IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Македонскиот јазик и македонската азбука
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Македонскиот јазик и македонската азбука

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1617181920 146>
Автор
Порака
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2009 во 14:24
Originally posted by Владо Владо напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:



Жално, ама вистинито! Сега некој душегрижник ќе развива теории или ќе се лути зошто безгласната буква била пропуштена?! Ајде ќе ве молам, неможеме да ги видме дрвата, а шумата ни е пред нос.
       


Ех, абе улогата на душегрижник ја играш ти, а не јас! Што се вели, од петни жили се трудиш да одржиш нечиј мит. Вистината за Конески допрва ќе испливува...Но, како и да е, по вторпат ќе ти кажам, таа буква не е безгласна, таква ја направија србокомуњарите, тој глас постои во македонскиот јазик, и тоа во сите дијалекти, вклучувајќи го и централно-западното наречје.



Добро бе човеку, ќе кажеш ли конечно што е тоа толку многу што те мачи? Дали навистина македонскиот правопис те прави да се чувстуваш помалку Македонец од она што си?!

Па добро, ете таа буква е избришана. Колку што гледам никому не му смета или пак чувствувам дека таа буква некому му фали.

Направи една иницијатива, доставија до МАНУ, па да видиме како академиците ќе се изјаснат. Мислам дека на погрешно место и на погрешни луѓе им се поплакуваш.

Да, се гордеам со тоа што се грижам да се зачува македонскот културно наследство, неговата засебност, автентичноста и уникатноста на македонскиот јазик, а притоа да гледам напред, а не назад. Тоа е единствениот можен начин кој ќе ни овозможи да фатиме приклучок со поголемите и посовремените општества. Соседствот никако нетреба да ни биде репер.

Пак ќе те прашам, ти за што се грижиш?

Изменето од Platenik - 16.Август.2009 во 14:26
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Владо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Владо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2009 во 16:28
Originally posted by Platenik Platenik напиша:




Добро бе човеку, ќе кажеш ли конечно што е тоа толку многу што те мачи? Дали навистина македонскиот правопис те прави да се чувстуваш помалку Македонец од она што си?!


Па добро, ете таа буква е избришана. Колку што гледам никому не му смета или пак чувствувам дека таа буква некому му фали.

Направи една иницијатива, доставија до МАНУ, па да видиме како академиците ќе се изјаснат. Мислам дека на погрешно место и на погрешни луѓе им се поплакуваш.

Да, се гордеам со тоа што се грижам да се зачува македонскот културно наследство, неговата засебност, автентичноста и уникатноста на македонскиот јазик, а притоа да гледам напред, а не назад. Тоа е единствениот можен начин кој ќе ни овозможи да фатиме приклучок со поголемите и посовремените општества. Соседствот никако нетреба да ни биде репер.

Пак ќе те прашам, ти за што се грижиш?


Не ме мачи мене ништо, а најмалку пак некаква евтина провокаторска реторика. Ниту пак се поплакувам! Едноставно, не сум ни првиот ни последниот кој ќе го покрене ова прашање. Но ќе ти кажам што ми пречи; ми пречи лицемерниот однос кон историјата кој сме го развиле! Од една страна се гордееме со Ченто, Брашнаров, Павел Шатев, последниот од солунските атентатори, а од друга страна ги браниме бедемите кои ги поставиле оние кои ги ликвидирале. И Блаже Конески исто така преку интриги го отстранил Венко Марковски од политичкиот живот, и практично му го уништил животот, за да се наметне себеси како прв лингвист, прв поет, во се’ прв, а најмногу во љубовта кон северните му браќа, што е очигледно; од стенографските белешки од првата јазична комисија, од негови интервјуа, од сеќавања на други од тоа време. Ајде и тоа, ама од чисто лингвистичка, значи од научна гледна точка, тоа решение не е правилно, исто како што не е правилно затоа што не отсекло од Пиринците и од Егејците, и затоа што не отсекло од нашата автентична традиција.

Досега видовме дека не сме ние тие кои си ја скроиле капата, туку сме оставиле други да ни ја скројат! Самото вметнување на љ,њ,џ и ј во решението на првата комисија е компромис со Конески, кој во секој поглед се однесувал непринципиелно и непрофесионално. Инсистирал уште од почеток на воведување на Вуковата азбука, и тоа целосно, напуштал дискусии, и испраќал жалбени писма до неговите претпоставени во Белград, за да се поплаче на „некои негативни елементи кои уште не сраснале со Федерацијата и кои се закануваат да го оттргнат македонскиот народ од братските народи на Југославија“(парафраза на една негова реченица) Тие негативни елементи, почитувани мои Македонци, меѓу другите биле и знаете веќе кои. Човек просто не знае од каде да почне, дали од скопското кале, дали од убиствата во Велес и Струмица, дали крајно недостоинствениот и нехуман крај на Павел Шатев и Панко Брашнаров....

На втората комисија, како што веќе видовме, му се исполнува желбата на Конески, но не и на македонскиот народ- за Ченто тие букви се симбол за најцрното ропство на Македонскиот народ. Ѓилас ги повикува учесниците во кавгата, и што се случува? Конески мора да се откаже од српските еквиваленти на Ќ и Ѓ, Марковски да се откаже од Ъ, и да се задржат српските графеми љ,њ,џ и ј. Ти еднаш ме праша за ј? Јас те прашувам сега- кој преродбеник ја користел таа буква? Дали Мисирков? Мисирков ја користел i како најблиска до старословенската ї. Македонскиот народ едноставно бил уценет да го прифати денешното решение. Со што сме уценети сега? И ќе те прашам, кое историско културно наследство браниш ти?
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2009 во 18:55
Нему му требаат Бугарите эа да му биде арно,нели гледаш дека спори се што е чисто Македонско,св.Климент и св.Наум Србофили иэлегоа эатоа эошто ја смениле глаголицата - абе од апсурд по апсурд не е видено
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2009 во 10:34
Originally posted by Владо Владо напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:




Добро бе човеку, ќе кажеш ли конечно што е тоа толку многу што те мачи? Дали навистина македонскиот правопис те прави да се чувстуваш помалку Македонец од она што си?!


Па добро, ете таа буква е избришана. Колку што гледам никому не му смета или пак чувствувам дека таа буква некому му фали.

Направи една иницијатива, доставија до МАНУ, па да видиме како академиците ќе се изјаснат. Мислам дека на погрешно место и на погрешни луѓе им се поплакуваш.

Да, се гордеам со тоа што се грижам да се зачува македонскот културно наследство, неговата засебност, автентичноста и уникатноста на македонскиот јазик, а притоа да гледам напред, а не назад. Тоа е единствениот можен начин кој ќе ни овозможи да фатиме приклучок со поголемите и посовремените општества. Соседствот никако нетреба да ни биде репер.

Пак ќе те прашам, ти за што се грижиш?


Не ме мачи мене ништо, а најмалку пак некаква евтина провокаторска реторика. Ниту пак се поплакувам! Едноставно, не сум ни првиот ни последниот кој ќе го покрене ова прашање. Но ќе ти кажам што ми пречи; ми пречи лицемерниот однос кон историјата кој сме го развиле! Од една страна се гордееме со Ченто, Брашнаров, Павел Шатев, последниот од солунските атентатори, а од друга страна ги браниме бедемите кои ги поставиле оние кои ги ликвидирале. И Блаже Конески исто така преку интриги го отстранил Венко Марковски од политичкиот живот, и практично му го уништил животот, за да се наметне себеси како прв лингвист, прв поет, во се’ прв, а најмногу во љубовта кон северните му браќа, што е очигледно; од стенографските белешки од првата јазична комисија, од негови интервјуа, од сеќавања на други од тоа време. Ајде и тоа, ама од чисто лингвистичка, значи од научна гледна точка, тоа решение не е правилно, исто како што не е правилно затоа што не отсекло од Пиринците и од Егејците, и затоа што не отсекло од нашата автентична традиција.

Досега видовме дека не сме ние тие кои си ја скроиле капата, туку сме оставиле други да ни ја скројат! Самото вметнување на љ,њ,џ и ј во решението на првата комисија е компромис со Конески, кој во секој поглед се однесувал непринципиелно и непрофесионално. Инсистирал уште од почеток на воведување на Вуковата азбука, и тоа целосно, напуштал дискусии, и испраќал жалбени писма до неговите претпоставени во Белград, за да се поплаче на „некои негативни елементи кои уште не сраснале со Федерацијата и кои се закануваат да го оттргнат македонскиот народ од братските народи на Југославија“(парафраза на една негова реченица) Тие негативни елементи, почитувани мои Македонци, меѓу другите биле и знаете веќе кои. Човек просто не знае од каде да почне, дали од скопското кале, дали од убиствата во Велес и Струмица, дали крајно недостоинствениот и нехуман крај на Павел Шатев и Панко Брашнаров....

На втората комисија, како што веќе видовме, му се исполнува желбата на Конески, но не и на македонскиот народ- за Ченто тие букви се симбол за најцрното ропство на Македонскиот народ. Ѓилас ги повикува учесниците во кавгата, и што се случува? Конески мора да се откаже од српските еквиваленти на Ќ и Ѓ, Марковски да се откаже од Ъ, и да се задржат српските графеми љ,њ,џ и ј. Ти еднаш ме праша за ј? Јас те прашувам сега- кој преродбеник ја користел таа буква? Дали Мисирков? Мисирков ја користел i како најблиска до старословенската ї. Македонскиот народ едноставно бил уценет да го прифати денешното решение. Со што сме уценети сега? И ќе те прашам, кое историско културно наследство браниш ти?


Мое мислење е дека непотребно ги исполитизируваш работите. Зарем не е доволно што нашите “добронамерни“ соседи се обидуваат со децении во основа да го разбијат македонскиот бит? Зарем тебе не ти е јасно дека и едните и другите и третите играат на таа карта, користејќи ги добро познатите евтини пропаганди, да создадат конфузија и неединство?

Во било кое општество, без разлика на политичкото уредување, се донесуваат политички одлуки. Од тоа правило не се исклучок и високо развиените демократски општества. Ова го зборувам од лично искуство, информацијата е од прва рака. Кога се донесуваат политчки одлуки, често пати се прават грешки. Доколку добивката ја надминува загубата како резултат на донесените одлуки, тогаш можеме да зборуваме за успешно водена политика.

Сакал некој да признае или не, вековната борба на Македонскиот народ да се стекно со сопствена државност се материјализира во текот на народно олсободтелната војна. Тоа што таа војна беше водена од лево ориентираните сили, мене лично воопшт не ме загрижува, целта ги оправдува средствата. Тоа беа единствените прогресивни сили во тоа време, кои на Македонскиот народ му ги гарантраа правата за неговата национална слобода.

Последиците од десно оринетираните сили и нивните хегемноситички стремежи ги чувстуваме до ден денешен. Под претпоставка тие сили да победеа ние немаше да зборуваме на Македонски јазик, туку ќе бевме јужни Срби, како што оние во Бугарија станаа Бугари или оние во Грција станаа славофони Грци. Ако ти тоа неможеш да го видиш, тогаш ти имаш комплетно изветоперена слика и за Македонкиот народ, неговата исотрија и неговата засебност. За “побудите“ на нашите соседи и да не зборувам.

Азбуката и правописот се минорни работи пред се во однос на опстанокот и иднината на тој народ на кого велиш дека му припаѓаш и ти. Дали Мисирков ја користел буквата Ј? Па што е толку битно како ќе го обележи тој глас?! Дали тоа те прави да не се чувстуваш Македонец?! Знам дека некои луѓе во Македонија таа буква ги прави да се чувстуваат дека се подалеку од Бугарија.

Јас силно сум уверен дека сите оние кои учествувале и ги положиле своите животи за независна и самостојна Македонија имале искрени намери, безразлика какво било нивното политичко убедување. Почитувај ги сите, затоа што ради нив си тоа што си, едиснтвено ако нивниот успех ти смета па сакаш да бидеш нешто друго.

Борбата за слобода, па и стандардизацијата на Македонскиот народ ги гледам како процеси кои траеле со векови. Круна на сето тоа е слободна Македонија, современ и светски признат јазик кој се развива според потребите на модерното комуницирање.


Пријателе, морам да ти кажам дека многу користиш бугарска терминологија, србомани, србоконистички, комуњари.... Мој совет тие е, доколку навистина сакаш некој да те прифати како сериозен соговорник тогаш мораш да си ги преиспиташ ставовите. Ти недостасува конструктивен и објективен критицизам спрема сите “добри“ соседи на Македонија.

Едно знам, на македоснки форум неверувам дека некој ќе сака да те разбере или излезе во пресрет.





Изменето од macedon_alex - 17.Август.2009 во 12:19
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2009 во 10:59
Originally posted by cercetator cercetator напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Меѓутоа ова е само уште една потврда дека на луѓето на кои не им било дозволено да го изчуваат литературниот Македонкси јазик, со жалење морам да констатирам, заостанале во својот развој. Нивното ниво на комуницирање останало на ниво на локалниот дијалект. Во такви услови каде недостигот на ресурси е евидентен и каде се чувстува силна опресија врз нивниот национален и културен идентитет неможе ништо друго ни да се очекува.

Сериозно мислиш дека ако се отворат училишта на македонски јазик ќе има интерес во Пиринска Македонија?

Само од тоа што го цитирам има неколку нови зборови (како при учење на странски јазик)
морам,локалниот, евидентен, опресија, идентитет.

А ЕВИДЕНТЕН и во контекст не е разбирлив. Само те молам за евидентен да преведеш.


Да, ако се создадат услови, на луѓето не им се оспорува националното чувство, се отворат училишта каде ќе можат да го изучуваат Македонскиот литературен јазик убеден сум дека интересот ќе се појави. Тој интерес ќе се појави не само во Пиринска Македонија, туку низ цела Бугарија каде што има Македонци. Прашање е, ако такво нешто се случи колку Бугари ќе останат во Бугарија после извесно време. Услови се потребни, а условите ќе треба да се создадат.

Ти ми приложи една листа на зборови, а јас ти ги дадов нивните толкувања и синоними. Те прашав да ми дадеш толкување на истите на источномакедонски (пирински) дијалект, а наместо одговор поставуваш ново прашање. Чекам.

Евидентно занчи сигурно, потврдено, докажано. Со сигурност се знае дека бугарската влада не одвојувала средства (ресурси) со цел македонското населени во Пиринска Македонија да може да го изучува мајчиниот јазик.

Во недостиг на потребните средства и во услови на духовна и национална опресија, на голем број од населението не му останало ништо друго сем да станат политички Бугари. Тргнете ја маската и ќе видите што има под неа.

Незанм која ти е поентата, но гледам дека реалтивно добро се снаоѓаш со странскиот јазик.



Изменето од Platenik - 17.Август.2009 во 11:01
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2009 во 09:01
http://makedonija.rastko.net/sadrzaj.php

ПРОЕКТ РАСТКО — МАКЕДОНИЈА
Електронска библиотека на културата и традицијата на Македонија
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2009 во 09:11
Originally posted by да          бе да          бе напиша:

http://makedonija.rastko.net/sadrzaj.phpПРОЕКТ РАСТКО — МАКЕДОНИЈА
Електронска библиотека на културата и традицијата на Македонија


Многу е апострофиран Прличев

Григор Прличев
В ХИЛЈАДА И СЕДЕМСТОТИН ШЕЗДЕСЕТ И ВТОРО ЛЕТО
Хилјада и седемстотин шездесет и второ лето
В Охрид од Цариграда дошел Салаор.
Се претставил пред Арсенја, наша патрика чеснаго,
И му рек'л слово горко, слово жалосно:
"Царска волја е да тргнеш денеска за в Цариграда,
На тебе од врли Грци голем поплак е."
Собрал Патрик свое стадо в црква свјатиј
-Климентова
Благослов му дал последен, р'це заплетил.
Д'лго време липал старец во м'лчанје всенародно
И по бела брада ронел с'лзи горешчи
"Слушајте ме мили чеда, јас ќе ида в Цариграда:
На мене од врли Грци голем поплак е.
Грцкиј Патрик ќе ни строши славна охридска
столица
И мене до смрт ќе држи в заточение.
Ќе прати владици Грци, лицем светци, срцем
в'лци.
Ќе ве дават, ќе ве стрижат, ќе м'лзат до крв
Меѓу народа ќе сејат несогласје и раздори,
Да се мрази син со татка и со брата брат.
И ќе викнете до Бога и крило не ќе најдете,
Смирени ќе наведете глави доземи.
Ќе ми бидете сираци; така било написано.
Елате ми да ви гушна за последен п'т.
Чрна т'га поразила старо, младо, м'жи, жени,
Вси со р'це заплетени с'лзи проливат.
Тој ги гушка, тие т'жни му целуват десна р'ка,
И од р'ка как од извор с'лзи се лејат.
Вјахнал Патрик брза коња и неволно уп'тил се.
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2009 во 13:12
Originally posted by cercetator cercetator напиша:

Originally posted by да          бе да          бе напиша:

http://makedonija.rastko.net/sadrzaj.phpПРОЕКТ РАСТКО — МАКЕДОНИЈА
Електронска библиотека на културата и традицијата на Македонија


Многу е апострофиран Прличев

Григор Прличев
В ХИЛЈАДА И СЕДЕМСТОТИН ШЕЗДЕСЕТ И ВТОРО ЛЕТО
Хилјада и седемстотин шездесет и второ лето
В Охрид од Цариграда дошел Салаор.
Се претставил пред Арсенја, наша патрика чеснаго,
И му рек'л слово горко, слово жалосно:
"Царска волја е да тргнеш денеска за в Цариграда,
На тебе од врли Грци голем поплак е."
Собрал Патрик свое стадо в црква свјатиј
-Климентова
Благослов му дал последен, р'це заплетил.
Д'лго време липал старец во м'лчанје всенародно
И по бела брада ронел с'лзи горешчи
"Слушајте ме мили чеда, јас ќе ида в Цариграда:
На мене од врли Грци голем поплак е.
Грцкиј Патрик ќе ни строши славна охридска
столица
И мене до смрт ќе држи в заточение.
Ќе прати владици Грци, лицем светци, срцем
в'лци.
Ќе ве дават, ќе ве стрижат, ќе м'лзат до крв
Меѓу народа ќе сејат несогласје и раздори,
Да се мрази син со татка и со брата брат.
И ќе викнете до Бога и крило не ќе најдете,
Смирени ќе наведете глави доземи.
Ќе ми бидете сираци; така било написано.
Елате ми да ви гушна за последен п'т.
Чрна т'га поразила старо, младо, м'жи, жени,
Вси со р'це заплетени с'лзи проливат.
Тој ги гушка, тие т'жни му целуват десна р'ка,
И од р'ка как од извор с'лзи се лејат.
Вјахнал Патрик брза коња и неволно уп'тил се.



Ајда малку да уживаш и во музиката:

1762 лето
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2009 во 14:05
Blagodaram Platenik, dobro si se slusha c`rkva, g`rci, neli?

A toa "ansambl" kako uspevash da go izgovorish?

Изменето од cercetator - 18.Август.2009 во 14:52
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2009 во 15:46
Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Пишувај како што зборуваш, зборувај како што пишуваш.

Црква е црква, а не ц’рква
Грци се Грци, а не Г’рци

Sakash da kazhesh deka ti izgovarash crkva, ne kako e vo pesnata c`rkva?
Neshto ne razbiram.
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2009 во 15:56
Читаш како што е напишано - што не разбирашзбунетост
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2009 во 16:59
Originally posted by cercetator cercetator напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Пишувај како што зборуваш, зборувај како што пишуваш.

Црква е црква, а не ц’рква
Грци се Грци, а не Г’рци

Sakash da kazhesh deka ti izgovarash crkva, ne kako e vo pesnata c`rkva?
Neshto ne razbiram.


Како што можеш да видиш и во текстот на песната којго приложи црква си е црква.

Додуша, целиот текст е полн со гршки, како некој да сакал да го долови охридскиот дијалкт.

Инаку во охридскиот дијалкет освен неколку зборови каде се употребува ’ другите зборови повеќе или помалку се блиски до литературниот јазик. Се разбира на охридски никој официјално не пишува, така да тие зборови остануваат во употреба само во секојдневиот говор.

Р’ка = рака
П’т = пат
З’ш З’шчо = Зошто

Колку што мене ми е познато во Охрид никој не користи с’лзи(солзи) или м’лзи (молзи).

Зборот горешчи е типичен охридски изговор, но кога е ставен на хартија тој збор се пишува горешти.

Примери за ова во охридскиот говор има многу:

Велгошчи е Велгошти
Мешеишча е Мешеишта
Љубанишча е Љубаништа
Требенишча е Требеништа
Пешчани е Пештани

Како шо гледаш и охридскиот дијалект се осовременвит, не е ист како онај од времето на Прличев, ама жаљ немат охридска граматика. Ај олабај малкучка сега, з’ш досадвиш ногу. Остај нешчо и друг п’т.

Еве ќе те поздравам со една типична охридска песна:



Ногу љубам да веслам
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2009 во 09:10
Originally posted by Neanticki Neanticki напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

И, што сега ни кажа со ова.. што ти беше поенатата.. дека сите ние збориме Бугарски?


Дури Буги се согласи во еден наш разговор, дека јазикот што го зборуваме во Бугарија, Македонија, Северна Грција, Источна Србија и др е ист, но МАКЕДОНСКИ и ние сме го прифатиле тој јазик од Македонците.

Не постои ниту една принципиелна разлика меѓу дијалектите на овој јазик.
Создадени се 2 литературни јазици. Прашањето е - кој од тие јазици е поблизок до јазикот на Кирил и Методиј, кој подобро ја зачувал старата традиција?


Пример од Солунски дијалект од книгата 1934 Dwie gwary macedońskie(Suhe i Wysoka w Soluńskiem) – Teksty Mieczysław Małecki
http://damj.manu.edu.mk/materijali_en.html



Може и да е прав Буги, зошто овој текст ми изгледа да е земен од некое соседно на нашето село, има многу мали разлики.



Изменето од cercetator - 20.Август.2009 во 09:12
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2009 во 13:50
Nema проблем, прашам се зошто солунскиот дијалект е толку сличен на мојот роден дијалект.

Види -
Солунси - Четри петь души зъса на връшилуту идин за кара кониту...

Хаскуски - Четри петь души зъса на вършилуту адин за кара коньъту...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1617181920 146>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,344 секунди.