IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Бизнис и економија
  Активни теми Активни теми RSS - Финансиска криза во САД и Европа
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Финансиска криза во САД и Европа

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 10>
Автор
Порака
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2019 во 14:24
о карамбол, можно ли е заради месонски паранои истиот да спука!?


она што е очигледно е дека еа-детерминистите се нестрпливи, и не бидејќи азното ќе им потонело, туку бидејќи им скубнуе моментумот за форсирање свој nwo виа ww3, земено како домино ефект рушењето на светската економија за нив е корисно само ако така го ресетираат некако истокот како нивни пандан, за нив како 5 века светски експлоататори денес мултиполарен свет би бил реалност само ако буквално WoW не е империјалистичка фабула туку буквално ејлиен фибула која ќе им збрца пипци во мал мозок и им затетерави расчекор , туку што ако тоа веќе е и$ случај - оние т.н. рептилијански филмои на дИкЕ, премногу бумеранг случајности од аналогии [1] за да истите не мирисаат на загорено [2] не заборавајте eugenics still rulz in d western hive [3]

24.08.2018 - Trump - 'Impeach me and watch the economy crash'
https://www.thejournal.ie/trump-sessions-4198849-Aug2018/


колку малку треба за берзите да истрипаат!? е сега, трампајла им трапаше нивниот глобализам за национализам, а тие скокат ли скокат виа своите ’демократски’ ботои, иако таквото прискокуење нема доволно сила за предвремена ротација бидејќи за импичмент им требаат 2/3-тини избраници, но дипстејтовци ако насетат дека Трамп има шанси за втор мандат ќе рискираат и републиканци да го потпичнат, НО ко што вели качерот донт кеч ми ивен иф ју кен з’ш ојдовте сите вери вери шворц ... е’ ова е веќе озбилен ризик, кој иако е меч со две острици месоните нема да двојат да сторат хаос и по цена и самите да изгинат бидејќи nwo атлантидската идеологија им е света луцистраст работа, ама вие си мислите тоа е само едикоја фабулозна фатаморгана, НЕ напротив спротивното уверување дека тие елити не гледаат на светот и луѓето како колатерална статистика во нивните агенди е најголемата самоизмама која чоек може да ја проголта во однос демократијата која му ја сервираат !
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2019 во 16:16

Животот не е коцка, но месоните се коцкаат со се’ живо

1868

http://globalfinancialdata.com/the-stock-market-and-the-impeachment-of-andrew-johnson/

2019

https://www.reuters.com/article/us-usa-investors-impeachment/u-s-investors-prepare-for-drawn-out-house-impeachment-proceedings-idUSKBN1WB2GV


дали демократите се абдали и сакаат сосила да таласаат, хм тнко, туку само послушни глобалисти кои биваат шибани од месони, а ним пак ко што велам два поста поназад ем им дреме ем им се брза, сето ова сепак може сите од спунт да не здрма! ФАКТИЧКИ СО ЦЕЛ ОВОЈ ПРИТИСОК САКААТ ДА СИ ГО ЛЕГНАТ НА СВОЕ БРАШНО а нему ако му е битна економија нели ќе се синхронизира со нив веруваат, pax americana за еа-детерминистите е дефакто побитен момент него uSa StronG aGain ...
Цитирај ...
Trump has already said impeachment would cause the stock market to collapse. Wishful thinking, maybe, so he can blame the Democrats.

But there are other economy problems all this political chaos could cause. It’s unlikely Trump will be able to make much progress on economic issues like trade with China if foreigners think he’s in jeopardy of getting kicked out.

Plus, federal budget deficits, tax issues and a whole lot of domestic financial matters aren’t likely to get resolved. All of this could push the US into a recession in 2020.

There’s one other thing.

Back when Bill Clinton was being impeached in 1998-1999, the Federal Reserve cut interest rates to help the economy.

The Fed might step in this time as well. But that’ll lead to more battles as the Democrats scream foul and the Republicans cheer the Fed on.

Buckle up.

https://nypost.com/2019/09/30/impeachment-may-lead-to-another-october-stock-market-crash/


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2019 во 20:48

дека од празно во шупливо претураат и дека не ги боли како ќе биде натака тоа еа-детерминистите може да се потфати од нивниот обем на богатство [1] но доколку азијците почнат да ги луфтираат своите резерви на долари [2] а така го ничкоса доларот тој нивни обем ќе бидне болен омен за еден неколкувековен еа-империјализам, а тоа ќе почне да се случува веднаш штом почне да се тетерави (ко што вели во третиот абер доле) бар една од економиите со поголем шпекулативен долг т.е. џанкајла блокои кои се откупени од свои пример пензиски и слични фондои во држави ко ОК сАд и Кина, бар велат тие имале најмногу вакви ресервисирани технолошки вишоци преку банките, НО кој да им помогне на приватните балонџии нормал концерните, НО акробаланс на хартија секогаш изгледа фино додека во реалност пукет пршлени при мало невнимание! ... while fed is cutting minsky is rising ... уба спунт аналогија од австралискиов билтен [1] хм ризик со гоооолема опашка во костец континуиран раст! балончина балончина до месечина или марс ќе ве дујат!?19.10.2017 - https://www.cnbc.com/2017/10/19/chinas-central-bank-just-warned-of-a-sudden-collapse-in-asset-prices.html

20.06.2017 - https://www.forbes.com/sites/johnmauldin/2017/06/20/the-market-is-headed-for-a-minsky-moment-it-can-happen-quickly-too/

30.05.2019 - https://www.epi.org/blog/recession-or-not-there-will-be-pain-coping-with-corporate-bonds/

Цитирај 05.11.2019 - https://www.telegraph.co.uk/business/2019/10/16/imf-sounds-alarm-19-trillion-corporate-debt-mountain/

$19 trillion corporate debt mountain built up by reckless lenders seeking higher returns threatens to topple over and deepen the next recession, the International Monetary Fund has warned.

The global lender of last resort sounded the alarm on a boom in corporate lending in the US and China, with debt classified as high-risk accounting for almost half of the market in the world’s two biggest economies.

The IMF said in its Global Financial Stability Report that in eight major economies including the UK, debt-at-risk - or money owed by companies which cannot cover the interest payments with profits - would hit $19 trillion in the next downturn, or 40% of the total amount owed by businesses.

That is above levels seen in the financial crisis
, despite the shock tested by the Washington-based institution being just half as severe as the last recession.

The UK is one of the economies most at risk from its large share of junk-rated debt.

Economies with higher levels of speculative debt, such as the US, China and UK, could experience more severe recessions as companies pull back on investment to reduce their burden, while a wave of defaults forces loss-making banks to cut back on vital lending elsewhere.

These vulnerabilities in companies "should be addressed urgently" by policymakers, the IMF said.

The IMF said there is also a concerning rise in risk-taking by US firms which are loading up with debt to fund bumper shareholder payouts and dealmaking.

It said: “Surges in financial risk-taking usually precede economic downturns."

It highlighted the booming leveraged loan market, which funds the most indebted companies and private equity buyouts with junk-rated debt, as a particular pocket of risk.

Investors’ hunt for stronger returns in a world of rock-bottom interest rates has lifted the share of deals which rely heavily on debt above pre-crisis highs.

Meanwhile basic protections on these risky loans intended to stop firms taking dangerous gambles have been ditched.

The IMF said the exposure of non-bank financial institutions to losses could amplify the next recession, as investors will be likely to hold back credit from the economy.

It also cautioned that ultra-low interest rates have prompted increased risk-taking by investment giants, such as pension funds and life insurers, as they search for stronger returns “with grim implications for financial stability”.


The hunt for better returns by investors has left asset prices such as shares “overstretched” and has encouraged them to hold similar portfolios of assets, meaning that market sell-offs could be worse “in the event of adverse shocks”.

US shares, which remain close to record highs, are particularly overvalued with prices rising in the last six months despite rising worries over the global economy.Изменето од Zelenikovo - 08.Ноември.2019 во 20:49
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2019 во 00:00

и ајде да речеме финансиски па и политички ќе претураат еа-детерминистите од празно во шупливо и така да ја поживеајат тро подолго кензијанската кашаталистичката понзи шема, но која бара ефикаснот најчесто виа окрупнување за да се осигура константен економски раст пр. мерџинг меѓу сЕд и сАд, но тоа значи заобиколување на демократијата и гласот на народот бидејќи Народ дури и измиксан ко америчкиот не милува баш шер’д’ленд мелодии, значи елитите ќе им наметнат насила својата волја, нешто слично ко кај нас со ерга омнесот при што мое уверување е дека бевме контролна експериментална група како Нација која беше пржена сублиминално како не би имало простор ни за пасивен отпор, не дека сме единствени но уникатни како и понатака не возат и набљудуваат која е точката на топење а во костец впрегнатата претпоставувам емф технологија било тоа протната преку ухф вхф бранои или гсм фреквенции, којзнае можеби и сателитски или харповски во случај да немаа на терен на ангро свои ботои, нејсе, но ОСВЕН што туркаат атлантска nwo агенда, на еа-елитите воедно им треба и ефикасна работна снага, човечки ресурси кои не можат во овие околности брзо да ги апдејтираат бионички како би биле попродуктивни со оглед дека ако ги ротираат со роботи се појавува вакум од незадоволство како граѓанска темпорана бомба, особен склет ако се знае дека последниве децении младите плаќаат екстра данок заради конзумеризмот и раскалашениот веј оф лајф подрака со неограничено достапниот потрошувачки лихварлук т.е освен што глобалистите ги здрмало политички депресија воедно и бројлерите не им се баш ма број еве во сАд [1] вака видено прашање е само кога ќе здрма и економска депресија таму, освен ако Трамп не остане цела деценија на власт па ресетирајќи ја миграцијата да ги мотивира САМИТЕ АМЕРИ ДА ДУМААТ ОПТИМИСТИЧКИ за така дури и депре биле со радост да работат бидејќи логично поплатени би биле, НО што е со кинезите, нив дури допрва почнуе да ги дрма сличен феномен, иако далеку од склет табиетот кој со децении го билдале америте ... вистина комбинации за излез многу, ризици уште повеќе, а сепак секој по свое си тера, за што добар абер е оној рускиот постперестројка кога западот стегна чалам колку е неприкосновен иако истокот барал подадена рака [1] но самобендисани еа-елити кои ај тогаш та и сега сонуваат како да ја раскринкаат и ограбат Русија по примерот на Југославија, смешно но русите постојано им велат не се плашете паметно е културно да се разбереме, но веројатно колдвор параноите супер длабоко им се врежани на еа-детерминистите, иако дополнителен западен страв во мултиполарен свет е немањето никакви гаранции дека тие ќе го водат орото!

http://www.globalresearch.ca/how-the-us-deep-state-accidentally-forged-a-multipolar-world-order/5605167


практично оние кои гаснат на економскиот семафор не се трансакциите односно трговијата, туку дипстејтовци односно евроатланските детерминисти, нешто што е случај од секогаш, иако за минатовековната голема западна депресија ќе ви речат економски немале сили или волја тогашните империи [1] што не е точно туку било класичен упад заради превземање на пазарот и политиката комплет од страна на месоните [1][1][2][3][4] односно си осигураат целосно дворот за делување, истите тие елити ако збрчи голема економска депресија повторно тоа ќе го сторат предетерминирано! незнам колку пати и да повторам дека самата претходна евро-криза беше предетерминирана како би се избалансирале доларот и еврото Народ просто останует нем небаре има нешто случајно на овој свет, а за колатералките нели нека му ја мислат неосигурните! затоа и велам инвестирање бар во мала фарма е супер самоодржлива инвестиција наместо да купувате бесни коли или по два три стана за онака да ви капело од кирија, арно ваша работа, но потем не се жалете дека никој не ве предупредил ...

https://foundingfather1776.wordpress.com/2010/08/17/the-engineered-economic-collapse/

http://howtheworldreallyworks.info/

Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2019 во 18:04
ЏАСТИС ТУНАЈТ

https://allthatsinteresting.com/1970s-new-york-photos
вAндерфул лајf
Цитирај The classic “expect the unexpected” is true for the markets. The biggest lesson that the crash of 2008 taught investors was to take measures to prepare for the wors [3]

ПРИПЕР ЕДЕН БУНАР РЕЗЕРВА, 50eвра метар должен, ЛОЗЈЕ ДА СИ НАВАДИТЕ ОСВЕН НОЗЕ ДА СИ МАКАТЕ, паметно би било и еден поголем аквариум рибник или бара да скрцате како бекап ...

Цитирај I'M afraid that we may not have learned from past mistakes [2]

Globally, there exists $250 trillion in debt against economic assets of around $100 trillion. The notional value of all derivatives now approaches a quadrillion dollars. [1

ПАНИК НОУ, ЏАСТ СКЛЕТ ФЛОУ


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2019 во 22:48

оптимизам никогаш доста

https://rs.sputniknews.com/intervju/201911101121154743-jedini-svetski-ekonomista-koji-je-predvideo-globalnu-krizu-otkriva-za-sputnjik-sta-nas-ceka-/


сепак и Просфесоров вели порано или подоцна светско економско цунами ќе бидне случај, се прашувам ќе може ли тогаш да си купи Чоек конзервиран Ананас во скотски маркет, зато убо е да си набавите семе и од Ананас во резерва, не дека ќе го нема ама ќе биде супер скапотилук, а доколу немате абер од овоштарство можете да си набивите некој хибрид од Нане со вкус и мирис на Анана, ова за ананас-мента ми е проверено навистина ваво гмо имет во Австрија, муабетов ми е тро фругал ориентет како куцната аклиматизација за времето кое доаѓа ... но кое и не мора да бидне склет доколку Народ колективно впрегне фокус да каузалноста на овој свет ја ресетира измолувајќи милост од Бога ... инаку Рубини вели требало каписла, но во овие околности истата и да ја нема ја има, пример [1] а од сите набројани во последниве десетина поста мислам следните п.избори во сАд можат да бидат озбилна гачка, просто Трамп е незаменлив кај работничата ласа а на дипстејтовци и овој мандат им е вишок та ништо чудно и во тој контест при втор мандат на Трамп да потегнат хистори рипитинг [2] иако тоа би значело голем ризик во однос нивното елитистичо чекмеџе рушејќи ја таа светсата еономија! но, доколку се помирени месоните дека и така и вака ќе зијанат тогаш и нема да се колебаат да прават бељата доколку нема свој пион во раундабаут офисот!

инаку Рубини, налет оптизмот, на втора апла дрсо звучи

Цитирај Finally, there is an important difference between the 2008 global financial crisis and the negative supply shocks that could hit the global economy today. Because the former was mostly a large negative aggregate demand shock that depressed growth and inflation, it was appropriately met with monetary and fiscal stimulus. But this time, the world would be confronting sustained negative supply shocks that would require a very different kind of policy response over the medium term. Trying to undo the damage through never-ending monetary and fiscal stimulus will not be a sensible option.

https://www.project-syndicate.org/commentary/global-recession-us-china-trade-war-by-nouriel-roubini-2019-08

Цитирај The next global recession will be immune to monetary solutions
...
It is easy to imagine how today’s situation could lead to a full-scale implosion of the open global trading system. The question, then, is whether monetary and fiscal policymakers are prepared for a sustained – or even permanent – negative supply shock.

Following the stagflationary shocks of the 1970s, monetary policymakers responded by tightening monetary policy. Today, however, major central banks such as the US Federal Reserve are already pursuing monetary-policy easing, because inflation and inflation expectations remain low. Any inflationary pressure from an oil shock will be perceived by central banks as merely a price-level effect, rather than as a persistent increase in inflation.

Over time, negative supply shocks tend also to become temporary negative demand shocks that reduce both growth and inflation, by depressing consumption and capital expenditures. Indeed, under current conditions, US and global corporate capital spending is severely depressed, owing to uncertainties about the likelihood, severity and persistence of the three potential shocks.

https://www.theguardian.com/business/2019/aug/23/global-recession-immune-monetary-solution-negative-supply-shock   
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2019 во 05:55

БАБЛС ЕПП

monsteramaстрејт ин д саншајнколку и економски кловнои да има, та колку и финансиси шивачи да им влетуваат, пак и пак Благодатно може да се амортизира каков и да е светски економски склет преку Самоодржлив Аграријанизам, но дали тоа на елитите им е јасно!? ним им е битен само планед-обсоленс економски-раст и роботизирана консолидација на ефикасност и конК*ретност, а посреди таквата ненаситна за профит похота за Луѓето нема место како Животољупци туку робобројлери чиј живот е колатералка на нечиј кашаталистички матрикс, бар таа Каша да беше природна па да се радует Народ, но нивната каша е помија во која сите се дават, за жал многу веројатно е дека ја туркаат и во тињата на фабијанскиот анимал-фарм, НО кој и ни е и нам крив што не превеслале на суво дека гетоизирањето во бетонската џунгла е норма а бројлерлукот закон за среќа, О Луѓе кај ви е акалот, ако можат и крвта ќе ви ја цицаат а потем шиткаат, што и сега го прават но пред се’ психички крадејќи ви ја креативноста а шиткајќи ви ја како елитистички реинвестиран агитпроп за странски инвестиции, бреј со сите тие пари за автопати индустриски бонуси и фабрички менталитет колку може Самоодржливост да се удри во плафон да просто не економско цунами ами астероид за диносауруси да удри нема да видите склет, до душа на крај од сафра некој одсамите потчинети ќе збрчи астероид во некаква форма и не бидејќи сакал туку бидејќи елитите го притиснале до ѕид а тој некој ето ко за беља можел астероиди да жонглира

донт хев а џоб бут вонт ту плант коноп


нејсе, убо би било бар малку од малку да се дума за Самодржливост и тоа технолошки впрегната во форма на современ еколошки аграријанизам, но вие кого гласате на избори тоа си добивате, капак вашиот глас неретко завршует во корпа па и бунар, за што чаре е ППГ, но каде кого да гласате за Самоодржливост кога нема ниту една Земјоделска Партија, а она што имало одамна е лоботомирано, ех Вељо Тантаро сега да беше младич, арно ама сега не ни треба его-чалами туку здружување и постојана 24/7 дебата на еФоруми а не начукуење во партиски шатбои и копање агитпроп ровови, но ајт чунки ќе се сетите алатките на современово е-општество правилно да ги впрегнете па самоодржливо да им стапнете на опаш на удбалитичарските мастадонти, тик так тик так колку време имате за да се дефокусирате од факторизација и се фокусирате на аграризација, ајт кога ќе навалат мигранти да ви попунуваат празен ход по фабрики може тогаш ќе се досетите дека од секој аспект излезот ви е на Село, само што за вас градските сељачишта селото е грозно за живот додека во град убо ви е да се давите во канализацијата од бројлерлук, ова говорам за центрифуги како Скотје Тетово Охрид Битола Куманово, Прилеп чинам е исклучок бидејќи петел сеуште можеш да чуеш да куК*рика под Маркови Кули, но каде веќе нема мобинг од страна на ненаситни аги без исклучок и селата каде кој како стигне си кандисуе чекмеџе виа македонски шуми, начисто битно е само кој ќе успее да се наждере бизниси бели сиви црни не е ни битно з’ш за профит и на ближниот ќе заборават тие аги а не пак на едикојси амал кој му робуе во компанија, НО какви правила на игра имаме и какви лихварски стапици од потрошувачки кредити не е ни чудо што ни во град неможат тројце да најдат бизнис нзс а не пак на Село да се здружат во Задруга, ако стимулирајте вие изборно слепци па не се ни чудете утре кога ќе ве заглават во тиња, битно сте уживале некако сега, ама бар да уживавте туку мизирувате фејкерски, квалитет на живот ко на конзервирана риба!Изменето од Zelenikovo - 14.Ноември.2019 во 14:00
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2019 во 15:15
пост-ЕПП не-епп


конзерва конзерва отвори се, нека скубне Народ од гетоизирање! бреј по грешка отворив фејкбук профилот за миг и оглупев за милисекунда! го деактивирав пак додека не ивадам топтан се’ од абери та да го скинам, а како причина им збиберив порака на фејкбуковци з“ш скубнувам - фидот интерфејсот и корпоративниот вајб им се лоботомирачки!

бланк спејс од празно во шупливо


дигресијава може фино да се залепи и за светската економија, која го оглупува колективно Народ правејќи од него рат-рејс бројлер кој треба да живее заради центрифугата, навидум таа постои заради него, но впрочем Народ постои заради неа денеска, живеејќи само какоколатералка која чека пример пик-оил моментум за да олабаи и проба да се реформира самоодржливо сестрано! но месонските елити, чиј еа-империјализам трае неколку векови а кои си имаат нели своја инерција од романтизмот навака преку индустриската и електронската револуција, тие тешко дека ќе остават луфта за да се редефинира светот така да власта бидне во раце на Луѓето, што пак упатува на тоа дека и штом замираса на склет светска рецесеија поозбилно еа-детерминистите ќе си го осигуруваат својот повеќевековен империјализам виа хаос, ко што правеле и до сега, зар не е нивно масло теоријата на хаосот, нели за нив е норма да фениксот се издига од пепелта, фараони кои во никој случај нема да се помират со фактот дека своите потчинети може да им ресетираат азното, НО, нека се сетат на Пророкот Мојсеј, арно ама забегале озбилно технократски еа-детерминистите та ќе дрмаа со вируси и склети без пардон, и тоа не онакви биолошки туку наноботвски, онака Лимон т.е. ВитЦ да не моит да им ремети во пандемиите, за жал мнозина абер си немаат ниту во кои времиња живејат а не пак како да се наоружаат со Благодат за да одолеваат на вакви потенцијални заврзлами!

ова пак вторава дигресија добро се лепнуе на фактот дека и да нема пик-оил (како тригер а заради фракингот) исто ко да го имало, бидејќи не е во прашање дали и како Човештвото ќе живее туку како еа-елитите ќе си го осигураат или реосигураат својот евроатлански империјализам кој пак сега пред фаза на консолидација виа претворба на еу во сЕд а потоа мерџинг со сАд, ништо страшно нели тоа е нормално секој еден систем на овој свет да расте и се развива, само ПРОБЛЕМОТ Е што растот на светската економија нема друг начин да се одржи освен преку се’ поприсутна автоматизација, но дека роботите ќе биднат сеприсутни тоа тешко, попрво од Луѓето ќе гледаат да сторат киборзи, но и посреди таквата равенка стои рационализирачка варијабила која треба да го растерети резултатот т.н. еугеника, па оние кои нема да сакаат да се учипат и надградуваат топтан ќе биднат прогласени нормал за инфериорни а ко такви и ко системски вишоци маргинализирани ако не елиминирани, нели ОВА е nwo сценарио под претпоставка дека нема да има ww3, додека втората верзија е ww3 а потоа nwo, сепак и во двата случаи за од Бога Вдахновен Живот нема место, дали потоа ќе забегует некое матрикс продолжение или пак и поекстремно како гоуст ин шел не е ни битно, битно сега сме на работ од бездната, што би рекле народно на почетокот од крајот на апокалипсата, кога пак иста ќе заврзши незнам ниту е битно колку што е јасно како, но кому како, мнозина не ни контаат дека уште денес заради кашатализмот душите им се веќе спремни за рециклирање на буништето на заборавот! ЗАТОА час поскоро ...

... селска буна или киборгајла иднина

Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2019 во 21:07

горе ќе речам два поста епп, но кој ми плаќа мене, хм се надевам ќе заслужам Божја Милост за сопствениот грешен хедонистички табиет со тоа што предвреме би предупредил мнозина да си осигураат сејфхаус насело како помирно би дочекале иден или евентуално скорешен светси економски колапс, камо да можев да им угодам некако таквото осигурување да им е што полезет, но чинам доволно е и ова кога немоит друго ...

инаку тригер навистина може да бидне и нафтата, и тоа пред и да има каков и да е светски оил-пик, доволно е војна со Иран да збрчат еа-детерминистите и се’ да почне да се дави во безидејност, иако со фракингот веруваат ваков ризик е ресетиран ем има и алтернативи за нафтата [1] само што во теорија се’ изгледа фино но во реалност теори знае неретко да прејде во терори!


Цитирај
https://consciousnessofsheep.co.uk/2018/12/14/the-everything-pin/


The global economy depends upon growth that is ultimately generated by diesel-powered machines and vehicles. It can only collapse if the fuel that powers it can no longer be accessed. And no amount of government bond-buying and helicopter money (still less windmills and solar panels) is going to change that.


е сега чорба, убо вели во крајов на текстот чаре немет, па спрематејте за светска рецесија поозбилно, та не само рурален-сејфхаус да сторите како осигурување туку да си го реосигурате истиот и со тро механизацја ем земјоделско ноухау ... инаку како последно решение во однос амортизирање на кашаталистичкиот ќорсокак мнозина економисти думаат за неопходност од т.н. хеликопер-пари [1] пр. едикојси сер Адаир има добра поента за постојните недоносени антикризни механизми [1] а уште подобро му е оваа за автоматизацијата воопшто - When, not if. It is likely that we are in the early stages of a technological revolution which will eventually result in the automation of almost all economic activity, almost all work activities. [2] се прашувам на кого ќе му коптираат хели-пари тогаш натака, на роботите ли!? инаку изгледа и тој е федералист [3][3] а тоа склопено топтан значи дека според него nwo е ултимејт чаре каде роботите ќе бидат главна работна сила а пари ќе им пуштаат преку хеликоптер во матрикс, но дотогаш нели да си поекспериментираат и со Луѓето, иако факт е дека каков и да е шок во однос постојните финансиски механизми ќе предизвика домино ефект, што впрочем ќе го стори појавата на хеликоптер-мани како механизам, така речи инкциите ќе се свртат директно во реалното стопанство наместо ко до сега индиректно преку банките, ех математика колку самоуверени се економистите посреди теоријата на игрите, да не е без ич еве не размислувам само јас вака имет и многу други кои ќе речат со хеликоптер светскиот економски џин не се спасует!

https://www.zerohedge.com/news/2017-06-05/path-inflation-helicopter-money


но да видиме! то руските хеликоптери знаат да бидат чудо, но нели русите не се прашуваат во моментов за азното на еа-елитите, само што вака или онака пак nwo без источните империи не можат да срочат то западните, во тој случај потворно се наметнува прашањето кога ќе распалат еа-детерминистите дрско крваво, само тшо тие по бункери ќе си дремат а Народ ќе биде озрачуен, но среќа што русите извадија то хиперсоничните проектили па сега му треба време на западот да ги стигне а така имаме као Човештво купено и време за тро отпојќе мир во светот, ех да имаше повеќе џамбо хеликоптери може и мирно ќе спиевме долго натака, но немет, или!?не можам да замислам што значи за еден организам да колабира, дали полошо е нервен слом налик лева и десна хемисфера да ојдат китка-матка, или пак полошо од шлог е откачен тромб, нуклеарна откачишка од која и околните организми би имале гајрет, токму ако не е подобна веќе земјата за колонизирање нели елитите ќе колонизираат сончевиот ни комшилук, НО да речеме шлогирањето е поизвесна појава во блиска перспектива бар како стојат мирнодобски работите за сега [1] иако еве во аберов од фуснотава се вели десната хемисфера е поимуна токму бидејќи левата и стегала санкции правовремено, и навистина Исток од секогаш бил порационален во однос домакинлукот, доволно фругал да преживее макар запрела наполно циркулација, но тотален колапс не е возможен иако Очај ќе збрчи до немајкаде знаејќи на каков комформистички веј оф лајф е навлечено Човештвото, бреј ниту Цвеќе на тераса да засадат мнозинството туку попрво би го купиле од Цвеќара, а камо да тераа минималистички туку си тераат вештачки, но таков стентиран живот на ангро ќе сотри киборзи од Луѓето нели имаме ксмет да запре некако центрифугата, така не е толку црно ниту сиво идното светско економско колабирање, напротив шанса да се почне од почеток, само што оптимизмот ми го осуетуваат вијуги кои ја потфатиле евроатланската детерминистичко-паразитска матрица во која простор за подобен рисит има само во нивните империјалистички регистри, мора да разберете римскиот тетреб за нив е ултимејт идеологија, конечно нивни правнуци се истите, од кој аспект паметно е додека ние како Луѓе се надеваме само на шлог воедно да очекуваме и тромбајла по све стране, ПА БИ ПРАШАЛ дали кој и каков план има ова наше општество за соодветни ризици!? титоистите праеле тук таму и скривници, имале и научен бекап што во кокави услови при превзеле, НО ние денес хм веројатно се потпираме на тие физибилитки, само што и да ги има чинам денес истите не се применливи во постојните околности, или!? камо да имаше лесен начин за осигурување или амортизирање во случај на тромбајла времиња! колку што ми е познато во ПП тоа го нема предвидено, ЕХ тоа една скорешна скопска поплава колкумаки им зададе на надлежните а не пак светски економски колапс а не пак ww3 ујдурма, ајт може ќе К*ртулиме ако имаме некаков иден комши капиџик [1/u">][2] иако поубо е да се има поранешен ко проверен, арно ама ние со србите сме на лева нога, можеби сега би заиграле преку нив и на десна откако потпишаа економско рандеву со русите па да се надеваме дека ќе имаме простор за К*ртул поскокнување, НО чатали купатали утнам бутнам колку се И факт е дека никој во државава нема абер како 2 мил. народ (ем 4 мил со се сите иселеници кои нормал при светски економски колапс ќе поитаат дедоина да си укрепуваат) Како сите нив да ги осигураме здружиме и мотивираме да не си извадат очи бар за кладенци ако не и меѓи!


Изменето од Zelenikovo - 19.Ноември.2019 во 11:02
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2019 во 00:35

ако се види поубо ризиците можат да се менаџираат лесно доколку се има консензус, ризикот пример од мањак нафта може да се амортизира виа вишокот на гас, но неопходно е отворена соработка на западот кон Русија а не саботажи на рускиот гас, имаше едно време сензационален абер деа резервите на гас кои ги има Русија се доволни за 400 години да се задоволи потребата од енергенс за светсата економија, колку овој податок е точен и се однесува на цела светска економија незнам налетувам на абери кои велат дека за наредни сто години има резерви на гас логично според постојната потрошувачка [1][1] но факт е дека Русија е најсигурниот амортизер во однос склетот од потенијалниот нафтен пик-оил а во костец балансот [2] но исто и Иран не е за потценување [3] веројатно затоа и толку се настрвени на Иран како би си осигурале соодветен амортизер самостојно еа-месоните а воедно ниту да зависат од рускиот гас ниту пак Русија да може економски да им се доближува, реално западниот империјализам стрепи за да не биде сотрен од источниот, а посреди таквите паранои просто и малку зијан е многу зијан, само какво обезбедување имаат на делегации а не пак друго, зошто, бидејќи се елити кои не му служат на Народ туку на центрифугата па и се плашат од Народ, вистина им дреме што ќе биде со Народ, тој за нив е колатералка посреди нивниот утописки план за возобнова на атлантида вавилон рим просто тоа е современ империјализам кој во одредена форма зацртал некаков нивен рај на земјата олицетворен во nwo светска надвлада [4] вака пак видено јасно е дека тие си штимаат светската економија како сакаат а заради ваквиот нивен план, мислам аирлија на паметот ако мислите дека случајно се испилила еугениката а не пак дека истата е мртва, ако сакаат еа-елитите ќе седнат на заедничка маса и рамноправно со сите ќе постават нови правила на игра, но ним тоа не им е целта бидејќи тие тежнејат кон апсолутна земна моќ, а впрочем и самите се нечии робови односно на анатемаго кој си ги игра како пиончиња бидејќи стрвејќи по златното теле си загинале Благодатта, од кој аспет и не треба да им се лутите туку да ги сожалувате, а доколку сакате и себе си но и ним да помогнете фатете се за Мечот Божји кој е Словото Божјо ... но вие виа лихварлук и конзумеризам бивате ресетирани и за Лична Молитва а не пак Литургиска Заедничка, битно ви е само што ќе јадете и пиете, а што сте сееле тоа и ќе жнеете!

интересно е дека ако не е тој чалам на еа-детерминистите Човештвото може да дочека (и повторно сложно) бесплатна енергија од Фузија [1] ех сонце, кој се одфатил до него ако не е по Бога напросто замина со паметот та не гоуст ин шел сценарија да ве снајдат туку ад-витам-имортал да ви збрчи за добро утро! их тука лежи зајакот, зар таму пирамидата не е изненадувањето додека еугеничарите си крпат популација гинипиговски!? кој не го гледал филмо да си го ѕирне, бидејќи еа-детерминистите токму истиот си го бркаат и тоа стандардизирано од француската револуција навака! сигурно ќе речете што пак ова има врска со економски кризи и слично, се’, кризи ко кризи истите се планирани индуцирани и менаџирани токму од евроатланските детерминисти кои ја држат во заложништво светската економија, иако тоа не треба да ве плаши макар ете Човештвото е во заложништво токму од самите нив како пиони на нивниот папет мастер, а тоа ќе го сконтате кога ќе разберете дека лихвата е смртен грев кој Господ не го благоволил, така ако банкарите и оние кои го смилиле постојниот монетарен систем не се со Бога, тогаш со кого се? имате фина анимирана претстава (монстерама линкот во баблс-епп постот) како изгледа мамон како демон на праите, иако таму е опишан само како ненаситен ѕвер, хм зар има страст а не пак среброљубива која ќе ве насити некогаш, патем фино образложено во тоа четиво кое е чарето ако се сака, но не ним на еа-елитите лихвата им е помила бидејќи само така можат да ја контролираат манипулираат и касапат потчинетата раја!

можете ли сега да видите поубо дека ќе ви ја збрчат следната светска рецесија и без да ве предупредат, коцките им се сложени тие само треба да тргнат нели ќоше и да иницираат околности во кои ќе создадат контролиран хаос а потоа ќе ви наметнат решение ко што е опишано во 4-тата фуснота во првиот пасус, зар мислите ќе се сожалат на вас, колку што се сожалиле врз милионите загинати од нивниот перфидно одржуван во живот империјализам, камо да ја имавте таа среќа да ве снајдеше од лихварите милостиња, само вие сонувајте и дремете си несамоодржливо во град, што друго да кажам чим си гласате и понатака удбалитичари кои ви ветуваат само бројлерлук и цуцла!? но не е за лутење, зар на неписмен некој би му се налутил што не знае да чита а не пак меѓу редои да конта контекст, дури и вака надробено да му е тој што си е и полуписмен ќе рече абе ај остај не му се секирај удри бриге на весеље, топ само такви сте им идеални, затоа и ви смилија фејкбук лобтомирање за да ви реситираат тривијално волјата иако навидум сте ангажирани, но во што, во каша од сеир чалам и самољубие, но ваша слободна волја, арно ама да се чудиш зошто земаат плата сите оние учени по универзитети институти и администрација, чунки да ве поучат како што е паметно да праите, ама тие ко за беља во центрифугата само ве одуздуваат тапшајќи ве по рамо дека и покрај тоа што сте сомлени пак ќе ве биде, синкир ве било и досега, можеби рат-рејс конзумеристичка багра!http://www.businessdictionary.com/definition/rat-race.html[1] https://www.foei.org/livemoreСлободата е Избор кој е осигуран само од Христа!!!
   

Изменето од Zelenikovo - 18.Ноември.2019 во 01:00
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2019 во 13:26

како стигна Човештвото да му коленичи на мамона? прво лихвата стала норма во среден век, потоа истата е регулирана, за сега да бидне самата игра за оние кои се учипиле во берзанските центрифуги каде Теоријата на Игри денес е водилка [1][2][3] ... и што биднало, како свет сме на милост и немилост на Коцкари но и нечујни Шпекуланти, и нормал во позадина крупиеја како лихвари и надлихвари односно банкари и месони, чија клир-тејбл фора е трчи трчи сопни се како коцкарите не би станале банкари а шпекулантите месони, така рецесиите се нивни осигурач за да лихвалукот го држат под контрола, а посреди коцкарницата Луѓето се само учипени човечки ресурси, та ако фрлаа ждрепка за алиштата на Христа колку повеќе за нашите, патем животот наѓ за нив е апсолвирана колатералка а се грабаат само за она нематеријалното кое го поседуваме!

АКО вака се набљудуваат работите т.е. какви и што се, станува појасно дека какво и да е планирање за Самоодржливост нема да го спаси Човештвото, имајќи предвид дека лихварите и месоните така ќе ја загинат коцката, па би рекол само вие надевајте се дека нивните бармени чистачи обезбедувачи келнери и остали удбалитичарски персонал во коцкарниците мисли на вас чипоите, тоа неминовно упатува на Самосвест за отчипување од центрифугата, колку побрзо толку поарно, ова говорам индивидуално бидејќи за колективен шифт кон Самоодржливост не само што треба волја и време туку треба и многу комформистичко откажување, просто не секој учипен сака да одолее на сјајој на коцкарниците а нели за саботажа доволно е и еден шпон кој ќе ви се збрца во око пр. фармацијата итн.
Цитирај The Federal Reserve funds their gambles with ultracheap credit. And then, it all but guarantees they won’t lose money. In effect, they used the Federal Reserve’s money to bid up prices for their own assets…and have made more than $30 trillion as a result.

https://www.wealthmorning.com/2019/10/24/628184/the-feds-add-liquidity-to-sustain-economic-expansion/


како во лош сон, секој коцкар знае дека кошмари дрмаа и каде ги нема, проблемот е што чипоите си се возат на спинои и флипои од холивудски тип без да се воопшто и свесни дека се наоѓаат сред коцкарница, надевајќи се дека некој бармен или конобарка им ја осигурале или ќе им ја осигураат бројлерската иднина, и тоа ни помалку ни повеќе бидејќи им се укотвил како подметач некој памфлет за мед и млеко иднина, да е поинтересно кога удбашана како едни од оние по масите пример ве шиткаат учипените ко за беља им се лутат на удбалитичарите демек тие ко бармени и конобари на удбашите се криви што коцкарницата е лихварско дувло на месоните! и така сите фино си ја штимаат центрифуга а рулетот колку и да се подмачкуе ќе пукне кога тогаш под товар на многуте рѓави чипои, кои пак сметаат лихварите ако се дигитализираат тоа ќе биде помалку логично, па вие ко учипени ај што сте само средство односно ресурс по плишаните маси туку сте и заменливи, што да праите кога својата слободна волја сте им ја шитнале топтан на лихварите!? реално дури и на избори да си изберете самоодржливо свесни кобарки и бармени пак бадијала бидејќи лихварите ќе ве рушат во секунда како не би ризикувале каузален домино ефект на останатите учипени, нешто што како повод беше донекаде случај со Либија и Венецуела подоцна, само да не забегуем натака имате абери во то низата постои во нишката за месони, а тука би рекол како плебис единствено што можете е да се изборите за рурално нафурана трета опција на некое следно гласање а без која постојните удбалитичарски мастадонти нема да можат да состават влада, која пак би протуркала каква таква земјоделски ориентирана влада која бар би осигурала некаков амортизер ако не самоодржлива иднина за во склет времиња, само голем гајрет е времето, па убо би било да се запрашате What Time Is It! само што ви ветуваат урбана декриминализација да ве догетоизираат, та аирлија сканк дремежот!
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2019 во 15:25

и арно ако нус-ефект од дремежот се летаргични граѓани, но попрво така се билда вакум за очајни домакини, а тие нормал биднуваат фул-тајм ганстери, така и економиите оној момент кога лихварлукот и конзумеризмот им е стандард без алтернатива - штом дојде до нестандардни дремежи продуцираат раја која не е рајат [1] во кои пак околности дури и месоните да не збрчат фајнал џекпот ќе настане улично учипен хаос во кој аги ќе бидат не поголемите ами подрските риби, како вие ќе пливате меѓу нив незнам, а само можам да ви речам сега е супер ефтино да си купите стара селска куќа како бекап и можност да си подизолирате таквата гајба! потенцирам Село како можност за здружена работна сила, што не значи дека таму водата ќе биде чиста или пак овошните насади нема да ги дрмаат болести, во основа она што ви треба е самоодржлив земјоделски ноухау [1] и волја за неимарство [1] а дали истиот ќе го впрегнете на планина во котлина или под земја тоа е ваша работа! како тргнало кај и да сте ќе ви биде склет ако црна дупка ја проголта светската економија! но тоа не е крај на светот, туку на овој каков сега го познаваме, а чарето за индуцираниот од месоните колапс е nwo учипување, кцкарница во која залог нема да ви биде вашиот комфор туку вашите души! единствен начин пак тоа да се заузда е вртење кон аграријанизам со надеж дека ќе измолиме Милост од Бога да бидат сотрени месоните и нивниот енлајтен-мастер, но дали ние сме за тоа свесни и што правиме за да се надеваме на Божја интервенција, Барајте И Ќе Добиете ние речено, а ние што бараме само комфор хедонизам среброљубие, та очекувајте го најлошото што не е постоен економски колапс туку месонски нв светски поредок во кој Христијаните ќе бидат етикетирани како неподобни, а нормал откако за нос ќе ги повлечат месоните то исламските екстремисти за да се предизвика судир меѓу Христијанство и Ислам а нели за да потоа на рајат ви се промовираат како амортизер месоните и нивиот ага, Не Дал Господ, но што си дробиме тоа и ќе сркаме, конечно Слободната Волја е императив во нашето постоење како битија, вака пак видено пологично е да збрчи најнапред ww3 отколку севтски економски колапс, во секој случај нема да ви помогне рециклирање паранои како мотивација, иако звучи супер интересно да се пратат аналитичари кои гледаат алтернатива во биткоинот, така речи инвестициски оптимисти кои шпекулираат дека светската економија е во раце на умни луѓе, камо да беа умни а не лихвари и коцкари!

https://www.rt.com/business/473448-warren-buffett-federal-reserve/

Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2019 во 18:09

ова што го вели гостинот во вториот дел од епизодата на кајзер репорт горе делува како "лајф гоус он" дури и ако истокот си затера своја економска центрифуга, хм дали е тоа возможно имајќи предвид дека и една помала спона да се откачи од постојната центрифуга (пр. италљанската) истата ќе почне да чури, а не пак ако држач на мотор ко што е кинескиот се тргне! но еве да речеме и при таков моментум сАд ќе успејат да се реосигураат ако ги лапнат гасните резерви на Иран или пак нафтените на Венецуела, сепак западот нема начин како да го заузда коцкарскиот табиет на банкор елитите, та ако не порано тогаш покасно ќе чкордепса постојниот финансиски систем, плус треба да се има предвид дека ризикот од ww3 при евентуално колонизирање на Ирак или Венецуела е многу реален! инаку убо звучи оптимистички да се гледа на светот дека истокот може да се осамостои та да не дочекаме ултра-колапс, возможно посекако, но дали таков луксуз ќе си дозволат евроатланските детерминисти!? патем интересна е поентата за антиглобалистичките политики на Трамп на претпоследното прашање во интервјуво на МХ за германскиот Спутник, дека ко за иронија Трамп е таква аномалија посреди nwo агендата да просто му купи привреме Мир на Човештвото, но што понатака, ќе ја следат ли гоп таквата шема и понего!? друга интересна негова идеја е мас-отпис на долгови како рестарт на светската економија, смешно изводливо во затворен систем, но во испреплетени системи со различни интереси и чалами просто невозможно а да не предизвика големи тензии ако не хаос, зошто, ако берзите се коцкарски стол на кој и каков влог во такви услови би се коцкале банкор елитите!? а доколку тие не се коцкаат запира центрифигата итн. но теоретски и ваквото античко претурање од празно во шушпливо е возможно само треба повторно да седнат сите топтан на заедничка маса, а тоа дипстејтовци го немаат на акал, зар она што го трасирале низ повеќе векови би го пуштиле низ вода, по која логика месоните би се откажале да го држат во заложништво Човештвото!? оди кажи му на лихвар нема лихва, логично ќе те лихвоса, а ако некој си мисли дека лихварите не ги влечат конците хм може треба да се поучат кој како ги создал федералните резерви во сАд [1] на што убаво се надоврзува еден абер од еден францисканец [2] < (центрираниот линк во вториот пост од линкуваната страница)

https://braveneweurope.com/counterpunch-michael-hudson-the-coming-savings-writedowns


можеби доколку брзо се федерализира еу, а потоа мерџне со сАд па евентуално така да помине рисит виа мас-отпис на долгови, но да видиме каков спин ќе сторат за да тоа им помине со леснотија, како да натераш националисти да станат федералисти, можеби ќе ја посочуваат Македонија како урнек кој не болел, но спинот оди дотаму да мора да изменаџираат страв прва работа, а втора да лоботомираат хардкор Народ за каков и да е отпор, што потенцијално им го нуди некаква мас-мигрантска криза та заради хаер коуз и страв од судир меѓу христијанство и ислам да протуркаат инстант федерализација, но моментум за такво нешто веќе немаат, друга варијанта е некаков испровоциран конфлик со Русија но и тоа им скубна од радар бидејќи се покажа русите не наседнуваат ни со лесно нит со тешко, и конечно на маса е онаа шема што ја предложија еа-детерминистите преку Макарон за три европи од кои западната федерализирана, но сето тоа оди споро и прашање е дали навреме така би се успеало да се амортизираат сите балони кои ги напумпала западно устроената центрифуга, камо и убо би било да можат односно посакаат, но практично калкулираат во кој случај каква ќе им биде контролата на власт и моќ бидејќи се плашат дека лабави централна и источна европа може да ги вшмукаат РУсија и Кина нели последниот туркиш кадаиф ко да беше намерно нареден така за да месоните туркаат цела агенда, но иако една еа-тајфа сепак различни интереси та прашање е кој од нив игра посветено западно империјалистички а кој декларативно, тајм вил тел!

него нов депт папа имало
Изменето од Zelenikovo - 19.Ноември.2019 во 20:20
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2019 во 20:00

ако се знае дека балоните се штимаат така за да им одговара дадена рецесија или дисбаланс на банкор елитите претежно оние на запад, пример претходната за да се исправи доларот прво преку државна консолидација на неликвидните банки во сАд а потоа виа грчкиот штоф да се избалансираат еврото и доларот, јасно е дека и да има следна криза таа ќе биде повторно предетерминирана ако доаѓа од запад, обично решенијата не се закаснети ниту пак предвидувањата иако навидум така делува што ќе рече Штиглиц знаевме но не кога [1] веројатно задскривајќи ја така суштината кој и како можел да ја амортизира претходната криза, а патем нафрла и нова стапица која сигурно подобно би ја искористиле банкор елитите за да си извозат следна менаџирана криза каде како им треба виа климатските промени [2]

единствено што може да предизвика вака видено шок без амортизација е кинеската економија т.е. ако на кинезите им се сака да сторат сеопшт колапс, а тоа уверен сум не им бар не сега намера, освен ако некако не се притиснати од западот, напротив тие најавуваат само нови амортизери [1] така да светска економска рецесија нема да има освен ако тоа западот не го посака, а дека ризици има еден куп има и во секое време можат соодветен да го маскираат а соодветен да го пуштат, ко што напоменувам повеќе пати се’ зависи како еа-елитите гледаат на геополитиката, кога што им се исплати долгорочно, за сега само како истокот да го зауздуваат да се осамостојува и расте, пред Трамп на удар беше Русија од глобалистите, а сега со Трамп на удар е Кина веројатно сценарио кое подоцна го имаа во предвид глобалистите но во околности каде би можеле да им подметнат земи-или-остави кукавички јајца кинезите, сепак Трамп го ресетира тоа стремејќи не како со Кина да се прави nwo туку како да се избалансира трговскиот дефицит, ксмет ксмет, НО само за сега, сепак многу околности се променија за директна атака на западот кон Исток, та сега лично ww3 сценариото ми изгледа како вишок, туку попрво менаџирана светска криза преку која со еден удар и ќе се стигне до сАд сЕд супер западна империја а воедно и да се ослаби истокот, но ко што се посочува низ аберите во постовите поназад но и во последниот Кајзер Репор истокот забрзано работи на тоа да се осамостои и дочека спремно каква и да е патка од овој вид, дали ќе успее тешко да се претпостави освен да се подгрева атмосфера за мултиполарност ...

НО она што е битно е дека македонците како и сите останати чоеци озбилно ќе бидеме здрмани од една таква западно менаџира криза, така и дополнително ќе ве набилдаат еа-елитите вазали бидејќи нели при рецесија долгоите одеднаш се дуплираатно, но не дека не постојат амортизери, напротив, но не глдам волја за предострожност, иако ете имаме супер пример со Грујо и Ск’14 која авантура всушност стори да преживее економијата каков и да е озбилен шок така речи се потрошија пари но нешто и се подизгради додека во спротивно пак ќе се потрошеа истите пари но за рековери наместо рефурбишинг макар ете со стиропор, но тогаш имаше и подобен праг за задолжување ем не прекардашуваа со задолжувања без идеја, сепак при следна криза прашање е дали инвентивноста правовремено ќе ни се посреќи!? ќе смисли ли некој таков амортизер да бидеме мирни макар јавниот и приватниот долг дуплирани!? што значи единствен амортизер би бил мас-рурална реемиграција како макроекономски би се стабилизирале донекаде бар сиромашните со тоа што би се поттурнале кон самоодржливост, бидејќи и така оние кои имаат и да имаат напола пак ќе имаат! НО кој мисли на сиромашните во земјава долгорочно, тоа краткорочно немаат озбилна помош а не пак нешто далеку отпојќе, освен ако брзо не се освестат воа удбалитичарите па и се задумаат дали предност треба да имаат странските инвеститори или пак домашното земјоделие и во однос директните субвенции и во однос индиректната подршка ... плус ваква инерција е ослободување од градски бројлерлук, но и осигурување на самостојноста како индивидуалната така и колективната! за сега сме донекаде налик Канада [1] која има 3% бдп од земјоделие, но сакаме ли да преживееме каков и да е иден економски шок треба да кренеме на ниво на Непал [2] што е возможно само преку масовна мотивација и релокација на Народ рурално, што пак мора да е некако осигурано со озбилна државна помош, најнапред општински машински кругови а потоа и ризични култури налик Марихуана или Афион кои би им биле дозволени само на мали фарми како екстра профит наместо на корпоративните елити, само вака може да се понадеваме дека при евентуален светски економски крах или ww3 како заедница ќе преживееме, во спротивно сами сте си потпишале самоукинување!


Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,375 секунди.