IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - СВЕТИ МОШТИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

СВЕТИ МОШТИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 17>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2008 во 02:23

zenmaster, се гледа дека не си во тек со настаните. Еве ти предизвик за тебе. Ти давам фора од една недела да пробаш да убедиш некој од православниве фраери да се согласи да отвориме една културна дебата тука на форумов каде наизменично ќе си поставуваме прашања и ќе одговораме на истите. Значи не зборуваме за нешто "марсовско", туку за комплетно иста форумска дискусија, со таа разлика што ќе има ред таму, со таа разлика што ќе се знае кој прашува, а кој одговара, со таа разлика што нема да се прескокнуваат прашања и да се занемаруваат одговори и сл.

Ете, ти давам една недела да убедиш некого, а ако не убедиш никого, ќе те повикам да напишеш тука јавно: "Од EvAngelos се упрпаа сите православни" голема%20насмевка
 
zidarski, "православно свето предание" и историја се два различни поима. Во првото има многу поголем човечки фактор на изменување, додавање, корумпирање, наштимување, измислување (читај житија на светците намигнување), а во второто, бидејќи не е Божји Збор, имаш историски критицизам, наведување повеќе алтернативи доколку историјата не е едномислена, потенцирање дека се работи за слаба веродостојност на некој детал доколку истиот потекнува од "некој пишал дека некој рекол што некој трет рекол".
Работата не е во тоа каде умрела Марија, тоа да било битно евангелистите ќе запишеле во Новиот Завет, работата е што токму на овие неверодостојни преданија (пр. апостолите летале на облаци) се темели православната вера.
Покрај оскудноста на историски докази за ваквите преданија, дополнителен аргумент што ги побива истите се и самата Библијата, самиот Божји Збор.
Прво, спротивна и контрадикторна теологија на преданијата со Божјиот Збор.
Второ, се зборува дека апостолите направиле нешто што потоа го премолчиле во своите посланија. Пример, велите дека Марија ги повикала апостолите и тие летале на облаци до кај неа. Како е можно вакво нешто тие да премолчат во своите посланија подоцна? изненадување Велите дека Марија воскреснала и се вознесла на Небото - џоамити Христос втори дел, а апсотолите го преќутеле тоа во нивните посланија. Апостолите не ја ни спомнуваат Марија во нивните посланија а вие ја правите Божица ипол.
Па грам разум човек да има ќе сфати за што станува збор, аман више, со кого зборувам јас? тајм%20аут
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2008 во 03:27
Евангелос - тоа е само твоја претпоставка, ништо повеќе. Не е дури ни теорија...
Do what is right, come what may...
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2008 во 03:32
Па ако не ти се зборува со нас можеш да се пензионираш од форумов. Ќе те испратиме достојно, како наш драг пријател кој многу си го сакаме, и затоа сакаме да му ја покажеме виделината, светлото.
Баш ми е жал за историчарите, се заблудуваат со наука која не е вистинита и која е пишувана од некој како што ќе му текнело да пишува. Можеби тоа се случува сега, во минатиов век, но не било така во древноста. Таму нема менување. А не било така нити со црковните историчари - тие со пишувале како што било реално и вистинито. Доколку ти имаш проблем со тоа, тогаш задржи си го за себе,и немој некого да клеветиш дека извитоперува.

А за да докажеш дека не е висстинита историјата или не е во ред Светото Предание, одговори само на ова прашање-

Како е настанато Светото Писмо и од каде знаеш дека посланијата од Јован се навистина од него, кога тоа никаде не го споменал?

Многу едноставно. Се надевам и другите ќе те остават малку на мира со прашања, и стрпливо ќе очекуваат да ни одговориш на ова едноставно прашање.

Мислам дека многу јасно е поставено!
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2008 во 04:10

Чекај чекај чекај... wait wait wait, јас веќе одговорив едно прашање хелоууу тајм%20аут Зарем не си сега ти на ред да одговараш прашања? Или повеќе милуваш да прашуваш а? трепкање Демек ти водителка, а јас гостин во твоето марпарната шоу голема%20насмевка ма иди бре

zidarski, ете гледаш зошто цело време инсистирам на дебата со правила, ред, рамноправност?
Море убаво рече онаа vesnaa, и јас сум брука што сум седнал да муабетам со вас тага
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2008 во 04:32
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Чекај чекај чекај... wait wait wait, јас веќе одговорив едно прашање хелоууу тајм%20аут Зарем не си сега ти на ред да одговараш прашања? Или повеќе милуваш да прашуваш а? трепкање Демек ти водителка, а јас гостин во твоето марпарната шоу голема%20насмевка ма иди бре


zidarski, ете гледаш зошто цело време инсистирам на дебата со правила, ред, рамноправност?

Море убаво рече онаа vesnaa, и јас сум брука што сум седнал да муабетам со вас тага


Кое прашање си го одговорил? Па ова прашање постои на форумов веќе 3 недели, а сеуште немаме чуено одговор од тебе. И во последните некоклу дена немам прочитано никаков одговор на никакво прашање, бидејќи секогаш ги избегнуваш, како што е случајот и сега!!!

Одговори на тоа прашање па ќе ја продолжиме дискусијата
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2008 во 04:37
Да, така е...
И двете страни на дискусијава се идентични во едно - начинот на избегнување на одговорите. И едните и другите, кога ќе дојдат до точка за која не сакаат да зборуваат, имаат совршен одговор - мене ми е под достоинството да разговарам за тоа со тебе...

Јас сум против формална дебата, затоа што ја ограничува можноста на другите да се вклучат во дискусијата. Ако сакате дебата - отворете си блог, направете си таму 1 на 1 дискусија.

А колку до прашањата... навистина е валидно тоа што Маран Ата прашува (веќе доста долго време). Ако не го прифаќаш преданието - тогаш како знаеш дека посланијата на Јован се од него?!
И што се случува со апостолите, по пишувањето на евангелијата, делата и посланијата? Толку? Завршува нивната мисија? Или сметаш дека ги пишувале веднаш пред да умрат? Или ќе се повикаш на историја, за работи и настани кои ги нема во ниедни историски списи? Како на пример самиот Исус што никаде не е спомнат во ниедна историја од тоа време?! Или во тој случај се повикуваме на неисториски книги, а за се останато на историски - се разбира, зависно од тоа дали тоа што го велат работи за нашата црковна доктрина или не...?
Do what is right, come what may...
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2008 во 04:57

zidarski мил zidarski, се читаш ли што пишуваш побратиме жив среќа Исус не бил спомнат во историските книги... аххх нејсе, штом не сакате фер дисксуија и наизменично одговарање на прашањата, ве оставам во вшата заблуда, ни јас не дискутирам со вас. Не може јас да одговарам на 4 од 5 православни членови, и тој 5-от да ми грака дека не сум го одговорил неговото прашање, а од друга страна никој не одговара на моите прашања.

Повеќе на ваши прашања не одговарам. Ако некој од вас кои сте убедени дека сте во вистината, собере храброст и реши да прифати една културна дебата со мене, нека отвори тема и нека ми пише лична порака, па ќе разговараме.
Поздрав големо%20гушкање
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2008 во 05:06
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

zidarski мил zidarski, се читаш ли што пишуваш побратиме жив среќа Исус не бил спомнат во историските книги...



Дај ми еден единствен пример во периодот од 1-вата до 33-тата (дури може и малку понатаму, до кај 40-тата) година од новата ера, во кој е спомнат директно Исус?
Do what is right, come what may...
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2008 во 05:23
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

zidarski мил zidarski, се читаш ли што пишуваш побратиме жив среќа Исус не бил спомнат во историските книги... аххх нејсе, штом не сакате фер дисксуија и наизменично одговарање на прашањата, ве оставам во вшата заблуда, ни јас не дискутирам со вас. Не може јас да одговарам на 4 од 5 православни членови, и тој 5-от да ми грака дека не сум го одговорил неговото прашање, а од друга страна никој не одговара на моите прашања.


Повеќе на ваши прашања не одговарам. Ако некој од вас кои сте убедени дека сте во вистината, собере храброст и реши да прифати една културна дебата со мене, нека отвори тема и нека ми пише лична порака, па ќе разговараме.
Поздрав големо%20гушкање


E овде само би го цитирала брат Карамазов

E, sad ce te da vidite cija majka crnu vunu prede... rece bratot Ev angelos i mudro molcejki za ona sto bese najkulturno prasan si zamina vo dalecinata...

Сепак,ние те сакаме, останиииии, не бегаааааај, без тебе не може да се покаже светлината на ПРАВОславието!!! Преку тебе ја откиваме на форумџиите и сите што не читаат!

Седи, не бегааааааајјјјјјј

Изменето од Maran Ata - 01.Октомври.2008 во 05:26
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2008 во 05:54
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

zidarski мил zidarski, се читаш ли што пишуваш побратиме жив среќа Исус не бил спомнат во историските книги...



Дај ми еден единствен пример во периодот од 1-вата до 33-тата (дури може и малку понатаму, до кај 40-тата) година од новата ера, во кој е спомнат директно Исус?


Rimjanite se pozati kako metikulozni zapishuvchi i evidentichari na istorijata i se onoa sto se suchuvalo vo nivnata drzhava.

Ne postojat oficijalni rimski zapisi za Isus od negovoto vreme. Postojat drugi koi se osvrnuvaat na tie teritorii, no tie ne sodrzhat nikavi informacii za Isus.

Podocnezhni pisanija se pod vlijanie na religijata i sluchkite povrzani so nea.

Neka bidam popraven dokolku gresham.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2008 во 05:59
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

zenmaster, се гледа дека не си во тек со настаните. Еве ти предизвик за тебе. Ти давам фора од една недела да пробаш да убедиш некој од православниве фраери да се согласи да отвориме една културна дебата тука на форумов каде наизменично ќе си поставуваме прашања и ќе одговораме на истите. Значи не зборуваме за нешто "марсовско", туку за комплетно иста форумска дискусија, со таа разлика што ќе има ред таму, со таа разлика што ќе се знае кој прашува, а кој одговара, со таа разлика што нема да се прескокнуваат прашања и да се занемаруваат одговори и сл.

Ете, ти давам една недела да убедиш некого, а ако не убедиш никого, ќе те повикам да напишеш тука јавно: "Од EvAngelos се упрпаа сите православни" голема%20насмевка
 
zidarski, "православно свето предание" и историја се два различни поима. Во првото има многу поголем човечки фактор на изменување, додавање, корумпирање, наштимување, измислување (читај житија на светците намигнување), а во второто, бидејќи не е Божји Збор, имаш историски критицизам, наведување повеќе алтернативи доколку историјата не е едномислена, потенцирање дека се работи за слаба веродостојност на некој детал доколку истиот потекнува од "некој пишал дека некој рекол што некој трет рекол".
Работата не е во тоа каде умрела Марија, тоа да било битно евангелистите ќе запишеле во Новиот Завет, работата е што токму на овие неверодостојни преданија (пр. апостолите летале на облаци) се темели православната вера.
Покрај оскудноста на историски докази за ваквите преданија, дополнителен аргумент што ги побива истите се и самата Библијата, самиот Божји Збор.
Прво, спротивна и контрадикторна теологија на преданијата со Божјиот Збор.
Второ, се зборува дека апостолите направиле нешто што потоа го премолчиле во своите посланија. Пример, велите дека Марија ги повикала апостолите и тие летале на облаци до кај неа. Како е можно вакво нешто тие да премолчат во своите посланија подоцна? изненадување Велите дека Марија воскреснала и се вознесла на Небото - џоамити Христос втори дел, а апсотолите го преќутеле тоа во нивните посланија. Апостолите не ја ни спомнуваат Марија во нивните посланија а вие ја правите Божица ипол.
Па грам разум човек да има ќе сфати за што станува збор, аман више, со кого зборувам јас? тајм%20аут
 
 
 
 
EEEEEEEE
Сега е нешо друго!!!
 
ЗНАЧИ КОГА САКАШ ИМАШ ОДЛИЧНИ ИДЕИ!!! - НЕ ЗА ЏАБЕ ЈА ТЕ КАНАМ НА КАФЕ!!!
 
А во контекст на муабетот  - ИНТЕРЕСНО Е ДА ВИДИМЕ КОГА“УМИРА“ БОГОРОДИЦА, А КОГА АПОСТОЛИТЕ - ПИСАТЕЛИ И ЕВАНГЕЛИСТИ
 
 
НЕШО ИНТЕРЕСНО МИ Е ЗА ЈАКОВ БРАТ ГОСПОДЕН!!!!
 
СИГУРНО СИ СЛУШНАЛ ЗА НЕГО!!!
 
ТОЈ ЈА НАПИШАЛ ПРВАТА ЛИТУРГИЈА - (покасно скратена од св. Јован Златоуст) КОЈА ШТО ДЕНЕС СЕКОЈА НЕДЕЛА ЈА ПЕЕМЕ ВО НАШАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА,
 
ПОТСЕТИ НЕ КАКО ТОЈ УМИРА и која ГОДИНА?
 
АКО НЕ ТИ Е ТЕШКО!!!!
 
А дека за Богородица НИКОЈ НЕ ПИШУВАЛ ПАК СИ ГРЕШКА!!!!
 
ВИДИ ГО ПРОТОЕВАНГЕЛИЕТО НА ЈАКОВ!!! (ИСТИОТ - ЈАКОВ БРАТ ГОСПОДЕН)
 
п.с.
Извините за големите буквиголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2008 во 06:00
ИЛИ ЈАКОВ НЕ БИЛ АПОСТОЛ?
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Опитен Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 699
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Опитен Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2008 во 09:43
Кога Бог го создавал човекот направил совет. „ај да создадеме човек според нашиот образ и подобие“ и на тој начин му го впечатил Неговиот образ, што значи му ги дал и неговите особини меѓу кои и да биде вечен и нераспадлив, но не споед неговата суштина, зашто само Бог е вечен, туку по благодат, според Неговите благодатни енергии.

Меѓутоа, откако човекот згреши и со тоа отпадна и се оддели од Бога, изворот на животот и бесмртноста ,Кој (Бог) е    вечност и живот, тогаш и човекот стана смртен и распадлив. Тоа е облекувањето со смоквиниот лист, облекување во тленост и распадливост.

Но Бог е Љубов и тој го сака бескарај своето создание и не сака да умре и види распаѓање, тогаш Самиот себе се смири и стана Човек и на тој начин ја подигна, обнови и воскресна првобитната човечка природа и убавина.

на Крстот го искупи сиот човечки грев, та секој кој верува во Него и Неговото воскресение да има живот вечен. И што значи тоа да има живот вечен ако не, покрај душата и телото да види нераспадливост. Оти човекот не е само душа, туку и тело.

И така секој што му угодува на Бога, учествува во Неговата природа преку енергиите Божји и на тој начин има живот вечен уште овде на земјата. Тие енергии се излеваат не само на душата туку и на телото, та и тоа постанува свето и нераспадливо.За тоа сведочат мноугројните свети мошти на светителите на Црквата Божја низ сета Нејзина историја.

Не би сакал сега да ги набројувам оти вистина ги има многу, многу.

Голем поздрав и молете се за мене грешниот.



Господи Исусе Христе помилуј не
Кон врв
ggstefan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 266
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ggstefan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2008 во 10:31
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Originally posted by ggstefan ggstefan напиша:

Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Престанете со користење на зголемен фонт! Ако некој сака да одговори, ќе одговори - ако не, и тоа е одговор...

Евангелос - за жал - тоа за светиите, дека е само општо обраќање, е само и единствено твое толкување на работите, за да послужи во поткрепа на тезата во која веруваш. Самиот текст вели поинаку и ни дава апсолутно право да го толкуваме поинаку.
Не го извртувај преводот во врска со Св.Илија, во право е Маран Ата - текстот е - смртен, исто како нас... (на неколку јазици при тоа).
Освен тоа... да те прашам - од каде знаеш што се случило со Апостолите или со Марија по смртта нивна? Од каде знаеш дека Бог не направил нешто преку нивните мошти? Ние имаме предание кое вели дека направил. Преданието потекнува од времето на настаните кои ги опишува. Ти велиш дека не е точно. Докажи со нешто дека тоа не се случило и дека не е точно, инаку се празни прикаски...


nema dokazi za ovie raboti sto gi zboruvate. predanieto e vsushnost nacin i metod kako da se vovedat novi i nedokumentirani (i nevistiniti) raboti, koi se neretko sprotivni so Bibliskite vistini. pocnuvajki od lagata za luka crtacot na ikonite, koga jasno arheologijata dokazuva nesto sosema drugo. pa do lagata za mostite, koga nemalo mosti, jasno se gleda deka lugjeto gi zakopuvale (spored site starozavetni pravila) itn. Znaci za da se proveri predanieto, treba da se slusa razumot, istorijata, arheologijata, naukata. site ovie nesta go pobivaat 'predanieto' na pravoslavnata crkva.

p.s. izvrsen mi e tezok vandalizam na avatarot, pa ovoj pat staviv nekoj poubav so nadez deka nema pak da se drznat hakerite na ovoj forum.


ггстефан, пак почнуваш со твоите неосновани филозофии. Прво, археолошки докази ти беа дадени дека иконите постојат од рано христијански период.
Второ, сто пати до сега кажавме дека и во православната пркса покојникот прво се погребува, а за да се види дали неговите мошти се нетлени, телото се откопува после десетици години.
Трето, штом не го признавате Светото Предание, одговори ми од каде ви се вам толкувањата. Одговорете на веќе сумираните прашања кои беа изнесени до вас двајца на темата монаштво, и не се префрлајте од тема на тема за исто та исто да ви се поворува. Дај ми одговор како настанала Библијата до која ти цврсто се држиш без да го признаваш Преданието, објани ми од каде знаеш дека посланијата на Јован се навистина од Јован кога тоа никаде не го пишува, објасни ми дали знаеш нешто од животите на апостолите и на Богородица после пишувањето на посланијата, објасни ми дали според тебе има логика учениците кои го продолжиле христијанството да не ги запишат нивните животи...
Врати се на темата монаштво, одговори на прашањата, па тогаш почни тука да пишуваш!
Не си ги оставајте работите недовршени!


e bas sakam da slushnam vo koj svetski muzej se cuva ikonata od Luka.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.