IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Макробиотика
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Макробиотика

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2021222324 25>
Автор
Порака
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2014 во 01:04
Патем, жена му и ќерка му умреле двете од рак, ако не си доволно едуциран еве да ти кажам.
И тоа е потврдено од фамилијата Куши, не е обична шпекулација.
А ако знаеш да читаш, ќе прочиташ и сам.

Ајде сега на гуглање.
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2014 во 01:11
Повели поверодостоен линк


Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2014 во 01:15
Не бе, све ова е лага и измама...

Пак ќе речем, тука на идивиди форум промоцијата на макробитиката како совршена исхрана ( а не постои таква ) доживеа тотално фијаско и тоа благодарејќи на тотално не научниот пристап на промотерот нејзин stevesatriani
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2014 во 01:23
Ма затворањето е најлесно.
Најдобро за stevesatriani е да се повлече самиот од две причини.

Првата е што има ептен многу дупки во догмата наречена макробитика, кои не може да се пополнат никогаш, од причина што има фалинки во самиот пристап.
Втората е во тоа што е слаб по маркетинг и промоција.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2014 во 11:05
Види сега...при термичка обработка најмногу страдаат витамините, посебно витамин C или аскорбинска киселина и во основа термичката обработка допринесува за губење на нутриенти од храната во некој степен, но дека ако користиш експрес лонец како начин на обработка и дека со тоа ќе се намали процентот на термичко губење на во случајов витамин C е чиста глупост, температурата е повторно висока и пак доаѓа до губење на витамин C, може не во толкава мерка како готвење при нормални услови, но сепак имаш лубење на витамини.

Да скратам.
Готвењето е посакувана операција, покрај што ја прави храната прифатилива за консумирање врши и нејзино конзервирање, што мора да се спроведе кај голем дел од продуктите, во спротивно биди спремна да закачиш некоја бактерија како Clostridium boltulinum 
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
stevesatriani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Мај.2014
Статус: Офлајн
Поени: 264
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stevesatriani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2014 во 21:01
" Preporacuvame citatelot da se konsultira so lekarot i dijagnosticarot pred da go prifati nacinot na cuvanje na zdravje vo ovaa kniga - Ishranom protiv raka. Bitno e sekoj citatel koj ima bilo kakov somnez da boleduva od rak ili nekoja druga bolest vednas da se obrati na lekarot. Ni ovaa, ni bilo koja druga kniga ne moze da se koristi kako zamena za strucnata lekarska nega ili lecenje.

", Michio Kushi, ' The Cancer prevention Diet '

Koj i da saka fda se leci so makrobiotika moze da koristi i lekovi i makrobioticka ishrana; kako zazdravuva ke namali spontano lekovi prepisani od lekar.
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2014 во 23:08
Originally posted by stevesatriani stevesatriani напиша:

" Preporacuvame citatelot da se konsultira so lekarot i dijagnosticarot pred da go prifati nacinot na cuvanje na zdravje vo ovaa kniga - Ishranom protiv raka. Bitno e sekoj citatel koj ima bilo kakov somnez da boleduva od rak ili nekoja druga bolest vednas da se obrati na lekarot. Ni ovaa, ni bilo koja druga kniga ne moze da se koristi kako zamena za strucnata lekarska nega ili lecenje.

", Michio Kushi, ' The Cancer prevention Diet '


Koj i da saka fda se leci so makrobiotika moze da koristi i lekovi i makrobioticka ishrana; kako zazdravuva ke namali spontano lekovi prepisani od lekar.

Е ова го чекав до сега во однос на лечењето на болести.

Ама, знаеш колку вакви бегања од одговорност има во светов????
-Еден тон, сите лудаци со страници за храна на нет истово го тврдат, прво ќе лечи све живо и диво и на крај јас не сум лекар и побарајте консултација од лекар. 

Сега може да се вратиме да дискутираме исклучиво за храната, без навлегување во догми, духовности, транс ова и транс она и слично.среќа
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2014 во 23:18
Мислам ако те интересира до каде напреднала Псевдо  Науката  за Храна со помош на чудесијата интернет ќе ти дадам страници и фејсбук групи да погледнеш какви се тоа (со чисто срце велам)  лудаци кои мислат дека чим прочитале 5 статии на нет за храна знаат све за неа.
Посебно ме запрепастува кога млади мајки кои мислат дека се образовани за да зборат за храна врз основа на тоа што научиле како се прави барена торта, даваат совети на други мајки со каков и колкав процент на, пази добро " здрава веганска исхрана " , требало да се храни бебе после откажување на цицање, кое траело 1 - 1,5 месеци, и мајката го откажала оти многу повеќе малиот ја тегнел левата цицка и тоа тегнење довело до нарушување на симетријата на двете цицки.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2014 во 11:21
Ќе се сложам дека некој начин на исхрана во случајов макробиотика помага во лечење, ама дека ќе се излечиш од некој вид на рака само со консумирање овошје и зеленчук и покрај тоа што во нив се содржат скоро сите нутриенти е во најмала рака навредување на болните од рак.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
stevesatriani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Мај.2014
Статус: Офлајн
Поени: 264
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stevesatriani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2014 во 14:42
Ne ovosje i zelencuk
integralni zitarki,mesunki,zelencuk i malku ovosje
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2014 во 11:03
Originally posted by stevesatriani stevesatriani напиша:

Ne ovosje i zelencuk
integralni zitarki,mesunki,zelencuk i malku ovosje
 

Добро.... Ај вака
-Ти велиш дека од бело брашно се добива рак и еден куп болести нели?

Ако е ова така, без разлика дали е житарката, пример пченицата, преработена или интегрална, пак ти ги имаш истите состојки што се наоѓаат  во бело брашно и во интегралното.

Како тогаш не е штетно интегралното брашно?
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
stevesatriani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Мај.2014
Статус: Офлајн
Поени: 264
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stevesatriani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2014 во 15:00
Vo beloto brasno nema nikakvi vitamini i minerali i dietni vlakna.Vo beloto brasno ima samo prazni kalorii
vo integralnoto brasno ima vitamini i minerali,proteini i dietni vlakna...
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2014 во 17:16
А од што е направено белото брашно? 
Од кокаинзбунетост
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
stevesatriani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Мај.2014
Статус: Офлајн
Поени: 264
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stevesatriani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2014 во 17:20
Na beloto brasno mu e otkloneta luspata kade se naogaat site vitamini i minerali.Beloto brasno ima samo kalorii i nisto poveke...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2021222324 25>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.