IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Бизнис и економија
  Активни теми Активни теми RSS - Финансиска криза во САД и Европа
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Финансиска криза во САД и Европа

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 10>
Автор
Порака Обратен редослед
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2019 во 05:35

еве интересна анализа од ЈоТа која фрла аналогија за отан налетот во Ирак Југославија и Сирија како амортизер за претходните финансиски кризи, а доколку така се гледа значи овој пат амортизер би требало пак да биде некоја регионална а не глобална вор-економи шема за западот, на радар повторно се Кореја и Иран, но доколку овој пат во прашање е поголем финансиски К*ршлус јасно е дека ваквиот спинт ќе треба да биде поозбилен па и паралелен при што евентуално Кина и Русија да не срипаат како не би им дале повод на еа-елитите за думсдеј инерција, но реизбор на Трамп ова озбилно ќе го релативизира како опција бидејќи човекот е помалку учипен со глобалистичката агенда та глобален К*ршлус многу веројатно ќе нема но сеак ко што вели Џеси Вентура тој е сега алајнед со неоконците па и извесно е да здрма ако не друго венецуелска пролет, греота и Не Дај Боже да е так бидејќи непотребно пак ќе страдаат држави и народи заради нечи финансиски вор економи сложувалки, арно ама ако држи цитираново во текстов а држи, сега кога libor е пред демонтажа ем виа надуени фед обврзници, можно е да спржи и голем кyршлус, нели нема доволно каме за позајмуење и ето га фиар оф лузинг финаншл граунд може да ги примора еа-елитите на фајнал солушн, а кога на ова ќе го додадете и рамнодушниот моемнт на западниот публикум дали или не некаде треба америчката војска да се сска во име на ’демократијата’ јасно е дека карамбол ќе има, просто посложени се затоа картите а кога големите блефираат тоа е налик на блек џек а не покер, незнаеш што ќе ти подели месонското крупие кога веќе ја има коцкарница во џеб со векови!

https://www.jordantimes.com/opinion/shehab-al-makahleh/new-global-economic-crisis-prelude-war


а каде сме ние во сето ова, хм ако не упикаат конечно во нато така и официјално ќе станеме светски мршојади иако од минорен калибар, битно ќе не пишува во историјата како џелати кои виа вазалски упикувња сме му објавиле војна на третиот свет, на чија душа ќе оди само крвта на тамошните угнетени заради амерички финансиски интереси, сигурно не на Народ бидејќи тој и не дал согласност за отанизација, која согласност е Уставна Норма парексаланс дека мора референдумски да биде народно аминувана пред придружување на некој политички или воен сојуз!

ако за нешто имаме гаранција тоа е дека ама баш им чуе за сето ова на дипстејтовци, дури и кога станувало збор за невозможно нелогични дип-фриз постапки [1] него што правиме ако Трамп не отиде Кина на гости за да испеглаат деловно-трговски разлики?https://steemit.com/news/@corbettreport/how-trade-wars-become-hot-wars


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2019 во 17:31

пост погоре на америчкото видео има фин брз абер на 02:08 за то нивните фед рејтс кои ако не се ниски се дизастр страјк сценарио за системот кајнив кајнас сестрано, квешчн дали навистина е така? еве на следнава видео-фуснота [1] убава експликација на 08:40 ем и на 11:00 како било досега за да се амортизира минатата криза, би рекол кумулативно со константни негативни стапки за ’државните’ обрвзници (како би принтале маслинки) што ете е 10 годишен тренд плус-минус, и оп сега им текнало предизборно да пуштаат дизастер вода ко што вели на 13:50 во видеото ќе лизга ќе лизга, а дали нема еве ПитерШ стаил деноиве свој абер од 2015-та каков ефект имало тогаш ваквата акробација [2] зар некој има двојби дека сега ова хаер рејтоите ќе имаат поблаг вајб, бреј дури и Трамп го фаќа паника што тоа федовци му куваат зад грб [3][3] а куваат бед рејтинг очигледно бидејќи некако и сосе кинескиот трговски бумеранг пак неговите макроекономски политики имаат подобен ефект по америчката економија, нормал за ресетирање на ваквиот неминовно неопходен балон си имаат и разни оправдувања како стабилен долар [4] или пак задолженоста сега вака ќе ја намелелe [4] аха ќе биде тој стабилен или таа подмачкана ако не се пумпаат балони, но демек балансирањето било неопходно илити поубо кажано глумат штедиши сред каша од трешинг потрошувачки пазар, испорачуваат конзумеристичка небулоза или пак штимаат избори во сенка НО ако знаеме кој го држи фед-от, месоните (и човечко месо им малку за да се наситат) масони ако сакате, јасно е дека гледаат да му ресетираат како знаат и умеат втор мандат како би си продолжиле nwo шемата која не берете гајле и кај си тера само што тоа вас сеуште не ви е и’’’ баш најјасно [4] којзнае може ако се федерализира побрзо еу ќе ви потсветне, nwo шема која се должи посекако на стравовите од скорешен голем зорт за елитите [5] кој не само што вешто го кријат (ко што може да се види од аберите при крајот од првото центрирано 2019-та видео во претходната фуснота) туку и при очи ве прават слепци возејќи ве на суво додека не си ја лапнете доброволно nwo мамката, смешно интересно е што доколку сакаат вештачки можат да си ја тркалаат финктивната финансиска центрифуга [6] но повеќе од очигледно е дека ќе ви збрчат контролиан економски колапс како вештачки би промовирале кризи и решенија за што полесно и еу се федерализира но и мерџнат потоа со сАд, навратете се на првиот линк на почетокот од постов каде втората минута вели прво мора да спукаат рецесија а потоа и ресетирање на системот веројатно виа е-валути за што пробни балони беа криптовалутите па дури и онаква фејсрекогнишн како либра! суспендет демокраси ма какви суспендет хјуман рајтс е работава ем ви пукаат сеир пуштајќи ви ветер и магла за соодветни празници кои демек ја славеле слободоумноста на западот, но ако кој нема сега во глата ќе има во нозете натака!дали месоните виа фед не подготвуваат терен за војна со Иран!?
мислите им дреме за ризиците, за нив топ ќе шиткале гас-од-шкрилци!
глобално затоплување, да и цо2 рекет ќе си удрат успат!


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2019 во 06:01

Ех, проблем ако ова е вистина!!! имате ли бар резерва монтабјкои со се резервни делои!? Хм, чим и последната епизода на КајзерРепорт дрма парноично хм хм хм [1] но лук он д брајт сајд олвејс ТА НЕ ПАРАНОИЧИТЕ ние и така сме навикнати на Л&С иако прашање е од каде жито за сите и солца за зимска салца натака ако не знаете како да ги приберете во Амбар [2] мала утеха би бил одговорот на Џим Роџерс на првото прашање при неговото последно јутјуб гостување [3] кој вели имаме 10 до 15 години до тотал колапс, само што ако е така а Трамп не добие следни избори некако тогаш очекувајте ww3 одма бидејќи глобалистите ко што велам често низ постовиве нема да чекаат да испуштат прилика за какво такво осигурување nwo, но доколку го земеме како репер Откровението јасно е дека nwo сега нема логика веднаш да бидне случај, но колку и да имате луфта од денес натака аирлија вам кои ви се мили зимоњата и летувањата бидејќи очигледно е дека ќе ви бидат меѓу последните, па доколку ви е спремена гајба на планина би ви предложил тркнете скитнете до некое егзотично место како светски планински врвои можеби Килиманџаро или Аконкагва а зошто не и Хималаи, таман да имате инспирација колку фино е што и Македонија е планинска земја која со точа уште поубо се шета јасно ако знаете како во природа да преживеете ...

инаку транзицијата од либор очекувале дека ќе оди споро и дека тоа ќе биде 10 годишен процес но сега биднал 4 годишен и веќе се напола од него [1] значи затоа изгледа џпморган најави почнување на светска економска рецесија следната година, нели ако нешто е тригер тоа се банките, а доколку пак нивните шеми не можат да се дуваат виа либор дериватни балони тогај чорба, доколку пак на тоа се додаде и брегзит [2] иако монетарно истиот не ет фрка [3] и ето га - чук чук стојанче - не сакам да знам кој чука! ова математиката од претходната фуснота ја разбамборува и питер шифт [4] но ако е некаква утеха велат бил многу пати и грешка [4] комбинајшн оф боут!

е сега од првата 4-та фуснота на 11-та минута ќе го чуете аберот за јојото кое федот си го игра пред иницирање криза, што е објаснето на претходната страна тоа зеленото видео со опаѓачки инфографик [5] значи веќе фед-овци се загреваат на нагро предизборно, но да видиме, кармбол карамбол билијард и снукер, кому кога иде топчето во шлајка!? има ли некој врски во БРИКС да потпуштаат по некоја златна ѕигла од време на време!? туку сега му е мајката да инвестирате во мсе, замислете како сопственик на ЗКП колку комбајни и земја ќе имате на располагање, нели ако на Камчев му фалат за некоја нова рекетајла шема па да одврзи портфолио :) Празници се Ближат, имате ли спремно зејтин во визба, а ако не купувајте за секој случај да не ви придојдат отповеќе гости на трпеза ...Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2019 во 04:26

во однос изнесенета претпоставка горе под 2. дека колапсот на леманци е некаков банкарски одговор во врска евентуални закани на регулаторите во сАд би рекол иако е премногу апстракна како таква не ме чуди дека е и навистина задкулисна игра која ја дополнувам со уште по некоја неверојатно продолжение, ова го потенцирам за да не излезе дека имам строго конспиративен вајб под пазуви туку само сакам да потфрлам инсинуација до каде се’ се способни да заминат банкорци, просто и порано рушеле системи и впрегнувале војни ако нешто не им е потаман или пак треба да си реосигураат власта во сенка! доколку се знае пак лупот - кој го држи фед [1] ем кој е глава во сити-оф-лондон [2][2][2] нема да биде тешко да се заклучи дека какво и да е реметење во либор-шемата тие елити не се спремни да го дозволат што би констатирал еден коментар tainted love но тоа е тоа - LIBOR seems to be an animal of its own, hard to influence with policy and heavily based on credit risk of financial institutions, opposed to a central bank [3] е сега сите навидум велат ќе имало реметење во шемата, тогаш адио Зомбакис фора [4] за извлекување зомби-дојчебанк [5][5] просто без либор прашање е која од банките ќе може да се коцка ликвидно со дериватите бидејќи - the Bank for International Settlements is the central bank for central banks, and it has a tremendous amount of influence over central bank policy all over the planet [6][6] а дали дериватите не се најголемиот балон во финансискиот свет [7][7][7][7] така да не гледам како би се амортизирало растурање на либор освен негово диверзифицирање паралелно со негово постоење!

да сублимирам, можеби и навистина нема да можат да претурат од празно во шупливо банкорци овој пат, но да речеме нема да дозволат инстант економски колапс, иако тој на стероиди или не, кога тогаш ќе мора да здрма под својата тежина, потоа пак без стабилни влади низ светот експлодира самоволието на корпоратистите при што ако не се внимава озбилно околу фракингот и експлоатацијата на метан ништо чудо да човештвото дочека повторно потоп! според вакво сценарио ww3 доаѓа последна бар во онаква тотал брутал форма!


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2019 во 00:14од горниве предожби можат да прозилезат неколку прашања кои поубаво би ја компактирале финансиско глобалистичката матрица на еа-детерминистите

1. ако финансискиот склет им е под нозе а воедно истиот постојно можат да го менаџираат како сакаат, тогаш зошто да не ризикуваат разни експерименти како Еколошки Данок односно цо2 лиценци?
- всушност цо2-то може да им послужи како амортизер пример на републиканците да бркаат буџетска ликвидност, додека пак на 'демократите' глобалистичка агенда, така вадејќи на фора камен и од помалите буџовани, што сега како е наштимана коцкарницата не е возможно да го сторат, но ете се досетиле како да ги спинуваат климатските промени за да си изнајдат екстра камен а притоа да не си покажат тоталитарните рогои туку и понатака да глумат либерална булумента, сигурно ваквата моја констатација ќе ве збрка доколку знаете дека имам еколошки табиет, но дозволете да елаборирам, та ќе речам уверен сум дека цо2-то нема ни приближно склет екофутпринт по атмосферата колку цх4 т.е. метанот [1] но метанот не го ни ставаат на маса како озбилен ризик бидејќи така ќе им брцаат во око на фосилните магнати [1] па удри џанго по трендафил, баба зумбула пак да ти немала озбилна врска со колапсот на државата т.е. цо2-то е може гајрет но ни приближно како цх4-то, a главната вожња е додека им се може и дополнително да си ја осигураат финансиски тоа ивната глобалистичка агенда, напросто сите ќе си ги уценат откако топтан како запад меѓусебно се договорат кој колку рекет треба да плати за да се покријат сите nwo трошоци без притоа Народ да се буни бидејќи нели му ја шитнале шемата како тоа ваквиот цо2 рекет ет глобалистички неопходен [2] инаку интересно е колкав голем ризик претставува глобалното загревање апропо финансиските пазари и балони [3] сепак не е официјален фактор сеуште [3] но еве го штимаат пополека при што и разбирливо е зошто метанот е изоставен од ’меѓународната еко кампања’ а реално со цо2-то можат подобно да спинуваат извештаи во недоглед бидејќи за тоа има и простор [4] но со цх4-то тоа тешко ќе им оди од рака!


2. дали навистина не можат да штимаат што им драго, дали банкорп-ци не се месони, дали не ви спремаат nwo?
- можеби најочигледен пример на штимање сред постојната светска економска центрифуга е либор-скандалот [1][1][2][2] при што банкарите си нашле едноставен фикс за својата ликвидност, ето демек ги раскринкале конечно, но има една чудна фрка во сАд да просто и пред колапсот на леманци федот знаел за либор-ригингот [3] а колапсот е токму наштиман за да им се заканат на регулаторите на сАд да не им ја гибаат ригинг-шемата, овие пак им се заканиле сигурно дека дополнително ќе ги раскринкаат виа рејтинзите а банкарите пак сигурно не останале со покус одговор при што им порачале не си играјте со оган [4][4][4][4] овие веројатно попарени се повлекле а морајќи нешто да превземат како држава пополека најавуваат свој либор [5] но [5] дека на сити-оф-лондон ќе му ресетираат шема тоа тнко а сигурно им спремаат банкарите и соодветен одговор можеби ресетирње на рејтинг-трегерите [6] И ТУКА доаѓаме до познатата анегдота од каде смрди рибата, а доколку знаеме дека банкорци го имаат фед воедно и цела економија корпоративно јасно е дека каква и да е административна гачка ќе ја отстранат макар имало совесни административци кои би сакале пазарот да е регулиран, значи банкор елитите го контролираат систем, а доколку сконтате кој е спонзор на еугеничарското движење ќе ви стане јасно дека системот сакаат и антрополошки да го предетерминираат ариевско-атлантски впрочем цела евроатланска приказна е нивно масло а не на амерички патриоти, конечно патриоти има во сАд но дали ќе можат да го ресетираат ваквиот целовековен моментум кој стреми за nwo, тука добро е да потсетам како месонеријата е поделена на две струи а кои и да немаат иста агенда бидејќи се во ист котел па и мешаат вака или онака за неа!

3. кој може да им застане на опаш на еа-елитите и дали од тоа ќе има фајде?
- логично Народ со Божја Помош а така и стигна Трамп на власт, бо исто време ресетирајќи ги месонските пиони и кај републиканците и кај ’демократите’, само што тоа треба да е Трета Опција со која најнаоред Трамп и проба едни претседнички избори [1] но кога увиде дека на Народ му е испран мозок на ангро сврте низ републиканска кандитатура да стигне до позиција, Е сега кое фајде од сето ова со Трамп, хм врзани раце за глобалистиччки пируети, а доколку дочека и втор мандат и отповеќе штопни ќе збрчат, кој бидејќи му е сигурен сега од петни жили се обидуваат да му го ресетираат предвремено, незнам само како не ги твитна cnn сеуште на суд што си бришат под со институцијата претседател од секој можен аспект вадејќи се на правото на слобода на говор, ех уште што не го пцујат и пред камера, НО тврда му кожа па му дреме!Изменето од Zelenikovo - 08.Декември.2019 во 00:16
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2019 во 11:34

дали Трамп ќе ги ресетира глобалистите, ова видеово горе упатува на таква волја, но една ластовица прави ли Пролет? а дека ќе даваат инстант отпор тоа е сигурно, чујте што вели Штиглиц за ујдурмите на волстрит [1] што е навистина современ феномен да банкор елитите всушност на запад контролираат се’ а преку него и сите пиони вазали и приврзоци како тајни служби, криминални синдикати, па и вонаби невладини револуционери, НО кој ги котролира банкорп-ци, кој ги држи банките и корпорациите во џеб, зар не се тоа елитни тајни друштва? а доколку меѓу таквите кремот е месонеријата која е пјур-сатанизам, тогаш кој е моторот на цела таа центрифуга, сте се запрашале ли некогаш по ваква логика дали волстрит е можно да пукне а тоа да не е предетерминирана работа!? затоа и ги викаат еа-детерминисти, чиј евроатлански предзнак не е демократски ко што може да се види туку ултра-империјалистички предетерминиран односно детерминистички ориентиран да преку глобалистичката утописка агенда за nwo се распространи западната власт врз цел свет, која не е воопшто демократска туку елитистичка под превезот на демократија виа неолиберализам, волстрит всушност е само една од трите алатки, иако некои економската ја позиционираат во сити-оф-лондон [2][2] но во волстрит и да е секундарен спунт посекако е доминантен бидејќи е во директен сослух со дипстејтовците од вашингТон, така пак може да се заклучи дека волстрит не ги контролира процесите туку преку него глобалистите си ја предетерминираат дипстејтвски агендата за nwo, во секој случј кога ќе чуете да бивш директор на светска банка како Штиглиц изјави дека волстрит ги ботира сите подобно на западот тоа би требало на сите да им отвори очи дека не се дел од некој еа-клуб туку од нечие месонско дувло каде на многумина ниту од блиску не им е место! битно вам удбалитичарите ќе ви продаваат ветер и магла дека немало друга алтернатива, хм ако Независноста не е ултимејт незнам каква друга сакаат, но робајла менталитет виа вазалска генетика налик круша по круша си паѓа, па така и денешниве ваши удбалитичари како и нивните предци гледаат само да си најдат каде ќе коленичат односно вазалат (лазат на колена) мајндсет за кој и да нема каде да се учипат полтронски ќе го најдат местото или ќе се подготвуваат за истото во континуитет, реформирајќи ве како да станете подобни како човечки ресурси со кои полесно ќе тргуваат инвестициски нели, бидејќи за Самоодржливост и не чуле, или пак истата во нивната матрица е резервирана само виа банкорп елитите, попрво би субвенционирале фабрички бројлерлук него ли Народно Земјоделие, или пак во земјоделскиот кластер ќе ги форсираат зик-оите кои во меѓувреме ги шитнале та профитот надвор а види овие се радувале зошто тој странски ага на зик-от плаќал данок на добивка или ддв, иако нели и тоа им го простуваа, сигурно ќе рече некој ама Грујо тоа го стори, аха тој не е удбашки пион а нашиве удбаши не се месонски приврзок, незнам само зошто упорно верувате дека дпмн е народна партија, можеби членоите така си ја доживуваат но врхушката одред све уште од сам зачеток им е учипена, та кога е партијата зачната од удбаш како Доста виа Љубчо нели му беше марсистката негов ментор, што понатака, нормал домино ефект! sdSSm бар тоа не го ни криеле никогаш - какви се такви се тоа е, но овие си го избришаја и под со името на организацијата на македонските револуционери како национален идеал за Слобода која вака всушност од старт ви е индиректно укажано дека е во раце на удбашана, а вам ви останува само да се помирите со тоа или пак да ве дронираат како знаат и умејат доколку се одважите бар и тро подемократски да им ремонтирате матрица!       

да поедноставам, ако Штиглиц вели волстрит ја контролира политиката а волстрит си го контролираат банкорп елитите виа своите дипстејт пиони и фед-от, тогаш аирлија на паметот ако вие мислите дека не сте овци пред колење, само надевајте се дека банкорп-ци не се месони а овие пак дека не се сатанисти, може така кланицата ќе ви изгледа и попрвилечно па и вие да си бркате ред за помесончување!? браво ако е така значи вечни маки во пекол ви се идеал, доколку воопшто и сте бар малку од малку продуховени за да сконтате што е смислата на вашиот Живот ем каде и во кои времиња живеете!

еве интересно германско видео кое во насловот кратко поентира, иако аберот во истот е вон контекст на постов, но како историско четиво убо ја надополнува предожбата како банкарите односно тајните месонски елити сите си ги имаат извозено а денес таквата вожња си ја тераат и понатака, но тие не се коцкаат со вашиоѕ комфор напротив него го користат како полесно би ве турнале самите да си ги искоцкате своите души, некогаш тоа го прават опуштено некогаш дрско зависно од околностите, ако вие мислите дека терање глобализација по нивни акал е на арно тогаш не сте жалење туку да ви се чуди Чоек кај по нивни памет сте тргнале! чунки живееме во времиња на писменост кога ниту пропагандата не би требало лесно да ве вози како во минатиот век, но фејкбуковски изгледа и побетер сте подложни за перење мозок!?


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2019 во 22:51

еве елаборирана Пауза неопходна можеби уште еднаш и за во нишкава, постот во фуснотава и тoј преднего [1] бидејќи навистина боде очи зошто од таков сајт сум ја превзел мапана, ем сајтот и сум го центрирал, речиси кога некој би ми го предочил само тој линк засебно како предожба за абериве на овие неколку страници сигурно и нема да им се замарам воопшто, ајт еве таквата пак брзоблетост ја елаборирав а ко таква пак си повлече ред други абери муабети и конотации во нишката за месони, што чинам Слава Богу е поучно да се упатува дека конспиративноста не смее да биде мотив туку само прашалник одвреме навреме, а она што е неопходно е архументира дебата или приказна во недостаток на дебата ко што е случај со моево речиси блогерско учество на форумов ...

доинг рисрч бај оун ефортс витаут хелп итс ченс фор исклучивост, а тоа е погрешно, кажете кој сличен абер од другите презентирани во оваа нишка пример е така наметнат, внимавајте дека не може да се бара само меинстрим логика кога се анализира нешто толку комплексно пример како светската економска центрифуга и ризиците кои ги има в себе онаква каква е скроена! интересна мисла во меѓувреме ми влета, вели ако не си способен да се снајдеш во овој систем не значи дека ќе бидеш во друг, а не пак дека не си способен воопшто, но ако некој смета обратно дека оној кој не е способен во овој систем нема да биде ни во друг, тогаш сте исклучиви, проста предожба дека без да се имаат сите ама баш сите аргумент и аномалии варијабили комбинации на маса нема ни да се стигне некогаш до ултимејт вистина или согланснот за дадена вистина која ко таква можеме да ја разбереме со својот човечки разум, особено за работи како земниве, бидејќи уште многу што треба да достигне земнава наука за да може да рече дофатливо разбирливи и се појави кои влијаат на сите процеси и од позадина, иако забегуе и потака бидејќи ај што нема абер што се’ е посреди бидејќи не може да го премери емпириски според постојните закони и знаење, туку што ко алатка во раце на програми кои сакаат да станат програмери неретко се злоупотребува, и намерно и по грешка, НО несмасно би било да и јас барам преку леб погача и да сакам да дофатам кога што ќе биде и тоа по аналитички аршин преку оние информации кои се достапни на нет, НО на нет не ет се’ достапно! па сигурно во многу што има вакум или дупки во однос моите абери, но не ми земајте за зло бидејќи ниту јас имам таква намера кога еве тимарам некои општествени теми кои можат да ве исправат или пак прекршат зависно како кога сте им пришле, во секој случај намерата ми е хумана сакајќи да ве прашам воопшто имате ли некаков бекап зад себе, ете банкарите го отфрлиле златниот стандард во своето постоење, дали и вие така идеолошки и прагматично сте си замениле осигурувањето за некакви фатаморгани, дали осигурувањето ви е Слобода и Слободоумност или пак бројлерлук и рамнодушност!? и малку арно е многу арно, но и малку зијан е многу зијан, во најмала рака гледајте совеста да ви е Христијански а не лихварски чиста!


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2019 во 01:13

дигресијата од постов горе убаво се надоврзува на оној абер од то зеленото видео тро погоре за дериватите и рецесиите во сАд, дека така фино си ги штимаат кризите за да си менаџираат агенда да просто без онаа рецесија 2008-ма европеите немаше колективно да можат да паднат во одржлива параноја токму со доволно време за да си консолидираат мисли и бидна подобни за инстант федерализација при следната бомбастично најавувана мега-криза, била мега или маги криза конечно нивна работа, само дрско е што глумејќи демократија - парексаланс спинуваат тоталитарни глобализаторски шеми, за сега тоталитарни во пристапот а сигурно подоцна и во стапот кога нема да дозволат некаква опозиција да им буричка во федералистички регистри, иако тоа и сега нема во еу парламентот здрава опозиција туку маргинални ултраши вклучувајќи го и укип кои буквално немаат ама баш никакво влијание на европските политики!
можеби претерно е да се споредува тоталитаризмот на нацистите со евентуални идни евроболшевчки појави, но доколку ви е познато дека круша под круша си паѓа, ќе ви биде јасно и кој ги финансирал пр. нацистите и болшевиците, кој го формирал оон (лиг.нац), потоа кој ја превзел монетарната власт во сАд, натака кој го впрегнал маршаловиот план, а денес елитистички си глуми ага виа своите билдерберг пиони, не треба да чуди дека тоа се месоните, кои како банкор елити денес владејат со западната светска центрифуга од сенка, месони бидејќи не се гладни по масло туку месо, но човечко, буквално принесуваат човечки жртви при своите ритуали, бар така сведочи еден францисканец [1] а тоа сведоштво некако фино се вклопува во шемата зошто да се случуваат такви долги и крвави војни како wwI и wwII, што мислите зар wwIII би иницирале заради територијална превласт смешно туку повторно како некаква крвна жртва до нивниот надага, дали е тоа така нема да ве убедувам безрезервно имате ум думајте, да речеме можеби сум грешка, затоа читајте читајте разговарајте дебатирајте и ќе си извлечете свое нзс! но имате ли денес простор за дебата? дали воопшто учените се спремни и отворени за дебата од конспиративен тип, бидејќи нели чим историчарите го немаат ова четиво во историските читанки истото е апокриф без покритие, токму месонството е религија и не оставаат туку така слободен ход за некој да им ремети во догматиката и делувањето, бидејќи во спротивно ќе стане многу јасно зошто и при никаква потреба од бришење на Бракот како уставна појава некој тоа да го чини, загрозени ли биле некои трансексуалци или пак мнозинство ли се па ете сред еу и сред демократија беспоговорно Христијанството да се свлечкува во бунар, а притоа па и ватикан речиси е безгласен, можеби одговорот лежи во германското протестанско влијание врз цела еу, но по која логика, а да е само таа сомнителна месонска гачка арно, но има многу други за кои не е во ред да ја обременувам оваа нишка, сакам само да поентирам дека не случајно ви товар те кризи те војни те развој те еволуција, а како успеваат сето тоа да го протнат, нормал виа лихварлук, вам па лигите непотсобрани та спремни сте да си шитнете изворните идеали преќутно, нели со оправдување дека каде сите турци таму и мујо, само прашајте се дали ако месоните одат во пекол и вие понив би тргнале!? смешно е да во овој век на седостапни информации грото популација нема речиси никаков абер за оваа сива светска еминенција, сигурно си имате попаметна работам, убо, рамнодушноста е уба работа спрема злото, но ако злото ви диригира насоки за егзистенција и есхатологија вие како рамнодушни а писмени сте навистина за жалење, топтан и Христијани и Муслимани та и сите останати!
доколку пак сакате да гледате на нештате во контекст еу-федерализацијата $$реалполитички$$ повторно треба да се запрашате чуму демократија ако еу стреми да се централизира до ниво на амеба од каде излез нема, дури и оние британци на кои им е јасно дека во таква централизирана еу главниот збор ќе го има Германија думаат скептично за брегзитот упатувајќи на кратка меморија кај популацијата [1] но нивна работа, смешно е како ние и покрај лошото искуство со екс-ју експериментот повторно сме спремни на соодветен тип на федерализирање, овој пат и без право на глас, не дека пак во екс-ју истиот особено одлучувал освен на крајот па дури ни тогај, но замислете во една центрифуга каде не сме ниту 1% од популацијата за нешто да се прашаме при федерална еу, на ова ниво пак на развој просто ќе не проголтаат изџвакаат и плукнат, тоа сега пример Лондон и при еу стана се’ само не со британци населен, а не пак ние при федерална еу, не дека е лошо да се сплотуваме мултикултурно со други Народи, но неспремни а отворени, тоа не е налик капитулација, тоа е налик осигурано самоубиство и тоа со широка насмевка! сега ви ја шитнаа изворната-уставотворност предпристапно, во федерална еу идентитетот ќе ви ојди речиси инстант во музејски витрини, не дека и сега не е искасапен, но кога на наши аги им дреме што се случува со него, а не пак утре на едикојси таму евроболшевик, а зошто бидејќи нели ќе имало пари, за кого, за елитите, малку ли им се што ја испоиспљачкаа земјава па сега и нас да не шитнат, НО ваша работа, како тргнало да си ги гласате во континуитет двата партиски-мастадонта кои се безрезервни еу-трансери што очекувате друго, туку глејте и душите да не ви стигнат на кантар, можеби повторно заради некоја криза, хм веројатно пост ww3, додека пострецесиски ето би молеле да се федерализирате, наводно така ќе се конзервирале, можеби ако немаше пост идна светска рецесија масовни миграции, всушност има православен Светител кој вели дека штом почне таквата каша тогаш се наближило времето за ww3 а логично потоа и создавање nwo [1] дали е ова тој миг незнам, но оваа мигрантска криза е во еден правец, а можеби и навистина контекстот е за постојниот бран бегалци, но повторно можеби и пологично за некој далеку поголем, по која пак логика најнапред ќе има светска економска рецесија која сигурно ќе потрае, при што ако сте во федерална европа мигранти нема да ве одминуваат ко до сега, НО не се проблем мигрантите напротив во такви времиња треба меѓусебно сите да се помагаат, туку што вие чекате се’ на готовс од бришел и не сте воопшто Самодржливи па тешко и за вас да има а не пак за некој придојден!


Изменето од Zelenikovo - 23.Ноември.2019 во 01:19
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2019 во 14:21

треба да учиме од судбата на нашите предци
БИДЕТЕ АНТИИМПЕРИЈАЛИСТИЧКИ СМЕЛИ
а не месонско глобалистички ботовиделува чудно кај тоа ние можеме да дадеме отпор, но и не мора, самите не не’ сакаат, супер, само треба ние да излезе од нивното глобалистичко бунило! радувајте се што нема место за вас во еу, вака па уште поубо ко што предлагаат а на карта на историски гачки може да си главиме до немајкаде во чекална а сепак да не се интегрираме притоа да си молзиме фондоите, бонус нели, иако кусур за сето ова е касапењето на АСНОМ, просто не мораше да се истрчуваат нос прекуглава воа локалните изботирани еа-трансери, но бидна што бидна нема да им е прв пат, арно ама навистина имаме ксмет та дури и отпочнале преговори, да не не’ сомле еу центрифугата која е во трк да се федерализира, з’ш ако порано гледаа да го лоботомираат македонецот во југословен сега така ќе го лоботомираа во европеј, а македонци тука ќе станеа едикојси афрички народи ...

и орвел им бега од гајба а вие би да гајбаат евроболшевички

технократија за која груевизам е полско цвеќе на планинаhttp://holyromanempirerules.blogspot.com/2014/10/anybody-home-signing-of-4th-reich-whore.htmlверојатно знаете кој е карнеги и која е неговата оставштина, зар овие не предлагаат пат кон трансхуманизам? [1] односно ако нивниот ’’зелен’’ модел на економија всушност е само кашаталистичка надградба [2] единствено што останува развојот на ту-биг-ту-феил банкор центрифугата да продолжи да врти е што повеќе бројлери а конечно низ ариевска (еугеничарска) селекција и киборгајла бионика да се дотера до нсп сонеколку касти од фараони робови и амортизери измеѓу, нешто што и сега е норма но не толку дрско тоталитарно како во сталинизмот полпотизмот титоизмот, иако логично ќе биде, зар кога ќе присилуваат Народ на запад на колонијален менталетет тој Народ мадро ќе седи!?


Изменето од Zelenikovo - 22.Ноември.2019 во 14:41
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2019 во 14:01

супер шоу, во последното видео од претпоследниот пост, гостинот убаво вели разликувајте глобализација од глобализам, но во каква и да е варијанта премерен кашатализмот тој продуцира централизација кога пак капа истата ќе сакаат да ја даградат со светска ндвлада како консолидација на власт моќ и развој дури и да свртат на социјализам елитите пак сето тоа ќе бидне тоталитаризам на оние при врвот на пирамида врз оние поднив, за таквите банкор елити (кои всушност денес од сенка ги контролираат сите процеси билдерборговски среде запдната коцкарница) светот не е место Каде Цело Ќе Биде Кога За Сите Има Се туку кога за елитите има она што им треба за да си осигураат нели фараонството, а бидејќи истото им е поплочувано на запад веќе 500 години во континуитет од превземањето на месоните на ватикан, треба на сите да ви е јасно дека што и да ви предложат и што и да превземат тоа нема да биде заради подобра иднина туку заради ариевска еволуција, ќе рече некој нивно право да стремат како им волја, точно, НО нека не глумат демократи и демократија а под тој предтекст да си ја возат рајата, нека си признаат искрено диктатура сме и помирете се, сетне може на мегдан ќе ги осуети бар помилостив кон рајата диктатор! во секој случај револуции имало од секогаш но сега сме во времиња кога истите нема да се одвиваат ниту материјално ниту културно ниту пак улично туку ДУХОВНО конечно моторот кој го придвижува цел овој свет е духовен, не дека и до сега тоа не било случај, но веќе беспредметно е да се очекува нешто материјално да се стабилизира кога светот лежи на енормни количини на оружје, а единствено што може да не спаси како што велам понапред е по Божја Промисла рисит налик природна катастрофа од тип на соларна бура која инстант се’ ќе спржи од електроника, астероид или ограничен потоп по овој аршин можат да бидат само тоталка или недоволни, иако и соларната бура ако е изгор ќе не спржи топтан но некој среден интензитет кој би ги сокапал електроника и струја би било тамам чакмак, иако на мнозина тоа ќе им изгледа како ризик масовно да се исечат сите шуми а така да се уништи симбиозата во биофлората, склет посекако ако не се разбереме архаично, НО далеку помал него киборгајла иднина, иако ни тоа ни тоа нема да бидне константа ...

... Е тогај треба да се надеваме на некој И Повеќе Од Оштроумен Модел на владеење, кој и сега би можеле да го завозиме, но возможно во помали земји како нашата, додека во џинои како постојните светски империи ова тешко да дочека бел ден некогаш! Непосредна Демократија за која веќе беше верглано на форумов, но која не чекајте елитите да ви ја подадат! конкретно во видеово за ова дума гостинот некаде крајот на 15-та почетокот на 16-та минута ...

https://porteliotfestival.com/re-generation/... патем не мора да значи дека треба племенски да се ориентира општеството, аграрно, индустриски или незнам како, туку дека од постојната жива кал може да се извлечеме само ако сложно и постојано се дебатира посреди е-општество, но на серџиски на фејкбук туку на инстицуионални и општествени е-форуми, некој ќе рече доволно би биле партиски, хм партиски заради иновативност можеби повеќе од неопходни, но ако не се разголи царот и секој еден граѓанин во секое време не почне да ги чешла администрацијата и министерствата воопшто институциите нема ни да сконтаме каде се тесните грла кој се може и треба да помогне, дали воопшто е возможно некоја реформа да се истера а таа да има ефект, во спротивно ако си терате вака ко до сега со елитизам и копи-пасте инвентивност и сезонски грип лесно ќе може да ве турне во стагфлација, ако не и побетер ... арно ако не бевме изврзани со другите, туку да не не’ повлечат и нас во нивниот моментум, е тогај ќе цмиздрите зошто не сте завозеле аграријанизам бар и на шкрги некако ...

Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2019 во 05:00

^^

било небило

еве и кратко островско супер депре, но -
- падна ли фунта заради форекс ќе паднат и останатите
а еве и Оштроумно континентално но тро оптимистичко депреКон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2019 во 01:41

чим брат му на Џереми [1] ем брат му на Борис [2] се оптимисти за брегзит по логика на здружени сили брегзит би требало да бидне случај, но мајтап или не доколку глобалистите запнат да спржат некој про-еу спин може да си закашкаат па и закопаат топтан се’, бидејќи штом се официјализира федерализирање на еу британците пак ќе срипаат а тогаш веројатно разводот од сијамски близнаци ќе биде далеку поболен него ли од партнери ко што е сега!

битно предбрегзитно се држат сите фино нанозе ...но без урџент рипеир на кашатализмот некои велат ќе клецкале коленаhttps://www.dailystar.co.uk/news/latest-news/cyborg-ai-human-brain-breakthrough-18675506https://www.theverge.com/2018/10/12/17967752/uk-parliament-pepper-robot-invited-evidence-select-committeeИзменето од Zelenikovo - 22.Ноември.2019 во 02:26
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2019 во 00:12

овие доле за овој горе би рекле дат Б нидс Т

11.12.2012 - https://www.euractiv.com/section/future-eu/news/us-intelligence-mulls-three-scenarios-for-eu-in-2030/

зар брегзит не е побетер од грегзит како ризик!?
камо разводите меѓу богати да беа ефтина работа!

pampered worst case scenario
real worst case scenario
scenarion who knows how worst
coz uk have %32.6 of world's forex trading


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2019 во 23:00

можеби монтана?
или би скијале на вода флорида?

бар така сега би го К*ражеле Трамп (ко скорешен тамошен резидент) за на следни избори да удри турбо даночен сатар на 1-те % милијардери колку треба за да се избалансира буџетскиот дефицит во сАд, нели бркајте прием преку екс-ју снашка!~

The Collapse of the American Empire?веројатно се’ ќе зависи од еу
брегзит, мерџинг меѓу сАд и ОК или сАд и сЕд
урсула е реди дали се и другите?

Изменето од Zelenikovo - 21.Ноември.2019 во 23:23
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.