IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Бизнис и економија
  Активни теми Активни теми RSS - Финансиска криза во САД и Европа
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Финансиска криза во САД и Европа

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 10>
Автор
Порака
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2019 во 12:23

и дали нема да биде нивно (еа-месонско) масло таква светска рецесија, просто ако се земе обемот на долгод на сАд, потоа колкава коцкарница се, факт е дека во постојнава центрифуга по правило тие го имаат главниот збор, па ако можеле да го сотрат златниот стандард кој повторно самите тие го извадиле и менаџирале, зошто тогаш некој да верува дека туку така ќе си остават претежно фиктивното азно да им ојде низвода!? да сакаа и до сега можеа да се консолидираат, но очигледно е дека некому му одговара забавен раст на светската економија како би ја искористил својата позиција полесно, тоа упатува како си тераат двојни стандарди по сите страни, но сепак соочени со фактот дека глумат демократија ќе дојде ден кога и официјално ќе мора да си покажат диктаторските рогои а како би ги зауздале своите постојно потчинети те подома те понадвор, иако лицемерието уште денес и подома и понадвор се гледа на ангро!

она што е спорно е дека и до сега од сето ова фиктивно богатство и долгои кои ги имаат сАд аир има претежно елитата, а смешно или попрво трагично 44 милиони граѓани им се без здравствено осигурување кои ни заб не можат да поправат без дебело да платат приватно, што мислите при озбилна рецесија колку ќе бидат, ил топтан ќе одат на лечење во Куба Канада Мексико ... дефакто светска рецесија сите ќе ги здрма озбилно, но нив турбо бидејќи треба да го променат прилично стилот на живот, а тоа без озбилни бранувања нема да помине, каде е потоа цела светска отан иницијатива ем онаму каде влечат империјалистички конци во позадина итн. итн. зар нема да изгубат таму влијание, утешно - не сакам да верувам дека нема да можат да претурат од празно во шупливо и да се одржат на нозе, бидејќи во спротивно доколку за тоа не се кадарни значи инстант отпочнување на ww3 додека сеуште имаат влијание во светот, иако и при озбилна светска рецесија влијанието ќе го задржат се додека не пукне доларот целосно, нели истиот е за многу земји (2/3-тини) валутен бекап [1] НО пак и пак ќе повотрам знаејќи дека во моментов со хиперосничното оржје русите се во предност та логично ww3 бар за сега не е на повидок, арно ама самата пропаст на америчката економија ете ќе ги повлече и сите со себе, иако тоа не мора да значи и колапс без враќање, но таквите околности сами по себе се доволни за многу регионални крвави кyршлуси по што би збрчиле масовни миграции кои по инерција на сојузништво повторно се ризик за ww3!? ајде додека го очекуваме најлошото да се надеваме на најдоброто, иако статистиките велат поинаку!

https://www.theatlantic.com/international/archive/2015/09/united-states-china-war-thucydides-trap/406756/

https://www.txstate.edu/commonexperience/pastsitearchives/2016-2017/timeline/facts-figures-sources.html


можеби некому делувам параноично, но ве уверувам премерувам и думам смирено, но ме чуди општествената рманодушност каде при изговор на безбедност се придруживме на воен сојуз кој е агресивно колонизаторски иако со демократско-глобалистички превез насебе, ех камо Трамп да го сотре та да не К*ртули од сопствената самоизмама да од нели оаза на мирот напраиме пион за евроатланско месонки колонизатори, смешно но Илинденци и Асномци беа антиимперијалисти овие бре денес покондурениве демократи све асли империјалистички ботои, НО сами им го дозволивте тоа гласајќи ги во континуитет нивните мед и млеко приватизации те на државната сопственост те на културниот код а сега со отанизацијата индиректно и на вашите души [1] каде со тој памет О Македонски Народе!?


Цитирај War is often used as a last ditch effort to prevent deteriorating economic conditions or currency crises, particularly by expanding services and employment in the military, and by simultaneously depopulating segments of the population to free up resources and restore the economic and social order. [1]

иако нелогично, поефтино е да шитнеш пушка отколку соларен панел

Цитирај “Clean-energy investments are second, with about seventeen jobs per $1 million of spending. The U.S. military creates about twelve jobs, while spending within the fossil-fuel sector creates about five jobs per $1 million.” [2]дека има начини како да се ресетира ризик од поголем буџетски дефицит кај америте тоа е точно [1] од празно во шупливо и ето га ако сакаат, но елитистичка балонијада ем елитистичка скржавост, та во костец ризиците еа-детерминистите да изгубат некако моментум геополитички многу сомнително е дали нема да отпочнат со контролиран хаос односно најнапред светска рецесија а потоа ww3 или обратно, имајте во предвид дека ова може да бидне брзо а може да потрее деценија две како шема, додека се мобилизира воената индустрија на западот за да може да му парира технолошки на истокот, а каскаат бидејќи виа приватните воени изумители им се појавуваат многу грешки, но со гиганстки воен буџет тоа и може да си го дозволат иако им се ремети тајмингот нели за отпаѓање на демократската маска, која пак ако отпадне замислен непријател на ангро ќе имаат и подома а тоа им е склет варијабила долгорочно!

https://en.wikipedia.org/wiki/Military_budget_of_the_United_States#Budget_by_year


дали ww3 нема да биде обид за спас на западната центрифуга - кога -
- banks are sponsor of global militarism
Изменето од Zelenikovo - 20.Ноември.2019 во 12:43
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2019 во 16:28

ако е јасно дека банкор елитите си одржувале азното власта и моќта преку глобални К*ршлуси во минатото, зошто и сега да не претпоставиме дека ќе биде така, рака подрака со таков К*ршлус и во минатото wwI лига на нации и wwII обединети нации оди глобализацијата, всушност тоа е еден ист проект за nwo светска надвлада како евроатланските банкор елити би завладеале со цел свет, ним не ни им е битно кој ќе го посее истито од нивните биле тие либерали нацисти или болшевици, последнива два табора им загинаја, но затоа сега си ги имаат либералите за да кашаталистички фино си го поплочат патот до својата утопија а притоа Народ да име благодарен бидејќи веќе е навлечен на раскалашениот веј оф лајф ето на западот, дури и самите отворено го најавуваат моментумот за ww3 односно дека се спремни на таков спин заради осигурување инстант nwo односно логичен заклучок е дека после ww3 следи нов светски поредок [1][2][2] во фуснотиве го посочувам професоров токму за да посочам дека тоа е една утописка матрица а не само нечиј индивидуалистички хир пр. на кисинџер и сличните нанего удбалитичари, но интересно е да се напомене дека токму кисинџер иницира соработка со Кина надевајчи се веројатно дека во сценарио во кое Кина е изврзана за запдната економска центрифуга полесно ќе биде притисната Русија, за среќа со појавата на Трамп и ова на еа-детерминистите им скубна од шема, смешно но токму заради ваквата кисинџерова односно месонка шема [1] денес е масовно присутно културолошкото влијание на Кина во сАд односно масовно отворање синолошки институти ем економско поврзување итн., но види богати кога им треба нов наратив тоа ќе си го спинуваат нели подобно [2] сега пак на глобалистите не им останува друго чаре во иднина освен да одат на директна конфронтација со Кина како сплотена со Русија, а што логично би го сториле најнапред со рушење на кинеската економија [3]

за возврат што можат да сторат кинезите економски, максимум - да го рушат доларот [1] минимум - да не им ја одржуваат коцкарницата во форма [2] вака или онака животот за многумина на запад ќе стане скап посебно ако навремено не успејат да го амортизираат кинескиот увоз [3] што пак би пумпало се повеќе незадоволна раја подома на запад, кинезите се една милијарда па и ќе се консолидираат а америте и европеите може само да се чудат кој пат ќе го фатат! тоа пак го зголемува ризикот за инстант премерување ww3 мускули додека сеуште фиктивното азно на еа-детерминистите им е во оптек, камо да сум грешка што ќе изгубите ништо, но ако вакво сценарио е норма тогаш на сите Господ Да Ни Е Напомош бидејќи си немаме работа како Човештво со разумни елити на западот туку обземени од сласт по апсолутна власт која сега сеуште е зауздана, но како велат ранет лав е најопасен лав, па и месоните ќе гледаат многу веројатно по секоја цена да предизвикаат светска рецесија дали директно или идиректно а за што како што напоменувам претходно доволно е и еден намерен зицер да предизвикаат абропо западната економија одвнатре!     

еве интересна анализа за спиндерела балонијадата во сАд, а она што недостасува уште одма да го дополни почетниот абер за крашот на насдак 200-та е опоравувањето виа фејк војната со алкаеда 2001-ва, не го догледав документарецот па може абер занего тро потоа ... но би зклучил дефакто низ контролиран хаос си го осигуруваат еа-детерминистите геополитичкиот моментум, па така се распослаа речиси низ цел блиски исток иаат северна африка бркајќи си ја својата nwo агенда, во исто време правејќи мајмуни од сите како домашните така и туѓите гласачи да веруваат дека борбата против тероризмот е мас-хев иако самите го посеале спинувале и употребиле таквиот фиктивен тероризам во свои геополитички цели, баба рога пак сега во континуитет можат да си ја спинуваат за да плашат неистомисленици подома и понадвор, битно вор економи си нашала чаре како да забрефтуе дури кога за тоа нема никаков простор!хм, овој p2p книжар да речеме, има интересни поенти, а ако веќе на нешто би потрошил камен онака виа онлајн шопинг тоа е за вакво четиво, баш би сакал ете да го ѕирнам тој срвајвал абер од Mark Baker а што ќе ми е - онака! мислам дека америте се премногу сензациопналисти за сешто па и за ваква работа наместо да делуваат уверливо заради фракинг материјализам сигурно нема да помогнат на мнозина, но да не прејудицирам, имаат и многу сурвајвл и припереднес заедница која несебично споделуе инфо по форуми и блогови, сигурно и на фејкбук но таму аберите се гушат закопуваат или испаруваат, нејсе, поентата од видеово е дека постои патерн кај досегашните нововековни рецесии во сАд кој логично требало да продолжи и за време на Трамп, но тоа еве гледаме не биднало случај, а гледаме се штима сличен моментум за следните избори исто, но зошто на минатите немало карамбол, просто, ако знаеме дека глобалистите односно еа-детерминистите ги менаџираат кризите заради својата nwo агенда она што ги спречило да си продолжат со патернот е токму аномалија како Трамп кој не само што не е дел од глобалистичката матрица на демократите и републиканците туку не можат ни да го легнат на брашно, а тоа значи се додека е Трамп на власт нова рецесија во сАд ќе нема, НО во видеото економистот вели ау каков балон се тоа дериватите, хм, коцкарски речено налик џекпот од шпекулирање, точно ако некоја заебанција е најголема во нивната коцкарница тоа се дериватите при што можете да типувате фактички која или чија акција колку кога ќе расте и на база таквата претпоставка да ќарувате - онака пишуете ливче и оп сте погодиле и на спортска во насдак ве кешираат, сепак мислам тој балон не може да пукне сам од себе освен ако тоа месоните не го дозволат виа терсене шпекулации заради нечија супер-ненаситност [1] арно ама ако кинезите држат од спунт ризични деривати ех можат да повлечат домино ефект претпоставувам, дали држат или не незнам, но 5G и се’ е можно па таман би собрале брзо инфо кој се’ што се’ држи и со тро киднап ноухау потенцијално можат да застанат зад некоја игла пред некој балон, сепак дека туку така циа би дозволила да им мешетари некој по берзи на еа-елитите тоа т’нко, иако мерџнување меѓу џинои во сАд и Кина може да бидне соодветен ризик од таков калибар [1]

во секој случај индуцирана или случајна, следната светска рецесија и без да пукне некаков дериватен балон ќе биде склет за мнозина, така да рурален бекап вопшто не е на одмет, ех минатиот пат токму заради Ск’14 и не го сетивте карамболот та сега вакви абери да ви се доволна мотивација, освен оние што беа заглавиле на мсе, но и тие и вие ама баш ви дреме за се’ небаре светската економија е во раце на филантропи а не месонски фараони, жално! еве една утешна трака (навистина што ако пукне планината од деривати) може ќе ви помогне да научите бар како колку треба да имате луфта околу планинска куќа при евентуален планински пожар , а така и сред урбан живот треба да имате абер како во дадени околности да К*ртулите, вистина не е страшно ако здрма беспарица, туку Не Дај Боже што ако здрма глад и жед, кој пат ќе го фатите!?

...Изменето од Zelenikovo - 20.Ноември.2019 во 18:58
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2019 во 20:32

кое сценарио е поочигледно е како да се предвидува кое кино е попосетено, битно има премногу гачки за ww3 [1] под 11 јас би рекол месоните а ако удрите минус 10 ќе излезе дека прв и главен виновник за економски колапс и ww3 ќе бидат токму нивните проекции кога е најподобно време за контролиран хаос како би го постигнале својот идеал за нов светски поредок а притоа без ич да им дреме колку и како Човештвото ќе биде колатерална штета ако петпоставиме дека за нив како еа-елити што повеќе Луѓе има планетава Земја толку повеќе гајрет си имаат како елити да ги контролираат и манипулираат [1]

туку да потпуштам уште еден абер што всушност се дериватите, та би рекол тоа обичните акции се пумпаат или испумпуваат со шпекулации, а не пак од старт шпекулативен берзански бон/чип/инструмент како што се дериватите, но ајт да речеме ако можеле да пумпаат фиктивно до ендек зоштотака да не можат во недоглед, проблем е само ликвидноста на банките а таа пак зависи од волјата на фед-от и буџетот да ги рефинансираат бидејќи нели се ту-биг-ту-феил, само што тоа значи натенане придвижување кон социјализам, што повторно би било маст-ду маст-хев за да воопшто свртат со лесно кон nwo подоцна, значи теоретски дериватите не би биле толкав гајрет како што делува! сепак небулозата од коцкарски табиет кај лихварите навистина е без ограничување, како само им текнало да промовираат ваков инструмент за да диверзифицираат а така си шмирглаат ликвиднoст, биткоин во сето ова е само уште еден прилог кој допрва ќе треба да го имплементираат дали како микс или пак бекап! значи ако сакаат можат баш во недоглед да претураат од празно во шупливо, јасно додека не удри во плафот екофутпринтот [1] и почне ресурси да снемуе, но ако знаеме дека веќе комотно вештачки истите можат да се надополнуваат [2] па и тоа чунки нема потенцијално да им е проблем!
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2019 во 22:55

финансиските деривати се речиси како најголем ризик, но бидејќи истите ги има како берзански инструмент претежно во сАд и еу, нешто скромно во Кина, излегува дека истите се само продолжена рака за коцкање, и тоа чист блеф за консолидација на азното на банкор елитите кои се ту-биг-ту-феил, а всушност праводобно кога како им треба на еа-детерминистите преку нив си имаат отворено простор со лесно да ги враќаат во колосек колебливите сојузници, ова се потрдува со дебаклот на дојчебанк кој оп цуп ко и да не бил [1] а единствено од сето тоа што бидна кусур е тужбата која ја изеде дојчебанк во њујорк по што на некој начин бидна уценета Германија дека мора беспоговорно да игра по месонска свирка [2] но дојде Трамп а не хиларка па и шемата испари, ако се сеќавате пред изборите веќе на ангро се најавуваше ноуфлај зоун во Сирија и касапана на стендбај за Иран, на што колку што ми текнуе и баш не беа спремни пример германците но ете ги беа со време дериватно подготвиле тоа еа-детерминистите! од аберите пак во првата фуснота се гледа дека ако сакаат може фино се да заташкаат и без ништо да се случи по светската економија, просто им се може, кому му е јасно дека тоа е така знае дека и биткоинот е нивно месонско масло за на некој начин и цел црн пазар во светот пример со дрога илегал оружје и останати криминогени активности да се пушти во оптек во регуларна економија, начисто кој прашува кај криптовалутите од каде влегуваат средства, тоа е сеуште нерегулиран пазар и тоа и ќе остане како изгледа така, бидејќи кога би го регулирале сами би си пукале во нога на фиатот и свифтот, плус добро доаѓа во неизвесни околности за претурања од празно во шупливо на едикојси фиктивен капитал, бар тоа е некоја логика зошто и покрај тоа што криптовалутите завозеа озбилно сеуште не се регулирани!

е сега, ако финансиски кашаталистичкиот систем можат да го штимаат во недоглед, налет ресурсите за кои нели думаат како да ги експлоатираат и од марс, ем налет климатските промени особено доколку се знае дека ако сакаат озонот можат да го репарираат па истите и да ги нема [1][1][1] тогаш е очигледно дека нешто смрди, и тоа супер месонски, значи евроатланските детерминисти се плашат Кина и Русија да креваат финансиски глава, веројатно се сметаат дека тие се неприкосновени владетели на светот, но што вади на маса сценарија како контролиран еугеничарски хаос дека ќе промовираат, при што колку повеќе земјани истребат толку поубо според нив а потоа низ гмо селекција да извадат брзо супер хјуман онаа ариевска фатаморгана на хитлеровци која всушност е месонска а не нацистичка, и сето тоа паралелно со ww3 и промовирањето час потоа nwo, што може го планираа поинаку односн зближувањето со Кина да го надградат преку федерализација меѓу сАд и сЕд а потоа и мерџинг логично со Кина за така топтан да ја опкружат Русија и принудат да капитулира нешто слично како при распадот на сссР, додека другото сценарио е да направат свој месонски калифат на блискиот исток кој ќе им послужи како копнена војска за фронтален удар кон истокот топтан, но во моментов и двете опции им испарија иако ги одржуваат на шкрги односно потенцијално пак можат таквите сценарија да ги завозат, и што останува него само да претпоставуваме што ќе приредат господарите на хаосот како што ги етикетира довчерашниот во нивни редови адмирал Давор Домазет Лошо кој искрено еве ги има збиберено меѓу рогои [1]

според мене мислам дека за Човештвото да здивне и добие втора шанса треба да измолиме Милост Божја преку обратнополарна соларна бура која ќе спржи сета технологија топтан па нека се гаѓаат воа месоните да ги видам со стапои на кои ќе монтираат нуклеарни глави, пак ќе речам доколку е и повеќе од очигледен нивниот став дека земјата еугеничарски мора да се очисти од 2/3-тини од населението а нели како ним би им било комфорно, бидејќи ако се волни ќе постават нови правила на игра воедно сотрувајќи ги банкор фатаморганите и вртејќи го Човештвото кон Самоодржливост приморувајќи ги државите сами да имаат производство на неопходната храна наместо да чекаат кој има да ја шитне, при што нема да има милијардери но нема да има ниту гладни а не пак да се фрла пола произведена храна на планетава во корпа, НО бидејќи тоа нема да се случи па ајт думајте соларно за да не ве фтаса нуклеарно!

масивно

[1] http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1719&PID=154600#154600

https://www.sciencealert.com/here-s-what-would-happen-if-solar-storm-wiped-out-technology-geomagnetic-carrington-event-coronal-mass-ejection

умерено

https://www.frbatlanta.org/research/publications/wp/2003/05.aspx

https://www.express.co.uk/news/science/1206372/Solar-storm-ESA-warning-satellite-damage-tech-blackout-space-weather-storm

да видиме што ќе донесе новиот соларен максимумИзменето од Zelenikovo - 20.Ноември.2019 во 23:00
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2019 во 17:18

горниов инфографик укажуе дека не треба да се биде хелиолатриски суеверен, иако во времиња кога шпекулациите се имаат напумпано до плафон некој ќе рече ете економски крах е неминовен бидејќи еа-елитите се плашат да не ги збрчи соларна бура, астероид или потоп, можеби се’ одеднаш па затоа и ќе оркестрираат економски колапс, ко што велам јас додека ги држат сите конци во рака во однос вазалите и ботовите, НО тоа не е точно, иако и мене одвреме навреме ми изгледа како логично, зошто, ако се има предвид кој стои зад месоните кои недвојбено се луциферијани ќе ви биде лесно разбирливо дека конците се влечат така за да што повеќе Човечки Души се изгорат што пак преку кашатализмот е супер изводливо бидејќи во времиња на изобилие сите се дават во раскош па дури и оние кои истиот не можат да си го дозволат, а и да не сакаат доколку грото ближни околу себе се удавени во хедонизам материјализам и егоизам нормално и тие ќе бидат од спунт повлечени да се подопуштат, доволно е да се прикачат тро на фејкбук та да го насетат уживањето на останатите и така речи им падне гардот за Спасение на Душа, демек малку зијан не е страшно, но ет, бидејќи речено е ќе дадеш два гроша за да се фатиш на орото а десет за да се пуштиш, така што Ако Има Светски Економски Колапс чинам тоа ќе биде Божја Промисла бидејќи ако збрчи најнапред ww3 така е осигуран nwo, НО кој посакува да го прашам економски колапс нели се плашат сите што ќе биде потоа, а всушност ако има со што да ги подлажуваат еа-месоните своите вазали и потчинети како фиктивно азно така ww3 ќе биде и посестрано и подолго завозена ујдурма, проста логика да за пари може некој и ќе излажеш да си фрли коските на буниште но беспари!? другата варијанта е економски колапс преку кој на мала врата би протнале nwo бар кај ’’меѓународните’’ односно евроатланскиот клуб [1] но така нема да можат да го спроведат планот за масовно учипување на сите! сепак оди дофати им ги сите варијабили посреди шемата ако сите нивни економски кулоари им се затнати за читање освен ако не сте претплатени нанив или пак некој случајно начекал отворен миг за архивирање [2] додека најчесто отворено што ќе начека Чоек е пропагандни памфлети [3]
интересно е да се спомне дека како Човештво сигурно и ќе не спржи некоја соларна бура прашање е само кога - дали тоа ќе биде во овој век [1] што ако се премерува ете по нечија туѓа аналогија апропо прозорливоста на страозаветните Пророци вистина многу возможно е тоа да е овој век - особено доколку аберот во следната фуснота е релевантен [2] но чинам аналитички го бев демистифицирал таквиот моментум за баш сега со овој папа [3] НО има една супер склет симболика (која ми пропамакнала) a меѓу пентагон и палатата на фарнесе кланот кои нели биле мецените на језуити [4][4] а збунува само како тоа ватикан е банкрот а сепак сеуште е кормилар, ако е банкрот тогаш попрво е пион ако претпоставиме дека кај кого е азното тој е мешетарот, иако на ватиканското азно веројатно му нема крај [5] исто озбилна варијабила (апропо мојата претходна демистификација во обид од 3-тава фуснота) е скорешниот допуст на Франциско (наводно гостопримлио) да се обожува пачамама како архаичен идол во ватикан [6][6][6] сумљиво сумљиво многу сумљиво, а доколку е на место ова е само почеток во најмала рака за стапалка по стапалка да стигне западот до склет nwo-ото кое е најавено и во Откровението а кој поредок знаеме дека ќе трае седум години [7]

не сакам да звучам пророчки ниту пак сум пророк, но земено аналитички од позиција на Христијанство чудно лесно се склопует мозаикот за тоа која и каква им е агендата на месоните, прво или под 1. ако се знае дека го контролираат Човештвото во добар дел фиат-овски посекако nwo нема да дочекаат ако сами си ја срушат постојната економска центрифуга 2. мора да ги плашат своите потчинети со таков ризик за да утре штом впрегнат ww3 потчинетите се надеваат дека пак набрзо се’ ќе се врати по старо и уште поубаво 3. ако Слободната Волја е императив во нашето постоење како Луѓе, а истата си ја продаваме за фиктивно азно, на месоните најмалку им одговара светски економски колапс 4. како евроатлански елити се плашат истокот да не им стапне на опаш, а што кога и ако се случи бидејќи азното им е фиктивно многу брзо ќе чкордепсаат како центрифуга значи ништо од нивниот утописки план за nwo, токму затоа пологично е дека ќе збрчат ww3 час поскоро, нешто што реално можеше да се случи уште во Сирија со промовирање на ноуфлај зоун што среќа Обама не го стори чунки го пишманија нобеловци со орден за мир а сигурно и си рече види мајката од толку реднекси да стисне на копчето негроец а кога тоа не им помина веднаш си паркираа изборно ас-от хиларка која одлучно и предизборно мафташе ноуфлај ноуфлај зоун ис солушн, и оп Слава Богу ето го добивме Трамп кој им ресетираше глобалистичкиот моментум, ксме ксмет, само што билдерборговци не седат мадро, па така му сместуваа уште одма на Трамп патки каде било само да распука бабето, НО Баткото умно ги извозе а сега само треба да им го демонтира докрај то глобалистичкиот матрикс што го стори и со укинувањето на ТТИП а еве сега и со кинеското заладување кое пак го консолидира истокот! што ќе биде понатака е непотребно да се нагаѓа туку треба Чоек да се освести и почне да си Спасува Душа ако веќе тоа не го чини или пак некако се олабаил, паметно искористете си го слободниов ход за да ете си осигурате Благодат односно навика да се оградувате со Благодат која пак навика не доаѓа сама по себе освен ако не се терате на Подвижнички Живот колку можете па и од повеќе и како Мирјани, што истото важи и за рурален бекап или релокација на Село што исто така не оди како песна освен ако немате некоја шкампа-мотивација, НО најнапред престанете да судите и се гневите како на ближните така и на удбалитичарите па и удбашите со се сите наднив хиерархиски меѓународно, едноставно е колку повеќе склет во срце имате толку помалку волја за подвиг наоѓате! ако не можете артикулирано да помогнете, со гневење ништо нема да сторите, бидејќи злото таман од еден сте го искасапиле ќе си се префрли во друг и оп пак во круг додека не ви замине сето време на овој свет за Духовно да Созреете, бидете итри како змии а не да стануете аждаи, но дали е тоа возможно сред центрифуга било таа урбана коцкарска хедонистичка!? вистина чаламот во град е најздрам бидејќи во чопорот мора секогаш да се туркате за позиција, па и коцкањето и хедонизмот каде се најраспослани ако не по урбани ќумези!? така да ако сакате да се фокусирате на Спасение на Душа убо е рурално да думате, туку чудно зошто и како глобалистите во сАд имаат спрострено шема која го форсира корпоративното запоседнување на обработливата земја [1] нешто што се случува и во европа каде 50% од обработливата земја веќе е во раце на банкор елитите [2] што како податок нема да го сретнете другде [3] сето ова укажува на две работи, прво дека гетоизирањето е агенда како полесно би се контролирала рајата, а второ дека на пат е проретчување на масите виа гмо еугеника, второво може и да не е толку неопходно како гмо туку попрво како прилика за масовно нанотехнолошка селекција, сепак ова се паушални претпоставки зошто Самоодржливоста на граѓаните да се дестимулира виа урбана гетоизција - агенда која ко за беља не е воопшто нешто ново т.н. минатовековната Агенда21 како оон гол [3][3] а бидејќи планоите им се изреметија сега истата билдерборговци ја претурија во Агенда30 односно ако имаа намера виа контролиран хаос да стигнат до nwo 2021-ва откако им се изјалови моментумот со Сирија сега ваквата шема е поместена за 2030-та [4] но ко што напоменувам тасот во однос воена надмоќ сега е на страна на Русија па можеби нема да го возат ww3 сценариото туку можеби ќе гледаат да се задоволат само со мерџинг меѓу сАд и сЕд што би значело до тогаш треба еу да се федерализира пред да мерџнат, за што може да се послужат со исфорсирани регионални војни на блискиот исток или посреди афричките прерии а како би ги извозеле европеите дека освен федерализација друго чаре нема [4] НО кој може да предвиди какви се не варијабили има, ете 2029-та ни се приближува астероид со потенцијал да ни влезе во шлајка тро подоцна т.е. тогаш ќе знаеме што не чека однего потака итн. итн.


Изменето од Zelenikovo - 21.Ноември.2019 во 17:23
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2019 во 19:26

кога ги препрочитувам последниве постови дури и мене дигресииве ми се збрка ако не сум фокусиран, па би рекол како заклучок што и да се случува следната деценија и понеа не е битно толку што ќе биде со светот туку на што сме ние индивидуално и колективно спремни, паничење во секој случај не ет на арно ниту сега ниту при евентуални глобални К*ршлуси, бидејќи долгорочно паника доведува до очај а очајни лујџе прават очајни работи, во спротивно доколку се осигурате смиреноумно натенане ќе гледате да си осигурате рурален бекап, не толку за заради себе доколку сте здрави и прави туку заради ближните Деца Стари Инвалиди Болни ... можеби доволно е и само освен алат да имате во залихи некаде стрпано под земја па и колку толку да ви е мирна совест, но без неимарско и земјоделско ноухау ќе ве прашам што и колку брзо ќе можете да впрегнете во дадени склет околности! а чинам можеби прв и главен гајрет ќе ви биде Питка Вода за која освен чаре како артериски бунар од 50 или 100 метри цевка (сега е бушење 50 евра метар) пожелно е да знаете како да филтрирате подобно вода [1][2][3] смешно смешно веројатно за мнозина како абер но ни последен да сте слатко да не се мајтапите со сите ризици кои демнеат глобално, бидејќи од сафра сред склет времиња ако некако кренете рака на себе да потсетам како Христијани тоа ви е најголем зијан иако вам би ви изгледало логично да не се мачите ако е многу мачно, та внимавајте со време да не ја заглавите! порано или подоцна склет времиња ќе спржат, а вас денес да ве прашам што ве чини дедовина да си обновувате наместо по плажи да бркате пржење месо!? со две лета посветени на обнова на стара селска куќа или пак кревање нова колиба нема да ви загинат ниту комфорот плажерски ниту пак животот на вересија кој сега виа потрошувачки кредити си го штимате за да возите конзумеризам во некаква форма!
нека не ве опушта мојата претпоставка дека како сакаат еа-елитите си ги менаџираат кризите, што ако не сум во право, што ако навистина збрчи одма светска економска рецесија а понеа и светски економски колапс, што ако навистина сите овие набројани ризици поназад не се лесно оправливи!? немојте да речете ти не опушти, не, имате ум самите да премерите, дури и јас не сум на чисто кој редослед на околности ќе збрчи натака, БИТНО едено е факт дека сега имате многу но и сега со тоа многу не знаете како да живеете Самоодржливо и претежно се надевате на банкор или државна цуцла, каде со тој памет само незнам! туку може и вие се надевате ко пилина на пијана кокошка па да чекате алхемиски ритрн [1] но да не почне да ви трне после мал мозок кој пат да го фатите, дали на халкидики или на златни пјасци!


~

туку интересно хомер во mumu">хомер во mumu

https://en.wikipedia.org/wiki/2010_Flash_Crash

https://www.worldfinance.com/markets/the-hound-of-hounslow-did-not-cause-the-2010-flash-crash-says-new-study

https://www.thetradenews.com/fx-industry-urged-better-understand-flash-crashes/

https://www.newscientist.com/article/dn18900-briefing-computer-traders-blamed-for-wall-street-crash/

https://www.tradersnest.com/articles/why-truer-markets-could-prevent-world-war-3/

https://www.economicwarroom.com/if-the-flash-crash-explanation-is-valid-we-are-in-big-troublehttps://en.wikipedia.org/wiki/King-Size_Homer#Cultural_references


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2019 во 20:37
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2019 во 23:00

можеби монтана?
или би скијале на вода флорида?

бар така сега би го К*ражеле Трамп (ко скорешен тамошен резидент) за на следни избори да удри турбо даночен сатар на 1-те % милијардери колку треба за да се избалансира буџетскиот дефицит во сАд, нели бркајте прием преку екс-ју снашка!~

The Collapse of the American Empire?веројатно се’ ќе зависи од еу
брегзит, мерџинг меѓу сАд и ОК или сАд и сЕд
урсула е реди дали се и другите?

Изменето од Zelenikovo - 21.Ноември.2019 во 23:23
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2019 во 00:12

овие доле за овој горе би рекле дат Б нидс Т

11.12.2012 - https://www.euractiv.com/section/future-eu/news/us-intelligence-mulls-three-scenarios-for-eu-in-2030/

зар брегзит не е побетер од грегзит како ризик!?
камо разводите меѓу богати да беа ефтина работа!

pampered worst case scenario
real worst case scenario
scenarion who knows how worst
coz uk have %32.6 of world's forex trading


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2019 во 01:41

чим брат му на Џереми [1] ем брат му на Борис [2] се оптимисти за брегзит по логика на здружени сили брегзит би требало да бидне случај, но мајтап или не доколку глобалистите запнат да спржат некој про-еу спин може да си закашкаат па и закопаат топтан се’, бидејќи штом се официјализира федерализирање на еу британците пак ќе срипаат а тогаш веројатно разводот од сијамски близнаци ќе биде далеку поболен него ли од партнери ко што е сега!

битно предбрегзитно се држат сите фино нанозе ...но без урџент рипеир на кашатализмот некои велат ќе клецкале коленаhttps://www.dailystar.co.uk/news/latest-news/cyborg-ai-human-brain-breakthrough-18675506https://www.theverge.com/2018/10/12/17967752/uk-parliament-pepper-robot-invited-evidence-select-committeeИзменето од Zelenikovo - 22.Ноември.2019 во 02:26
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2019 во 05:00

^^

било небило

еве и кратко островско супер депре, но -
- падна ли фунта заради форекс ќе паднат и останатите
а еве и Оштроумно континентално но тро оптимистичко депреКон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2019 во 14:01

супер шоу, во последното видео од претпоследниот пост, гостинот убаво вели разликувајте глобализација од глобализам, но во каква и да е варијанта премерен кашатализмот тој продуцира централизација кога пак капа истата ќе сакаат да ја даградат со светска ндвлада како консолидација на власт моќ и развој дури и да свртат на социјализам елитите пак сето тоа ќе бидне тоталитаризам на оние при врвот на пирамида врз оние поднив, за таквите банкор елити (кои всушност денес од сенка ги контролираат сите процеси билдерборговски среде запдната коцкарница) светот не е место Каде Цело Ќе Биде Кога За Сите Има Се туку кога за елитите има она што им треба за да си осигураат нели фараонството, а бидејќи истото им е поплочувано на запад веќе 500 години во континуитет од превземањето на месоните на ватикан, треба на сите да ви е јасно дека што и да ви предложат и што и да превземат тоа нема да биде заради подобра иднина туку заради ариевска еволуција, ќе рече некој нивно право да стремат како им волја, точно, НО нека не глумат демократи и демократија а под тој предтекст да си ја возат рајата, нека си признаат искрено диктатура сме и помирете се, сетне може на мегдан ќе ги осуети бар помилостив кон рајата диктатор! во секој случај револуции имало од секогаш но сега сме во времиња кога истите нема да се одвиваат ниту материјално ниту културно ниту пак улично туку ДУХОВНО конечно моторот кој го придвижува цел овој свет е духовен, не дека и до сега тоа не било случај, но веќе беспредметно е да се очекува нешто материјално да се стабилизира кога светот лежи на енормни количини на оружје, а единствено што може да не спаси како што велам понапред е по Божја Промисла рисит налик природна катастрофа од тип на соларна бура која инстант се’ ќе спржи од електроника, астероид или ограничен потоп по овој аршин можат да бидат само тоталка или недоволни, иако и соларната бура ако е изгор ќе не спржи топтан но некој среден интензитет кој би ги сокапал електроника и струја би било тамам чакмак, иако на мнозина тоа ќе им изгледа како ризик масовно да се исечат сите шуми а така да се уништи симбиозата во биофлората, склет посекако ако не се разбереме архаично, НО далеку помал него киборгајла иднина, иако ни тоа ни тоа нема да бидне константа ...

... Е тогај треба да се надеваме на некој И Повеќе Од Оштроумен Модел на владеење, кој и сега би можеле да го завозиме, но возможно во помали земји како нашата, додека во џинои како постојните светски империи ова тешко да дочека бел ден некогаш! Непосредна Демократија за која веќе беше верглано на форумов, но која не чекајте елитите да ви ја подадат! конкретно во видеово за ова дума гостинот некаде крајот на 15-та почетокот на 16-та минута ...

https://porteliotfestival.com/re-generation/... патем не мора да значи дека треба племенски да се ориентира општеството, аграрно, индустриски или незнам како, туку дека од постојната жива кал може да се извлечеме само ако сложно и постојано се дебатира посреди е-општество, но на серџиски на фејкбук туку на инстицуионални и општествени е-форуми, некој ќе рече доволно би биле партиски, хм партиски заради иновативност можеби повеќе од неопходни, но ако не се разголи царот и секој еден граѓанин во секое време не почне да ги чешла администрацијата и министерствата воопшто институциите нема ни да сконтаме каде се тесните грла кој се може и треба да помогне, дали воопшто е возможно некоја реформа да се истера а таа да има ефект, во спротивно ако си терате вака ко до сега со елитизам и копи-пасте инвентивност и сезонски грип лесно ќе може да ве турне во стагфлација, ако не и побетер ... арно ако не бевме изврзани со другите, туку да не не’ повлечат и нас во нивниот моментум, е тогај ќе цмиздрите зошто не сте завозеле аграријанизам бар и на шкрги некако ...

Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2019 во 14:21

треба да учиме од судбата на нашите предци
БИДЕТЕ АНТИИМПЕРИЈАЛИСТИЧКИ СМЕЛИ
а не месонско глобалистички ботовиделува чудно кај тоа ние можеме да дадеме отпор, но и не мора, самите не не’ сакаат, супер, само треба ние да излезе од нивното глобалистичко бунило! радувајте се што нема место за вас во еу, вака па уште поубо ко што предлагаат а на карта на историски гачки може да си главиме до немајкаде во чекална а сепак да не се интегрираме притоа да си молзиме фондоите, бонус нели, иако кусур за сето ова е касапењето на АСНОМ, просто не мораше да се истрчуваат нос прекуглава воа локалните изботирани еа-трансери, но бидна што бидна нема да им е прв пат, арно ама навистина имаме ксмет та дури и отпочнале преговори, да не не’ сомле еу центрифугата која е во трк да се федерализира, з’ш ако порано гледаа да го лоботомираат македонецот во југословен сега така ќе го лоботомираа во европеј, а македонци тука ќе станеа едикојси афрички народи ...

и орвел им бега од гајба а вие би да гајбаат евроболшевички

технократија за која груевизам е полско цвеќе на планинаhttp://holyromanempirerules.blogspot.com/2014/10/anybody-home-signing-of-4th-reich-whore.htmlверојатно знаете кој е карнеги и која е неговата оставштина, зар овие не предлагаат пат кон трансхуманизам? [1] односно ако нивниот ’’зелен’’ модел на економија всушност е само кашаталистичка надградба [2] единствено што останува развојот на ту-биг-ту-феил банкор центрифугата да продолжи да врти е што повеќе бројлери а конечно низ ариевска (еугеничарска) селекција и киборгајла бионика да се дотера до нсп сонеколку касти од фараони робови и амортизери измеѓу, нешто што и сега е норма но не толку дрско тоталитарно како во сталинизмот полпотизмот титоизмот, иако логично ќе биде, зар кога ќе присилуваат Народ на запад на колонијален менталетет тој Народ мадро ќе седи!?


Изменето од Zelenikovo - 22.Ноември.2019 во 14:41
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2019 во 01:13

дигресијата од постов горе убаво се надоврзува на оној абер од то зеленото видео тро погоре за дериватите и рецесиите во сАд, дека така фино си ги штимаат кризите за да си менаџираат агенда да просто без онаа рецесија 2008-ма европеите немаше колективно да можат да паднат во одржлива параноја токму со доволно време за да си консолидираат мисли и бидна подобни за инстант федерализација при следната бомбастично најавувана мега-криза, била мега или маги криза конечно нивна работа, само дрско е што глумејќи демократија - парексаланс спинуваат тоталитарни глобализаторски шеми, за сега тоталитарни во пристапот а сигурно подоцна и во стапот кога нема да дозволат некаква опозиција да им буричка во федералистички регистри, иако тоа и сега нема во еу парламентот здрава опозиција туку маргинални ултраши вклучувајќи го и укип кои буквално немаат ама баш никакво влијание на европските политики!
можеби претерно е да се споредува тоталитаризмот на нацистите со евентуални идни евроболшевчки појави, но доколку ви е познато дека круша под круша си паѓа, ќе ви биде јасно и кој ги финансирал пр. нацистите и болшевиците, кој го формирал оон (лиг.нац), потоа кој ја превзел монетарната власт во сАд, натака кој го впрегнал маршаловиот план, а денес елитистички си глуми ага виа своите билдерберг пиони, не треба да чуди дека тоа се месоните, кои како банкор елити денес владејат со западната светска центрифуга од сенка, месони бидејќи не се гладни по масло туку месо, но човечко, буквално принесуваат човечки жртви при своите ритуали, бар така сведочи еден францисканец [1] а тоа сведоштво некако фино се вклопува во шемата зошто да се случуваат такви долги и крвави војни како wwI и wwII, што мислите зар wwIII би иницирале заради територијална превласт смешно туку повторно како некаква крвна жртва до нивниот надага, дали е тоа така нема да ве убедувам безрезервно имате ум думајте, да речеме можеби сум грешка, затоа читајте читајте разговарајте дебатирајте и ќе си извлечете свое нзс! но имате ли денес простор за дебата? дали воопшто учените се спремни и отворени за дебата од конспиративен тип, бидејќи нели чим историчарите го немаат ова четиво во историските читанки истото е апокриф без покритие, токму месонството е религија и не оставаат туку така слободен ход за некој да им ремети во догматиката и делувањето, бидејќи во спротивно ќе стане многу јасно зошто и при никаква потреба од бришење на Бракот како уставна појава некој тоа да го чини, загрозени ли биле некои трансексуалци или пак мнозинство ли се па ете сред еу и сред демократија беспоговорно Христијанството да се свлечкува во бунар, а притоа па и ватикан речиси е безгласен, можеби одговорот лежи во германското протестанско влијание врз цела еу, но по која логика, а да е само таа сомнителна месонска гачка арно, но има многу други за кои не е во ред да ја обременувам оваа нишка, сакам само да поентирам дека не случајно ви товар те кризи те војни те развој те еволуција, а како успеваат сето тоа да го протнат, нормал виа лихварлук, вам па лигите непотсобрани та спремни сте да си шитнете изворните идеали преќутно, нели со оправдување дека каде сите турци таму и мујо, само прашајте се дали ако месоните одат во пекол и вие понив би тргнале!? смешно е да во овој век на седостапни информации грото популација нема речиси никаков абер за оваа сива светска еминенција, сигурно си имате попаметна работам, убо, рамнодушноста е уба работа спрема злото, но ако злото ви диригира насоки за егзистенција и есхатологија вие како рамнодушни а писмени сте навистина за жалење, топтан и Христијани и Муслимани та и сите останати!
доколку пак сакате да гледате на нештате во контекст еу-федерализацијата $$реалполитички$$ повторно треба да се запрашате чуму демократија ако еу стреми да се централизира до ниво на амеба од каде излез нема, дури и оние британци на кои им е јасно дека во таква централизирана еу главниот збор ќе го има Германија думаат скептично за брегзитот упатувајќи на кратка меморија кај популацијата [1] но нивна работа, смешно е како ние и покрај лошото искуство со екс-ју експериментот повторно сме спремни на соодветен тип на федерализирање, овој пат и без право на глас, не дека пак во екс-ју истиот особено одлучувал освен на крајот па дури ни тогај, но замислете во една центрифуга каде не сме ниту 1% од популацијата за нешто да се прашаме при федерална еу, на ова ниво пак на развој просто ќе не проголтаат изџвакаат и плукнат, тоа сега пример Лондон и при еу стана се’ само не со британци населен, а не пак ние при федерална еу, не дека е лошо да се сплотуваме мултикултурно со други Народи, но неспремни а отворени, тоа не е налик капитулација, тоа е налик осигурано самоубиство и тоа со широка насмевка! сега ви ја шитнаа изворната-уставотворност предпристапно, во федерална еу идентитетот ќе ви ојди речиси инстант во музејски витрини, не дека и сега не е искасапен, но кога на наши аги им дреме што се случува со него, а не пак утре на едикојси таму евроболшевик, а зошто бидејќи нели ќе имало пари, за кого, за елитите, малку ли им се што ја испоиспљачкаа земјава па сега и нас да не шитнат, НО ваша работа, како тргнало да си ги гласате во континуитет двата партиски-мастадонта кои се безрезервни еу-трансери што очекувате друго, туку глејте и душите да не ви стигнат на кантар, можеби повторно заради некоја криза, хм веројатно пост ww3, додека пострецесиски ето би молеле да се федерализирате, наводно така ќе се конзервирале, можеби ако немаше пост идна светска рецесија масовни миграции, всушност има православен Светител кој вели дека штом почне таквата каша тогаш се наближило времето за ww3 а логично потоа и создавање nwo [1] дали е ова тој миг незнам, но оваа мигрантска криза е во еден правец, а можеби и навистина контекстот е за постојниот бран бегалци, но повторно можеби и пологично за некој далеку поголем, по која пак логика најнапред ќе има светска економска рецесија која сигурно ќе потрае, при што ако сте во федерална европа мигранти нема да ве одминуваат ко до сега, НО не се проблем мигрантите напротив во такви времиња треба меѓусебно сите да се помагаат, туку што вие чекате се’ на готовс од бришел и не сте воопшто Самодржливи па тешко и за вас да има а не пак за некој придојден!


Изменето од Zelenikovo - 23.Ноември.2019 во 01:19
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.