IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Бизнис и економија
  Активни теми Активни теми RSS - Финансиска криза во САД и Европа
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Финансиска криза во САД и Европа

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 10>
Автор
Порака Обратен редослед
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 709
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Финансиска криза во САД и Европа
    Испратена: 22.Февруари.2020 во 07:07


додека вие некогаш се стокмите за вакви е-структурни реформи други веќе ги гледаат како единствена опција за осигурен раст и развој 1] иако тие се толку масивни како големи економии да просто немаат ксмет како вас да подремуваат, ем далеку потешко е да конвертираш ферари во ербас [2][2] отколку запрежна кочија во трабант иако и тоа би било тешко доколку не постои сплотеност освен добра волја та што побрзо да се стигне од запрежна до двотактна инерција како O-gov а не само е-Gov [3][3][3][3][3] кои може ќе ви ги спинуваат како ОпенГоврмент Реформи постојните удбалитичарски мастадонти нели дека ги стокмиле за во програма, а неможат осве е-Говрмент да ви испорачаат бидејќи за Опен-Говрмент како Транспарентно Системско Отваање и Соработка Меѓу Институции и Наорд најнапред треба не широка туку најширока јавна дебата бидејќи постојат воедно и многу хакерски ризици кои во најмала рака ќе ви губат времето непотребно доколу не се уште однапред добро осуетени, што не дека не е возможно, често велам низ биометриска ем 2fa предострожност е возможно да се сведат на минимум, НО за да ниту Народ ниту експерти се плашат од таквата дигитална административност воедно истата треба и да се релативизира како некаков биг-брадер ризик за масовна контрола, што нема да е доволно само преку анблок уверувања на удбалитичарските експерти т.е. без супер-широка (достатно долготрајна) ЈАВНА ДЕБАТА меѓу систем нво-а и Народ нема ова да е доволно уверливо за да и Народ не се плаши да се нафати на Транспарентно еОпштество ...

од овој аспект Како Дигитализација, она што би било повеќе ризик за биг-брадер околности е појавата на светска-криптовалута, та дури и оние забавно глобалистичките како Либра, која пак вага ако стане некаква дигитална замена за фиат-атланските евро и долар ојдовте сите под 24/7 паноптикум, под претпоставка дека за почеток онаа cbdc на ммф е само за банкарски клиринг, нели мора најнапред прилагодување на сите земјани во однос шалтањето од фиат на блокчеин финансиски шеми, при што уште сега (иако во однос дигиталниот јуан) имате во следното центрирано тагнато-видео Образложено Предупредување дека ова навистина ќе дотера како појава до тотал-кинчрол на фараоните врз рајата од и по секој основ! дали не е така заклучете сами од следната анализа! иако во моментов односно веќе децении понапред некој ко намерно да предувувал светски финански балони уште од времето на суспензијата на златниот стандард во сАд како покритие за доларот, за да ете предетерминирано си дојде на свое штом се создадат неопходните услови, меѓу кои ко што вели анализата на Чоеков првиот е еуфоријата од криптовалутите како појава налик шанса да се тргвува без централно-банкарска контрола, што пак во свет каде заради финансиски пазари се водат и војни смешно е да веруваат Луѓе дека ним современите фараони ќе им остават луфта а не пак слободен ход да си тераат независно! НА СТРАНА што како светска економија денес си имаат елитите оправдување дека мора цел светски обрт да е под надзор како би се изескивирало светски економски колапс кој иако ко што велам самите го предетерминирале со своето однесување, чиниш тоа било случајно онака резултат на либералистичко-кашаталистички околности! сепак ќе речам колку и тие нешто да редат навидум цврсто, секогаш нешто и ќе им скубне од равенката бидејќи се возгордеале до толку да просто иако имаат голема власт и моќ си тераат ноншалантно неодговорно та дури амнестирајќи ако не учествувајќи во коцкарски воени или мафијашки шеми! нели имале само добри намери но кога посреди нив има склет-нусефекти си имаат оправдување дека тоа се нужни колатералаки во однос нивните амбиции или агенди!И ОП ЧУКШ, вистина, првиот поозбилен ако не најголем ризик во однос ваква валутна дигитализација се ЕМФ-чукш-РИЗИЦИте, да речемe тие антрополoшки можеме да ги ресетираме наѓајќи како Човештво нзс   дека нема потреба да си вадиме очи за ништо   и сите да си бидат Свои на Своето, но како тогаш да се ресетира CEM ризикот од масивни соларни бури, кој би бил бекапот при такви околности!? значи просто дури и најоптимистички да се гледа на една ваква светска реформа, просто преголем е ризикот за целосен шифт од фиат кон криптовалути! иако ете велат сега сето тоа е неопходно! но и во тој случај кој да го ресетира склет табиетот на месоните кои ги влечат конците во позадина, освен ГОСПОД но ние БОГА не молиме туку си се давиме во сластољубија среброљубија и славољубија, уште фали тоа да е бесповратно осигурано бидејќи ако и’ сега е финансискиот систем во светот екстра-фатаморгана од дигитални-бројки по банкарски-сметки, колку повеќе кога цел обрт ќе биде таков!? ем не е возможно така да не ја доуништиме еколошки планетава, зар Не Разбираат елитите дека единствено чаре е да се Свртиме озбилно кон Аграријанизам наместо индустирски-бројлерлук!? логично и 1/3-тина од светското население доколку е кадарно Самоодржливо Рурално да се прехранува многу што ќе се олабави во однос постојниот диспаритет како т.н. човечки ресурси и безидејност за нивна алокација наспроти автоматизација заради неопходноста од постојан економски раст преку рационализација на индустриското производство, сетне останале многу вишоци кои немале што да јадат а сами да се нафатт веќе гетоизирани во град да трансферираат рурално кон Самоодржливост абер си немаат најчесто бидејќи стимулот е насочен воглавно кон корпоративната инвестициска атмосфера! сетне вам ќе ви доаѓаат постојано нови ликои кои ќе ве тешат дека се возможни Промени кон Поарно а всушност ТРЕБА најнапред свест дека без Самоодржлив Осигурач тоа е невозможно а да биде долготрајно! пример јас сум логично ко и сите Христијани со Социјалистички Светоглед, иако гледам попрво како јас во заедницата ќе се поставам отколку да чекам таа на мене да се прилагоди а не пак тоа насила да го бркам! што сред постојните кашаталистички околности глумејќи социјал-демократ би било глупост, и не дека сум кашаталистички расположен туку бидејќи не е возможно во свет кој се дави низ лихварска трка за константен еконмски раст кој и да е да глуми домакинлук и да очекува дека тоа е правилно, хм, во најдобар случај заради неконК*рентен т.е. неатрактиевен за странски инвестиции систем во кој рамниот данок не е норма нас инвестиции и ќе не заобиколуваат а така логично и помалку ддв за Народ од тоа концерите, СЕПАК и те како сметам дека голем дел од субвенции во државата треба да одат на сметка на Земјоделие како би си осигурале некако луфта за во црни денои да можеме бар основното како Домашна Храна да си го дозволиме која и сега кога е над 50% увозна е за мнозина недостапна ете бар органски а не пак да се изреметат таквите проценти заради какви и да било балкански или белосветски кризи та Народ да неможе ни да се нарани а не пак да се насити! просто во оштроумен колектив не смее да има ислучивост, слушам некои нови дечки ко Левица или Родина би удриле инстант сатар доколку тие би биле на власт и на сите фараонски би им рекле Чукш сега ќе играте поинаку, просто невозможно од сите аспекти бидејќи за какви и да е промени без консензус истите се осудени во најдобар случај ко оние на груевци кои уште одма ги суспендираа зајковци при првата ротација sds-дпмн, а не пак да се прават крупни општествени промени без широк сепартиски сенароден (бар референдумски запечатен) консензус, мислам не дека јас како центриста влечам премногу за во среде како сите би балансирале, туку велам не треба исклучивост ниту чалам туку, Отворена и Континуирана (а не егоистична и агитпроповска) Дебата, мислам како поинаку да ги разберам програмите на сите денешни партии кои се штимаат во тајност зад затворени врати или пак натегањата во изборни или постизобрни капањи каде над пола соочување е преку спинувано бркање рејтинг со клевети и параноичење кој за што бил крив и колку ја утнал кога, намессто цел фокус да е насочен на изработка разработка и доработка на тековни или неопходни проекти реформи агенди ... чиниш вистина ќе ви решеле проблемот евроатланските детерминисти откако се учипите вие во отан и еу, бреј кога гледаат дека ниту еден Џскон неможе а да не помине две години да не се менува кој во такви околности би имало ефект да ви инвестира или помага, просто и самата Администрација неможе да го понесе таквиот товар и си тилта под налетот на постојано не реформирање туку деформирање каква и да е општествена клима! сетне кога тогаш здрмала некаква криза и оп пак се’ од почеток! веројатно заради потсвесен граѓански извичник до вашите ’’народни’’ избраници задумаjте se може паметно би било законски да нормирате (налик флет скулптура) пред секое еднo седиште на политичка партија пред влез да мора да има ГОЛЕМО ОГЛЕДАЛО та да се надевате ќе се свестат какви глупости прават со совјата исклучивост дрскост и самобендисаност - за сега претежно тоа ваште удбалитичарски избраници!? незнам само дали е попаметно да мораат да поминуваат поднив или пак додека ги заобиколуваат кинетички огледалата да се вртат понив!?Изменето од Zelenikovo - 22.Февруари.2020 во 07:37
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 709
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2020 во 01:07

реков конечно последен пост е претходниов во нишкава со оглед дека ја закачува на крај поентата и оптимистички и претходно реалистички во однос македонската позиција посреди сите постојни светски економски ризици, иако пред се зависни од еа-финансискта центрифуга, која сега преку ммф веројатно се надева ќе успее од празно во шупливо да претура и понатака преку cbdc-криптовалута, бар доколку на појавиве во однос оваа тема се гледа само тековно склетџиски онака дека во прашање е само кашаталистички фри-флоат капитал и негово менаџирање а без никакви позадини на некои месонски елити и нивни агенди, но како и да се превртува равенката факт е дека на ангро глобалистите најавуваа nwo минатата деценија, на ангро шемата и ја пеглаа зад затворени врати а само агитпроповски јавно, оние билдерборг митинзи давос чајанки, што пак упатува дека ако се гледа на чашата полупразново денешните околности тоа не е песимизам туку реализам, но за жал кај нас или има депресајла паничари или пак весели летаргичари, небаре така општествово би било спремно за големи светски промени дури истите и да се фино амортизирани а не пак терсене спроведувани, реално ние и сега во постојните околности мака мачиме како општество да се исправиме а не пак ако глобалистите се одважат да почнат да шалтаат кон нова финансиска реалност а не пак ако таквото шалтање и баш не им е најподмачкано,дефакто тие шансата нема да ја пропуштат ако се знае дека со децении го спремелe тој трансфер од глобален кашатализам кон глобален социјализам - ќе ве праеле швеѓани но пред тоа ѕирнете ја експликацијата од подолното центрирано видео, среќни весели чиниш за вас присобраниот кајмак ќе го реинвестираат а всушност ќе си бркаат својта месонска ариевска раса мислам нели треба екстра средства за цел тој трајал&ерор системски да алоцираат, Та тоа ќе биде социјализација на транснационалните корпорации и банки отколку Народи бидејќи за еа-елитите полесно им е да се справат со улични-елеци отколку влијателни банкорп аги да им се одметнуваат некако, тоа и сега истите им се опасност и само што знаат премногу а не пак такви да почнаат да тераат некако своеволно вон нивниот еа-финансиски-матрикс, иако дефакто сите си се толку фино заглавени и учипени во месонската каша да дури и да сака некој да излезе од колосек или пак не игра како му свират одма го рушат што е случај и со држави ако се непослушни, та пр. после рушењето на Грција а во однос македонското отанизирање на ред бевме ние она гледаат нема фајде од удирање по заинаетеното грчко магаре та удри по самарот македонски во однос преговорите за името, затоа и наполнија гашти локалниве удбаши и удбалитичари та си легнаа на ерга-омнес брашното, но ќе речеш ете каузалност додека тие нас не силуваа ним им се удри од глава подома шемата прво брегзитот во еу а потоа Трамп во сАд, сепак нам тоа не ни е утеха иако е опомена да дури и ко не силуваат не треба да падавичариме безглаво и едни со други си вадиме очи како обоено-клановски-учипени пропагадно ушкопени гласачи, туку треба Трезвеноумност дека фокусот не треба да ни е кон гнев насочен туку кон Самоодржливост, а кога истата и би ја имале тогаш и нашите удбаши и удбалитичари потешко би легнувале на месонско брашно, сепак само еден клан ако фокусира кон дадена самоодржлива агенда тоа повторно е бадијала бидејќи ете ко во случајот со исклучивоста на груевци тоа на крај ни се удри од глава преку внатрешна саботажа, а зошто поШто со дечкото не можеше да се разговора ни преку посредници а не пак (камо) да отвореше карти за сите проекти воопшто цела програма за секој еден граѓанин да може додека истата е во раработка низ јавна дебата да ја шмиргла полира или украсува, туку онака вождовски само им ја истураа пред спроведување на локално засегнати жители на еднонеделно разгледување и забелешки кои никој и не ги рецнуваше официјално по институции, а што потоа еве видовме како први тако други ни се врати и преку зајковци, иако груевци бар се вадеја дека низ изборна програма имале легитимитет за Ск’14, та може да се каже зајковци биле и побетер бидејќи немаа за ерга-омнес ништо освен подли и неуставни патки, но круша под круша нели си паѓа, па како тераат банковци со приватизацијата така и зајковци со отанизацијата а во најава ви е слична шема и за еутаназија, само не се знае кога унијата ќе стане федерација т.е. шифта од еу во сEд, што веќе требаше дa се случи или случува но ете Фараш и Трамп им ресетираа залетот, иако и сега нема друго чаре за еу да се консолидира освен да извади заедничка монетарна и фискална политика, но во исто време треба да го амортизира брегзит ем околностите сред светскиот економски раст, тоа е налик едвај жонглирале и пред тоа а сега треба и акробации успат да прават во какви околности се наоѓаат ете и само еу-локомотивата ако се има на радар [1] иако утеха е дека дојчебанк може да здивне околу уцени бар додека е Трамп на власт во сАд [2] па и Дојчланд повеќе да се фокусира на своите отколку глобалистичките шеми, прашање е дали тоа е во интерес на месоните бидејќи така се пролонгира федерализација на европа ем потешко би ја уценувале за влез на руски цевки кинески пруги и слично!нам пак ко да не ни е јасно што се случува, та вашите удбалитичари супер-комфорно те оние од лево те оние од десно ви ветуваат развој раст мед и млеко, а всушност треба да се фокусирани како да се хомогенизира цело општество на дебата наместо на агитпроповски фејкбук сеир и сите се да сторат што можат како брзо би се осигурале Самоодржливи Осигурач кои бар оптимистички би влејаеле надеж дека и да здрма светска рецесија озбилно а не пак нешто дамбетер ние како колектив ќе можеме тоа да го амортизираме, колку што знам не постои во државава ниту еден Просторен План кој има вакви параметри во проекциите т.е. кризен економски менаџмент при евентуални склет-времиња кога и какви да се истите, речиси во континуитет тие Просторни Планови се само кашаталистичко-оптимистички проекци за тоа што е најпаметно во кој регион да се тера, реално нешто налик моиве муавети само што се истурени од администрација и професорисо розеви очила и тук таму потрпрени на некакви формули параметри и статистики, а всушност една битна варијабила што им недостасува е Постојниот Терсене Менталитет да никој никому не му верува и сите си тераат самобендисано себично што нормално е нусефект од корумпираната и криминалната транзиција која сега е само електронски препакувани во однос агитпроп шминката на клановите! во најмала рака што требаат е сите професори и студенти да ги фатат за уши им направат Академски еФоруми и замолат субвенционирано 24/7 наместо да лајкаат глупости или пишуваат реферати за импакт-фактор памфлети на меинстримерските либералистичко’кашаталистичко’елитистички медиумски центрифуги, а кога научно така фокусот би бил да сите учени се поканети да думаат во континуитет на сите побитни и помалку битни научни проекти, та потенцијално лесно низ конструктивна дебата би стигнале и до Просторни Планови прилагодливи за во секакви околности и времиња, а кои бидејќи темелно разработени брзо би се шалтале и адаптирале та да речеме дека некогаш ќе бидеме бар блиску-до она кинескиот пристап во Вухан сред склет-околности, во спротивно вака сега како стојат работите сите оние пруги и патишта што груевци зајковци и мицковци ги тераат во даден склет-несамоодржлив момент како општество ако не бидат уништени ќе бидат озбилно хаварисани, мислам тоа и сега има еден куп гладен Народ а не пак ако подзапрат или Не Дај Боже чкордепсаат плати и пензии! и чуми тогаш сите тие презадолжувања и опуштетеност надевајќи се дека ко и грците утре некој ќе не вади од калта, а реално уште сега имаме и капацитет и можности сами да се реосигураме подобно надежно доколку наместо на фејкбук бар академската фела од професори и студенти на ачик здружено дебатира за наука и нејзини применливи комбинации во дадени околности, А БИ БИЛО ПАМЕТНО да постои механизам на такво научно аминување на удбалитичарските копи-пасте или сино-знаменце програми и политики! камо тоа да беше случај со Ск’14, а не пак со ерга-омнесот и ред други ’одјавни-расправи’по веќе формално стигнати закони за едноумно гласање во тоа концентрациониот камп за локални удбалитичари [1]

http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=31517&PID=3153604#3153604


кога ќе видам поубаво, не случајно ја повторувам како папагал онаа мојата општествено-прагматична мантра Дека И 1% од Алат и Алатки Да Имале Нашите Предци Ко Ние Што Имаме Денеска Македонија ќе беше попривлечна и од Швајцарија како Независна и Уредена макар максимално децентрализирана! но што е тоа, и иако сме озбилно закаснети за вакви структурално-административни еРеформи, сепка вреди да се обидеме што може во вакви времиња на поарно ваква да оправаме турнувајќи инерција за што поголема Самоуправна Надеж и Непосредна Демократија, камо да мораше проектите удбалитичарски и јавни да им бидат низ ротации од експертски и невладини гласои да мораа да им се аминуваат како филтред влез во процедура, а така та бар посаглам ќе ги правеја и правдаа макар копи-пасте им биле истите, А јасно е дека и простор и волја за вакви промени може да најдеме ако сакаме иако и без тоа мораме, бар ние туку кои и така попаметна работа си немаме сред сиромаштво освен дремење на фејкбук или пред телевизор во слободно време, па ете бар тој дремеж нека има каде креативно да го пренасочиме, та макар думале и за поленот на пчелите и како истиот да им го сториме подостапен за да не ги експлоатираме бар нив дрско-кашаталистички! ех што би било кога било, з’ш прв проблем за ваква сплотеност е стравот на удбашана и нивните кланои дека царо ќе се разголи па нормално и ќе гледаат ова да го саботираат како би си задржале криминалнио си комфор! сетне незнаеш дали попрво вака фокусот би заминал кон креативност или бркање вештерки низ поблиското и подалечното републичко минато, НО доколку се стори можеби некаква амнестија за сите досега огрешеи налик привремена легализација на нивните коруптивни и криминални глупости ТА така фокусот да е кон подони и неоходни реформи креативно насочен, јасно додека да се извади подобен пенолошки закон со кој бидејќи и така нема место по затвори од улични криминалци да се создадат услови за општествено-подобни казни за такви сограѓани кои во натура доколку не им се лежи меѓу четири ѕида (заради откриените сами по себе излезени на површина при ачик е-систем нивни стари криминалии) да одат да помагаат дали во возобнова на Рурални Средини дали во Општини или пак Здравствени и Бањски Капацитети зависно од тежината на криминалот, а така чинам и за сите криминалци вклучително и уличните е одобро да се дава можност да изберат како да отслужат казна со оглед дека рехабилитацијата така е далеу поизводлива него да го фрлиш пример некој Тинејџер меѓу ѕверови во Шутка или Идризово бидејќи наивно наседнал на нечија шема а зошто систем не му нашол правовремено спортска или работна алтернатива за да не седи со скрстени раце и низ депре стигне до криминал-маинд-табиет! сигурно има и такви кои се веќе спржени и непоправливи случаи, но доколку е подмачкан вака Отворено еОпштествено Систем просто мнозина и ќе си закачат самоцензура дали за коруптивност - каков и да е системски криминал воопшто, та и ќе останува повеќе простор да се работи со тешко заразените за кои ни карантин нели не помага бидејќи се постојано повратници во затвор, а ко за беља оние кои се финансиски криминалци крадат милиони а успеваат да заташкаат трага додека некој за ситни пари иако бидејќи дрско сторено тоа наместо чисто низ хартии и уцени ќе глави со години, нели таков му бил ксметот да не се пробие повисоко од улично во системот каде бидејќи во систем има многу дупки па и лесно се искористува од вајт-колар криминалците истиот за да покријат траги, арно ама оној на улица криминлаец грото бар нема да ви пеплосаат цел бизнис туку спорадичен кајмак би ви украле или пак некаква за црни денои заштеда под перници, додека оние машносаните пепел прават и око не им трепнува бидејќи измамуваат низ разни организирани шеми навлекувајќи ве поштено да се фатите сами а потоа оди докажи кој како ти го накршил кога те принудиле да дојдеш заради алчност до некое буре без дно, е сетне се беселе луѓе бидејќи навистина тој притисок тешко да се издржи - да денес имаш нормален живот а утре преку ноќ завршуваш на улица уште капак оној што ти го пуштил нит му смееш нешто та и ќе те тапша по рамо а ти мораш да му се смешкаш и преќутуваш! жално, но се радувам што немав ксмет лично да расплам некако инвестициски во земјава бидејќи сум израснат на улица а и да можев потота да преживеам покрај сите волци наоколу што фајде ако и јас си станев волк и од спунт си изгорев душа ако не друго заради рамнодушност кон туѓите страдања нели бидејќи во спротивно ќе морам да помагам а така од каде средства за рефинансирање добивка во развојни планои, а посекако бидејќи амбициозен табиет та сигурно ќе газев во ваков удбашко-клановски ситем и преку живи луѓе а сигурно и лешеви бидејќи денес мнозина иако се живи ко да не живејат тука се лихварски така институционално-конзумеристички попарени да просто иако склепа со очи незнае каде да тера! ајт ако е утеха порано лихвари кршеа коски сега те даваат да дерат во нивно име извршители без разлика дали си или не кредитоспособен, битно крени два прста за зајмица а потоа цацко ќе му ја мисли што со тебе додека полиција на тошо се праи а ти паничиш и во очај за да си сочуваш домот работата семејството а неретко и комфорот веќе си спремен на криминални-компромиси, сетне цело општество може да послужи како балкански прирачки за Дон-Ду-Дис улавштина од среќни времиња каде за волк да станеш треба само да имаш нормални животни амбиции, што е пак со оние кои амбициозноста им е у облаци и се ненаситни, тие не газат преку лешеви туку и преку фетуси ним им е битно само да растат и се дујат на она ниво на кое удираат во плафот а што веќе кај нив е последица на обземеност, за жал такви ви се во општествово удбаши удбалитичари и многу бизнисмени, а сите нив нема како поинаку да ги ослободите од обземеноста и мутавлукот за своето криминално поведение него ДА ГО РАЗГОЛУВАТЕ ТРАНСПАРЕТНО ШТО ПОВЕЌЕ СИСТЕМ иако и тогаш дури и кога огледалалото постојано ќе им биде предним сигурно мнозина тешко да се покајат бидејќи станале вајтколар криминал цанкија низ децении агалук, НО доколку се потрудите Етиката и Моралот Религиозно да се Армираат во општеството повторно таквите пополека ќе останат реликти од транзицијата, дали за таква идила имате време незнам, но ако не друго заради услови за Соработка Партнерство и Правилна Државна Стимулација морате системот озбилно да го отворите за себе како брзо и лесно би се воочувале аномалиите кои го оневозможуваат нормалниот бизнис раст и развој ...


Изменето од Zelenikovo - 21.Февруари.2020 во 01:34
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 709
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2020 во 23:36

ојде муабетов вистина од евроатлански ризици и кризи во локален опстанок, проштевајте немав намера да ја затерам вака распискава, преписка попрво низ мозаино думање со акцент на што би било кога би било! а дали ќе биде светска еконмска рецесија не е спорно, прашањето е какви последици ќе има истата и дали ќе дотера до супер-грејт-депрешн!? сигурно ако репер во ваквото думање ви се параноични мегафонитоа уште денес веќе треба да има тотал-брутал-колапс, иако оние поумните ќе остават луфта бар за една година потака [1] сепак не паметно да паничите туку да земете да се Инофрмирате Истражувате Извлечете Поуки ете од минатото во сАд и како преивувале сред грејт-депрешн пред ww2 чиниш не случајно ја иницирале банкорпци истата своевремено како би опстанале ко елита која ќе продолжи да си вози понатака!? и навистина има интересни поенти во ова фуснотираното видео ко онаа дека во 02:20 дека после секој бум следи баст, потоа онаа на 04:17 смејте се ама ќе плачете, или онаа ист-каминг поента од 08:15 и како тоа изгледало советски своевремено како баст, но и америчката и совестска депресија да речме се локални кyрплуси но ова ќе биде глобален, а сред глобално депре глобален ќе биде не континентална туку интерконтинентална војна бар така размислуваат месоните во однос цела нивна ордо-аб-чао шема, зар тие би пропуштиле ваква шанса ем за деполуација ем за тоталитарен-ултра=паноптикум nwo систем ем за нова гмо фараонска раса на која според нив веќе не и требаат ни робови бидејќи си имаат роботи, иако поскапо би било робот да штимаш и одржуваш перфектно отколку луѓе да ги сториш киборзи сигурно сметаат бар така послено како елити би се носеле утре со кастата аргати и сервисери!? впрочем само ова како еугеничарски-абер [1] му недостасува на атлантскиов-тревожец кој ко на лента штанца параноид-видеа економи-колапс видеа, иако кратко забележува комунизам-итс-он-итс-веј ем остава луфта дека тоа кога тогаш ќе се случи значи немора уште одма утре, а ко за иронија ние имаме иако титоистичко искуство како е тоа со купони-да-живееш, посекако друго нема и Народ мора да се реоганизира некако за да општество му функционира и сред глобална економска депресија! единствен гајрет е што живееме во супер-мрзливи времиња односно претежно пуш-д-батн навики, а што ќе мора некако да се ресетира како табиет на постојнита конзумеристичка рат-рејс живејачка! хм, транзиција, проблем, бидејќи и да можат службите некако да држат ред и мир сепак живееме во времиња кога мнозина имаат криминал-маинд, а тоа пак ќе ви протне на мала врата учипување како неопходна мерка за осигуран поредок од налет на орди терористи или ненаситни групи, бар тоа ќе биде норма по урбаните центри, а за што и самите пентагонци имаат пуштено опоменувачки сценарија [2][2] за со време дистописки да се штимаат одговорните за поредок во сАд, а ако пак тамошната година е репер значи имате уште десет години додека се случи тотал-брутал-колапс, иако цела следна деценија ќе биде повуци-потегни економски додека не се случи целосен светски економски колапс, а за што има и други тригери дали како стопени глечери астероиди или пандемии, логично и сега е тешко да се запре појава како ковид-19 а замислете да збрчат зарази а нема на претек средства за заштита и стерилизација! уште фали телекомуникации ако не струја да ви биде спржена [3][3][3][3] та да се мачите рачно шлаг за торта да си праите, проштевајте за мајтапов но реално ние не сме спремни на Самоодржливост и во денешни услови а не пак во склет-околности, акал и волја имаме претежно за комфорен-урбан-опстанок, иако маката ако го натера Чоека ќе си засука ракаи и ќе се прилагоди, арно ама лесно за оние кои се здрави и млади, што со останатите, зар е возможно вас да ви се овците на број а другите гладни и пак вие да биете весели, нормал меѓу очајни Луѓе и вие ќе паднете депре колку и да сте си осигурале гајбата!
ваква раздумана светска економија и сите останати ризици а во однос нашата позиција можности и сили, недвојбено упатува дека вашите удбалитичари треба да и чукнат глата како да го осигураат општеството да може и во склет околности да функционира што полесно! но бидејќи ним изгледа не им сече акалот поинаку освен лихварско-бројлерски, паметно е да се самоорганизирате бар МЛАДИТЕ, и исправајќи вадејќи и спроведувајќи Отворена Партиска Агенда [1][1][1">1][1] пред се’ за стимулирање Рурална Реемиграција ете според мене што е изводливо и ултра-брзо преку мрмр-спунт [2] а за час поскоро да го осигурате општествово така да биде кадарно да се реоганизира какви и ризици распукале натака! смешно, но само и Општински Машински Кругови [3] да станат норма тоа ќе значи алоцирање еден куп градежна и агро механизација која утре би им била на сите од помош! мислам поарно е за тоа од сега натака да се заборџувате како држава него за незнам какви автопатишта или стимулирање странски инвеститори кои при светски економски дебакл ќе си спакуваат куферите посекако! логично чим се насетува невреме домакините забораваат на пеглање на дневната соба туку собираат алатот на купче и се аклиматизираат, а дали некој тоа го чини кај нас и индивидуално а не пак колективно!?

не замерајте зошто ова последните фуности како папагал ги репостирам во соодветен контекст, знаејќи дека повеќето сограѓани влетуваат апансаз во муабетиве па мораш и да им ги разврзеш така за да не им скубне од предвид поентата дека и денеска чаре за бесперспективноста на многу млади е рурален-мрмр-живот доколку тоа е стандардизирано и помогнато подобно, а посекако утре тоа на државата можеда и се врати повеќекратно доколку се осмисли систем кој нема да биде во форма на индивидуална субвенција туку колективна инерција кон здружување ете за почеток како полесно би опстанале на Село руралните реемигранти но и се потпомогнат од спунт постојните земјоделци, а потоа таквиот систем на Општинска Механизација на сите би им бил од корист, но за што паметно би било стимулирање домашно ноу-хау налик МФС во соработка со ЗФ да вадат брзо агро-машинско ноу-хау кое би звадило потенцијално преку некој општествен погон спонзориран од македонски филантропи наша домашна агро-механизација како полесно истата во континуитет би се сервисирала наместо тоа да е онаков петпарачки увозен излет кој при првата ротација на некоја власт ќе заврши на буниште! веројатно ќе се изнасмеете, но камо груевци да го рестартираа ФАС 11.10 кога го бркаа муабетот со двокатните [1] при што така истите ќе тераа прилично долго по скопските улици па и по другите градои, наместо ко сега да се чека само ден кога ќе бидат одвлечкани во депо, бидејќи и оној стандарден (двапати годишен) сервис не може ЈСП да го истера, бреј што прават расходуваат еден за да одржат два други, битно парите ошле у вода иако ете сте клацкале од високо бар некое време по примарната скопска сообраќајна мрежа, фали само уште ПетреШ да ви пробие тунелот под Кале за од него да остане само каменолом [2] бидејќи со тие пари со кои би го јавнувал Дуќанџик, и да е возможно тоа, комотно може да добиете моловски P+R без конК*ренција во Скопје, и да нема никакви гужви бар од понадвор во градот, ем ќе им остане камен за клучка+мост кај ам.ам. иако мостото немора кај амбасадата да ет туку може и постојно ко сега кај влада да избива на бул.Свети Климент Охридски! комбинации милион, но кога системот е затворен тоа е, ќе си црта чика-глиша камо му драго, капак без јавна дебата, нормал имал за тоа смерници, но дали и акал дека се што лета не се јаде, а урбанисти ко урбанисти, добро е за таа административна плата што ја земаат и’ тоа што ви го нудат што некако успеваат да го смозгаат!

Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 709
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2020 во 07:08

за да е појасно дека еу ја чека склет-економска-година, ќе извадам од контекст изјава од од август минатата година во однос слабеењето на јуанот а тогаш во костец заглибениот трговски дил меѓу Кина и сАд [1] која изјава пак сега иако дилот е решена работа сепак заради ковид-19 вирусот може да се аплицира на новите околности, при што аналитичаро во диеото дума дека најпогодена ќе биде еу, а единствено можеби што би и било од помош е што веќе некое време работела на тоа да се консолидира виа некаква крипто-валута на ECB претпоставувам [2] а и кинезите исто централно-банкарски се на пат годинава да го дигитализираат јуанот [3] а ко што вели МаксК потрен на златни резерви како покритие, од овие абери пак може да се извлече заклучок дека ммф и да сака да се наметне над сите вака тешко би успеал во тоа, освен ако не ги сруши топтан преку некаков контролиран економски колапс па да ги примора да му се покорат! бреј, шпекулистан да живеев немаше волку да нагаѓам, но немајќи никакво официјално инфо како од самите сентрални банки или пак од економски аналитичари како цела оваа каша од државни централно-банкарски криптовалути би го менувала forex навистина не ми останува ништо друго туку да фрлам претпоставки налик што би било кога би било!
ова од една страна ги менува околностите на поарно, но од друга може да ги забрза кон полошо доколку на ммф му се брза да им се наметне на сите, а самата позиција на постоен светски финансиски ага кој е во раце на месоните озбилно буди ѕвонци у клопотарци за дешавки со мечкари бабари сурати ешкари суровари и русалии, ех фали уште Вевлани да извади криптовалута и сите да бидат мирни! погрешно би било да се правам паметен дека ми е јасно кон што сето ова ќе доведе на почеток, иако ми е јасно како треба да заврши на крај, но би си зел за право да нагаѓам дека секоја промена колку и да е неопходна корисна и добредојдена доколку не е добро осмислена бидејќи светската финансиска ценрифуга е систем на врзани садови ем во голема мера коцкарска фатаморгана ништо чудно да ја дочекаме годинава долго најавуваната светска економска криза, иако тешко веројатно дека тоа би било инстант дешавка туку попрво рецесија која ќе се тегави бар некое време, најнапред сигурно потпрена на стагнација, а дури потоа ако не успејат да се консолидираат би дошло до ресетирање, тоа може зависно од околностите пр. некаков геополитички К*ршлус на блиски исток да бидне и по друго инстант ресетирачко сценарио, а може да потрае издишувањето и цела деценија! но ако месоните си се спремиле виа ммф, а фората им се брза да ја пуштат за некако да не изгубат тло под нозе заради разни околности, та и да впрегнат некаков инстант геополитички кyршлус уште годинава, ријалити чек, балкан чинам нема повод за такво спинување сега, а за тоа треба да сме им можеби благодарни на зајковци и ципрвоци што ја избришаа Македонија, ете супер утеха дека космополитски сме жртвувале за светот да не оставиме луфта за некои месонски елити да го втурнат преку овдешен спунт во хаос, та ете бар на едно место ресетирани се некакви дипстејтовски тригери и кyршлуси! сепак ќе беше тоа далеку пофино и подостоинствено ако не стануваше збор за ерга-омнес шема, а за што требаше зајковци да бидат помудри и знаејќи дека ципровци немаше да го добијат последното финансиско-чадорче од еу ако не склучат дил ќе излезевме и во некаков бонус бар уставоно, но и зајковци не се криви што се удбалитичари и толку им сече т.е. порво им сечат нивните мецени, е сега тие трчајќи така евроатлански да не учипат врпочем бидејќи насила па по линија на каузалност тоа ним утре одвнатре во нато ќе им се удри од глава, и не бидејќи јас сакам туку бидејќи тоа се релации на овој свет кои духовно кубурат така во позадина на овој свет и се’ што се случува во него, по оваа линија затоа и цел оној светски финансиско-коцкарски систем сам од себе ќе се уруши под својата тежина, поентата е како сето тоа да се амортизира и ресетира кон поарно, но кога гарант за некоја светска крипто валута повторно е ветер и магла а кои ко такви и ги нема пак ко поркитие тоа парискиот-еко-самит и цо2 квотите, а ко кинезите или русите илити турците немаат златно покритие, јасно е дека и да амортизираат и да ресетираат шема повторно истата ќе си остане фатаморганична само дигитална отколку книжна!

кумова сламаили празна слама ќе ми биде муабетов, едно од тие две нешта е сигурно! но и во двата случаи вие ретко индивидуално а не пак колективно да имате некаков поозбилен бекап план, како по обичај чекате други да ве вадат од кашата! епа што сте дробеле тоа иќе си сркате, ете сега доаѓат некакви удбалитичарски избори, а вие наместо да седнете и 24/7 по еФоруми да дебатирате за сите можности и ризици освен тековни гурабии, вие ќе си терате медиумско и фејкбуковско агитпроповски, вадејќи си очи и фрлајќи си клетви заради пеглање суети, а потоа кога ќе збрчи Не Дај Боже некаков зијан сите ќе бидат криви само вие нема огледалото да си го земете в раце и да си се опулите во него! мислам хистори рипитинг, зар не беше така при распадот на екс-ју кога од 20 милионски пазар рокнавте на 2 милионски пазар, битно вашите удбашана и нивни пиони удбалитичари ве доопљачкаа транзиционо! успат и вас потоа почна да ви гине емпатијата заедништвото и волјата за веќе денес после 30 години ја тркалате ко да сте на десет недораснати! сепак тогаш беа тоталитарни околности а денес колку толку и послободни и поефективни во однос комуникацијата ако не можностите а вие пак си се однесувате ко во минатиот век да живеете! Криза во сАд и еу, ме заболе бе уво веќе за тие крвопии лихварски, глејте вие како тука да не кризирате, а дали е тоа возможно кога фракинг цел фокус ви е на земја-недојдија еуротрансерски или пак отанизирано осигурување без меѓунационален соживот! чинам ако нешто од ваквата хипокризија ќе бидне норма тоа е супер Четиво за Донт-Ду-Дис прирачник ко што вие си ја терате и пет пари не давате дека така ефтино самобендисано веќе неможе! НО не очајувајте секогаш може и полошо, замислете да ви беше премиер сеуште банко!? мисламзајко е без конК*ренција во негов калап извајан удбалитичарско-социјалистички но сепак колку толку далеку повнимателен вооднос трегерите со олигарсите и клановите, лапал толапал но со усул, или, ех што еполошо, едниот ви зел здравјето другиот паметот! а сега грујо виа мицко ќе ве лечел сопретпоставувам евроболшевичка терапија, бидејќи удри ли светска рецесија не му останува друго него да оди да се моли за просК*ра а вадејќи се на фора како зајко ве утепал а притоа вие не сте ни гукнале односно тој сторил се’ за да ве демотивира во тоа давајќи само пасивен агитпроповски отпор во партиска канцеларија! ајт, вака или онака ние сеуште сме ЗемјоделскаЗемја до толку не е отепано Селото, а и со малку ноу-хау можат да се обнови дедоина и се потпомогнат Луѓе сложно комшиски ако не братски зарамо, та ќе се одржите во Живот некако бар за чиста храна и вода нема да цркавате ко што тоа би било случај другде по свет ако почне да здрмува навистина годинава светска рецесија!


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 709
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2020 во 06:09

она спојлерот со тунелите ет пред се’ за во ww3 околности, а колку брзо тие би станале јаве може индиректно репер е големата депресија од 30-тите во сАд и 10 години подоцна почетокот на ww2, без разлика кои и какви се иницијаторите да не верглам не е муабетот за тука, сепак дека после пиво одат кикири тоа го велат и други [1] дали ќе биде така може само да се нагаѓа се надевам живееме во похумани времиња па и светските глаучи би биле далеку потрпеливии за локални и за глобални склет-ww3-каши, иако стои поговорката дека некои месонски елити уште од поодамна на нероден месонски-петко му имаат скроено ордо-аб-чао капата!

во секој случај стркалувањето регулирана светска крипто валута може да се гледа и како последен обид за спас на коматозната светска економија, но што би било случај доколку сите седнат на маса, а тоа не е, Кина уште одамна ги мољакаше за тоа но немаа слух ммф-ци туку си ја тераат сами! бреј каков спин ја нарекле CBDc [1][1] а ко што вели Чоеко на видеото од линков имале намера тоталитарно да ја наметнат таквата светска криптовалута а ко што велам логично биткоинот и сличните нанего да ги ресетираат, НО тука тогаш аномалија е либрата на фејкбук ко дипстејтовска центрифуга, може некако ќе ги учипат сите да зависат или бидат врзани за таквата светска криптовалута на ммф!? арно ама демонтирањето на фиат системот, колку и какво време за прилагодување да имаат земјите во WTO, ќе има големи нестабилности на постојните светски финансиски пазари, пред се’ бидејќи западните се коцкарски виа фјучрси и сите слични тамошни берзански инструменти се потпрени на шпекулирање, а во околности на мас-глобални промени тоа би било ко инфаркт за коматозниот! земете за пример кај нас кога влетува напазар некој нов медиум дали тој одма не го ослабува медиумскиот пазар, а замислите тој некој нов медиум на сите да им спушти носот, зар нема да настане хаос, теоретски не доколку сте во тоталитарно општество, ПА ништо чудно да пуштат прво неакви контролирани-хаосчиња од типот на ковид-19 та онака Народ пр. во сАд да се привикне на фема кампување карантирано, а така и полесно да си шифтаат елити од фиат на цбдц, но повторно дали сите земји би можеле да истераат таква шема!? значи нагаѓам како би било што полесно да се втера ваква промена, но можеби сум и грешка а имаат разработен план ммф-ци како тоа да го сторат а никого да не го здоболи, можеби прво промовирајќи ја таквата светска криптовалута само како замена на libor на што алудира Џим Рикардс погоре во то подвлените линкои, иако ми се чини дека сакаат да ја отераат и потака!? БИТНО вие спремете си Рурален Бекап за полесно преживување а надевајте се дека се’ ќе си остане по старо онака општествено-комфорно ко сега, иако и сега за сите не е песна живејачка, а замислете како ќе биде кога би требало да чекате во ред за Леб Масло Млеко или Бензин, мислам и јас фатив од таквите екс-ју рецесиски времиња, но едно кога една земја ја дрма рецесија а сосем друго цел свет кога би го здрмал! Јала Баба Бел Пипер а уствари тоа да ти било бел модар патлиџан, рачунајте тогаш дека и ГМО ќе ви биде норма без конК*ренција! Џим yo спел ми д ворд ммф-цбдц


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 709
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2020 во 01:00

како стојат работите може непотребна тревога е за годинава муабетов З’Ш без свој пиун ко што велам тешко би било подмачкано рушење на финансискиот пазар, иако со ремонтот или попрво рамонтирањето на liibor си имаат спремен К*ршлус еа-елити, но се’ зависи од Кина и Русија како ќе се постават, тие пак може да искалкулираат дека поарно е да го помогнат таквиот процес додека Трамп е на власт можеби надевајќи се дека Чоеко нема до крај да го легнат дипстејтовци на свое брашно за и сред масивна светска рецесија да не глуми каубоец ко неговите претходници, иако навидум на сите им изгледа тој ко таков а всушност е повеќе ко таличниот том кој не им се замара многу многу ниту на неоконци ниту на глобалисти, сепак моите претпоставки и она што се случува зад кулисите се две сосем различни работи бидејќи во прашање е и геополитика која катадневно се менува во своите проекции и параметри, ТА МОЖЕБИ да имате уште тро време пред индуциран светски економски колапс кој всушност како банкрот-систем од 2009-ма навака веќе е на сила налик коматозен кој го држат на апарати за вентилација кислород со тоа КјуИ-јата т.н. хеликоптеро централно банкарски и така теоретски мжат да тераат во континуитет доколку цел систем ги задржи постојните параметри како петродолар (иако америте веќе не се директно зависни од него заради фракингот) или пак кинескиот аутсорсинг без кој конК*ретноста помеѓу западните корпорации ќе се дестабилизира иако тоа може да го надокнадат евентуално бустери од азија во кои би инвестирале брзо и на ангро западните транснационални корпорации , но повторно АКО им се сака, а реално на месоните им дреме за се’ и сите туку гледаат час поскоро да си протнат својата шема, особено што подолгорочен раст на Кина и Русија им се поозбилна опасност од секој месонско-глобалистички аспект!

прва работа во вакци околности што треба да ви е на памет е ДА СЕ СВРТИТЕ КОН СПАСЕНИЕ НА ДУША а така ако се Христоподобни ве уверувам и помалку ќе страдате, иако главната работа од Воцрковување е Благодатен Живот лишен од стравои и паранои! сепак бидејќи сите ваши ближни нема да го сторат тоа треба да се погрижите да ги трезните за околностите и да ги мотивирате да размислуваат за Рурален Бекап а за што би се послужил со едно видео на анархо-протестанти иако се секта имаат чудна поента во однос стравот кај обичниот Чоек или агностиците [1] корисно доколку барате мотивација за отчипување од системот насетувате опасност а не сте на чисто што треба да чините, јас би рекол Православно Слава Богу За Се’ бидејќи се што ние и ќе ни биде сме си заслужиле! во секој случај не ми е сеедно ете имам родител инвалид па за последен пат пробував да го вратам на својте корени но неако неуспешно на Чоеко му омилел Градо иако до пред некое време пекаше за Село, но ќе го прашам ако секне пензија, но ете бар му имам спремено какви такви услови за да преживее на Село макар заминал и предоцна, дали вам нешто ви е спремно така бар за болните и немоќните незнам но би требало да се подосвестите во какви околности се наоѓа светот ТАКА ДА вие уште денес пакувајте си куферите за Самоодржливост ко веќе утре да е турната ордо-аб-чао инерција, а кога и да биде истата не мора да му се замарате, што покасно толку појќе време да си набавите опрема и механизација за Рурален Живот, во најмала рака што ви требае Препер Литература но и секаква останата која може да ви бидне од корист при склет времиња, за вакво нешто пред појќе од една деценија речси во очи минатат криза некако и без да знам се впуштив во собирање е-книги по све стране претежно ebooksshares (сега сега преместен) и learnbeat или пак оние руските ко twirpix или bookfi илити avax-от итн. бреј чиниш сум бил некаков препер-факир сепак тоа беше повеќе резултат што првпат во живот сум стаил isdn кабловски интернет а симнував и доста ноу-хау видеа те од bitme (велат сега замена му е THEgeeks) те од uknova и boxbz од последниве две еден куп англиски емисии и документарци за Градинарство и Риболов , НО ко за беља ми рокнаа хардои тро пооцна what-gous-around-comes-around сум сакал беспари лапарсан а Воцрковен и по казна, сепак доколку збрчат склет-белосветски-околности чинам веќе помал грев ќе биде така собрана од нет литература за општо добро да се искористипотоа па така и би се анулирал гревот, но ми ојдоа што ми ојдоа уште тогаш хароите кома. а пак не седнав така да се посветам две три години да симнувам пребрани пишани уки и науки, ТА сега би требало да видам да ги вадам муабети во некој локален дата-ритрајв лабос [1] чиниш гладен ко да не сум видел книга во живот и ете пакна крај не ја гледам, но бадијала и да ги извадам наново ако збрчат noelectricity времиња заради што попаметно е собирање хардкопи изданија или пак принтање на насобраните е-книги, што ако имате вишок средства тоа можете да го сторите и во некои фотокопирници денеска иако попаметно е да си инвестирате самите во соодветен фотокопир кој подржува usb репринт, во најмала рака утре хартијата ќе ви се најде како потпала доколку сте штеделе на материјали и технологија па предвреме почнале книгите да ви избледуваат, на ова ниво немам стигнато за да ви препорачам што е најдостапна а квалитетна фотокопир опрема, но секогаш можете да терате и со хардискои доколку истите ви се пр. тродуплирани а бар една хд-копија со се лаптоп сочувате во оловна кутија! ќе дојде и тој ден во најмала рака како но’интернето .кога главна фора ќе биде технички ноу-хау импровизации, во принцип ако имате знаеење при рака ако не во глава и некако би се снаоѓале колку и во мала комуна дафункционирате и колку и да се склет времиња, иако има цела Препер-Индустрија во сАд а преднеа и еден куп HTSH еФоуми Блогови и сајтои каде преживувањето е тема па и активен лајфстаил а забегуваат дотаму да дури имаат стандардизирани бункери на лагер [1] бреј за десет години имале спакувано храна, сепак мислам попаметно е сами да си имате сторено скровиште, а мое мислење е дека најбезбеден куќен бункер би бил ко дупло дно на односно под септичка јама заради камуфлажа, а може попрактично е да имате тунели со шини или санки за брзо подалечно извлекување од местото каде ве затекнала орда уште да имавте општински машина на рента за копање мали тунели [1] бреј проштевајте за дигресииве и иако не им е место тука впрочем ќе се загубат во мноштвото економски абери натака сепак нека ви биде како ориентир она видеото од минатиот пост за mark'of'beast иако морам да напоменам дека тој белег може буквално нема да има врска со свестка-крипто-валута туку попрво со припадност на одреден систем! МОЕ МИСЛЕЊЕ е поубо сами да се Препарирате Христијански него тие да ве препарираат луциферијански, ќе немате оправдување пред Судот Божји ама гладни и жедни бевме моравме, бреј на толку акал што имате за се ќе го искористите ама да мучнете глава за Спасение на Душа нема да се сетите, сте се прашале ли зошто, просто е ту-мач дефокусираност со тривијалност ако не хедонизам и мамонизам иако од скоро виа фејкбук ве имаат спржено и со егоизам здраво, бар престанете да пцуете и колнете од разонода бидејќи некој вака или онака се понашал бидејќи бадијала и да се Воцрковите и почнете Светотаински низ Исповест и Причест да Живеете ако не сконтате што ве влече назад во калта на стариот адам!

Изменето од Zelenikovo - 16.Февруари.2020 во 01:10
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 709
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2020 во 14:34

ова горе што го мрмори Роџерс а во костец тревожењето на Рикардс, замирисуе на блупринтот за nwo во кој сите треба да се на една интернационална дигитална валута очигледно за да може да си претураат од празно во шупливо во недоглед без ограничување, а тоа е веројатно онаква mark'of'beast шема, значи доколку сакате утре да тргувате ќе мора во тој систем да сте учипине или тргување нема! на што алтернатива би било Рурална Самоодржливост, но ако ви запрашат генетски семките или пак авионско-генетски расадот ќе држите рурално само корења во рака, па повторно ќе ве упатат елате по жигот ако не ви се гладува!? за ова сценарио да биде подмачкано нормал ќе мора претходно да втераат месоните контролиран хаос дали преку краткорочна ww3 или пак повеќе континентални нуклеарни конфликти меѓу нездушени комшии, а тоа потоа ќе го искористат бидејќи во такви услови не само светска економија што би рокнала туку и меѓуародно право ќе оит в канализација, иако се потрудиле тие истото веќе да е подраштимано онакво каво после w2 е стокмено, а потоа нормал би промовирале инстант nwo дружба виа некои старо-нов UN идеал! уникатно нема што да и сами ќе си го барате ако сте гладни, што може сега сакаат кон тоа да ве дотераат и без ww3, арно ама им реметат Русија и Кина шемата кои си имаат спремно алтернатива што вели МаксК златна-криптовалута, та еве сега може сме сведоци како се обидуваат еа-детерминистите тоа да го релативизираат како инерција преку запушување од спунт на кинеската економија и пред америчката да почне некако да издувува! битно вака до сега кашаталистички како што си тераше свето тоа тнко, а дека ќе сопре економија тоа уште потнко, но ќе биде налик спејс-параход, онака надалеку ќе стреми а стремежот ќе се влечка, иако зависно каде сте седнати во таквио параходо-шатл таквата инерција ќе ви изгледа поспора или побрза!ако нешто е јасно тоа е дека за месонската максима ордо-аб-чао никакви склет околности не се проблем напротив ги сметаат за нужни, и не само како би се проретчила светска популација туку и за полесно да се наметнат како меџик-вонд олеснувачи, туку нив кој да ги олесни!? во секој случај тие не сонуваат за Постоја Благосостојба во Светов туку битен им е тој нив ариевски алтлантски идеал за нов свет и нова раса, трансхуманистичка фатаморгана која по обичај како и сите нивни претходно од француска револуција навака ќе заврши несреќно! но џанак си е џанак особено склет ако идеолошки генерацски е спржен, а такви за жал во нивното дувло се речиси сите доколку се знае дека му служат на анатемаго, може да се прават мутави или да прават од вас мутави дека тоа не е случај, но дефакто случајот заминал и потака а ме чуди како вашиве удбалитичарски слепци ве туркаат во таквата евроатланска-центрифуга небаре навистина како Христијани вам таму ќе ви биде нектар од све страни достапен, можеби од мамонистичката кутлача на анатемаго, но ве уверувам тоа нема да ве стори ниту посреќни ниту пак поздрави, ама вас ви опрале мозок пошто сте биле титоистички веќе сподобувани за ваква мас-душевна касапана, ама комшииве Албанци ќе речеш Ислам ги испраил пак нанозе а уствари енвер побетер и од тито ги опрал па нео-марксисти денес ги фрлиле пред месонскиот олтар, жално трагично несфатливо! НО да причекаме може онаа тревога на Рикардс не е за годинава, колку и по утрото да се познава денот, но што ако е така, веројатно онака исто најслучајно џпморган за годинава тревожел дека почнуе големата светска рецесија, а всушност тие ја менаџираат месонски за да ја биде, арно ама Трамп им помати сметки па наместо да издишува сАд повторно расте, е сега дали фед не пробува да го саботира, хм и те како, дали има друго чаре за кашатализмот него постојната шема, можеби но треба сите да се рамноправни, тоа на сАд во моментов не му одговара економски, додека пак на месоните ни на сон не им паѓа на памет со истокот да делат земјините ресурси, иако глумат коперативност сепак како се беа сснати уште одма преку Сирија да турнат инерција кон ww3 тоа елегатното им ги спушта маските, среќа Обама ретерираше инаку до сега ќе беше фунгарница у атмосфера, и се’ додека немаат свој пион во Белио Двор глобалистите (читај месоните) нема да можат да ја извозат својата ордо-аб-чао шема ко песна, иако му сметуваат постојано на Трамп дапочне некаде касапана, арно ама Слава Богу до сега ги ескивираше оштроумно Чоекот, та Молете Се тоа да остане така, но уште колку време имаме за негов втор мандат, дали нема да го насанкаат, и конечно дали нема ко еден куп амерички претседници да го таргетираат одвнатре за да си позиционираат послушен пиун, што веќе уште одма почнаа да го прават сснувајќи ја антифа уште незаседнат на власт, а потоа одред постојано некакви дипстејтовски шеми му кроеја, кроце по кроце се им пропадна од таквиот агитпроп, а сега последна шнаса им е некако економски да го рушат, дали во тоа ќе успејат, хм, колку треба за да направат беља кога си го имаат фед во раце!? сето ова навистина е сулудо што се случува, и кој би рекол дека вака изгледа апокалипсата!? иако истата веќе е почната претходно со минатите светски војни а сега сме во некое вакум затишје, така речи почетокот на крајот од истата, може вам тоа не ви изгледа така, но прашајте ги сите оние кои страдаат во Сирија, несакам да замислам како би било таквото страдање да е по све страни присутон, а зар тоа не би било случај ако рокне светска економија, тоа и денес има башибозук по сите страни каде им се може, а не пак да се гладни и жедни мислите нема да ви се сснат или пак некој ќе им удри заушка и ќе свиткаа опашка!?

НАЈУБО вие чукнете си глата и ако можете да стркалете инерција кон Рурална Реемиграција арно a уште поарно цел Свет да можеше да размислува така Самоодржливо та да се прехранува од своја рака Народ, наместо да го возат банкорпци терсене должничко-бројлерски, што конечно ќе удри во плафон ако не заради нешто друго заради ултра-експлоатација! еко-футпринтот нема како поинаку да се ресетира освен преку 30% Аграријанизам посреди кашатализам или социјализам, однос амалгам од двата бидејќи ниту едниот ниту другиот е одржлив на планета со ограничени ресурси, арно ама вам ви шитнале и ќе ви шиткаат филмои дека нивната месонска исклучивост и порано кашаталистички била закон и утре социјалистички единствен излез, само избегнуваат да ве потсетат дека од денешната Плутократија ќе свртат кон Технократски Тоталитаризам [1] а од вас успат ќе си прават и бионички тенеќиња, за кој абер имате на форумов цела една нишка, а тие абери таму ќе ви помогнат да ја разберете шемата со криптовалутите како основа за nwo, страиот кашаталистички поредок ќе биде заменет со дигитално-тоталитарен, И ОП сигурно си велите ама криптовалутите се фридом-од-централните-банки, точно како технологија тоа и го овозможува, но ко што вели во последното видео горе Џим Роџерс оружјето е кај владите, владите пак ќе наметнат притисок само една светска криптовалута да биде норма додека се останото ќе го рецнат како финансиски тероризам, така и најбрзо ќе ве скоцкаат во nwo реалност, колку истата ќе трае веќе имам спонато во постоите во нишката масони, значи тревожењето на пак на Џим Рикардс дека таквиот спин ќе биде годинава држи а во костец цела нестабилност на светската економија денеска, која во континуитет се трудат месоните да ја додестабилизираат како би впрегнале новиот систем, дефакто како криптовалутна технологија е пуштена порано колку Народ да се привикне на фактот дека такво нешто не е страшно напротив би можеле и голем ќар да имате, само што не ви кажале дека откако ве привикнале ќе ја регулираат така да ќарот повторно оди во раце на елиитите за кои ако до сега робувавте бројлерско-наменички посетне ќе си побувате бројлерско-робовски, а фараоните ќе си го светунваат окото на пирамидата со вашата крв и пот! доколку за ова сте свесни или допрва се освестувате треба веќе да ви е јасно дека немате многу време да се спастрите Рурално Самоодржливо! нормално доколку сакате што повеќе комфорот да си го осигурате и сред транзицијата која ќе биде склет-рецесиска,а и потоа како не би зависеле од систем нит за Храна нит за Иљачи па ни Живот, бидејќи сега ако е неподносливо да се живее во Град колку повеќе ако почнат масовни социјални немири заради ресетирање на свестката економија!? хм, ве подржат ли гладни тро повеќе ем здрмани од разни хаотични искушенија и сами потоа ќе си барате маркот’на’бистот особено вие кои сте евроатлански веќе сместени во скут на месоните!


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 709
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2020 во 22:28

едно е јасно дека и Рикардс и Роџерс и Макс се алтернативни инвеститори, првите двајца форсирајќи го златто а Макс биткоинтот, но баш бидејќи се имуни на финансиските берзански шеми, иако исто инвеститори и во акции, ослободени се од баластото на розеви наочари што обично е тренд кај професори од типот на Рубини, така да воопшто не се за фрлање нивните теории, иако повторно им промакнува фората претурање од празно во шупливо, кое ете Рикардс го најавува но повеќе параноично него како ларе за самата заглибеност на светската економија во денешните финансиски фатаморгани!

еве скорешно гостување на Џим Ричардс кај некој golden-show-колега [1] од кое уште на прва може да се чујат интересни думи! колку истите би ви помогнале да ја насетите бурата за која после 2008-ма сите брчат дека ќе биде ко онаа од 30-тите во сАд, само што со далеку поголеми грејт-депрешн нусефекти ко што нагаѓаат грото реалисти, иако голем од нив чиниш се песимисти, а дефакто бадијала оптимизам Ако Село Гори А Баба Се Чешла, којзнае може бабата има скафандер и ја чекаат да се укрца за на марсовска експедиција!? веројатно со интервјуто во фон би легнал некој спејс-ритам за полесно да го ислушате!? ех колку ми изремети визура она тревогата на Рикардс од 2017-та за 2020-та ем сега со цела дешавка околу короната, вака се ова што го претпоставува пак Ричардс во следното интервју ми е смешно невозможно бреј ќе се споеле кореите и пуздер економски ќе праеле, а јапонија ќе чкордепсала бидејќи ја сардисала белата чума, да видиме може попрво златото ќе позелени т.е. храната ќе биде најсигурна инвестиција, само да не дотераме водата да бидне хаест-прајсед комодити!а споредете го и следното интервју месец дена покасно во костец короната, реален прилично чинам, само малку ме подуплаши дезенот од кошулата на домакинот, токму за оние што имаат инвестициско портфолио вака или онака ќе се спастрат каква е рецесија да почне да дрма,но што е со обичнио народец!? би предложил со ова интервју и спајс-мелодија з’ш во Сингапур треба да е чинам лето (иако велат каша им се сезони) а Џим кашлат, та за да не ве префати грипоина ете токму аудио стерилизација!


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 709
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2020 во 21:31

пардон два поста погоре мал лапсус, сум го навел Џим Рикардс[/url] како Џим Роџерс, на кому воглавном поентата му е дека месоните сакаат глобалистички палката да ја превземат од сАд [1] виа некој нов клиринг механизам на ммф, но и диџитал крипто-валути [1] што сега со Трамп на власт им е далеку помалку изводливо да го тераат глобалистички кооперативно, а за што конечна инерција како нусефект би било федерација меѓу сАд и сЕд, но иако ги имаа сите коцки стокмено за таков евроатлански транснационален џин кој всушност треба да е моторот на nwo, ете сето тоа Трамп им го ресетира инстант уште отако заседна во БелаКшча со повлекувањето на сАд како од ТТИп така и од парискиот протокол кои механизми беа првиот економски чекор кон сплотување на америчката и европската економија на наднационално ниво, во такви околности фамилијарните фирми на месоните ммф и светска банка си го продолжуваат филот на своја рака за нов дигитален валутен и клиринг систем иако беа попиле удар и од либор-сакндалот претходно односно постојната негова регулација во Англија, прашање е само дали демонтирањето на либор не е и нивни спин како побрзо би дошле до глобалистички контролирана финансиска шема, иако јасно е дека дериватниот балон ќе пукне кога тогаш макар имале лесен лост за банкарско порамнување односно невозможни позајмици пред се’ а како несолвентните банки дури биле и банкрот да можат да се враќаат во живот бидејќи се ту-биг-ту-феил!

значи ова е она претурање од празно во шупливо што би спречило тотален-колапс, но секоја транзиција сама по себе е ресетирање на одредена шема а додека новата се зацврсти посекако ќе има големи турбуленции, на кои некои ќе се прилагодат некои ќе го јадат фората, така да инстант светски економски колапс нема логика да има, но бурни времиња ахед и те како, освен ако кинезите и русите не се одвојат целосно од западната финансиска центрифуга за што веќе и спремаат терен подолго, можеби плашејќи се од тоа еа-детерминистите да впрегнале онакво склет-корона-сценарио во Кина како би ги искулирале, а може и буквално втеруваат моментум за ордо-аб-чао околности, а кога веќе шпекулирам ќе речам многу возможно е ова да е исто така и дил меѓу Трамп и Кси како би се зајакнал доларот та лесно да не се пишманат банки да вртат кон глобалистичкиот спин и нивиот дистрибутед леџер, ајт чунки наскоро ќе дознаеме кој стои зад фората, која фора ако е таква за жал заради короната е смртоносна, иако боза во однос шемите за кои говори ЏимР (кои се прочитани во видеото од првата фуснота од постов, иако x2 убо би било да го прочитате целио негов текст за неофицијално новиот ммф-ски дистрибутед леџер механизам посреди светскиот финансиски пазар, кој текстисто е линкуван погоре како претпоставен месонки удар и на сАд во костец случавањата околу корона вирусот во Кина ... дали ги гаѓал годинита и месецот точно незнам, битно е дека на маса има таква шема, а која како и кога ќе бидне пуштена низ вода не е ни битно, што понатака тулку повеќе време за вас да си осигурате некаков рурален бекап како полесно би ја амортизирале таквата транзиција, доколку истата е неминовна! реков ќе најдам некое негово скорешно тв-гостување но немет ништо на тјуб!

еве едно видео на атлантис-репорт тревожецот, во кое наведуе дека прогноза на ЏимР која иако Џим не ја конта така тревожецот ја парафразира налик Кина е тргната кон капут, сепак од истото видео како потврдена информација е констатацијата на АР дека Кина навистина инјектирала 140 милијарди евра во економијата како амортизер заради короната, дали ќе биде тоа доволно за да се одржи на нозе не се разбирам бидејќи во прашање се еден куп варијабили за кои ко што вели и Рубини во видеото погоре тешко и економист да ги дофати а не пак економски-лаик ко мене кој нема намера да биде економски-факир и да ви каже готово е пакувајте си куферите за на Село, иако јасно е дека порано или подоцна тоа ќе морате да го сторите доколку сакате да имате каков таков комфор посреди идна светска економска стагнација транзиција или Не Дај Боже колапс!бреј го запердашиле ко ликов да бркал монетизација преку корона-паника, а всушност видеата од поодамна му се хир-комс-д-краш, иако никако да дојде, и камо да недојде, сепак ликот трезно анализира дека ризици имет еден куп, само што тро сензационалистичко-агитпроповски го чини тоа па делува дека уште утре се’ ојде во вода, а всушност одењето ќе биде низвода, значи нема да потоне светска економија туку ќе си се дави и ќе и бидат фрлани разни спасувачки пјаси од оние кои го контролираат фиктивното богатство денеска, но ко што пишувам понапред во постовите комбинации многу, а камо посреди нив чаламот да си приберат сите, арно ама кој е спремен денес во светот да испушти од рака власта и моќта без џева!?Изменето од Zelenikovo - 14.Февруари.2020 во 23:32
Кон врв
paralelogram Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2017
Статус: Офлајн
Поени: 575
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај paralelogram Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2020 во 20:38
Taka jet (otsechno)
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 709
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2020 во 18:31
јамајканскио ли Џејмс Браун, ќе го прашам за диско ако поскапе струја, иако нему му дреме з’ш е на отсуство ... мајтап мајтап ама ќе поскапе и интернет, та инвестиции во биткоини не е најумна бекап работа, иако злато и сребро ако имате сред светски економси колапс малку ќе ви биде и клан за да го сочувате, приватна војска исто не е од помош з’ш платеници се најподложни на корупција штом им подогладни око!

во ваков миг, биле арни или неарни прогнозите на ЏимР, поубо е да ја наслушувате пр. економската-инвестигејшн-вафла Кајзер Репорт отколку мене да ме читате, ако воопшто некој и чита што пишувам, пошто ако е тоа случај бар 10% би зеле нешто да потпрашаат, а ако тоа е случај само 0.1% би биле paralel скречои, но мене ми личи ко paralelogram да е 100% единствениот заинтересиран да кликне како изгледа последнава страница од нишкава, но клик и расклик на фусноти се две дијаметрално различни работи ...

history repeating as in times of french revolution
nowadays are parallel to earlier times > Mississippi Bubble
вели гостино во вторио дел од емисијата
а Макс на крајо ко заклучок додава
ит симс ноуван керс абаут д’каминг фиат апокалипсwhat can go wrong boat is boat


Изменето од Zelenikovo - 14.Февруари.2020 во 18:51
Кон врв
paralelogram Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2017
Статус: Офлајн
Поени: 575
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај paralelogram Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2020 во 17:20
Mangava diskopank
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 709
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2020 во 17:10

бреј, ако навистина чукнал час за белосветски промени вистина фанки-панк е работава, уште да беа искрени еа-елитите пр. ко што си е искрен ЖељкоК, O соул брадерс инд систерс гет реди, полнете шпајзои, килери и визби со Ракија Алат и 35%-тен Хидроген Пероксид ... а можете со време да си набавитe и апаратура за домашно пиво како би биле главна фаца у маало ...

спојлер посттов можам да го напудрам и со схтх-аграријанистичка мотивација иако какви и да се промени од светски економски профил нема инстант да ги ничкосаат економии, бар храна макар и поскапела нема одма да исчезне како прилив! сепак шо имет поубо од своја бавча фарма рибник, та не е на одмет додека сета соодветна опрема за таков живот ви е ефтина и достапна бар да ја складирате на сигурно!

реално најави за светска валута имаше турбо и до сега, но аберот на Џим Роџерс е во однос клиринг-шемите на банкорпци, кои ко што е наведено во постовите на претходната страна заради ресетирањето на LIBOR сега се во ќорсокак озбилно па ете се досетиле еа-детерминистите да стокмат амортизер т.н. Distributed Ledger (од ммф впрегнат како clearing blockchain) а во кој Џим вели и вие ќе сте можеле да флегнете инвестициски предвреме и без да имате forex account т.е. не сте банкари, но ко што вели преку негова рака, хм, дали ова не е само негов пирамидален бизнис спин незнам, но чак-пат пратејќи го од спунт последнава деценија миличи Чоеко на искрен, арно ама чим е инсајдер што ако тој е само мегафон на еа-елитите кои преку него си ги информираат ближните дека веќе се крчаат на ангро белосветски финансиски промени та со време да се спремаат, хм, проблем и баш не го знам наујбо ликот за да донесам цврст заклучок колку неговиот абер е точен или поточен, да не излезе на крај да ви скубне пастрмката во негов џеб па ја да сум ви крив бидејќи тој лаел а јас сред карваното што си врви сум фрлил спојлер!
Кон врв
paralelogram Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2017
Статус: Офлајн
Поени: 575
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај paralelogram Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2020 во 08:01
Taka jet
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.