сеуште [3] но еве го штимаат пополека при што и разбирливо е зошто метанот е изоставен од ’меѓународната еко кампања’ а реално со цо2-то можат подобно да спинуваат извештаи во недоглед бидејќи за тоа има и простор [4] но со цх4-то тоа тешко ќе им оди од рака!


2. дали навистина не можат да штимаат што им драго, дали банкорп-ци не се месони, дали не ви спремаат nwo?
- можеби најочигледен пример на штимање сред постојната светска економска центрифуга е либор-скандалот [1][1][2][2] при што банкарите си нашле едноставен фикс за својата ликвидност, ето демек ги раскринкале конечно, но има една чудна фрка во сАд да просто и пред колапсот на леманци федот знаел за либор-ригингот [3] а колапсот е токму наштиман за да им се заканат на регулаторите на сАд да не им ја гибаат ригинг-шемата, овие пак им се заканиле сигурно дека дополнително ќе ги раскринкаат виа рејтинзите а банкарите пак сигурно не останале со покус одговор при што им порачале не си играјте со оган [4][4][4][4] овие веројатно попарени се повлекле а морајќи нешто да превземат како држава пополека најавуваат свој либор [5] но [5] дека на сити-оф-лондон ќе му ресетираат шема тоа тнко а сигурно им спремаат банкарите и соодветен одговор можеби ресетирње на рејтинг-трегерите [6] И ТУКА доаѓаме до познатата анегдота од каде смрди рибата, а доколку знаеме дека банкорци го имаат фед воедно и цела економија корпоративно јасно е дека каква и да е административна гачка ќе ја отстранат макар имало совесни административци кои би сакале пазарот да е регулиран, значи банкор елитите го контролираат систем, а доколку сконтате кој е спонзор на еугеничарското движење ќе ви стане јасно дека системот сакаат и антрополошки да го предетерминираат ариевско-атлантски впрочем цела евроатланска приказна е нивно масло а не на амерички патриоти, конечно патриоти има во сАд но дали ќе можат да го ресетираат ваквиот целовековен моментум кој стреми за nwo, тука добро е да потсетам како месонеријата е поделена на две струи а кои и да немаат иста агенда бидејќи се во ист котел па и мешаат вака или онака за неа!

3. кој може да им застане на опаш на еа-елитите и дали од тоа ќе има фајде?
- логично Народ со Божја Помош а така и стигна Трамп на власт, бо исто време ресетирајќи ги месонските пиони и кај републиканците и кај ’демократите’, само што тоа треба да е Трета Опција со која најнаоред Трамп и проба едни претседнички избори [1] но кога увиде дека на Народ му е испран мозок на ангро сврте низ републиканска кандитатура да стигне до позиција, Е сега кое фајде од сето ова со Трамп, хм врзани раце за глобалистиччки пируети, а доколку дочека и втор мандат и отповеќе штопни ќе збрчат, кој бидејќи му е сигурен сега од петни жили се обидуваат да му го ресетираат предвремено, незнам само како не ги твитна cnn сеуште на суд што си бришат под со институцијата претседател од секој можен аспект вадејќи се на правото на слобода на говор, ех уште што не го пцујат и пред камера, НО тврда му кожа па му дреме!Изменето од Zelenikovo - 08.Декември.2019 во 00:16
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2019 во 04:26

во однос изнесенета претпоставка горе под 2. дека колапсот на леманци е некаков банкарски одговор во врска евентуални закани на регулаторите во сАд би рекол иако е премногу апстракна како таква не ме чуди дека е и навистина задкулисна игра која ја дополнувам со уште по некоја неверојатно продолжение, ова го потенцирам за да не излезе дека имам строго конспиративен вајб под пазуви туку само сакам да потфрлам инсинуација до каде се’ се способни да заминат банкорци, просто и порано рушеле системи и впрегнувале војни ако нешто не им е потаман или пак треба да си реосигураат власта во сенка! доколку се знае пак лупот - кој го држи фед [1] ем кој е глава во сити-оф-лондон [2][2][2] нема да биде тешко да се заклучи дека какво и да е реметење во либор-шемата тие елити не се спремни да го дозволат што би констатирал еден коментар tainted love но тоа е тоа - LIBOR seems to be an animal of its own, hard to influence with policy and heavily based on credit risk of financial institutions, opposed to a central bank [3] е сега сите навидум велат ќе имало реметење во шемата, тогаш адио Зомбакис фора [4] за извлекување зомби-дојчебанк [5][5] просто без либор прашање е која од банките ќе може да се коцка ликвидно со дериватите бидејќи - the Bank for International Settlements is the central bank for central banks, and it has a tremendous amount of influence over central bank policy all over the planet [6][6] а дали дериватите не се најголемиот балон во финансискиот свет [7][7][7][7] така да не гледам како би се амортизирало растурање на либор освен негово диверзифицирање паралелно со негово постоење!

да сублимирам, можеби и навистина нема да можат да претурат од празно во шупливо банкорци овој пат, но да речеме нема да дозволат инстант економски колапс, иако тој на стероиди или не, кога тогаш ќе мора да здрма под својата тежина, потоа пак без стабилни влади низ светот експлодира самоволието на корпоратистите при што ако не се внимава озбилно околу фракингот и експлоатацијата на метан ништо чудо да човештвото дочека повторно потоп! според вакво сценарио ww3 доаѓа последна бар во онаква тотал брутал форма!


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2019 во 06:01

Ех, проблем ако ова е вистина!!! имате ли бар резерва монтабјкои со се резервни делои!? Хм, чим и последната епизода на КајзерРепорт дрма парноично хм хм хм [1] но лук он д брајт сајд олвејс ТА НЕ ПАРАНОИЧИТЕ ние и така сме навикнати на Л&С иако прашање е од каде жито за сите и солца за зимска салца натака ако не знаете како да ги приберете во Амбар [2] мала утеха би бил одговорот на Џим Роџерс на првото прашање при неговото последно јутјуб гостување [3] кој вели имаме 10 до 15 години до тотал колапс, само што ако е така а Трамп не добие следни избори некако тогаш очекувајте ww3 одма бидејќи глобалистите ко што велам често низ постовиве нема да чекаат да испуштат прилика за какво такво осигурување nwo, но доколку го земеме како репер Откровението јасно е дека nwo сега нема логика веднаш да бидне случај, но колку и да имате луфта од денес натака аирлија вам кои ви се мили зимоњата и летувањата бидејќи очигледно е дека ќе ви бидат меѓу последните, па доколку ви е спремена гајба на планина би ви предложил тркнете скитнете до некое егзотично место како светски планински врвои можеби Килиманџаро или Аконкагва а зошто не и Хималаи, таман да имате инспирација колку фино е што и Македонија е планинска земја која со точа уште поубо се шета јасно ако знаете како во природа да преживеете ...

инаку транзицијата од либор очекувале дека ќе оди споро и дека тоа ќе биде 10 годишен процес но сега биднал 4 годишен и веќе се напола од него [1] значи затоа изгледа џпморган најави почнување на светска економска рецесија следната година, нели ако нешто е тригер тоа се банките, а доколку пак нивните шеми не можат да се дуваат виа либор дериватни балони тогај чорба, доколку пак на тоа се додаде и брегзит [2] иако монетарно истиот не ет фрка [3] и ето га - чук чук стојанче - не сакам да знам кој чука! ова математиката од претходната фуснота ја разбамборува и питер шифт [4] но ако е некаква утеха велат бил многу пати и грешка [4] комбинајшн оф боут!

е сега од првата 4-та фуснота на 11-та минута ќе го чуете аберот за јојото кое федот си го игра пред иницирање криза, што е објаснето на претходната страна тоа зеленото видео со опаѓачки инфографик [5] значи веќе фед-овци се загреваат на нагро предизборно, но да видиме, кармбол карамбол билијард и снукер, кому кога иде топчето во шлајка!? има ли некој врски во БРИКС да потпуштаат по некоја златна ѕигла од време на време!? туку сега му е мајката да инвестирате во мсе, замислете како сопственик на ЗКП колку комбајни и земја ќе имате на располагање, нели ако на Камчев му фалат за некоја нова рекетајла шема па да одврзи портфолио :) Празници се Ближат, имате ли спремно зејтин во визба, а ако не купувајте за секој случај да не ви придојдат отповеќе гости на трпеза ...Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2019 во 17:31

пост погоре на америчкото видео има фин брз абер на 02:08 за то нивните фед рејтс кои ако не се ниски се дизастр страјк сценарио за системот кајнив кајнас сестрано, квешчн дали навистина е така? еве на следнава видео-фуснота [1] убава експликација на 08:40 ем и на 11:00 како било досега за да се амортизира минатата криза, би рекол кумулативно со константни негативни стапки за ’државните’ обрвзници (како би принтале маслинки) што ете е 10 годишен тренд плус-минус, и оп сега им текнало предизборно да пуштаат дизастер вода ко што вели на 13:50 во видеото ќе лизга ќе лизга, а дали нема еве ПитерШ стаил деноиве свој абер од 2015-та каков ефект имало тогаш ваквата акробација [2] зар некој има двојби дека сега ова хаер рејтоите ќе имаат поблаг вајб, бреј дури и Трамп го фаќа паника што тоа федовци му куваат зад грб [3][3] а куваат бед рејтинг очигледно бидејќи некако и сосе кинескиот трговски бумеранг пак неговите макроекономски политики имаат подобен ефект по америчката економија, нормал за ресетирање на ваквиот неминовно неопходен балон си имаат и разни оправдувања како стабилен долар [4] или пак задолженоста сега вака ќе ја намелелe [4] аха ќе биде тој стабилен или таа подмачкана ако не се пумпаат балони, но демек балансирањето било неопходно илити поубо кажано глумат штедиши сред каша од трешинг потрошувачки пазар, испорачуваат конзумеристичка небулоза или пак штимаат избори во сенка НО ако знаеме кој го држи фед-от, месоните (и човечко месо им малку за да се наситат) масони ако сакате, јасно е дека гледаат да му ресетираат како знаат и умеат втор мандат како би си продолжиле nwo шемата која не берете гајле и кај си тера само што тоа вас сеуште не ви е и’’’ баш најјасно [4] којзнае може ако се федерализира побрзо еу ќе ви потсветне, nwo шема која се должи посекако на стравовите од скорешен голем зорт за елитите [5] кој не само што вешто го кријат (ко што може да се види од аберите при крајот од првото центрирано 2019-та видео во претходната фуснота) туку и при очи ве прават слепци возејќи ве на суво додека не си ја лапнете доброволно nwo мамката, смешно интересно е што доколку сакаат вештачки можат да си ја тркалаат финктивната финансиска центрифуга [6] но повеќе од очигледно е дека ќе ви збрчат контролиан економски колапс како вештачки би промовирале кризи и решенија за што полесно и еу се федерализира но и мерџнат потоа со сАд, навратете се на првиот линк на почетокот од постов каде втората минута вели прво мора да спукаат рецесија а потоа и ресетирање на системот веројатно виа е-валути за што пробни балони беа криптовалутите па дури и онаква фејсрекогнишн како либра! суспендет демокраси ма какви суспендет хјуман рајтс е работава ем ви пукаат сеир пуштајќи ви ветер и магла за соодветни празници кои демек ја славеле слободоумноста на западот, но ако кој нема сега во глата ќе има во нозете натака!дали месоните виа фед не подготвуваат терен за војна со Иран!?
мислите им дреме за ризиците, за нив топ ќе шиткале гас-од-шкрилци!
глобално затоплување, да и цо2 рекет ќе си удрат успат!


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2019 во 05:35

еве интересна анализа од ЈоТа која фрла аналогија за отан налетот во Ирак Југославија и Сирија како амортизер за претходните финансиски кризи, а доколку така се гледа значи овој пат амортизер би требало пак да биде некоја регионална а не глобална вор-економи шема за западот, на радар повторно се Кореја и Иран, но доколку овој пат во прашање е поголем финансиски К*ршлус јасно е дека ваквиот спинт ќе треба да биде поозбилен па и паралелен при што евентуално Кина и Русија да не срипаат како не би им дале повод на еа-елитите за думсдеј инерција, но реизбор на Трамп ова озбилно ќе го релативизира како опција бидејќи човекот е помалку учипен со глобалистичката агенда та глобален К*ршлус многу веројатно ќе нема но сеак ко што вели Џеси Вентура тој е сега алајнед со неоконците па и извесно е да здрма ако не друго венецуелска пролет, греота и Не Дај Боже да е так бидејќи непотребно пак ќе страдаат држави и народи заради нечи финансиски вор економи сложувалки, арно ама ако држи цитираново во текстов а држи, сега кога libor е пред демонтажа ем виа надуени фед обврзници, можно е да спржи и голем кyршлус, нели нема доволно каме за позајмуење и ето га фиар оф лузинг финаншл граунд може да ги примора еа-елитите на фајнал солушн, а кога на ова ќе го додадете и рамнодушниот моемнт на западниот публикум дали или не некаде треба америчката војска да се сска во име на ’демократијата’ јасно е дека карамбол ќе има, просто посложени се затоа картите а кога големите блефираат тоа е налик на блек џек а не покер, незнаеш што ќе ти подели месонското крупие кога веќе ја има коцкарница во џеб со векови!

https://www.jordantimes.com/opinion/shehab-al-makahleh/new-global-economic-crisis-prelude-war


а каде сме ние во сето ова, хм ако не упикаат конечно во нато така и официјално ќе станеме светски мршојади иако од минорен калибар, битно ќе не пишува во историјата како џелати кои виа вазалски упикувња сме му објавиле војна на третиот свет, на чија душа ќе оди само крвта на тамошните угнетени заради амерички финансиски интереси, сигурно не на Народ бидејќи тој и не дал согласност за отанизација, која согласност е Уставна Норма парексаланс дека мора референдумски да биде народно аминувана пред придружување на некој политички или воен сојуз!

ако за нешто имаме гаранција тоа е дека ама баш им чуе за сето ова на дипстејтовци, дури и кога станувало збор за невозможно нелогични дип-фриз постапки [1] него што правиме ако Трамп не отиде Кина на гости за да испеглаат деловно-трговски разлики?https://steemit.com/news/@corbettreport/how-trade-wars-become-hot-wars


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2019 во 04:20

горе велам ова зависи од Трамп како антиглобалист, логично тој така нема да турка ww3 инерција, иако му пакуваат туркајќи го до ѕид месонски учипените федовци виа јојо каматите за принтање пари, при што сега заемите со кои се амортизира и америчкиот буџет и фиктивната банкрп коцкарница се налик паника која ќе мора поинаку да се амортизира, пример вор-економи конзумеризам, среќа Трамп не само што нема да ја турка месонската nwo мантра туку воедно и не наседнува лесно на дипстејтовски агитпроп спинови! сепак има чалам и така гледаат да му сместат што можат за да од спунт пак си затераат свој глобалистички моментум! не заборавајте тоа дипстејтовци не се ниту удбаши ниту удбалитичари туку месони чиј ордо’аб’чао филм побајаѓи векои се брка, кога пак ќе чуете дека тоа не е така а војните биле заради ширење демократија не заборавајте дека во прашање е само контрола на власт и моќ преку материјалистички заробени бројлери виа фиктивен лихварлук, месонска направија која буткајќи ги сите под нозе го остава човека забезекнат кога аргументирано ќе разбере дека е така [1][1] значи борбата за влијание и ресурси токму со сАд е највоочлива а во однос Кина и Русија, ко што вели на стимит линкот в среде горе - деј нид стронг тариф то рестор економи анд рестор д мајт оф усА, во исто време слабеејќи ги останатите империи или пак непослушни самостојни нации, така речи тераат задкулисно и антидемократски и антилиберално кашаталистички ем стегаат и рекет и превари на милион начини! ко за беља ќе кажуваат приказни како тоа тие биле чубари на слободоумноста [2] веројатно онаа на современите банкорп фараони [2] тоталитаризам какви убер-тоталитаризам, всушност западот бил е и’ ќе биде фашизам односно во поблага форма денес т.н. плутократија каде системот постои заради клептократијата на тој фамозен 1% банкорп елити кои сакаат виа фатаморгана да царуваат врз мизеријата на прелажаното човештво кое и да смогне сили да врти кон самоодржливост тоа нема да му го допуштат бидејќи така ниту ќе останат на нозе без рат-рејс бројлери а не пак да растат како експлоататорски ентитети!

доколку ова е јасно санкциите како пртисок врз истокот не се толку склет работа понего колку по самиот запад, дали директно или индиректно, ако не преку паника и нестабилност по своите пазари тогаш заради туркање до ѕид на другите империи, на кои пак ако им пукне филм скроз се отштопаат од доларот како светска валута има да палат и гасат како што ни десет нато сојузи заедно не би можеле бидејќи ето се хиперсонично успиени во моментов како одбрамбена технологија во однос на Русија! ова пак значи економски крах наскоро не би требало да има бар додека Трампе ет во белата мермер палата! НО што ако на истокот ми прекипе да го тормозат светски економски т.е.сврти на свој свифт или криптовалутен систем [1] ех едно време верглаа глобалистите готово праеле светска валута сложно, но и во такви околности бидејќи истата ќе ја врзеа повторно за коцкарстите деривати (односно фјучрси и опции сосе сите останати трилинзи трилери и блеф-претурања од празно во шупливо) тоа само дополнително ќе го забрзаше истокот за независен и самоодржив исчекор! во секој случај сите овие абери што ги нафрлив ветуваат дека може бар Мир да се осигура и изескивираат ризици од нуклеарна ww3, иако ко и секои промени сама по себе транзицијата ќе биде болна, бар ние знаеме што тоа значи! чекаме да видиме ко што вели МаксК во втората прва фуснота од првиот пасус кога конечно ќе решат да признаат сАд дека глумат инфлациско лудило правејќи се на тошо воопшто за ликвидноста не само на банките туку и пазарите!

туку дали следната ww3 симулацијава држив вода, хм, истата е од 2014-та, а многу можно е да тоа нападот на рафинеријата на арамко скоро да беше тест за да се види како би реагирале берзите и дали можат со лесно да амортизираат нусефекти од судир меѓу Иран и нато, фалс-флаг кој ако навистина вака е спинуван тоа укажува дека војата со Иран им е веќе во завршна фаза а се чека само на претседнички избори во сАд, НО ме чуди зошто Русија (веројатно заради атер на тел$авивци) не му шитка на Иран С400, берете сите памет колку малку треба за ојди стогот сено пепељар, та убо би било за Мир бар по една Молитва неделно да кажвате дома ако веќе не одите на Литургии! бреј истата година запреле видеата на каналов, може ошол (го пратиле) продуцентот на кемо-пензија
Изменето од Zelenikovo - 18.Декември.2019 во 04:40
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2019 во 15:15

постот горе мачен а, јас би рекол тачен, доколку репер за анализа понего е констатацијата дека западните демократии се новокомпониран фашизам спакуван во плутократски целофан [1][1][2][2][2] саунд фамилиар последнава фуснота, оваа констатација сигурно ќе речете ме сместува во происточен табор па остај го овој агитира занив чим е контра еа-елитниот клуб, но дали е така, јас упорно тврдам дека ниесмеЦентар и треба да бидеме независни [3][4][4] а штом некој ни се с’сне од големите треба и можеме да бараме грб од неговиот светски пандан, вака пак како сега односно две децении се летаме по запад практично не прави ситинг-дед-дакс кои С немаат од самоодржливост а во континуитет само ќе се глават ко западни зависници, а зошто на западот размената била осигурана, аха, реосигурана со стандардизација која дури кога ја надминуваме ко во случајот со Микросам биваме веднаш дипстејтовски пречекани со клизачи, го ставија бреј Самак у терористички листи продал цевки на иранци, кусур пак е распродавањето на се’ што може да се распродаде, а гледајќи дека овдешните вазали се неизмерно сервилни ботови па дури и експериментално глувче си имаат сторено од нас како контролна група која по потреба ќе си ја користат како полтички лабос пуширајќи шеми веројатно да сконтаат која ни е точка на топење, не сакам да верувам дека сме ние монета за балканско геополитичко раскусурување, сепак и во двата случаи сето ова не го менува фактот дека активно агитпроповски му се пере на Народ мозок како тоа западот бил мед&млеко, рат-рејс нектар кој нам како (колку толку) слободоумни ве уверувам бројлерски нема да ни помогне напротив може само дополнително да не искомплексира бидејќи бркаме стандардизација која им одговара на елитите а не народот! единствена утеха ви е еу-системска-цуцла од која пак ќар имаат повторно послушници владини или невладини, а капак ако за истата услов е федерализирање на еу утре трампата би била супер-склет асимилирање, во најмала рака виа сите мигрантски вишоци кои не се квалификувани за во еу а поефтино би било тука да ги сервисира федерацијата натака во еден северномаусдонски резерват!

https://portside.org/2014-01-26/poverty-and-inequality-charts


почекајте сеуште не сте виделе што значи ова, ако не ја збрчат светска економска криза а воедно истурат тука капитал, она што ќе видите е и’ бетер главење него во Грција бидејќи еу од нас не зависи па ако ја кикснеме логично нема ни да се тревожи како ќе се спасуваме, отворањето за влез на 100% лихварлук што е неминовно после отанизација, што пак груевци и без тоа сакаа да го синуваат виа офшор финансиска зона, ќе го дозакопа бесомачно Народ да се поалчи да живее царски на вересија виа петпарачки лајфстаил, што и сега е случај но колку толку сме имунн на банкарските уљези, но така ќе бидне тука мас-културна касапана, таман имаме уште што да шиткаме за да се порамниме со нивните агенди, а конечен клин во сандакот ќе биде екуменизмот за конечно и душите да си ги шитнете утре, а што еве пополека виа локални удбалитичари ви се сервисира како конзумеристички неопходна рокада на црковниот календар, бидејќи пази богати сиромашни биле а така мешајќи конзумеризам со Православие ќе се збогателе, но ботови ко ботови дури и да не се платени за тоа бидејќи сонуваат ултимејт изботираност па и доброволно би да си/ни пукаат во глава и без за тоа да има суштна потреба, што и немал број пати се покажа за точно бидејќи и покрај шиткањето во име на прогресот на се’ она што е свето национално за народов како земен идеал за возврат освен ситнурии по удбалитичарски џебои ништо друго за возврат не добија извлекоа или бар им ветија, којзнае можеби ветувања имало но ако е така ќе речеа лујџе шитнете си име ќе добиете левитирачки возои, точно добија на суво вожња дека сега безбедноста ќе им била скоцкана, се прашувам пак ли на ѓими мајка, какви гаранции за тоа постојат, може ко оние грчко-турските ли!?

еве во контекст таман прилика да потсетам дека не сме само сред економски ризици, туку далеку поозбилни се климатските, нив од празно во шупливо не можат еа-елитите да ги држат под контрола, но посекако гледаат да ги спинуваат како послено би си истерале nwo агендата, при што само дополнително може да не товарат со цо2 рекет а реално никакви риск-манџмент сценарија не подготвуваат за ворст-кејс-сценарија, зар будали се да изгубат шанса за подобен економски рисит сред кој повторно ќе ја задржат власта и моќта правејќи од сите самостојни нации турбо зависни полтрони, вака видено имаме ксмет ако не пенетрирале во еу бидејќи ќе имаме порстор за самостојно делување кое би отворило простор за антикашаталистички системски штимунг, ако дремежот не ви побитен [1] што во спротивно нема да биде возможно заради нивните либералистичко-пазарни бушони! дополнително ако се освестиме ќе можеме не само себе туку и на други бар некако да помогнеме [2] во спротивно ќе чекаме и се надеваме на еу-моркови и решенија а всушност така опуштени штом почнат да дрмаат некакви кризи само ќе се доведуваме се’ повеќе до општествен колапс! колку за ова сте свесни незнам, вашите локални елити ама баш им дреме, но постои надеж дека сеуште има простор за самоодржливо рурално реосигурување со време, што пак ќе повторам и сега сред еу е невозможно а не пак ако унијата бидне федерација кога вашата оштроумност нема ни до дневен ред на културни институции да добацува! реално дури после сценарио како она од втората фуснота ќе се создадат здрави услови за ww3, но уште сега веќе можеме да насетиме дека инерција натака има а ко за беља научниците на западот веруваат дека артифишали-грин револушн тоа ќе го амортизира јас ви тврдам нема И треба уште одма да се спремаме за ворст-кејс сценарио [3] поубаво ѕирнете ги аберите во втората фуснота за тоа каков коверап тераат виа IPCC еа-елитите, разбирливо се плашат какваи да е паника дека ќе им руши пазарот па бутај под тепих како на крај би си одржале моќта и пионите под мишка а штом збрчи хаос да можат и еугичарската агенда да си јаистераат, не заборавјте тоа се месонки илуминирани сатанисти за нив вие сте само статистика и ништо повеќе!

вака, еве почетно склет сценарио

https://greatamericangoldinc.com/would-a-us-economic-collapse-happen-how-to-prepare/

а еве и ворст кејс сценарио


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2019 во 23:00

туку за бушоните, мнозина мислат мислат еу е разводна табла без која ОК нема да може да преживее, а всушност ОК е бушон без кој еу прашање е како ќе живее! хард брегзит сега откако БорисЏ има мнозинство е втор референдум кој ја армира одлуката на британците да излезат од еу [1] та сега внимавајте што ќе се случует со неа а не со ОК [2] напротив хард-брегзит ја прекинува несигурноста врз фунтата [3] за да ви биде појасно зошто не треба да внимавате на ОК убав вовед е следново видео, иако ова не значи дека нема да има директни и индиректни последици заради напуштањето на европскиот пазар ...https://www.ig.com/en/trading-strategies/how-will-brexit-impact-uk-financial-services--181114


дали hard-brexit нема да биде суша која ќе има дарфурски последици по унијата? лет ас си! прво самото раскринување на либор им го стеснува просторот на еу-банките лесно да доаѓаат до заеми и надвор од еу, та неопходно им е и' сега со поставената рамка за транзиција дополнителна луфта [1] а не пак ако ова одлучноста на БорисЏ збрчи крајот на јануари [2] дека банките не се подготвени воопшто за транзиција покажува самиот факт дека либор е сеуште активен односно им е неопходен [3] второ и побитно доколку се актуелизира подолго застојот на светската економија кој веќе е во тек или пак збрчи нова економска криза банките и дополнително ќе бидат зависни од алатка како либор заради евентуално несолвентност односно ќе имаат далеку помалку луфта за да се заборџат ко што беше до сега [4] и трето и побитно европскиот пазар (без ОК под самар) логично е помалку конК*рентен ем понесигурен и повеќе ќе подлежи на ризици немајќи адекватен финансиски дил за да притрча до Лондон по зајмици, а се случи ли некаков бабл околу дериватите заради чаламот кој им го стегаа европеите на ОК-ејци [5] ојдоа сите во матната, веројатно некој и ќе се досети вака да ги уцени британците па да им запрпа и при евро-тетеравење да земат да фрлаат спасувачки појаси гуми и јажиња, земете го озбилно во предвид горното центрирано видео во костец следниве ...

навистина еу чаламејќи се си игра со оган
што би рекле америте 1] ви донт плеј вит фаер [2]Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2020 во 21:12

додека сите светско-економски чекаат на Брегзит, можеби најклучна непозната во равенката за светски економски колапс во моментов е вртењето на Кина кон златна-криптовалута за која ротација можеби добија и новогодишна честитка [1][1]

мислам муабетов е ту-мач-ту-хендл сепак нека оди колку да се има во предвид дека големите ресетират ризици на мал милион начини, иако не е арно врз маката на вуханци да се шпекулира вака бидејќи тоа ним никако нема да им помогне освен Не Дај Боже ако се потврди ваквата претпоставка да предизвика истата масовен-бес кај Народ во Кина а така и безредија што најмалку им треба во моментов а така пораката може да стане попара ширејќи го вирусот турбо низ Кина а со тоа брз колапс на свестката економија по систем на врзани садови! сето ова повторно ќе речам воопшто не мора да е проблем иако има потенцијал за голем, а всушност она што ќе се случи е консолидација на разногласието како и што понатака за да светската економија се одржи на нозе, оптимизмот е задолжителна спона во економијата бидејќи во спротивно ако сите имаат недоверба нема ни да тргуваат а не пак да прават долгорочни проекции!

https://markets.businessinsider.com/currencies/news/bitcoin-gold-etf-soar-wuhan-coronavirus-fuels-demand-havens-2020-1-1028854075

https://www.bankrate.com/investing/coronavirus-fears-and-stocks/

https://www.ft.com/content/b7c37316-409c-11ea-bdb5-169ba7be433d


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2020 во 06:38

дефинитивно патетично би било заради сите загинати до сега од корона-вирусот да речам сАд си го заклчија трејд-дилот со Кина на тој начин [1] уште повеќе што претпоставката дека може станува збор за етнички-таргет вирус [2] бидна депласирана како конечна со појавата на заболени германци од вирусот [2] а ова е позитивен економски спин за сАд, но што вели ПитерШ проблеми америте си имаат и без кавката околу царините односно трговскиот дефицит, а дополнителен притисок е евентуалниот сел-оф тренд на Кинеските Берзи кои се на пауза заради спречување паника заради кор.вир. се до понеделник, како сето ова би се одразило дополнително на сАд а така и светската економија бидејќи јуанот е врзан за доларот тоа ќе треба да се почека, а веројатно би нашле нзс сите фино како би терале натака, бар се додека е Трамп на власт бидејќи мејк-америка-грејт агеин бар краткорочно како потег се покажа корисна пумпа за Америчките Берзи, колку тоа им годе на американците незнам сигурно работа имаат и понатака, а единствен проблем би бил вирусов што навистина ако е случаен или пак ненамерна лабараториска грешка и ко таков почне да ги тревожи по цел свет инвеститори, мислам за миг еве многу странски инвеститори се на пауза во самата Кина замислете таков тренд да има по цел свет натака, но најголем проблем во однос вирусот го препознаваат застојот на економските реформи за кои Кина сега нема луфта [3] хеј фолкс донт паник сигурно ќе им порачуваат кинезите селебрејт итс њу-јиар, веројатно друго и нема освен некако опптимистички да се гледа на цела оваа светско-финансиска прказна (на село гори баба се чешла) после 3008-ма, претурањето од празно во шупливо конечно во недоглед не може да оди, а дали за тоа излез ќе им бидат криптовалутите незнам, во основа за нив нема никаков консензус кој како сето тоа би го регулирал, еве може Кина ќе биде првата земја која ќе биде приморана на ваква акција!? иако зошто фејкбук би ја најавувал Либра ако тоа не е случај и со сАд, чунки разбравте дека како социјалка тоа е државен проект [4][4] вака видено пак сега останува само јојото брегзит како пореален ризик од кого нема да видите паничење како со корона вирусот но банкарите си знаат дали како и колку тоа може да им се удри од глава! во секој случај секогаш прогнозирањето зависи од нечиј светоглед, рефлексот пак да прогнозира од стравовите кои ги има, а кога тоа би се зело за урнек во однос Божјата Промисла навистина бесцелоно станува некој да се труди да нагаѓа што кога како би било, затоа и јас во нишкава само предупредувам не се замарајте толку со иднината колку со сегашноста дали уште денес вие имате бекап-план за во секакви околности, освен осигурителни полиси или китап во банка, колку сте способни да преживеете без пензија плата надници, што мислите ова се 70-тите години на минатиот век, хм можеби ако шфитањето од златен стандард на фиктивен како фијат сега би се случило од фијат на крипто-валути, но пазете ако фалсификатори и тогаш имало на ангро сега хакери уште повеќе та не се опуштајте воопшто, бекап си е бекап кој што сака нека си мисли и кажува, а само така нема да припаѓате во трансои та какви и прогнози појави или околности да ви излегуваат пред очи!!

https://itknowing.com/index.php/2020/01/31/the-coronavirus-could-cost-chinas-economy-60-billion-this-quarter/


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2020 во 20:44

сигурно некој коснпи-факир ќе ви рече кога ќе видам со свои очи дека вирусов не е етнички-crisp штиман само за жолтата раса та ќе поверувам дека не е ова некаков дипстејтовски спин заради некаква дипстејтовска агенда логично на него би ги надоврзал претходинте појави за сподобување на Кина некако преку ијгурските и хонкконшките К*ршлуси [1] а сигурно би се надоврзал и на јавните кинески фрустрации кои обично се реткост [2] бидејќи во Кина цензура рулз а во однос сите гачки не срипуваат дрско ами тактизираат невозможно чудно трпеливо не обвинувајќи никого туку барајќи мана претежно во себе како заедница која никогаш не би растела доколку се пенаае секому кој и стегнал чалам веројатно така и полесно се простува, но ако пак прекипе тој сузбиен револт ќе биде прекипено!
сценарија дефакто многу, но едно е јасно дека уште лани ова време светската економија озбилно се тетеравеше а претежно фокусот е на барање типинг поинт кога лончето ќе претече [1] бидејќи ова на сите им е јасно та затоа и веќе подолго истокот неофицијално се подготвува за своја финансиска зона побашка од светската било тоа го сториле преку некоја нова брикс-криптовалута или поинаку, а она што е официјално е дека и пред Трамп да дојде на власт америте се давеја во глобалистичката септичка јама од економски ризици, реално Трамп истите ги ресетира и тоа озбилно иако фед-овци од петни жили се обидуваат тоа да му го ресетираат, ко да постои финасиска дихотомија во сАд меѓу вајтхаус и фед денеска, мислам Трамп 12/7 ги заушкарува федовци зошто му одат со политиките ако не контра тогаш јојо, та доколку вака се гледа на околностите глобално јасно е дека не треба да се факир за почнете да се сомневате дека можеби некој од позадина си тера некаква своја шема како да ги реди картите подобно за да се прилагодат сите на глобален-финансиски-рист, ко што велам карантин не боли ако тоа е доброволно прифатено заради одреден страв од вирус та си имаат сите глобално симулација како треба да се однесуваат доколку почне да им се топи фиктивната економија особено оние на запад, но да речеме ова е само едне нусефект од корона-аутбрејк, друг и побитен во нормални околности би бил инстант виткање кичма на Кина за трејд-дил, а во ненормални околности супер изговор за западната центрифуга дека за светскиот економски колапс не биле виновни тие ами Кина, ко што реков сценарија многу само оди дофати кое е на сила, не и сцена, бидејќи сцената уште од поодамна е поставена а само се менуваат режисерите и сценаристите иако премногу отстапување од лајтмотивот нема, така да Не Се Тревожете Чунки Секој Треба Да Има Индивидуално Бекап План за во кризни времиња, а може само да се надеваме дека истите нема да почнат финансиски да здрмуваат оваа година, бреј џпморган и без коронава најавуше почеток на мелтдаунот годинава а можам да замислам каква експоненцијална крива би извадиле сега вака!
но дали по утрото се познава денот, хм, неблагодарно е да се прогнозира бидејќи живееме во времиња кога ниту метереолозите веќе не се секогаш на чисто кога треба да врне а кога сонце да грее, така и со коронавирусов апропо светската економија та дури компаративно и fi.ti. дига раменици [1] иако со тоа хидерот на каналот > capitalism - time for a reset, веројатно глоблистички потивко ви најавиле динг-донг време е за њу-ворлд-ордер, само што коцките не им се во раце на глобалистите целосно та ако туркаат натака јасно е дека нема тоа да го чинат преку софт ами преку хард-пауер спинои ко во случајов со Кина можеби, незнам не сум толку паметен за бидам факир-исклучив! сепак додека заради паника и сел-оф моментум берзанските индекси паѓаат [2/u">] во исто време цената на златото и среброто растат [3] a od krajot na poslednava fusnota mozete da izvlechete zakluchok deka Kina ima golem prostor za amortiziranje na kakov i da kurshlus via QE, кјуИ или кјуби нешто ќе биде, среќа за нив натанкале енормни количини златни резерви па и многу не му се секираат ем се невозможно централистички наштимани да просто и астероид да ги збрчи у глава тие не само што ќе преживејат туку и ќе живејат иако сигурно не би дале петпари ако и кога ќе треба од сите вишоци на сите нивоа да се ослободат, конечно ова ќе го сторат во сАд ако имаат потреба само што таму ќе им дојде како шок бидејќи амери си верваат дека живејат во земја на слободата, се останато чинам помалку или повече не е соодветно спремно за саглам преживување, хм русите незнам колку можат да си дозволат такво сценарио но посекако бидејќи имаат голема воена индустрија ќе мораат та терале и со некаков амалгам од маршалов план и патриотизам, но тие и помалку би имале гајрет од кинезите бидејќи прво не се навлечени на силен стандард потоа доста рурално се распослани и сопсобни да преживејат и без струја бидејќи имаат гас, арно ама НИЕ како ќе се однесуваме во такви околности ако Не Дај Боже почнат да се одвиваат, та не ни останува ништо друго тука да се Молиме и да се Надеваме на најдоброто, оптимизот зачинет со позитивна мисла дури и камења дапчнат да паѓаат врз нас ќе не олосбоди од страво и стесои та да можеме полеснно да се прилагодиме на едикои склет околности кога и’ истите да биднат! лесно да се каже, ете пробајте не пцујте пред телевизор против партии кога при очи слепи ве прават, а така и да се молити потоа бадијала што би изгледало како млеко кое се молзи во пробушена кофа та така и Благодатта кога ја призивате од Бога ако вие сте со дрско наместо чисто срце истата како доаѓа така неможе ни да се задржи, затоа Донт Паник енд тинк абаут бекап! кинезите вистина колективно се добар пример за ова, танкале златни резерви танкале инфраструктура и опрема ем си се врзале на цевка за гас од Русија и конечно никому за ништо не му се лутат макар пoстојано некој ги тормози од запад директно или индиректно, во принцип Трамп не ги рекетирал туку ги мољака дајте бе бидете солидарни бидејќи ако пукне нашата лубеница дипстејтовци нема да му ја мислат да спукаат ордо-аб-чао сценариото, комотно вака може да се гледа пак дека вирусот потенцијално е кабалистичка патка за да се саботира какво и да е балансирање на сАд антиглобалистички, но ко што велат сите прерано е да се нагаѓа какви ефекти ќе има корона-вирусот по светската економија натака, та комотно претпоставкиве земете ги како тешка шпекулација бидејќи за нив не постои ниту една ачик-поткрепа, тези од сценарија кои никому никако не можат да помогнат евентуално да ве оК*ражат што побрзо даа думате и реагирате за свој индивидуален ако не колективен бекап-план, што само со полугодишни стокови резерви не е одржив! тоа би значело простор и можности за Самоодржливост логично Куќа на Село Механизација Алат и Артериски Бунар, ако вие мислите дека тоа преку ноќ е дофатливо аирлија на памето ... камо ова да е мотивација за ако се одржи во Живот светската економија да имаме луфта не само за инерција кон Саоодржливост туку ефективна Рурална Реемиграција колективно помогната бар за денес сиромашните семејства и поединци што така утре би и се вратило на Заедницата подобно дај рипче фати крапче [1]Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2020 во 17:17

има една интересна дума која како конспи-прилог поартикулирано се надоврзува на горниов муабет а во 32-та минута од емисија за корона паниката на Спутњик Србија, та ако 40 милијарди бил зијанот по светската економија со сарсот, да речеме со короната би бил дупло па и тродупло, сепак тоа не е озбилен удар но е озбилна прилика да се крене конзумерситичка паника т.е. да се стимулираат Луѓе што повеќе да ги убрзаат инвестициски планови бидејќи незнаат што ги чека, дефакто со глобални геополитички спинови вакво нешто потешко би се сторило во моментов бидејќи просторот за нив е супер-ризичен за распалување на ww3 во однос оној наратив за тагирани непријатели кои им се како спин во јавност веќе спремни, нели за вор-економи да подзабревта на запад! а дали нема простор за шпекулирање во однос еа-биотерористичка гачка, добра поента има епидемиологот др.Радмило Петрович во 37:30 од интервјуто, а дефакто нема јасна назнака дека пазарот во Вухан е изворот [1]

но кои се придобивките на сАд од евентулаен ваков спин, хм многу, и тоа на сите нивоа, особено да направат притисок кинезите да ја затворот нивниот официјален супер лабос за вирусни истражувања, може се плашат да не им конК*рираат како стојат постојно работите, а што може да се гледа и низ економска а не само воено-биохемиска лупа, реално јак јуан воедно значи послаб долар [2] a ќе познаете дека дипстејтовци дрмале (ако ова е реален спин) бидејќи Трамп не брка политика на јак долар [2][2] камо уште да ги раскринка внатре во нивната дипстејтовска жабокречина! ќе приговорам лаички-пашално вака со еден удар глобалистите го решаваат Трамп да има поарни економски резултати а Сиџингпинг го сподобуваат да не се џилити!

колатералкаод сето ова е кинеската економија, но и амбиции, фокусот ќе оди сега првенствено како да се стабилизираат и ко што велам горе им се стеснува маневар за реформи кои би потикнале поголем раст, а воедно им порачуваат на сите како тоа е неопходен мас-карантин како би приживеале полесно ко што велам идеален блупринт за утре по запад народ не срипуе ако слични шеми подома дипстејтовци си тераат! мислам веројатно ви е јасно дека кога некој спин тие пуштаат од истиот на повеќе нивоа очекуваат ќар! сепак земете ги со резерва сите овие шпекулации бидејќи само ако кинезите ги потврдат истите лично и јас тогаш би ги зел како валидни, во спротивно ризикувам да сум исклучив наместо само опен-мајндед од сите аспекти! просто е, треба свест за сите ризици за да не ве затекне некој неспремен ем така стравот од неизвеснот би се релативизирал полесно, та човек да не се запрепасти ако го сочека ваква реалност туку смирено да ја прими за без паника да делува понатака, хм, дури една ваква варијабила добро легнуе некако и по непотребни блокаж паранои кај економиите макар ете шпекулативна под претпоставка дека ако кинезите си легнат на брашно дури и ретровирална честитка ќе добијат од дипстејтовци, прашање е колку се спремни на тоа!? бреј каква SF анализа а - рејз јор хенд иф ју хев симилар маиндсет - уште да земевте тука да демистифицирате ризици во нишкава, вистина смешно е да на форум еден исти лик вергла во некоја тема!

   Изменето од Zelenikovo - 05.Февруари.2020 во 17:21
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.