IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Бизнис и економија
  Активни теми Активни теми RSS - Финансиска криза во САД и Европа
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Финансиска криза во САД и Европа

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 78910>
Автор
Порака
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2020 во 03:20

последните постови сигурно ќе ве фрлат во дума па нели Трамп се закавга со кинезите одма, да но сторого во однос економско балансирање на извозниот дефицит, но сетете се дека супер соработуваше со нив во однос севернокорејците! кога горниве претпоставки ги думате исто имајте во предвид дека евроатланските детерминисти (т.н. дипстејтовци) побајаѓи време ги дрмаат кинезите те со Тајван те со Јужно Кинеско Море те за новиот свилен пат итн. зависно што сте прателе од овие случувања помалку или повеќе тоа ќе ви биде јасно, а дека кинезите имаат потреба виа вирусов да ресетираат хонгкошки обоени револуции тоа може да се увиди дека не е случај ако се има предвид тајмингот за спласнат револт на југот во очи директната конгресна подршка на америте до хонгконѓани кога на ’благодарниот’ ден излегле само неколку илјади благодарачи што вели во 3-тата минута од Спутнњик Интервју новинарот Милорад Денда, исто секогаш е добро да се има во предвид дека дипстејтовци имаат секаде пипци не само во сАд што тераат геополитика во сенка, та сконтајте ги така и мешањата на англичаните во однос хонгконг, иако може да се приговори дека тоа е нивни спин за да избоксуваат лесно нови економски дилои после брегзитот ...

~

некако терсене за думање е како вирусов ќе и се удри на ’еу’ од глава економски, и дали од евентуален зијан повторно нема да има ќар сАд, се’ на се’ сето ова изгледа ко еа-детерминистите да си купиле време за економската центрифуг да им врти уште некое време, нели додека да си стават свој пион во вајтхаус или пак си го легнат на брашно Трамп (што малку тешко им оди (та не би ме чудело да го есапат ко Кенеди некогаш!?)) туку вас сега за Кина или за во Европа ви се брза, најубо ниваму нитаму!

https://www.euractiv.com/section/economy-jobs/news/coronavirus-threatens-eu-china-agreement-in-2020/

некст, ван ДонтПаничар: we dont have opinion what will happen next ОЛ-ГУД ал олГУТајла :)

~

сТратфор - In Europe, Fear Could Damage the Economy As Much as Coronavirus

FIAT Panicking - https://www.bbc.com/news/business-51397677

~

DEUTCHLAND Cautious - http://engnews24h.com/coronavirus-outbreak-could-lower-germanys-growth/

https://www.cnbc.com/video/2020/02/06/coronavirus-could-worsen-germanys-fragile-situation-ifo-president.htmlИзменето од Zelenikovo - 07.Февруари.2020 во 03:30
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2020 во 02:05

се’ повеќе ми личи ко ’меѓународните’ да ја пуштија пандемијава во Кина како би си имале оправдување за својот крах обвинувајќи ја Кина! во овој контекст еве интересен абер на Махмут Бушатлија дека светкиот економски крах е возможен што е и досегашен континуитет од нестабилноста на финансиските пазари а не производствената реалекономија која ја има Кина посреди светската економија [1] ваквиот сомнеж дополнително може да се дозапипери доколку е јасно дека шошрош лани имал пропаднат обид за шпекулантско крахирање на азиските пазари што Кина го амортизирала правовремено [2] што не му е првпат [2][2] та не е далеку од памет дипстејтовци и некако да им се светат бидејќи не е во прашање инает туку растурање на некоја месонска ордо-аб-чао шема да повторно заради азиски економски колапс си исперат раце евроатланските детерминисти во однос своја инерција за западен финансиски економски крах, нели како рајата би ја држеле послушна спинувајќи и - ете не сме ние криви за колапсот, и не само за да не им се сврти таа раја да им бара кожичката туку и за спокојно си тераат и понатака и во такви склет околности тоа нивната склет-nwo агендата!? навистина воопшто не ме чуди сето ова да е некаква предетерминирана шема која воедно треба да има влијание од спунт и на сАд, доколку има поозбилни последици од пандемијава!

вистина нагаѓам, но моиве шпекулациини од блуску не се терсене ко оние склет-шорошовите, бреј кај нас има и видни лујџе кои му чистат на таквиот ѕвер кондури, просто анбиливабл, биле тие риал соушл демократи и шарени борци за човекови права, каде со тој памет, како можат да бидат рамнодушни кон таквите нивни мецени!? уште Индија ако се префрли вирусов и ќе биднат вистина криви азицијците за светски ескономски колапс наместо да си го дочекаа по дома евроатланските детерминисти и си понесат одрговорност за својата ненаситност! Останува Само Да Се Надева Човек Дека не е во прашање вакво сценарио, туку онака несреќна случајност од слепт на терсене околности, практично сеуште е рано за воопшто и нешто да се тврди дека има инерција кон светска економска стагнација ако не колапс, но ко повеќе пати пак ќе повторам по утрото се познава денот, не е возможно да пумпаш ко fed тоа што го чини во недоглед и балонот да очекуваш да не пукне! просто врзани им се раце за маневрирање! во секој случај за такви околности колку што сконтав низ абериве што ги пуштав во нишкава Русија и Кина се подготвени, но дали е и запад!? сепак за сега на Исток сеуште не мириса на загорено!, но дали тоа е случај и во сАд!?Кон врв
paralelogram Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2017
Статус: Офлајн
Поени: 787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај paralelogram Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2020 во 08:01
Taka jet
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2020 во 17:10

бреј, ако навистина чукнал час за белосветски промени вистина фанки-панк е работава, уште да беа искрени еа-елитите пр. ко што си е искрен ЖељкоК, O соул брадерс инд систерс гет реди, полнете шпајзои, килери и визби со Ракија Алат и 35%-тен Хидроген Пероксид ... а можете со време да си набавитe и апаратура за домашно пиво како би биле главна фаца у маало ...

спојлер посттов можам да го напудрам и со схтх-аграријанистичка мотивација иако какви и да се промени од светски економски профил нема инстант да ги ничкосаат економии, бар храна макар и поскапела нема одма да исчезне како прилив! сепак шо имет поубо од своја бавча фарма рибник, та не е на одмет додека сета соодветна опрема за таков живот ви е ефтина и достапна бар да ја складирате на сигурно!

реално најави за светска валута имаше турбо и до сега, но аберот на Џим Роџерс е во однос клиринг-шемите на банкорпци, кои ко што е наведено во постовите на претходната страна заради ресетирањето на LIBOR сега се во ќорсокак озбилно па ете се досетиле еа-детерминистите да стокмат амортизер т.н. Distributed Ledger (од ммф впрегнат како clearing blockchain) а во кој Џим вели и вие ќе сте можеле да флегнете инвестициски предвреме и без да имате forex account т.е. не сте банкари, но ко што вели преку негова рака, хм, дали ова не е само негов пирамидален бизнис спин незнам, но чак-пат пратејќи го од спунт последнава деценија миличи Чоеко на искрен, арно ама чим е инсајдер што ако тој е само мегафон на еа-елитите кои преку него си ги информираат ближните дека веќе се крчаат на ангро белосветски финансиски промени та со време да се спремаат, хм, проблем и баш не го знам наујбо ликот за да донесам цврст заклучок колку неговиот абер е точен или поточен, да не излезе на крај да ви скубне пастрмката во негов џеб па ја да сум ви крив бидејќи тој лаел а јас сред карваното што си врви сум фрлил спојлер!
Кон врв
paralelogram Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2017
Статус: Офлајн
Поени: 787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај paralelogram Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2020 во 17:20
Mangava diskopank
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2020 во 18:31
јамајканскио ли Џејмс Браун, ќе го прашам за диско ако поскапе струја, иако нему му дреме з’ш е на отсуство ... мајтап мајтап ама ќе поскапе и интернет, та инвестиции во биткоини не е најумна бекап работа, иако злато и сребро ако имате сред светски економси колапс малку ќе ви биде и клан за да го сочувате, приватна војска исто не е од помош з’ш платеници се најподложни на корупција штом им подогладни око!

во ваков миг, биле арни или неарни прогнозите на ЏимР, поубо е да ја наслушувате пр. економската-инвестигејшн-вафла Кајзер Репорт отколку мене да ме читате, ако воопшто некој и чита што пишувам, пошто ако е тоа случај бар 10% би зеле нешто да потпрашаат, а ако тоа е случај само 0.1% би биле paralel скречои, но мене ми личи ко paralelogram да е 100% единствениот заинтересиран да кликне како изгледа последнава страница од нишкава, но клик и расклик на фусноти се две дијаметрално различни работи ...

history repeating as in times of french revolution
nowadays are parallel to earlier times > Mississippi Bubble
вели гостино во вторио дел од емисијата
а Макс на крајо ко заклучок додава
ит симс ноуван керс абаут д’каминг фиат апокалипсwhat can go wrong boat is boat


Изменето од Zelenikovo - 14.Февруари.2020 во 18:51
Кон врв
paralelogram Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2017
Статус: Офлајн
Поени: 787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај paralelogram Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2020 во 20:38
Taka jet (otsechno)
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2020 во 21:31

пардон два поста погоре мал лапсус, сум го навел Џим Рикардс[/url] како Џим Роџерс, на кому воглавном поентата му е дека месоните сакаат глобалистички палката да ја превземат од сАд [1] виа некој нов клиринг механизам на ммф, но и диџитал крипто-валути [1] што сега со Трамп на власт им е далеку помалку изводливо да го тераат глобалистички кооперативно, а за што конечна инерција како нусефект би било федерација меѓу сАд и сЕд, но иако ги имаа сите коцки стокмено за таков евроатлански транснационален џин кој всушност треба да е моторот на nwo, ете сето тоа Трамп им го ресетира инстант уште отако заседна во БелаКшча со повлекувањето на сАд како од ТТИп така и од парискиот протокол кои механизми беа првиот економски чекор кон сплотување на америчката и европската економија на наднационално ниво, во такви околности фамилијарните фирми на месоните ммф и светска банка си го продолжуваат филот на своја рака за нов дигитален валутен и клиринг систем иако беа попиле удар и од либор-сакндалот претходно односно постојната негова регулација во Англија, прашање е само дали демонтирањето на либор не е и нивни спин како побрзо би дошле до глобалистички контролирана финансиска шема, иако јасно е дека дериватниот балон ќе пукне кога тогаш макар имале лесен лост за банкарско порамнување односно невозможни позајмици пред се’ а како несолвентните банки дури биле и банкрот да можат да се враќаат во живот бидејќи се ту-биг-ту-феил!

значи ова е она претурање од празно во шупливо што би спречило тотален-колапс, но секоја транзиција сама по себе е ресетирање на одредена шема а додека новата се зацврсти посекако ќе има големи турбуленции, на кои некои ќе се прилагодат некои ќе го јадат фората, така да инстант светски економски колапс нема логика да има, но бурни времиња ахед и те како, освен ако кинезите и русите не се одвојат целосно од западната финансиска центрифуга за што веќе и спремаат терен подолго, можеби плашејќи се од тоа еа-детерминистите да впрегнале онакво склет-корона-сценарио во Кина како би ги искулирале, а може и буквално втеруваат моментум за ордо-аб-чао околности, а кога веќе шпекулирам ќе речам многу возможно е ова да е исто така и дил меѓу Трамп и Кси како би се зајакнал доларот та лесно да не се пишманат банки да вртат кон глобалистичкиот спин и нивиот дистрибутед леџер, ајт чунки наскоро ќе дознаеме кој стои зад фората, која фора ако е таква за жал заради короната е смртоносна, иако боза во однос шемите за кои говори ЏимР (кои се прочитани во видеото од првата фуснота од постов, иако x2 убо би било да го прочитате целио негов текст за неофицијално новиот ммф-ски дистрибутед леџер механизам посреди светскиот финансиски пазар, кој текстисто е линкуван погоре како претпоставен месонки удар и на сАд во костец случавањата околу корона вирусот во Кина ... дали ги гаѓал годинита и месецот точно незнам, битно е дека на маса има таква шема, а која како и кога ќе бидне пуштена низ вода не е ни битно, што понатака тулку повеќе време за вас да си осигурате некаков рурален бекап како полесно би ја амортизирале таквата транзиција, доколку истата е неминовна! реков ќе најдам некое негово скорешно тв-гостување но немет ништо на тјуб!

еве едно видео на атлантис-репорт тревожецот, во кое наведуе дека прогноза на ЏимР која иако Џим не ја конта така тревожецот ја парафразира налик Кина е тргната кон капут, сепак од истото видео како потврдена информација е констатацијата на АР дека Кина навистина инјектирала 140 милијарди евра во економијата како амортизер заради короната, дали ќе биде тоа доволно за да се одржи на нозе не се разбирам бидејќи во прашање се еден куп варијабили за кои ко што вели и Рубини во видеото погоре тешко и економист да ги дофати а не пак економски-лаик ко мене кој нема намера да биде економски-факир и да ви каже готово е пакувајте си куферите за на Село, иако јасно е дека порано или подоцна тоа ќе морате да го сторите доколку сакате да имате каков таков комфор посреди идна светска економска стагнација транзиција или Не Дај Боже колапс!бреј го запердашиле ко ликов да бркал монетизација преку корона-паника, а всушност видеата од поодамна му се хир-комс-д-краш, иако никако да дојде, и камо да недојде, сепак ликот трезно анализира дека ризици имет еден куп, само што тро сензационалистичко-агитпроповски го чини тоа па делува дека уште утре се’ ојде во вода, а всушност одењето ќе биде низвода, значи нема да потоне светска економија туку ќе си се дави и ќе и бидат фрлани разни спасувачки пјаси од оние кои го контролираат фиктивното богатство денеска, но ко што пишувам понапред во постовите комбинации многу, а камо посреди нив чаламот да си приберат сите, арно ама кој е спремен денес во светот да испушти од рака власта и моќта без џева!?Изменето од Zelenikovo - 14.Февруари.2020 во 23:32
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2020 во 22:28

едно е јасно дека и Рикардс и Роџерс и Макс се алтернативни инвеститори, првите двајца форсирајќи го златто а Макс биткоинтот, но баш бидејќи се имуни на финансиските берзански шеми, иако исто инвеститори и во акции, ослободени се од баластото на розеви наочари што обично е тренд кај професори од типот на Рубини, така да воопшто не се за фрлање нивните теории, иако повторно им промакнува фората претурање од празно во шупливо, кое ете Рикардс го најавува но повеќе параноично него како ларе за самата заглибеност на светската економија во денешните финансиски фатаморгани!

еве скорешно гостување на Џим Ричардс кај некој golden-show-колега [1] од кое уште на прва може да се чујат интересни думи! колку истите би ви помогнале да ја насетите бурата за која после 2008-ма сите брчат дека ќе биде ко онаа од 30-тите во сАд, само што со далеку поголеми грејт-депрешн нусефекти ко што нагаѓаат грото реалисти, иако голем од нив чиниш се песимисти, а дефакто бадијала оптимизам Ако Село Гори А Баба Се Чешла, којзнае може бабата има скафандер и ја чекаат да се укрца за на марсовска експедиција!? веројатно со интервјуто во фон би легнал некој спејс-ритам за полесно да го ислушате!? ех колку ми изремети визура она тревогата на Рикардс од 2017-та за 2020-та ем сега со цела дешавка околу короната, вака се ова што го претпоставува пак Ричардс во следното интервју ми е смешно невозможно бреј ќе се споеле кореите и пуздер економски ќе праеле, а јапонија ќе чкордепсала бидејќи ја сардисала белата чума, да видиме може попрво златото ќе позелени т.е. храната ќе биде најсигурна инвестиција, само да не дотераме водата да бидне хаест-прајсед комодити!а споредете го и следното интервју месец дена покасно во костец короната, реален прилично чинам, само малку ме подуплаши дезенот од кошулата на домакинот, токму за оние што имаат инвестициско портфолио вака или онака ќе се спастрат каква е рецесија да почне да дрма,но што е со обичнио народец!? би предложил со ова интервју и спајс-мелодија з’ш во Сингапур треба да е чинам лето (иако велат каша им се сезони) а Џим кашлат, та за да не ве префати грипоина ете токму аудио стерилизација!


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2020 во 14:34

ова горе што го мрмори Роџерс а во костец тревожењето на Рикардс, замирисуе на блупринтот за nwo во кој сите треба да се на една интернационална дигитална валута очигледно за да може да си претураат од празно во шупливо во недоглед без ограничување, а тоа е веројатно онаква mark'of'beast шема, значи доколку сакате утре да тргувате ќе мора во тој систем да сте учипине или тргување нема! на што алтернатива би било Рурална Самоодржливост, но ако ви запрашат генетски семките или пак авионско-генетски расадот ќе држите рурално само корења во рака, па повторно ќе ве упатат елате по жигот ако не ви се гладува!? за ова сценарио да биде подмачкано нормал ќе мора претходно да втераат месоните контролиран хаос дали преку краткорочна ww3 или пак повеќе континентални нуклеарни конфликти меѓу нездушени комшии, а тоа потоа ќе го искористат бидејќи во такви услови не само светска економија што би рокнала туку и меѓуародно право ќе оит в канализација, иако се потрудиле тие истото веќе да е подраштимано онакво каво после w2 е стокмено, а потоа нормал би промовирале инстант nwo дружба виа некои старо-нов UN идеал! уникатно нема што да и сами ќе си го барате ако сте гладни, што може сега сакаат кон тоа да ве дотераат и без ww3, арно ама им реметат Русија и Кина шемата кои си имаат спремно алтернатива што вели МаксК златна-криптовалута, та еве сега може сме сведоци како се обидуваат еа-детерминистите тоа да го релативизираат како инерција преку запушување од спунт на кинеската економија и пред америчката да почне некако да издувува! битно вака до сега кашаталистички како што си тераше свето тоа тнко, а дека ќе сопре економија тоа уште потнко, но ќе биде налик спејс-параход, онака надалеку ќе стреми а стремежот ќе се влечка, иако зависно каде сте седнати во таквио параходо-шатл таквата инерција ќе ви изгледа поспора или побрза!ако нешто е јасно тоа е дека за месонската максима ордо-аб-чао никакви склет околности не се проблем напротив ги сметаат за нужни, и не само како би се проретчила светска популација туку и за полесно да се наметнат како меџик-вонд олеснувачи, туку нив кој да ги олесни!? во секој случај тие не сонуваат за Постоја Благосостојба во Светов туку битен им е тој нив ариевски алтлантски идеал за нов свет и нова раса, трансхуманистичка фатаморгана која по обичај како и сите нивни претходно од француска револуција навака ќе заврши несреќно! но џанак си е џанак особено склет ако идеолошки генерацски е спржен, а такви за жал во нивното дувло се речиси сите доколку се знае дека му служат на анатемаго, може да се прават мутави или да прават од вас мутави дека тоа не е случај, но дефакто случајот заминал и потака а ме чуди како вашиве удбалитичарски слепци ве туркаат во таквата евроатланска-центрифуга небаре навистина како Христијани вам таму ќе ви биде нектар од све страни достапен, можеби од мамонистичката кутлача на анатемаго, но ве уверувам тоа нема да ве стори ниту посреќни ниту пак поздрави, ама вас ви опрале мозок пошто сте биле титоистички веќе сподобувани за ваква мас-душевна касапана, ама комшииве Албанци ќе речеш Ислам ги испраил пак нанозе а уствари енвер побетер и од тито ги опрал па нео-марксисти денес ги фрлиле пред месонскиот олтар, жално трагично несфатливо! НО да причекаме може онаа тревога на Рикардс не е за годинава, колку и по утрото да се познава денот, но што ако е така, веројатно онака исто најслучајно џпморган за годинава тревожел дека почнуе големата светска рецесија, а всушност тие ја менаџираат месонски за да ја биде, арно ама Трамп им помати сметки па наместо да издишува сАд повторно расте, е сега дали фед не пробува да го саботира, хм и те како, дали има друго чаре за кашатализмот него постојната шема, можеби но треба сите да се рамноправни, тоа на сАд во моментов не му одговара економски, додека пак на месоните ни на сон не им паѓа на памет со истокот да делат земјините ресурси, иако глумат коперативност сепак како се беа сснати уште одма преку Сирија да турнат инерција кон ww3 тоа елегатното им ги спушта маските, среќа Обама ретерираше инаку до сега ќе беше фунгарница у атмосфера, и се’ додека немаат свој пион во Белио Двор глобалистите (читај месоните) нема да можат да ја извозат својата ордо-аб-чао шема ко песна, иако му сметуваат постојано на Трамп дапочне некаде касапана, арно ама Слава Богу до сега ги ескивираше оштроумно Чоекот, та Молете Се тоа да остане така, но уште колку време имаме за негов втор мандат, дали нема да го насанкаат, и конечно дали нема ко еден куп амерички претседници да го таргетираат одвнатре за да си позиционираат послушен пиун, што веќе уште одма почнаа да го прават сснувајќи ја антифа уште незаседнат на власт, а потоа одред постојано некакви дипстејтовски шеми му кроеја, кроце по кроце се им пропадна од таквиот агитпроп, а сега последна шнаса им е некако економски да го рушат, дали во тоа ќе успејат, хм, колку треба за да направат беља кога си го имаат фед во раце!? сето ова навистина е сулудо што се случува, и кој би рекол дека вака изгледа апокалипсата!? иако истата веќе е почната претходно со минатите светски војни а сега сме во некое вакум затишје, така речи почетокот на крајот од истата, може вам тоа не ви изгледа така, но прашајте ги сите оние кои страдаат во Сирија, несакам да замислам како би било таквото страдање да е по све страни присутон, а зар тоа не би било случај ако рокне светска економија, тоа и денес има башибозук по сите страни каде им се може, а не пак да се гладни и жедни мислите нема да ви се сснат или пак некој ќе им удри заушка и ќе свиткаа опашка!?

НАЈУБО вие чукнете си глата и ако можете да стркалете инерција кон Рурална Реемиграција арно a уште поарно цел Свет да можеше да размислува така Самоодржливо та да се прехранува од своја рака Народ, наместо да го возат банкорпци терсене должничко-бројлерски, што конечно ќе удри во плафон ако не заради нешто друго заради ултра-експлоатација! еко-футпринтот нема како поинаку да се ресетира освен преку 30% Аграријанизам посреди кашатализам или социјализам, однос амалгам од двата бидејќи ниту едниот ниту другиот е одржлив на планета со ограничени ресурси, арно ама вам ви шитнале и ќе ви шиткаат филмои дека нивната месонска исклучивост и порано кашаталистички била закон и утре социјалистички единствен излез, само избегнуваат да ве потсетат дека од денешната Плутократија ќе свртат кон Технократски Тоталитаризам [1] а од вас успат ќе си прават и бионички тенеќиња, за кој абер имате на форумов цела една нишка, а тие абери таму ќе ви помогнат да ја разберете шемата со криптовалутите како основа за nwo, страиот кашаталистички поредок ќе биде заменет со дигитално-тоталитарен, И ОП сигурно си велите ама криптовалутите се фридом-од-централните-банки, точно како технологија тоа и го овозможува, но ко што вели во последното видео горе Џим Роџерс оружјето е кај владите, владите пак ќе наметнат притисок само една светска криптовалута да биде норма додека се останото ќе го рецнат како финансиски тероризам, така и најбрзо ќе ве скоцкаат во nwo реалност, колку истата ќе трае веќе имам спонато во постоите во нишката масони, значи тревожењето на пак на Џим Рикардс дека таквиот спин ќе биде годинава држи а во костец цела нестабилност на светската економија денеска, која во континуитет се трудат месоните да ја додестабилизираат како би впрегнале новиот систем, дефакто како криптовалутна технологија е пуштена порано колку Народ да се привикне на фактот дека такво нешто не е страшно напротив би можеле и голем ќар да имате, само што не ви кажале дека откако ве привикнале ќе ја регулираат така да ќарот повторно оди во раце на елиитите за кои ако до сега робувавте бројлерско-наменички посетне ќе си побувате бројлерско-робовски, а фараоните ќе си го светунваат окото на пирамидата со вашата крв и пот! доколку за ова сте свесни или допрва се освестувате треба веќе да ви е јасно дека немате многу време да се спастрите Рурално Самоодржливо! нормално доколку сакате што повеќе комфорот да си го осигурате и сред транзицијата која ќе биде склет-рецесиска,а и потоа како не би зависеле од систем нит за Храна нит за Иљачи па ни Живот, бидејќи сега ако е неподносливо да се живее во Град колку повеќе ако почнат масовни социјални немири заради ресетирање на свестката економија!? хм, ве подржат ли гладни тро повеќе ем здрмани од разни хаотични искушенија и сами потоа ќе си барате маркот’на’бистот особено вие кои сте евроатлански веќе сместени во скут на месоните!


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2020 во 01:00

како стојат работите може непотребна тревога е за годинава муабетов З’Ш без свој пиун ко што велам тешко би било подмачкано рушење на финансискиот пазар, иако со ремонтот или попрво рамонтирањето на liibor си имаат спремен К*ршлус еа-елити, но се’ зависи од Кина и Русија како ќе се постават, тие пак може да искалкулираат дека поарно е да го помогнат таквиот процес додека Трамп е на власт можеби надевајќи се дека Чоеко нема до крај да го легнат дипстејтовци на свое брашно за и сред масивна светска рецесија да не глуми каубоец ко неговите претходници, иако навидум на сите им изгледа тој ко таков а всушност е повеќе ко таличниот том кој не им се замара многу многу ниту на неоконци ниту на глобалисти, сепак моите претпоставки и она што се случува зад кулисите се две сосем различни работи бидејќи во прашање е и геополитика која катадневно се менува во своите проекции и параметри, ТА МОЖЕБИ да имате уште тро време пред индуциран светски економски колапс кој всушност како банкрот-систем од 2009-ма навака веќе е на сила налик коматозен кој го држат на апарати за вентилација кислород со тоа КјуИ-јата т.н. хеликоптеро централно банкарски и така теоретски мжат да тераат во континуитет доколку цел систем ги задржи постојните параметри како петродолар (иако америте веќе не се директно зависни од него заради фракингот) или пак кинескиот аутсорсинг без кој конК*ретноста помеѓу западните корпорации ќе се дестабилизира иако тоа може да го надокнадат евентуално бустери од азија во кои би инвестирале брзо и на ангро западните транснационални корпорации , но повторно АКО им се сака, а реално на месоните им дреме за се’ и сите туку гледаат час поскоро да си протнат својата шема, особено што подолгорочен раст на Кина и Русија им се поозбилна опасност од секој месонско-глобалистички аспект!

прва работа во вакци околности што треба да ви е на памет е ДА СЕ СВРТИТЕ КОН СПАСЕНИЕ НА ДУША а така ако се Христоподобни ве уверувам и помалку ќе страдате, иако главната работа од Воцрковување е Благодатен Живот лишен од стравои и паранои! сепак бидејќи сите ваши ближни нема да го сторат тоа треба да се погрижите да ги трезните за околностите и да ги мотивирате да размислуваат за Рурален Бекап а за што би се послужил со едно видео на анархо-протестанти иако се секта имаат чудна поента во однос стравот кај обичниот Чоек или агностиците [1] корисно доколку барате мотивација за отчипување од системот насетувате опасност а не сте на чисто што треба да чините, јас би рекол Православно Слава Богу За Се’ бидејќи се што ние и ќе ни биде сме си заслужиле! во секој случај не ми е сеедно ете имам родител инвалид па за последен пат пробував да го вратам на својте корени но неако неуспешно на Чоеко му омилел Градо иако до пред некое време пекаше за Село, но ќе го прашам ако секне пензија, но ете бар му имам спремено какви такви услови за да преживее на Село макар заминал и предоцна, дали вам нешто ви е спремно така бар за болните и немоќните незнам но би требало да се подосвестите во какви околности се наоѓа светот ТАКА ДА вие уште денес пакувајте си куферите за Самоодржливост ко веќе утре да е турната ордо-аб-чао инерција, а кога и да биде истата не мора да му се замарате, што покасно толку појќе време да си набавите опрема и механизација за Рурален Живот, во најмала рака што ви требае Препер Литература но и секаква останата која може да ви бидне од корист при склет времиња, за вакво нешто пред појќе од една деценија речси во очи минатат криза некако и без да знам се впуштив во собирање е-книги по све стране претежно ebooksshares (сега сега преместен) и learnbeat или пак оние руските ко twirpix или bookfi илити avax-от итн. бреј чиниш сум бил некаков препер-факир сепак тоа беше повеќе резултат што првпат во живот сум стаил isdn кабловски интернет а симнував и доста ноу-хау видеа те од bitme (велат сега замена му е THEgeeks) те од uknova и boxbz од последниве две еден куп англиски емисии и документарци за Градинарство и Риболов , НО ко за беља ми рокнаа хардои тро пооцна what-gous-around-comes-around сум сакал беспари лапарсан а Воцрковен и по казна, сепак доколку збрчат склет-белосветски-околности чинам веќе помал грев ќе биде така собрана од нет литература за општо добро да се искористипотоа па така и би се анулирал гревот, но ми ојдоа што ми ојдоа уште тогаш хароите кома. а пак не седнав така да се посветам две три години да симнувам пребрани пишани уки и науки, ТА сега би требало да видам да ги вадам муабети во некој локален дата-ритрајв лабос [1] чиниш гладен ко да не сум видел книга во живот и ете пакна крај не ја гледам, но бадијала и да ги извадам наново ако збрчат noelectricity времиња заради што попаметно е собирање хардкопи изданија или пак принтање на насобраните е-книги, што ако имате вишок средства тоа можете да го сторите и во некои фотокопирници денеска иако попаметно е да си инвестирате самите во соодветен фотокопир кој подржува usb репринт, во најмала рака утре хартијата ќе ви се најде како потпала доколку сте штеделе на материјали и технологија па предвреме почнале книгите да ви избледуваат, на ова ниво немам стигнато за да ви препорачам што е најдостапна а квалитетна фотокопир опрема, но секогаш можете да терате и со хардискои доколку истите ви се пр. тродуплирани а бар една хд-копија со се лаптоп сочувате во оловна кутија! ќе дојде и тој ден во најмала рака како но’интернето .кога главна фора ќе биде технички ноу-хау импровизации, во принцип ако имате знаеење при рака ако не во глава и некако би се снаоѓале колку и во мала комуна дафункционирате и колку и да се склет времиња, иако има цела Препер-Индустрија во сАд а преднеа и еден куп HTSH еФоуми Блогови и сајтои каде преживувањето е тема па и активен лајфстаил а забегуваат дотаму да дури имаат стандардизирани бункери на лагер [1] бреј за десет години имале спакувано храна, сепак мислам попаметно е сами да си имате сторено скровиште, а мое мислење е дека најбезбеден куќен бункер би бил ко дупло дно на односно под септичка јама заради камуфлажа, а може попрактично е да имате тунели со шини или санки за брзо подалечно извлекување од местото каде ве затекнала орда уште да имавте општински машина на рента за копање мали тунели [1] бреј проштевајте за дигресииве и иако не им е место тука впрочем ќе се загубат во мноштвото економски абери натака сепак нека ви биде како ориентир она видеото од минатиот пост за mark'of'beast иако морам да напоменам дека тој белег може буквално нема да има врска со свестка-крипто-валута туку попрво со припадност на одреден систем! МОЕ МИСЛЕЊЕ е поубо сами да се Препарирате Христијански него тие да ве препарираат луциферијански, ќе немате оправдување пред Судот Божји ама гладни и жедни бевме моравме, бреј на толку акал што имате за се ќе го искористите ама да мучнете глава за Спасение на Душа нема да се сетите, сте се прашале ли зошто, просто е ту-мач дефокусираност со тривијалност ако не хедонизам и мамонизам иако од скоро виа фејкбук ве имаат спржено и со егоизам здраво, бар престанете да пцуете и колнете од разонода бидејќи некој вака или онака се понашал бидејќи бадијала и да се Воцрковите и почнете Светотаински низ Исповест и Причест да Живеете ако не сконтате што ве влече назад во калта на стариот адам!

Изменето од Zelenikovo - 16.Февруари.2020 во 01:10
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2020 во 06:09

она спојлерот со тунелите ет пред се’ за во ww3 околности, а колку брзо тие би станале јаве може индиректно репер е големата депресија од 30-тите во сАд и 10 години подоцна почетокот на ww2, без разлика кои и какви се иницијаторите да не верглам не е муабетот за тука, сепак дека после пиво одат кикири тоа го велат и други [1] дали ќе биде така може само да се нагаѓа се надевам живееме во похумани времиња па и светските глаучи би биле далеку потрпеливии за локални и за глобални склет-ww3-каши, иако стои поговорката дека некои месонски елити уште од поодамна на нероден месонски-петко му имаат скроено ордо-аб-чао капата!

во секој случај стркалувањето регулирана светска крипто валута може да се гледа и како последен обид за спас на коматозната светска економија, но што би било случај доколку сите седнат на маса, а тоа не е, Кина уште одамна ги мољакаше за тоа но немаа слух ммф-ци туку си ја тераат сами! бреј каков спин ја нарекле CBDc [1][1] а ко што вели Чоеко на видеото од линков имале намера тоталитарно да ја наметнат таквата светска криптовалута а ко што велам логично биткоинот и сличните нанего да ги ресетираат, НО тука тогаш аномалија е либрата на фејкбук ко дипстејтовска центрифуга, може некако ќе ги учипат сите да зависат или бидат врзани за таквата светска криптовалута на ммф!? арно ама демонтирањето на фиат системот, колку и какво време за прилагодување да имаат земјите во WTO, ќе има големи нестабилности на постојните светски финансиски пазари, пред се’ бидејќи западните се коцкарски виа фјучрси и сите слични тамошни берзански инструменти се потпрени на шпекулирање, а во околности на мас-глобални промени тоа би било ко инфаркт за коматозниот! земете за пример кај нас кога влетува напазар некој нов медиум дали тој одма не го ослабува медиумскиот пазар, а замислите тој некој нов медиум на сите да им спушти носот, зар нема да настане хаос, теоретски не доколку сте во тоталитарно општество, ПА ништо чудно да пуштат прво неакви контролирани-хаосчиња од типот на ковид-19 та онака Народ пр. во сАд да се привикне на фема кампување карантирано, а така и полесно да си шифтаат елити од фиат на цбдц, но повторно дали сите земји би можеле да истераат таква шема!? значи нагаѓам како би било што полесно да се втера ваква промена, но можеби сум и грешка а имаат разработен план ммф-ци како тоа да го сторат а никого да не го здоболи, можеби прво промовирајќи ја таквата светска криптовалута само како замена на libor на што алудира Џим Рикардс погоре во то подвлените линкои, иако ми се чини дека сакаат да ја отераат и потака!? БИТНО вие спремете си Рурален Бекап за полесно преживување а надевајте се дека се’ ќе си остане по старо онака општествено-комфорно ко сега, иако и сега за сите не е песна живејачка, а замислете како ќе биде кога би требало да чекате во ред за Леб Масло Млеко или Бензин, мислам и јас фатив од таквите екс-ју рецесиски времиња, но едно кога една земја ја дрма рецесија а сосем друго цел свет кога би го здрмал! Јала Баба Бел Пипер а уствари тоа да ти било бел модар патлиџан, рачунајте тогаш дека и ГМО ќе ви биде норма без конК*ренција! Џим yo спел ми д ворд ммф-цбдц


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2020 во 07:08

за да е појасно дека еу ја чека склет-економска-година, ќе извадам од контекст изјава од од август минатата година во однос слабеењето на јуанот а тогаш во костец заглибениот трговски дил меѓу Кина и сАд [1] која изјава пак сега иако дилот е решена работа сепак заради ковид-19 вирусот може да се аплицира на новите околности, при што аналитичаро во диеото дума дека најпогодена ќе биде еу, а единствено можеби што би и било од помош е што веќе некое време работела на тоа да се консолидира виа некаква крипто-валута на ECB претпоставувам [2] а и кинезите исто централно-банкарски се на пат годинава да го дигитализираат јуанот [3] а ко што вели МаксК потрен на златни резерви како покритие, од овие абери пак може да се извлече заклучок дека ммф и да сака да се наметне над сите вака тешко би успеал во тоа, освен ако не ги сруши топтан преку некаков контролиран економски колапс па да ги примора да му се покорат! бреј, шпекулистан да живеев немаше волку да нагаѓам, но немајќи никакво официјално инфо како од самите сентрални банки или пак од економски аналитичари како цела оваа каша од државни централно-банкарски криптовалути би го менувала forex навистина не ми останува ништо друго туку да фрлам претпоставки налик што би било кога би било!
ова од една страна ги менува околностите на поарно, но од друга може да ги забрза кон полошо доколку на ммф му се брза да им се наметне на сите, а самата позиција на постоен светски финансиски ага кој е во раце на месоните озбилно буди ѕвонци у клопотарци за дешавки со мечкари бабари сурати ешкари суровари и русалии, ех фали уште Вевлани да извади криптовалута и сите да бидат мирни! погрешно би било да се правам паметен дека ми е јасно кон што сето ова ќе доведе на почеток, иако ми е јасно како треба да заврши на крај, но би си зел за право да нагаѓам дека секоја промена колку и да е неопходна корисна и добредојдена доколку не е добро осмислена бидејќи светската финансиска ценрифуга е систем на врзани садови ем во голема мера коцкарска фатаморгана ништо чудно да ја дочекаме годинава долго најавуваната светска економска криза, иако тешко веројатно дека тоа би било инстант дешавка туку попрво рецесија која ќе се тегави бар некое време, најнапред сигурно потпрена на стагнација, а дури потоа ако не успејат да се консолидираат би дошло до ресетирање, тоа може зависно од околностите пр. некаков геополитички К*ршлус на блиски исток да бидне и по друго инстант ресетирачко сценарио, а може да потрае издишувањето и цела деценија! но ако месоните си се спремиле виа ммф, а фората им се брза да ја пуштат за некако да не изгубат тло под нозе заради разни околности, та и да впрегнат некаков инстант геополитички кyршлус уште годинава, ријалити чек, балкан чинам нема повод за такво спинување сега, а за тоа треба да сме им можеби благодарни на зајковци и ципрвоци што ја избришаа Македонија, ете супер утеха дека космополитски сме жртвувале за светот да не оставиме луфта за некои месонски елити да го втурнат преку овдешен спунт во хаос, та ете бар на едно место ресетирани се некакви дипстејтовски тригери и кyршлуси! сепак ќе беше тоа далеку пофино и подостоинствено ако не стануваше збор за ерга-омнес шема, а за што требаше зајковци да бидат помудри и знаејќи дека ципровци немаше да го добијат последното финансиско-чадорче од еу ако не склучат дил ќе излезевме и во некаков бонус бар уставоно, но и зајковци не се криви што се удбалитичари и толку им сече т.е. порво им сечат нивните мецени, е сега тие трчајќи така евроатлански да не учипат врпочем бидејќи насила па по линија на каузалност тоа ним утре одвнатре во нато ќе им се удри од глава, и не бидејќи јас сакам туку бидејќи тоа се релации на овој свет кои духовно кубурат така во позадина на овој свет и се’ што се случува во него, по оваа линија затоа и цел оној светски финансиско-коцкарски систем сам од себе ќе се уруши под својата тежина, поентата е како сето тоа да се амортизира и ресетира кон поарно, но кога гарант за некоја светска крипто валута повторно е ветер и магла а кои ко такви и ги нема пак ко поркитие тоа парискиот-еко-самит и цо2 квотите, а ко кинезите или русите илити турците немаат златно покритие, јасно е дека и да амортизираат и да ресетираат шема повторно истата ќе си остане фатаморганична само дигитална отколку книжна!

кумова сламаили празна слама ќе ми биде муабетов, едно од тие две нешта е сигурно! но и во двата случаи вие ретко индивидуално а не пак колективно да имате некаков поозбилен бекап план, како по обичај чекате други да ве вадат од кашата! епа што сте дробеле тоа иќе си сркате, ете сега доаѓат некакви удбалитичарски избори, а вие наместо да седнете и 24/7 по еФоруми да дебатирате за сите можности и ризици освен тековни гурабии, вие ќе си терате медиумско и фејкбуковско агитпроповски, вадејќи си очи и фрлајќи си клетви заради пеглање суети, а потоа кога ќе збрчи Не Дај Боже некаков зијан сите ќе бидат криви само вие нема огледалото да си го земете в раце и да си се опулите во него! мислам хистори рипитинг, зар не беше така при распадот на екс-ју кога од 20 милионски пазар рокнавте на 2 милионски пазар, битно вашите удбашана и нивни пиони удбалитичари ве доопљачкаа транзиционо! успат и вас потоа почна да ви гине емпатијата заедништвото и волјата за веќе денес после 30 години ја тркалате ко да сте на десет недораснати! сепак тогаш беа тоталитарни околности а денес колку толку и послободни и поефективни во однос комуникацијата ако не можностите а вие пак си се однесувате ко во минатиот век да живеете! Криза во сАд и еу, ме заболе бе уво веќе за тие крвопии лихварски, глејте вие како тука да не кризирате, а дали е тоа возможно кога фракинг цел фокус ви е на земја-недојдија еуротрансерски или пак отанизирано осигурување без меѓунационален соживот! чинам ако нешто од ваквата хипокризија ќе бидне норма тоа е супер Четиво за Донт-Ду-Дис прирачник ко што вие си ја терате и пет пари не давате дека така ефтино самобендисано веќе неможе! НО не очајувајте секогаш може и полошо, замислете да ви беше премиер сеуште банко!? мисламзајко е без конК*ренција во негов калап извајан удбалитичарско-социјалистички но сепак колку толку далеку повнимателен вооднос трегерите со олигарсите и клановите, лапал толапал но со усул, или, ех што еполошо, едниот ви зел здравјето другиот паметот! а сега грујо виа мицко ќе ве лечел сопретпоставувам евроболшевичка терапија, бидејќи удри ли светска рецесија не му останува друго него да оди да се моли за просК*ра а вадејќи се на фора како зајко ве утепал а притоа вие не сте ни гукнале односно тој сторил се’ за да ве демотивира во тоа давајќи само пасивен агитпроповски отпор во партиска канцеларија! ајт, вака или онака ние сеуште сме ЗемјоделскаЗемја до толку не е отепано Селото, а и со малку ноу-хау можат да се обнови дедоина и се потпомогнат Луѓе сложно комшиски ако не братски зарамо, та ќе се одржите во Живот некако бар за чиста храна и вода нема да цркавате ко што тоа би било случај другде по свет ако почне да здрмува навистина годинава светска рецесија!


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2020 во 23:36

ојде муабетов вистина од евроатлански ризици и кризи во локален опстанок, проштевајте немав намера да ја затерам вака распискава, преписка попрво низ мозаино думање со акцент на што би било кога би било! а дали ќе биде светска еконмска рецесија не е спорно, прашањето е какви последици ќе има истата и дали ќе дотера до супер-грејт-депрешн!? сигурно ако репер во ваквото думање ви се параноични мегафонитоа уште денес веќе треба да има тотал-брутал-колапс, иако оние поумните ќе остават луфта бар за една година потака [1] сепак не паметно да паничите туку да земете да се Инофрмирате Истражувате Извлечете Поуки ете од минатото во сАд и како преивувале сред грејт-депрешн пред ww2 чиниш не случајно ја иницирале банкорпци истата своевремено како би опстанале ко елита која ќе продолжи да си вози понатака!? и навистина има интересни поенти во ова фуснотираното видео ко онаа дека во 02:20 дека после секој бум следи баст, потоа онаа на 04:17 смејте се ама ќе плачете, или онаа ист-каминг поента од 08:15 и како тоа изгледало советски своевремено како баст, но и америчката и совестска депресија да речме се локални кyрплуси но ова ќе биде глобален, а сред глобално депре глобален ќе биде не континентална туку интерконтинентална војна бар така размислуваат месоните во однос цела нивна ордо-аб-чао шема, зар тие би пропуштиле ваква шанса ем за деполуација ем за тоталитарен-ултра=паноптикум nwo систем ем за нова гмо фараонска раса на која според нив веќе не и требаат ни робови бидејќи си имаат роботи, иако поскапо би било робот да штимаш и одржуваш перфектно отколку луѓе да ги сториш киборзи сигурно сметаат бар така послено како елити би се носеле утре со кастата аргати и сервисери!? впрочем само ова како еугеничарски-абер [1] му недостасува на атлантскиов-тревожец кој ко на лента штанца параноид-видеа економи-колапс видеа, иако кратко забележува комунизам-итс-он-итс-веј ем остава луфта дека тоа кога тогаш ќе се случи значи немора уште одма утре, а ко за иронија ние имаме иако титоистичко искуство како е тоа со купони-да-живееш, посекако друго нема и Народ мора да се реоганизира некако за да општество му функционира и сред глобална економска депресија! единствен гајрет е што живееме во супер-мрзливи времиња односно претежно пуш-д-батн навики, а што ќе мора некако да се ресетира како табиет на постојнита конзумеристичка рат-рејс живејачка! хм, транзиција, проблем, бидејќи и да можат службите некако да држат ред и мир сепак живееме во времиња кога мнозина имаат криминал-маинд, а тоа пак ќе ви протне на мала врата учипување како неопходна мерка за осигуран поредок од налет на орди терористи или ненаситни групи, бар тоа ќе биде норма по урбаните центри, а за што и самите пентагонци имаат пуштено опоменувачки сценарија [2][2] за со време дистописки да се штимаат одговорните за поредок во сАд, а ако пак тамошната година е репер значи имате уште десет години додека се случи тотал-брутал-колапс, иако цела следна деценија ќе биде повуци-потегни економски додека не се случи целосен светски економски колапс, а за што има и други тригери дали како стопени глечери астероиди или пандемии, логично и сега е тешко да се запре појава како ковид-19 а замислете да збрчат зарази а нема на претек средства за заштита и стерилизација! уште фали телекомуникации ако не струја да ви биде спржена [3][3][3][3] та да се мачите рачно шлаг за торта да си праите, проштевајте за мајтапов но реално ние не сме спремни на Самоодржливост и во денешни услови а не пак во склет-околности, акал и волја имаме претежно за комфорен-урбан-опстанок, иако маката ако го натера Чоека ќе си засука ракаи и ќе се прилагоди, арно ама лесно за оние кои се здрави и млади, што со останатите, зар е возможно вас да ви се овците на број а другите гладни и пак вие да биете весели, нормал меѓу очајни Луѓе и вие ќе паднете депре колку и да сте си осигурале гајбата!
ваква раздумана светска економија и сите останати ризици а во однос нашата позиција можности и сили, недвојбено упатува дека вашите удбалитичари треба да и чукнат глата како да го осигураат општеството да може и во склет околности да функционира што полесно! но бидејќи ним изгледа не им сече акалот поинаку освен лихварско-бројлерски, паметно е да се самоорганизирате бар МЛАДИТЕ, и исправајќи вадејќи и спроведувајќи Отворена Партиска Агенда [1][1][1">1][1] пред се’ за стимулирање Рурална Реемиграција ете според мене што е изводливо и ултра-брзо преку мрмр-спунт [2] а за час поскоро да го осигурате општествово така да биде кадарно да се реоганизира какви и ризици распукале натака! смешно, но само и Општински Машински Кругови [3] да станат норма тоа ќе значи алоцирање еден куп градежна и агро механизација која утре би им била на сите од помош! мислам поарно е за тоа од сега натака да се заборџувате како држава него за незнам какви автопатишта или стимулирање странски инвеститори кои при светски економски дебакл ќе си спакуваат куферите посекако! логично чим се насетува невреме домакините забораваат на пеглање на дневната соба туку собираат алатот на купче и се аклиматизираат, а дали некој тоа го чини кај нас и индивидуално а не пак колективно!?

не замерајте зошто ова последните фуности како папагал ги репостирам во соодветен контекст, знаејќи дека повеќето сограѓани влетуваат апансаз во муабетиве па мораш и да им ги разврзеш така за да не им скубне од предвид поентата дека и денеска чаре за бесперспективноста на многу млади е рурален-мрмр-живот доколку тоа е стандардизирано и помогнато подобно, а посекако утре тоа на државата можеда и се врати повеќекратно доколку се осмисли систем кој нема да биде во форма на индивидуална субвенција туку колективна инерција кон здружување ете за почеток како полесно би опстанале на Село руралните реемигранти но и се потпомогнат од спунт постојните земјоделци, а потоа таквиот систем на Општинска Механизација на сите би им бил од корист, но за што паметно би било стимулирање домашно ноу-хау налик МФС во соработка со ЗФ да вадат брзо агро-машинско ноу-хау кое би звадило потенцијално преку некој општествен погон спонзориран од македонски филантропи наша домашна агро-механизација како полесно истата во континуитет би се сервисирала наместо тоа да е онаков петпарачки увозен излет кој при првата ротација на некоја власт ќе заврши на буниште! веројатно ќе се изнасмеете, но камо груевци да го рестартираа ФАС 11.10 кога го бркаа муабетот со двокатните [1] при што така истите ќе тераа прилично долго по скопските улици па и по другите градои, наместо ко сега да се чека само ден кога ќе бидат одвлечкани во депо, бидејќи и оној стандарден (двапати годишен) сервис не може ЈСП да го истера, бреј што прават расходуваат еден за да одржат два други, битно парите ошле у вода иако ете сте клацкале од високо бар некое време по примарната скопска сообраќајна мрежа, фали само уште ПетреШ да ви пробие тунелот под Кале за од него да остане само каменолом [2] бидејќи со тие пари со кои би го јавнувал Дуќанџик, и да е возможно тоа, комотно може да добиете моловски P+R без конК*ренција во Скопје, и да нема никакви гужви бар од понадвор во градот, ем ќе им остане камен за клучка+мост кај ам.ам. иако мостото немора кај амбасадата да ет туку може и постојно ко сега кај влада да избива на бул.Свети Климент Охридски! комбинации милион, но кога системот е затворен тоа е, ќе си црта чика-глиша камо му драго, капак без јавна дебата, нормал имал за тоа смерници, но дали и акал дека се што лета не се јаде, а урбанисти ко урбанисти, добро е за таа административна плата што ја земаат и’ тоа што ви го нудат што некако успеваат да го смозгаат!

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 78910>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,438 секунди.