IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Бизнис и економија
  Активни теми Активни теми RSS - Финансиска криза во САД и Европа
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Финансиска криза во САД и Европа

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 10>
Автор
Порака
da be Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај da be Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2008 во 00:46
Му викам на шефот - шефе во криза сме - нема ли неколку дена релакс да направиме

нема - ми рече шефот
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2008 во 00:47
Според најновата анализа на ММФ, светската економија избегна крах и малку се оддалечи од катастрофата што се уште е присутна како закана на глобалниот финансиски систем. Негативен резултат е големото влијание на кризата врз реалниот сектор и ММФ не е многу сигурен во оптимистички прогнози за подобрување на економскиот пораст во развиените земји до 2010 година.
 
Според ММФ, сега е неопходно одржување стабилност на банкарско-финансиски систем, како и стимулирање на побарувачката, ограничување на падот на производството и враќање на довербата кај потрошувачите. Владите на повеќе земји ќе мора да се погрижат за намалување на зголемените надворешни долгови.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2008 во 12:23
...normalno e deka ke podpadnat vo kriza koga ne znaat da vodat i rabotat ekonomicno...!!!zamislete,ne znaat da napravat eden sampon za site tipovi na kosa,edno maslo za motor sa site tipovi na motori....eden jogurt da mozes da go jades ili pies iako nemas kifla ili tiganica....tableti so sirok spektar na dejstvo.....gorivo so tehnologija stara 40 godini a da e EURO V...  i mnogu drugi vrvovi na visokata makedonska tehnologija, citaj finti...!e zatoa neka trpat...!!!
....fakti?kolku sakas...
1. godini nanazad naseto maslo za jadenje e najdobro vo Evropa....!!!ima nagradi za toa ne e igracka...BRILIJANT , i toa soncogledovo maslo ,rafinirano i bez holesterol!!!....kako samo uspeaa da go otstranat holesterolot od soncogledot...toa mora da e vrvna tehnologija..,prethodnite godini KRISTAL!!!...jas neznam sto jadat tie vo EU...nekoi zejtini od morski kravi ili ezovi....не%20знам
2.najdobra banka i ovaa godina e NLB...!!!..ne znaat svetskite banki kako da rabotat,kako da davaat hipotekarni krediti po osnov na  depoziti..!na vlozeniot depozit-hipoteka isplatuvas kamata 6-7%,davas kredit po 13-14%,a zemani pari  od NBM  po nekoi si 5-6%... i ete ti nagrada....   
3.fenomen za pozdravuvanje e i sto nekoi firmi se vtori vo MK,a prvi vo EU!!!...ova pa kako e mozno .....не%20знам
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
DOLNODUPENCE Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 24.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DOLNODUPENCE Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2008 во 16:11
сто треска овој?!
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2008 во 23:45
steta...ne go razbra?
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2009 во 15:31
Велика Британија официјално објави рецесија.
Падот на БНП во два едноподруго квартали од годината, според техничката дефиниција за рецесија, ја приклучи В.Британија на Германија и земјите од еврозоната во ЕУ и САД, кои и официјално се во рецесија.
Сегашната рецесија е проследена со криза на банкарскиот систем, големи загуби на банките и пад на вредноста на нивните акции. Во исто време паѓа британската фунта во однос на доларот и еврото.
Експертите не гледаат подобрување на економската клима во следните 18 месеци...
 
Кон врв
oon Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 397
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2009 во 21:44

Невработеноста расте во сите развиени земји


07.02.2009 13:58Светската економска криза предизвика драматичен растеж на бројот на невработените во САД, Европската унија како и во другите индустриски развиени држави.

Според податоците на Организацијата за економска соработка и развој стапката на невработеност во еврозоната, која има 330 милиони жители, во декември лани се искачила на 8 насто.

Европската унија во 2009 година влезе со 17,9 милиони невработени, а само за еден месец без работа останале 540 илјади Европјани.

Поединечно гледано, сите членки на ЕУ се соочуваат со зголемување на бројот на невработените. Така во Германија официјално без работа се 3,4 милиони луѓе, а стапката на невработеност изнесува 8,3 насто.

Бројот на невработените во Велика Британија е најголем во последните десетина година, а во Шпанија стапката на невработеност скокна на 14,4 насто. Најмала невработеност во ЕУ има во Холандија од 2,7 насто.

Во САД само во јануари се укинати 598 илјади работни места, а стапката на невработеност во Јапонија и Турција во декември лани во однос на ноември се зголеми за половина процент на 4,5 насто.

Кон врв
Тречи Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Царевићот

Регистриран: 22.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 414
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Тречи Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2009 во 21:48
Фала богу не сме ние со Европа и Светот
Книге децо книге......
Речи свима ко си,не штиди се своје вере,и буди поносни син Православја!

Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2009 во 09:33
da ............ inaku kje moraa da dodatat vo taa statistika uste nekoi 450 . 000 nevraboteni ........ od vkupno 550.000 rabotosposobni смеење
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2009 во 22:59
Pa da vlezeme vo ginis uste ednas...so fali?
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2009 во 23:01
pa , posle sarmite  , dodeka sme vo forma , da iskoristime .......... sto da ne  голема%20насмевка
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2009 во 23:15
ke bide i poloso...na zalost
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
Dora Bakojani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 130
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dora Bakojani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2009 во 15:39
site krizi se minlivi ,osven ovaa na makedoncite Taa e konstantna.

i treba da se gordeat so toa sto barem vo nesto se -konstantni!голема%20насмевка
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2009 во 16:07
mene mi izgleda i grcite ne se mnogu daleku po toa!
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.